Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Oyundaki asıl sorun Türkçe çıkmaması değil çeviri dosyaları var çevirir birileri mutlaka asıl modlama toollarını vermiyorlar erken erişimde yani modlama desteği uzun bir süre olmayacak kıstıkları özellikler ayrı mevzu zaten

IMG_20200220_095542.jpg

Ne var bu 31 martta? 31 Mart ayaklanması, 31 mart Ermenistan Protestoları, 31 Mart Yerel Seçimleri vs... Bu bi yana benim merak ettiğim kosgeb'ten henüz birkaç yıl önce devlet hibesi almadı mı bu şirket. Ayrıca Odtü teknokent'te olmanın getirileri de var.
ODTÜ TEKNOKENT Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu çerçevesinde Ar-Ge çalışmaları için gelir vergisi muafiyeti, şirketler için kurumlar vergisi muafiyeti ve Teknokent şirketlerinde çalışan akademik personel için teşvikler sağlamaktadır. Yabancı yatırımcılar ve şirketler, bölgede sağlanan tüm teşvik ve desteklerden faydalanabilmektedir.
Ayrıca bildiğim kadarıyla internet, iş uygulamaları, mobil şeklindeki teslim ve hizmetleri de katma değer vergisinden muaf. Yani 8 yıl bekleyip erken erişim bir oyuna 150 tl verilmesi, ve bunun üstüne devlet desteğinin bir faturaya bile yetmeyeceğini duymak biraz garip geliyor. Dil konusunda ise topyekün hatalılar; zaten dublaj gibi bir şey beklemedik. Ki bunu illa kendileri de yapmaları gerekmiyor, bir iki kişi oyundan bağımsız olarak diyalogları ve oyun için yazışmaları çevirebilirdi. Bu oyuna 150 tl vermemiz isteniyorsa, TaleWorlds'ün halkla ilişkiler görevlileri bizi tatmin etmeli cevaplarıyla. Yanlış da biliyor olabiliriz sonuçta fakat TaleWorlds'ün baltayı taşa vurmakta aşırı uzman bir şirket olduğunu da kanıksamamak lazım.

Şu dar kafalı milliyetçi modundan çıkın. Sadece Türkçe değil oyunda başka diller de mevcut olmayacak, kimsenin size garezi yok, sizi umursadığı veya ciddiye aldığıda yok, Türklüğünüz falan da kimsenin umrunda değil. Erken erişimde oyuna farklı diller ekleyip, her update sonrası dilleri update üzerine uygun hale getirmek zaman öldürür, geliştirme bitince bütün diller, üzerine temiz ve sorunsuz şekilde eklenir. Eleştirecek bir ton konu varken sürekli mantıksız konular üzerinde duruyorsunuz. Amacım linç veya fanboyluk değil, TW'nin iğrenç bir yönetimi var ve zerre güvenim yok, full sürüm çıkana kadar almayı düşünmüyorum. Değinmek istediğim şey eleştirdiğiniz konuların mantıksız olduğu.

Last edited:
Şimdi benim anlamadığım en basitinden oyunun ilk gameplay trailerı yayınlandığında gösterilen kendi özel silahını yaratma/özelleştirme gibi bir özelliği yaklaşık 5-6 senede nasıl yetişmediği.Bu kadar basit bir özellik bile -tabi oyunun diğer özelliklerine kıyasla basit- hazır değil diyerek oyundan çıkarılıyorsa kim bilir erken erişimde neler eksiktir.İşin korkutucu tarafı 1 yıl içinde erken erişim bitecek deniliyor ama bu kadar basit bir özellik bile hazır değilse o 1 yılın üzerine daha kaç tane 1 yıl eklenir orası meçhul.Gerçekten iyimser yaklaşmak istiyorum ama iyimser yaklaşacak da pek bişey yok gibi.Umarım yakın zamanda tam olarak nelerin eksik olduğunu daha detaylı bir biçimde açıklarlar.
Yetişmemek değil. Callum'un dediğine göre crafting'i önceki halindekinden daha farklı bir versiyonunu yapacaklarmış (Eski halinde para vererek parça mı alıyormuşuz bunların yeni planında kılıç eriterek hammadde sağlamak mı varmış neymiş). Büyük ihtimalle oyunda erken erişime yetişmeyen diğer özellikler de benzer nedenlerden geç çıkacak.

Kuşatma varmış.Ben de olmadığını sanmıştım.Sadece belli kuşatma mekanikleri yokmuş söylenenlere göre.Tam olarak ne eksik orası hala belli değil.
Ve evet adamlar erken erişim açıklamasında kuşatmanın, klan, krallık, ordu yönetiminin bazı yönleri eksik diyor, sonra bütün youtube kanalları, bütün flamer veletler sanki kuşatma mekaniği yokmuş gibi konuşuyor. Förbır mı dersin bradalar mı dersin ekşideki çok bilmişler mi dersin. Sinirlenmiyim sinirlenmiyim diyorum da tutamıyorum kendimi. Hayır skeptik olmayı anlarım, çıkınca görücez dersin, sözlerine güvenmiyorum dersin ama yarım yamalak haber yapmak nedir?

Last edited:
Şimdi kusura bakmasın kimse ama şuanda Türk oyunculara saygısızlık yapılıyor erken erişim muhabbetini geçiyorumo başlı başına bir konu 8 yıl! Neyse saygısızlık kısmı para vs değil saygısızlık kısmı Türk firmasının Oyunu Türkçe çıkartmaması kusura bakmasın kimse ama bu sizleri 8 yıl boyunca destekleyen herkese bir hakarettir. Linç etmek istiyorsanız buyrun edin ama benimle aynı görüşte bir çok insan var ben bunu kabullenemiyorum açıkçası gerçi 8 yıl geliştirilen bir oyunun erken erişimde çıkması çoğu özelliğinin olmaması düşününce daha da çok çıldırıyorum

Tamam bilader oyun çıksın cevirecem senin icin ben

Bence de zor bişey değil erken erişim sırasında gelecekse bu kadar insan beklemesin türkçenin gelmesini türkçe çıkarın türkiye için satışlarınız 2 ye 3 e katlansın eğer tam sürüme kadar gelmeyecekse de bilelim tam sürüm çıkınca alalım bu kadar belirsizlik taleworlds için bile fazla

5 liralık M&B in pazar payının sadece %2 sini Turkiye oluşturuyor. Ben bu forumlara yeni geldim ve son zamanda yazılanlara bakıyorum yabancılar Türklerden daha çok destekliyor neredeyse. Adamları paraya yatmakla, tembel olmakla suçlayan mı ararsın yoksa devletin parasını yemekle mi ne ararsan var. Ama işinize geldiğinde "Türk firması" dersiniz.

Ayrıca Türkce ceviri olmamasını eleştirmeyi anlarım da(gene sacma ama neyse), "Niye Ingilizce çıkarıyosunuz, Türkçe çıkarsanıza." diyen insanları gerçekten anlamak hiç mümkün değil.

Last edited:
Şu dar kafalı milliyetçi modundan çıkın. Sadece Türkçe değil oyunda başka diller de mevcut olmayacak, kimsenin size garezi yok, sizi umursadığı veya ciddiye aldığıda yok, Türklüğünüz falan da kimsenin umrunda değil. Erken erişimde oyuna farklı diller ekleyip, her update sonrası dilleri update üzerine uygun hale getirmek zaman öldürür, geliştirme bitince bütün diller, üzerine temiz ve sorunsuz şekilde eklenir. Eleştirecek bir ton konu varken sürekli mantıksız konular üzerinde duruyorsunuz. Amacım linç veya fanboyluk değil, TW'nin iğrenç bir yönetimi var ve zerre güvenim yok, full sürüm çıkana kadar almayı düşünmüyorum. Değinmek istediğim şey eleştirdiğiniz konuların mantıksız olduğu.
Her türlü falso vermişsiniz, birincisi bunun Milliyetçilikle alakası yok ikincisi eleştirilmeyecek bir konu da değil. Türkiye'de bu oyun diğer ülkelere göre daha yüksek bir fiyatta çıkıyor (birim olarak düşünürseniz yunanistan dahi asgari ücrete oranla bizi az farkla geçiyor). Bu yüksek fiyata ek olarak bize bir şey vermeleri gerekiyor ki a,tamam olmuş dememiz gerek. Şimdi senin ve Tw'nin açıklamalarına bakalım. Altyapı yetersizliği, sürekli değiştirilen metinler vs vs. Yanlış bilmiyorsam belki aramızda resmi çeviri yapanlar da vardır; script'leri çeviriyorsunuz sadece ve bir kaç menü veya arayüzdeki yazıları. Bunun için de ayrı bir kod yazmanızı gerektirecek bir durum olduğunu da sanmıyorum; yani atıyorum Kingdom of Swadia has declared war on you yerine Svadya Krallığı size savaş açtı yazıyorsunuz. Türkçe karakterler için ayrı bir şey gerekirse bilemem fakat bunu da zannetmiyorum. Bu şuna benziyor Koç'ların Sabancıların 10 kasımda Atamızı anıyoruz reklamları gibi; göz boyamaları lazım. İnsanlar bu parayı veriyorum ama bak hakediyorlar demeleri lazım, 150 tl için özellikle. Fakat benim asıl üstünde durduğum noktada bu değildi, ben devlet hibesi ve odtü'deki hallerinden dolayı vergi muaf durumlarının altını çizmek istiyordum ve hala istiyorum.

Yetişmemek değil. Callum'un dediğine göre crafting'i önceki halindekinden daha farklı bir versiyonunu yapacaklarmış (Eski halinde para vererek parça mı alıyormuşuz bunların yeni planında kılıç eriterek hammadde sağlamak mı varmış neymiş). Büyük ihtimalle oyunda erken erişime yetişmeyen diğer özellikler de benzer nedenlerden geç çıkacak.

Ve evet adamlar erken erişim açıklamasında kuşatmanın, klan, krallık yönetiminin bazı yönleri eksik diyor, sonra bütün youtube kanalları, bütün flamer veletler sanki kuşatma mekaniği yokmuş gibi konuşuyor. Förbır mı dersin bradalar mı dersin Multiplayer mi dersin ekşideki çok bilmişler mi dersin. Sinirlenmiyim sinirlenmiyim diyorum da tutamıyorum kendimi
Her türlü falso vermişsiniz, birincisi bunun Milliyetçilikle alakası yok ikincisi eleştirilmeyecek bir konu da değil. Türkiye'de bu oyun diğer ülkelere göre daha yüksek bir fiyatta çıkıyor (birim olarak düşünürseniz yunanistan dahi asgari ücrete oranla bizi az farkla geçiyor). Bu yüksek fiyata ek olarak bize bir şey vermeleri gerekiyor ki a,tamam olmuş dememiz gerek. Şimdi senin ve Tw'nin açıklamalarına bakalım. Altyapı yetersizliği, sürekli değiştirilen metinler vs vs. Yanlış bilmiyorsam belki aramızda resmi çeviri yapanlar da vardır; script'leri çeviriyorsunuz sadece ve bir kaç menü veya arayüzdeki yazıları. Bunun için de ayrı bir kod yazmanızı gerektirecek bir durum olduğunu da sanmıyorum; yani atıyorum Kingdom of Swadia has declared war on you yerine Svadya Krallığı size savaş açtı yazıyorsunuz. Türkçe karakterler için ayrı bir şey gerekirse bilemem fakat bunu da zannetmiyorum. Bu şuna benziyor Koç'ların Sabancıların 10 kasımda Atamızı anıyoruz reklamları gibi; göz boyamaları lazım. İnsanlar bu parayı veriyorum ama bak hakediyorlar demeleri lazım, 150 tl için özellikle. Fakat benim asıl üstünde durduğum noktada bu değildi, ben devlet hibesi ve odtü'deki hallerinden dolayı vergi muaf durumlarının altını çizmek istiyordum ve hala istiyorum.

Peki ihracat şampiyonu olduğunun ve dış ticaret açığının kapanmasına biraz bile olsa katkısı olduğununda altını çizmek ister misin? Bu tarz destekler almalarının sebebinin ihracat ve istihdam yaratmak olduğunu altını çiz mesela. Ya da bahsettiğin destekleri en dandik mobil oyun stüdyolarının bile aldığının altını çizsen güzel olurdu? Ben o oyunların altında böyle saçma yorumlar göremiyorum lütfen onlarında altına böyle yorumlar yapar mısın?

Yazma öyle şeyler savaş çıkar şimdi burada. Jelkala'yı fethetmek kadar zor bir achievement ama şimdi forumda fanatiklik siyaset gibi konular yasak olmalı @Kara Bey

Peki ihracat şampiyonu olduğunun ve dış ticaret açığının kapanmasına biraz bile olsa katkısı olduğununda altını çizmek ister misin? Bu tarz destekler almalarının sebebinin ihracat ve istihdam yaratmak olduğunu altını çiz mesela. Ya da bahsettiğin destekleri en dandik mobil oyun stüdyolarının bile aldığının altını çizsen güzel olurdu? Ben o oyunların altında böyle saçma yorumlar göremiyorum lütfen onlarında altına böyle yorumlar yapar mısın?
Öyle yorumlar yapılmaz.
EA ile alakalı negatif yorum yazanı gergin görünüşlü adam ilan ediyosunuz çünkü.​

Acaba oyunu EA da çıkarmalarının ve parça parça sunmalarının asıl sebebi korsan oynanmasının önüne geçmek için olabilir mi ?Yıllarca emek verdiler oyunu full çıkartıp korsana düşmesini istemiyor olabilirler yani saçma bir düşünce olabilir sadece söylemek istedim.

Acaba oyunu EA da çıkarmalarının ve parça parça sunmalarının asıl sebebi korsan oynanmasının önüne geçmek için olabilir mi ?Yıllarca emek verdiler oyunu full çıkartıp korsana düşmesini istemiyor olabilirler yani saçma bir düşünce olabilir sadece söylemek istedim.
Korsan her türlü çıkıcak, hatta pusuda bekliyorlardır. Oyun çıksın her gün güncellensin her gün torrentini atıcak siteler biliyorum. Konu bence onla alakalı değil. Özelliklerin çoğunu yapmalarına rağmen yavaş yavaş basitten çıkaralım, oyunun hatalarını bulalım, yeni özellikler ekleyelim mantığıyla hareket ettiklerini düşünüyorum. Çünkü direk oyunu gelişmiş bir halde çıkarsalar, bu kadar hata olur mu diye linç ederler. Ve oyun da erken erişimde oyuncuların gözünden düşer. Şuan iyi strateji uyguladıklarını düşünüyorum.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom