Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Bu forumda yazıldıysa göremedim kusura bakmayın. Oyunu açıyorum launcherdan oyna dedikten sonra ilk yüklenme ekranında biraz bekleyip crash yiyor ve oyundan atıyor. Steamden oyun dosyalarını doğrulattım, ekran kartı driverım güncel, birkaç çözüm yolu buldum yabancı forumlardan onlar da yemiyor. Var mı benim gibi bu sorunu yaşayan ya da çözümünü bilen?
Aynı sorun bende de var. Format bile attım. Format atmadan önce launcherdan play dedikten sonra tepki vermiyordu, şimdi de bu şekilde.

Bunca zaman sonra çıkmış dayanamadım aldım hemen. Erken erişimde problemler olması normal. Rd2'de aynı şekilde zaman içerisinde hallettiler. İlk ısınmada haritayı gezeceğim, diyalogları okuyacağım, çapulcu kovalayacağım (:
Hemen bir krallık altına girebiliyor muyuz acaba merak ediyorum açıkçası (:

Kız arkadaşım hediye edince laf edemedim açıkçası. Emir büyük yerden geldi biraz :smile:

Yine de hala etiket fiyatına değmediğini düşünüyorum. AAA kalitesinde bir oyuna yaklaşmaktan çok uzak çünkü maalesef.
Fakat fiyatlandırma politikasına rağmen iyi satmış gibi. Daha düşük olsaydı daha çok satardı ve belki toplamda daha fazla kazanırlardı. Yine de umarım bekledikleri rakamları elde etmişlerdir - hem TW açısından hem de kendimiz açısından - gelecek aylarda 1 sene daha EAda kalacak başaramadık demelerini istemem.
Bu oyunun sadece Multiplayer'ı bile 120 lira eder dostum.

Bu düşük ayarlarda bile ortam çok hoş gözüküyor..
+
Görevleri yoldaşlara yaptırabiliyor olmamız iyi olmuş.
+
Süvari yükseltmelerinde de envanterde at olması gerektiği de daha gerçekçi ve hoş olmuş.. Gökten bir at inmiyor :smile:)

Abartı bi kasma yok bende. Sadece 500+ savaşlarda tüm orduyu kamera açısına aldığında rahatsız edici FPS drop oluyor ki gayet normal. Onun dışında ultra rahatsız edici bi FPS drop yaşamadım High ayarlarda.
Ekran geçişleri yavaş sadece - yani Warbanda kıyasla ama zannediyorum ki bu oyunun geneli ile alakalı bir durum.

Ekran ayarlarını paylaşabilir misin :grin:

Lanet optimizasyonu yüzünden oynayamadık ki tartışmasını yapalım, çıktığı gün parasını basıp alıyoruz, yüklenmesini 4 saat sabırla bekliyoruz. Bi giriyoruz neymiş ne değilmiş, karakteri oluşturup atlıyoruz savaş alanına, 5fps. Diyoruz tamam yeni oyun EA'de sonuçta, grafikleri kısalım diye diye en düşüğe kısıyoruz. En düşükte de pek bir fark yok, 10 20fps, 5sn'de bir fps drop, ses bugları,1dk süren yükleme ekranları (ki her köye girdiğimizde oluyor), görüntü bugları vs vs vs. 1 2 hafta içerisinde bir şey yapılmazsa iade ediyorum. Bir de utanmadan en düşük bilgisayarlarda bile çalışacak dediler, ki benim bilgisayarım da AC Odyssey'i orta ayarlarda 60fps stabil, GTA 5'de düşük/orta ayarlarda 60fps stabil alıyor. Ayıp, hevesimiz kursağımızda kaldı, hayal kırıklığına uğrattın bizi Talewords.

Karakter yaratma, banner editor(kesinlikle daha iyisi olabilirdi) ve menü arayüzleri çok güzel olmuş. Gtx 860m ile katlanıp oynuyorum, 9 saattir. Çok değişik görevlere denk geldim. Şu an için oyun ağzımda güzel bir tat bıraktı.

Lanet optimizasyonu yüzünden oynayamadık ki tartışmasını yapalım, çıktığı gün parasını basıp alıyoruz, yüklenmesini 4 saat sabırla bekliyoruz. Bi giriyoruz neymiş ne değilmiş, karakteri oluşturup atlıyoruz savaş alanına, 5fps. Diyoruz tamam yeni oyun EA'de sonuçta, grafikleri kısalım diye diye en düşüğe kısıyoruz. En düşükte de pek bir fark yok, 10 20fps, 5sn'de bir fps drop, ses bugları,1dk süren yükleme ekranları (ki her köye girdiğimizde oluyor), görüntü bugları vs vs vs. 1 2 hafta içerisinde bir şey yapılmazsa iade ediyorum. Bir de utanmadan en düşük bilgisayarlarda bile çalışacak dediler, ki benim bilgisayarım da AC Odyssey'i orta ayarlarda 60fps stabil, GTA 5'de düşük/orta ayarlarda 60fps stabil alıyor. Ayıp, hevesimiz kursağımızda kaldı, hayal kırıklığına uğrattın bizi Talewords.
aynen oynarken çok sıkıntı çekiyorum ama tez zamanda hallederler inş.

Ben oyun başında karakter ölümlerini açık bırakmıştım ama herhangi bir ölüme tanık olmadım. Acaba daha aktif değil mi ölüm yoksa 3-4 kez düşmeme rağmen ölmemem bayıltıcı silahlardan ötürü mü?

Oyunu genelde sevdim şuan 4-5 saatlik oynadım ama çok atıyor sistem gereksinimlerinin kat kat üstünde bir ekipmanım var ama bazı bölgelere girince atıyor ,drop ve fps girmesi dışında oyun güzel modlamalarla daha iyi olacak ama şu atma sorununu çözmeleri gerek ayrıca bu modlama mevzusu gene sadece tam yenilenme mi yoksa Elder Scrolls Skyrim gibi hem tam hem yarı mı olacak ?

Ben oyun başında karakter ölümlerini açık bırakmıştım ama herhangi bir ölüme tanık olmadım. Acaba daha aktif değil mi ölüm yoksa 3-4 kez düşmeme rağmen ölmemem bayıltıcı silahlardan ötürü mü?

Sen değil yoldaşların ölüyor.

Daha önce yazdığım mesajları 1-2 ufak ekleme yaparak buraya bırakayım, umarım görürler. (İzlediğim kadarıyla)
NPC'lerin modellemeleri izlediğim tüm yayınlarda çok tuhaf görünüyordu hatta kötü bile denebilir, düzeltilmesi lazım.

Oyuna eklenen başlangıç/geçmiş görevleri, seçimleri güzel olmuş ama her kültürde ne olursa olsun aynı görev silsilesiyle başlıyoruz; bunu yerine her kültüre farklı bir görev silsilesi-origin eklenebilir; ayrıca Warband'de olduğu gibi direkt asil/soylu olarak başlamak da eklenmemiş gibi umarım gelir. (Warband'e Kalradya'ya başka bir yerden geliyorduk, bunda direkt burada başlıyoruz)

Sancak Editörü'nün daha iyisini beklemiştik açıkcası, şimdiki de kötü değil yalnız simgelerin arttırılması, sancak renklerinin arttırılması ve sancağın kendisinin üzerinde daha fazla özelleştirme yapılabilmeli (etrafına ufak işlemeler vb.) Ayrıca sancak seçmenin direkt oyunun başında olması yerine yine belirli bir nam/onur seviyesinden veya lord olduktan sonra gelmesi (asil olarak başlanmadıysa oyuna) daha iyi olurdu.

Karakter oluşturma ekranı detaylı olmuş yalnız herşeyi yan tarafdaki çubuklarla ayarlamak çok uzun sürebiliyor; bazı seçenekler için farklı bir sistem yapılabilir. En basit örneği göz rengi için oraya bir renk çemberi/paleti konulabilir.

Ana harita güzel görünüyor yalnız renklerde sıkıntı var, herşeyin rengi atmış gibi görünüyor. Total War: Three Kingdoms'un haritasına benziyor renk paleti olarak.

Şehir-kale-köylerin (ve savaş alanlarının) birbirinin aynı olması belki ilk başta farkedilmese de kısa sürede anlaşılıyor. 8-9 yılda hiç değilse bu sahnelerin tamamlanmış olmasını beklerdim; en kısa sürede yapılır umarım.

Haritada ilerleme hızı çok yavaş, biraz arttırılması lazım; oyuncular alt kısımdaki hızlandırmaya basınca da neyin ne olduğu anlaşılmıyor, pek çok şeyi kaçırabiliyorlar. Ayrıca zaman çok hızlı ilerliyor genel olarak,4-5 saat oynayan bir oyuncu direkt 1 yıl+ zaman geçirmişti oyunda.

Envanter için Warband'e benzer sistemin gelmesi iyi olur; bu sistem (liste) bana göre konsol oyuncularına yönelik hazırlanmış.

Genel olarak yeni yetenek/perk sistemi çok güzel olmuş ama +3 ok, +1 fırlatmalı silah vb. perkler bence olmamalı, ekipmanla kolayca halledilecek şeyler; daha farklı perkler olabilir bunlar yerine.

Son olarak herkesin ortak sorunu optimizasyon sorunları, grafiksel buglar, yerleşim yerlerine girerken veya görev alırken-yaparken yaşanan buglar vs. tabi. Bunlar umarım kısa sürede çözülür.

Edit: Yapay zeka konusu unutmuşum. Genel olarak gelişmiş gibi görünüyor yalnız yağmacı/haydutların hala diplerine girip tek tek okla onları indirmemize rağmen ellerindeki taşları bitirene kadar sabit durmaları vb. gibi durumlar devam ediyor. Yine bu konuda bahsedilen diğer yapay zeka sorunları da aynı şekilde, düzeltilir umarım. Bu arada Turnuvalar gerçekten beklentimin altında olmuş, ödülleri dışında devasa bir farklılık yok ne yazık ki.

Last edited:
Daha önce yazdığım mesajları 1-2 ufak ekleme yaparak buraya bırakayım, umarım görürler. (İzlediğim kadarıyla)
NPC'lerin modellemeleri izlediğim tüm yayınlarda çok tuhaf görünüyordu hatta kötü bile denebilir, düzeltilmesi lazım.

Oyuna eklenen başlangıç/geçmiş görevleri, seçimleri güzel olmuş ama her kültürde ne olursa olsun aynı görev silsilesiyle başlıyoruz; bunu yerine her kültüre farklı bir görev silsilesi-origin eklenebilir; ayrıca Warband'de olduğu gibi direkt asil/soylu olarak başlamak da eklenmemiş gibi umarım gelir. (Warband'e Kalradya'ya başka bir yerden geliyorduk, bunda direkt burada başlıyoruz)

Sancak Editörü'nün daha iyisini beklemiştik açıkcası, şimdiki de kötü değil yalnız simgelerin arttırılması, sancak renklerinin arttırılması ve sancağın kendisinin üzerinde daha fazla özelleştirme yapılabilmeli (etrafına ufak işlemeler vb.) Ayrıca sancak seçmenin direkt oyunun başında olması yerine yine belirli bir nam/onur seviyesinden veya lord olduktan sonra gelmesi (asil olarak başlanmadıysa oyuna) daha iyi olurdu.

Karakter oluşturma ekranı detaylı olmuş yalnız herşeyi yan tarafdaki çubuklarla ayarlamak çok uzun sürebiliyor; bazı seçenekler için farklı bir sistem yapılabilir. En basit örneği göz rengi için oraya bir renk çemberi/paleti konulabilir.

Ana harita güzel görünüyor yalnız renklerde sıkıntı var, herşeyin rengi atmış gibi görünüyor. Total War: Three Kingdoms'un haritasına benziyor renk paleti olarak.

Şehir-kale-köylerin (ve savaş alanlarının) birbirinin aynı olması belki ilk başta farkedilmese de kısa sürede anlaşılıyor. 8-9 yılda hiç değilse bu sahnelerin tamamlanmış olmasını beklerdim; en kısa sürede yapılır umarım.

Haritada ilerleme hızı çok yavaş, biraz arttırılması lazım; oyuncular alt kısımdaki hızlandırmaya basınca da neyin ne olduğu anlaşılmıyor, pek çok şeyi kaçırabiliyorlar. Ayrıca zaman çok hızlı ilerliyor genel olarak,4-5 saat oynayan bir oyuncu direkt 1 yıl+ zaman geçirmişti oyunda.

Envanter için Warband'e benzer sistemin gelmesi iyi olur; bu sistem (liste) bana göre konsol oyuncularına yönelik hazırlanmış.

Genel olarak yeni yetenek/perk sistemi çok güzel olmuş ama +3 ok, +1 fırlatmalı silah vb. perkler bence olmamalı, ekipmanla kolayca halledilecek şeyler; daha farklı perkler olabilir bunlar yerine.

Son olarak herkesin ortak sorunu optimizasyon sorunları, grafiksel buglar, yerleşim yerlerine veya görev alırken-yaparken yaşanan buglar vs. tabi. Bunlar umarım kısa sürede çözülür.
Çok güzel bir yazı olmuş. Görün bunlar Taleworlds...

Battanya kültürünü seçip o güzel ormanların içinde oyuna başlayacağımı düşünürken İmparatorluğun kurak arazisini görünce afallama yaşadım. Başlangıç görevlerine mutlaka el atmalılar. Oyun early access olduğunu fazlasıyla hissettiriyor bu arada ama bittiğinde de harika bir oyun olacağının işaretlerini şu haliyle taşıyor.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom