Türkiye Fiyatı 150 TL ve Türkçe Sonra Eklenecek

Users who are viewing this thread

BSC gibi siteler fiyatın 150 TL olduğunu ve Türkçe dilin sonra ekleneceğini paylaştı. Forumda da onaylayan yetkililer zaten olmuş. O sitelerde de yazdığımı aynen aşağıya bırakıyorum.

Warband 20 dolar gibi bir fiyata çıkmıştı. Üstelik erken erişim bir oyun için fiyat zaten yabancıların da tepkisini çekti. Oyunun tam sürümünde fiyat değişmeyecek yazıyor ama bu bahane olamaz. İnsanlar en fazla 30 dolar bekliyordu. Türkiye için ise ben 120 TL bekliyordum, ideali ise 99 TL olmasıydı. Yerli oyun kafasında da değilim, bu oyun devletten çok fazla maddi destek aldı bunu unutmamak lazım.

Türkçe olmaması olayı ise gerçekten kızılmayı hak ediyor. Çünkü geçen yıllar içinde çok şey değişti. Artık insanlar RDR 2 gibi oyunları kendi çabaları ile çevirip paylaşıyor. Bu oyun elbette Warband değil, daha büyük. Yıllarca kitlesini bekleten, iletişim kuramayan, co-op gibi en çok istenilen özelliği dahi eklemeyen "TaleWorlds" yine hata yapıyor. İnsanları korsana teşvik edici bir olay bu. Bu fiyatta fazla tutunamayıp indirim yaparlar. Bölgesel fiyatlandırmalı ne kadar güzel oyunlar gördük. Oyun çıkmadan eskidi diyenler de haklı, fiyat fazla diyenler de haklı. Bunların hepsine rağmen yine de alınıp oynanırdı ama Viking eklentisinde de (kendileri geliştirmiyordu) böyle yaptılar. O oyun en son yarım yamalak bir Türkçe ile kaldı.

"Türkiye satışları adamlara para kazandırmıyor ondan dil desteği beklemeyin!" diyen insanlar da var. Bir şeylerin değişmesi için öncelikle desteği firmaların vermesi lazım bu da kesinlikle bir bahane olamaz. Teknik olarak güncellemeler ve dil dosyalarının değiştirilmesi mevzusu da var tabii. Ancak bu da aşılamayacak bir şey değil. Zaten şimdiye tam sürümün çıkması lazımdı bu da bambaşka bir konu.

Kısacası bu seriyi ne kadar severseniz sevin ama objektif bakacak olursak burada bir sorun olduğu ortada.

Last edited:
"Yabacilarin tepkisini cekti" allah askina soyle yazdiginiz seylere bir de kaynak gosterseniz. Yabanci forumda bununla ilgili yapilan poll da su an 219 kisi oy kullandi, yuzde 79 u makul fiyat dedi. Tabi ki bu poll bu sitede oldugu ve cogunlukla oyunu cok sevenler tarafindan oylandigi icin bu sonuca etkisi vardir. Ama en azindan yabancilar tepkili deyip kaynak gostermemekten daha saglikli bir fikir verecektir.

Gecelim Turkiye fiyatina. Burasi icin pahali bir fiyat bence de. Baska oyunlar dahi daha makul kur fiyati yaparken Turkiye icin TW'den bu fiyati beklemezdim ben de.

"Yabacilarin tepkisini cekti" allah askina soyle yazdiginiz seylere bir de kaynak gosterseniz. Yabanci forumda bununla ilgili yapilan poll da su an 219 kisi oy kullandi, yuzde 79 u makul fiyat dedi. Tabi ki bu poll bu sitede oldugu ve cogunlukla oyunu cok sevenler tarafindan oylandigi icin bu sonuca etkisi vardir. Ama en azindan yabancilar tepkili deyip kaynak gostermemekten daha saglikli bir fikir verecektir.

Gecelim Turkiye fiyatina. Burasi icin pahali bir fiyat bence de. Baska oyunlar dahi daha makul kur fiyati yaparken Turkiye icin TW'den bu fiyati beklemezdim ben de.

Burada TÜİK değilim elbette sadece bu benim yorumum. Ama Twitter ve Steam gibi yerlere bakacak olursan insanlar bunu eleştiriyor. Fiyat duyurusunun altına atılanlara bakabilirsin. En çok eleştirdikleri şey erken erişime göre bu fiyatın fazla olması. Konuda da yazdığımı okursan evet tam sürümde de fiyat aynı kalacak biliyorum. Ama en yüksek fiyatı 20 dolar olan bir serinin bir anda 50 dolara sıçraması bence yüksek bir çıta.

Tuik degilim deyip isin icinden cikilmiyor veya sahsi yorumum diyerek. Koskoca bir insan gurbunun bir konudaki genel fikrini sayisallastirip sunamiyorsan benim gozumde yorumunun hic bir degeri yok.

Tuik degilim deyip isin icinden cikilmiyor veya sahsi yorumum diyerek. Koskoca bir insan gurbunun bir konudaki genel fikrini sayisallastirip sunamiyorsan benim gozumde yorumunun hic bir degeri yok.

Tartışmanın anlamı yok. Dün duyurulmuş fiyat ile ilgili bugün sayısal veri bekliyorsan çok yanlış beklentidesin. Forumda verilen oylar herhangi bir önem de taşımıyor. Burası bu oyunu gerçekten seven insanların bulunduğu bir yer. Oyun çıktığında en güzel veriyi Steam satışları verecektir. Şahsen birkaç gün en çok satanlara girer ama sonuçta beklentinin altında bir adette kalır diye düşünüyorum.

Ben burada oyunu almayın tarzında nefret kusmuyorum. Bu oyunu ben de bekledim ve bu şartlar altında tam sürüm çıkmadan almayı doğru bulmuyorum. Bence fanboyluk yapmayı bırakıp objektif olmak lazım.

Burada yazdigim sey bir anlayis meselesi. Nasil oldu da fanboy oldum anlayamiyorum. Fikire saldiracaksan saldir ama kisiligime degil.

BSC gibi siteler fiyatın 150 TL olduğunu ve Türkçe dilin sonra ekleneceğini paylaştı. Forumda da onaylayan yetkililer zaten olmuş. O sitelerde de yazdığımı aynen aşağıya bırakıyorum.

Warband 20 dolar gibi bir fiyata çıkmıştı. Üstelik erken erişim bir oyun için fiyat zaten yabancıların da tepkisini çekti. Oyunun tam sürümünde fiyat değişmeyecek yazıyor ama bu bahane olamaz. İnsanlar en fazla 30 dolar bekliyordu. Türkiye için ise ben 120 TL bekliyordum, ideali ise 99 TL olmasıydı. Yerli oyun kafasında da değilim, bu oyun devletten çok fazla maddi destek aldı bunu unutmamak lazım.

Türkçe olmaması olayı ise gerçekten kızılmayı hak ediyor. Çünkü geçen yıllar içinde çok şey değişti. Artık insanlar RDR 2 gibi oyunları kendi çabaları ile çevirip paylaşıyor. Bu oyun elbette Warband değil, daha büyük. Yıllarca kitlesini bekleten, iletişim kuramayan, co-op gibi en çok istenilen özelliği dahi eklemeyen "TaleWorlds" yine hata yapıyor. İnsanları korsana teşvik edici bir olay bu. Bu fiyatta fazla tutunamayıp indirim yaparlar. Bölgesel fiyatlandırmalı ne kadar güzel oyunlar gördük. Oyun çıkmadan eskidi diyenler de haklı, fiyat fazla diyenler de haklı. Bunların hepsine rağmen yine de alınıp oynanırdı ama Viking eklentisinde de (kendileri geliştirmiyordu) böyle yaptılar. O oyun en son yarım yamalak bir Türkçe ile kaldı.

"Türkiye satışları adamlara para kazandırmıyor ondan dil desteği beklemeyin!" diyen insanlar da var. Bir şeylerin değişmesi için öncelikle desteği firmaların vermesi lazım bu da kesinlikle bir bahane olamaz. Teknik olarak güncellemeler ve dil dosyalarının değiştirilmesi mevzusu da var tabii. Ancak bu da aşılamayacak bir şey değil. Zaten şimdiye tam sürümün çıkması lazımdı bu da bambaşka bir konu.

Kısacası bu seriyi ne kadar severseniz sevin ama objektif bakacak olursak burada bir sorun olduğu ortada.

Bu oyunun Türkiye sınırları içerisinde geliştirilip, geliştirilmemesi önemli değil. Devletten ÇOK büyük destek aldı diyerek makara muhabbeti yapıp geçemezsin. Devletten kaç lira destek aldı kardeşim? Bana sayılarla geleceksin. Oyunun maliyeti nedir? Desteğin oranı nedir? Bu oyun neredeyse tamamı Türkler tarafından oluşturulup geliştirilen bir oyun. Kendi milletinin çıkarttığı bir esere destek olmak istiyorsan alırsın, destek olursun. Erken erişimin Türkçe olmamasına kızgın olan insanlar bence kendi cahilliklerine kızgın olmalı. Böyle bir oyunda CO-OP system yapılabilir olsaydı zaten yapılırdı. Tatava yapmayın burada.

Sanki insanların Taleworlds hissesi varmış gibi, parasını vermiş ve oyunu alamamış gibi şikayetlenmesini anlamıyorum. Sıkıntılı mısınız kardeşim. Oyun çıkmadan eskidi diyenler niye haklı olsun? Yurtdışına 300 ₺ ye satılacak bir oyunun Türkiye'de 150 ₺ ye satılması gayet iyi ve uygun. Yıllarca STEAM in sabit kur uyguladığından bi haber yaşadığınız için bunu abartı sanıyorsunuz. Almayacak insan almasın. Galiba şirkette bi bizim hissemiz yok bi biz şikayetlenmiyoruz.

Burada TÜİK değilim elbette sadece bu benim yorumum. Ama Twitter ve Steam gibi yerlere bakacak olursan insanlar bunu eleştiriyor. Fiyat duyurusunun altına atılanlara bakabilirsin. En çok eleştirdikleri şey erken erişime göre bu fiyatın fazla olması. Konuda da yazdığımı okursan evet tam sürümde de fiyat aynı kalacak biliyorum. Ama en yüksek fiyatı 20 dolar olan bir serinin bir anda 50 dolara sıçraması bence yüksek bir çıta.
en yüksek fiyati 20 dolar ? 10 yillik oyunun suanki en yüksek fiyati 20 dolar, ciktiginda 30 dolardi ve o yildan bu yila gecen sürede zaten oyun fiyatlarinin artisini hesaplarsan 40-45 dolara cikmasi lazimdi oyunun ama o zamanlar 10 kisi tarafindan yapilan indie bir yapimdi ve bütcesi daha azdi.

Devlet destegi diye bagiran arkadaslarimizinda zaten devletimizin verdigi yatirimi fazlasiyla geri alacagini unutmasin sonucta türkiyede olan bir sirket devletimiz onun gelirlerinin yaklasik %50sine ortak zaten vergiler sagolsun,
Devlet, ülke, milli kültürcü/gururcu, arkadaslarimiz icin tekrar söyliyeyim aslinda oyunu pahali diye sahte/crack olarak oynadiginiz zaman devletin kazanacagi vergisinide calmis oluyorsunuz oyuna bir gelir saglamayarak yada insanlari almaktan sogutarak.Bunu da Taleworlds'ü oyun EA cikarken Türkce yok diye vatan haini ilan etmeye ramak kalmisken akliniza getireyim dedim.

Bu oyunun Türkiye sınırları içerisinde geliştirilip, geliştirilmemesi önemli değil. Devletten ÇOK büyük destek aldı diyerek makara muhabbeti yapıp geçemezsin. Devletten kaç lira destek aldı kardeşim? Bana sayılarla geleceksin. Oyunun maliyeti nedir? Desteğin oranı nedir? Bu oyun neredeyse tamamı Türkler tarafından oluşturulup geliştirilen bir oyun. Kendi milletinin çıkarttığı bir esere destek olmak istiyorsan alırsın, destek olursun. Erken erişimin Türkçe olmamasına kızgın olan insanlar bence kendi cahilliklerine kızgın olmalı. Böyle bir oyunda CO-OP system yapılabilir olsaydı zaten yapılırdı. Tatava yapmayın burada.

Sanki insanların Taleworlds hissesi varmış gibi, parasını vermiş ve oyunu alamamış gibi şikayetlenmesini anlamıyorum. Sıkıntılı mısınız kardeşim. Oyun çıkmadan eskidi diyenler niye haklı olsun? Yurtdışına 300 ₺ ye satılacak bir oyunun Türkiye'de 150 ₺ ye satılması gayet iyi ve uygun. Yıllarca STEAM in sabit kur uyguladığından bi haber yaşadığınız için bunu abartı sanıyorsunuz. Almayacak insan almasın. Galiba şirkette bi bizim hissemiz yok bi biz şikayetlenmiyoruz.
?

150 TL bence de pahalı ve çok tepki görecek. Ya açıkçası oyun bu kadar eksik çıkmasa ben helali hoş olsun diyip veririm parayı sorun değil ama hem dalga geçer gibi belirttikleri ayın son gününde çıkarmaları, hem de oyunu eksik çıkarmalarından dolayı bu fiyatı tasvip etmiyorum. Şahsen ben oyunu daha çok singleplayer için bekliyorum ve singleplayer çok eksik. Şimdi satın alayım oyunu, destek vereyim diyeceğim ama oyunu yapmaları bu kadar uzun sürdü, eksikleri ne kadar sürede tamamlarlar ondan çekiniyorum.

Ya şirketin bu süreci aşırı kötü yönetmesi, çıkardıkları açık erişim olayının falan rezalet olmasını bir kenarıya bırakırsak Türk kavminin şu Türkçe dil desteği fetişi beni ciddi anlamda bitiriyor. Şu enerjinizi A2 İngilizce öğrenmek için harcasınız hiçbir oyunda sorun çekmezsiniz ama yok, 21. yüzyılda iki kelime öğrenmeye üşeniyorsunuz.

İlk olarak şunu söyleyeyim, asla bu oyuna şu haliyle 150 lira vermem çünkü alternatif olarak verebilip keyif alabileceğim çokça oyun var ama 150 lira yeni çıkan bir oyun için asla fazla bir sayı değil. Adamlar Türkiye pazarı için ki pazar payının ancak küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen 25 dolar indirim yapmışlar, daha ne bekliyorsunuz?

Dolar da her geçen gün değer kaybeden bir para birimi ve yıllık %2 değer kaybediyor. Bu ne demek? Maliyetlerinin de birim olarak artması demek. O yüzden orta seviye bir oyun için 40-50 dolar bandı asla fazla değil ki bu paydan pazarlama payını falan da alıyorlardır. O yüzden fi tarihinden kalma fiyatları örnek verip analiz yapmayın bir zahmet, komik oluyor. Fiyat yüksek geldiyse hemen almak zorunda değilsiniz, bu işin doğası gereği birkaç yıl sonra ucuzlayacak zaten o zaman alırsınız.

Oyunu çıkar çıkmaz alacaktım ama hem tarihe hem çıkarılan özelliklere hem de fiyata bakınca... Yaz veya Yılbaşı indirimlerini bekleyebilir sanırım

Bazıları yurt dışında 300 TL'ye satılacak bir oyun demiş. Kardeşim bizim döviz kurumuzla oranınkini karşılaştırmış. Onlarda TL yok önce onu söyleyeyim. Ayrıca Avrupa'nın alım gücü bizden daha yüksek. Onlar, yani bırak 150 tl'yi 50 tl olarak bile hissetmeyecek.

Ayrıca forumdaki anketler, yabancı forumdaki sevgi gösterileri bilmemne objektif değildir. Buradan kaynak çıkartamazsın. Aaa herkes memnun ya diye.

Kaynakların;

Twitter, ekşisözlük, steam gibi platformlar olmalı. Oralara bakarsan herkesin ne kadar öfkelendiğini görebilirsin. Ama tabi yurt dışında 300 TL olacak diyen bi insandan bakış açısı beklemekte benim cahilliğim.

Erken erişimle ilgili gelen bilgileri eleştirenleri,gördüğü yerde boğazlayacak bir güruh sezdim yorumlarda.'Co-op sistem kesinlikle olmalıydı,nasıl olamaz?' diyenlerden değilim ancak bunu isteyenleri de anlayabiliyorum.Şayet Armağan beyin,röportajlarda 'bunun mümkün olduğunu ancak ilk çıktığında entegre etmenin zor olacağını,bekleyip göreceğiz' gibi söylemleri var.Bu beklentiye girilmesinin sebebi havadan,sudan değil.Buraların reisi(!) rolüne bürünüp,insanların bu konudaki istek ve eleştirilerine karşı ahkam kesmeyin,siz bunu yaptığınızda insanların bu isteklerinden çekindiğini falan mı zannediyorsunuz?

Oyunun çıkış sürecinin uzamasıyla birçok insan dalga geçti,meme oldu bu durum.Armağan bey ve ekibine duyduğum aşırı güvenden ötürü,hiçbir sözünü sorgulamadım,her dediklerini neredeyse tam olarak gerçekleştireceklerine inandım.Geç de olsa yapacaklarına hala inanıyorum.Yakın çevrem bu süreçle dalga geçerken,ben onlarla yeni haberleri paylaşıp,savunma durumuna geçiyordum.Belki birçoğumuz böyle yapıyorduk.Olabildiğince toz kondurmadık.Ancak son haberlerle birlikte gelen eleştirilere,bir noktaya kadar ben de katılıyorum.Oyunu 'ikinci' oyun yapacak,en çok beklenen bazı özelliklerin erken erişimde açık olmaması kesinlikle eleştirilebilecek bir nokta.'Bunu yapmaya hakları yok!' gibi bir söylem değil bu.Elbette böyle bir hakları var ve uygulayacaklar,yapılacak bir şey yok.Fakat gelecek eleştiri ve düşünceler de belirli oranda haklı olacaktır.Armağan beyin yine bir röportajında; 'İstesek,biraz daha ek süreyle oyunu tam sürüm olarak çıkartabiliriz.Çok ciddi eksikleri olduğundan değil,oyuncuların deneyimleri ve geri dönüşleri doğrultusunda sağlam adımlar ile ilerlemek isteriz.' manasına gelen açıklamalar yaptığını hatırlıyorum.Bu söylemleri ile de çelişen bir sonuç oldu bu.Şahsi olarak,beni fazlasıyla üzdü bugün yapılan açıklamalar.Fiyat konusunda bir itirazım yok,hangi fiyatla çıkarsa çıksın,alacaktım.Yine alacağım fakat yurt dışı fiyatıyla ilgili,ben de eleştiriler gördüm.Bunu belirten arkadaşa dahi saldırmışlar. Neyse.. =) Bana kalırsa fiyat en son tartışılması gereken nokta ve genel olarak fiyatlar fena durmuyor.Türkiye tarafına ise hiç itirazım yok. Türkçe dil desteğinin de başta olmayacak olması yine eleştirilerin belli oranda haklı olduğu nokta bence.Bu durumu 'İngilizce bilmekle' yorumlayan arkadaşlara da sadece gülüyorum.Ben veya birçok insan oyunu İngilizce haliyle oynayabilir fakat farklı sebeplerden dolayı bu desteğin en başta verilmesi gerekirdi.İnsanlar daha rahat şartlar altında oynamak isteyebilir,verilen sözün yerine getirilmesini bekleyebilir,Türkiye de Türk yapımcılar tarafından geliştirilen,gurur kaynağı olarak görülen bir yapımın Türkçe destekle çıkmasını bekleyebilir ki bu konuda da haklılar çünkü Armağan bey çok net konuşmuştu ve ilk andan itibaren Türkçe desteği olacağını defalarca dile getirmişti.Ekstra olarak,az ya da çok devlet desteğinin de varlığı biliniyor. 'Türkiye de yapılmasının,Türk yapımcılar tarafından yapılmasının,az ya da çok devlet desteği almasının bir manası yok' diye mantıksız bir savunma şekline girişmek ise gülünç olan ayrı bir durum.Esasen bunlarla alakası olmadığını iddaa etmek son derece alakasız. =) 'Neredeyse vatana ihanet etti diyeceksiniz,kültürcülük/milliyetçilik yapıyorsunuz' söylemleriyle de hiçbir ilişkisi yok bunun.Sakın o tarz bir savunmaya geçmeyin lütfen.Zaten başka şekilde,mantıklı bir savunma yapanını da bulmak epey zor.'BEKLENEN ve BİLİNEN' bir özelliğin gecikmesiyle alakalı bu eleştiriler.Bu oyun yurt dışında yapılsaydı,Türkçe desteğin olacağıyla alakalı bir şey söylenmeseydi veya olmasaydı da aynı keyifle alıp,oynardım.Bunu açıkça belirteyim.Bu kadar uzun bir süreç sonunda erken erişimi dahi kabullenmiştik ve oluşabilecek hataları da.. İkinci oyunun en temel özelliklerinin entegre edilmeden sunulacak olması son derece üzücü bir durum.Bu oyunu biz gibi bekleyenler,daha fazla sabredemeyeceklerdir ve dolayısıyla oyunu ilk çıktığında alıp,oynayacaklardır.Eğer yeterli görülmez ve kısa sürede sıkılmaya başlarlarsa,bu büyük bir hayal kırıklığı yaratıp,oyunun satışlarına ciddi etki eder.Bu gibi temel ve en çok beklenen şeyleri sonradan entegre etmek ise hayal kırıklığı ve kızgınlığın etkisiyle,birçok kişiyi geri döndürmeye yetmeyebilir.

Oyunun forumundayız,az çok anlayabiliyorum fakat biraz sakin düşünme fırsatı verirseniz kendinize,'oyunu her koşulda desteklerim,laf söyletmem,hiçbir şekilde toz kondurmam!' demenin bir noktadan sonra destek vermekten çıkıp,zarar verme yoluna kadar girdiğini anlayabilirsiniz.Bazen eleştiri yapmak ve hatalı olduğunu belirtmek,bir şeylerin düzelmesinin anahtarıdır.Koşulsuz destek,bu noktada bir şey ifade etmez.Farketmeden en büyük zararları verirsiniz.. Tabii bu bir teşbihtir ve sözüm meclisten dışarıdır.
Son olarak;burada düzgün bir şekilde eleştiri yapan,hayal kırıklığını dile getiren,bir şekilde sesini duyurmak isteyen insanlara karşı bir anda belirip,defalarca söylenmiş sözlerin tekrarı bir savunmaya kalkışmayın arkadaşlar.Bunu yaparken ahkam kestiğinizde ise daha komik oluyor.Emin olun kimse sizin o sert olduğunu düşündüğünüz sözlerinizden çekinmiyor. =) Tabii siz hala eleştirilmez olduğunu düşünüp,kendi savunmanızı yapmak istiyorsanız yapın ancak eleştirenlere,düşüncesini dile getirenlere karşı 'bekleyeceksiniz!, o zaman almayacaksınız!, tatava yapmayacaksınız!, ingilizce öğrenseydiniz! cehalet!' demeniz hiçbir şey ifade etmiyor.

Uzun lafın kısası; Ben oyunu her ne fiyata çıkarsa çıksın,alıp oynayacağım,deneyeceğim.Çünkü bizdeki yeri ve beklentimiz ayrı bir noktada.Beni üzen şey,ikinci oyunu,ikinci oyun yapacak temel özelliklerin başta eklenmeyecek olması ve Armağan beyin röportajlarında söylediklerinin aksine bir süreç karşılayacak gibi görünüyor olması.Umarım beklentilerimizi bir şekilde karşılar ve bolca eğlenceli vakit geçiririz.

Last edited:
Oyunu Witcher 3 , gta v gibi devasa oyunların fiyatında çıkarınca bu kadar tepki gelmesi normal bence early bir oyun sonuçta , multisi şuan bug dolu , her haritada , her severde var güncelleme geliyor ama değişen bir şey yok , oyun tam sürümde çıksa , dil eklense , co-op gelse oyunu 200 Tl sat bir şey demem ama oyun şuan kötü gerçekten betası en azından çıkış tarihinide 1 ay kalmış ne değişir ki bu sürede 1-2 bug fix yapar bırakırlar

Erken erişimle ilgili gelen bilgileri eleştirenleri,gördüğü yerde boğazlayacak bir güruh sezdim yorumlarda.'Co-op sistem kesinlikle olmalıydı,nasıl olamaz?' diyenlerden değilim ancak bunu isteyenleri de anlayabiliyorum.Şayet Armağan beyin,röportajlarda 'bunun mümkün olduğunu ancak ilk çıktığında entegre etmenin zor olacağını,bekleyip göreceğiz' gibi söylemleri var.Bu beklentiye girilmesinin sebebi havadan,sudan değil.Buraların reisi(!) rolüne bürünüp,insanların bu konudaki istek ve eleştirilerine karşı ahkam kesmeyin,siz bunu yaptığınızda insanların bu isteklerinden çekindiğini falan mı zannediyorsunuz?

Oyunun çıkış sürecinin uzamasıyla birçok insan dalga geçti,meme oldu bu durum.Armağan bey ve ekibine duyduğum aşırı güvenden ötürü,hiçbir sözünü sorgulamadım,her dediklerini neredeyse tam olarak gerçekleştireceklerine inandım.Geç de olsa yapacaklarına hala inanıyorum.Yakın çevrem bu süreçle dalga geçerken,ben onlarla yeni haberleri paylaşıp,savunma durumuna geçiyordum.Belki birçoğumuz böyle yapıyorduk.Olabildiğince toz kondurmadık.Ancak son haberlerle birlikte gelen eleştirilere,bir noktaya kadar ben de katılıyorum.Oyunu 'ikinci' oyun yapacak,en çok beklenen bazı özelliklerin erken erişimde açık olmaması kesinlikle eleştirilebilecek bir nokta.'Bunu yapmaya hakları yok!' gibi bir söylem değil bu.Elbette böyle bir hakları var ve uygulayacaklar,yapılacak bir şey yok.Fakat gelecek eleştiri ve düşünceler de belirli oranda haklı olacaktır.Armağan beyin yine bir röportajında; 'İstesek,biraz daha ek süreyle oyunu tam sürüm olarak çıkartabiliriz.Çok ciddi eksikleri olduğundan değil,oyuncuların deneyimleri ve geri dönüşleri doğrultusunda sağlam adımlar ile ilerlemek isteriz.' manasına gelen açıklamalar yaptığını hatırlıyorum.Bu söylemleri ile de çelişen bir sonuç oldu bu.Şahsi olarak,beni fazlasıyla üzdü bugün yapılan açıklamalar.Fiyat konusunda bir itirazım yok,hangi fiyatla çıkarsa çıksın,alacaktım.Yine alacağım fakat yurt dışı fiyatıyla ilgili,ben de eleştiriler gördüm.Bunu belirten arkadaşa dahi saldırmışlar. Neyse.. =) Bana kalırsa fiyat en son tartışılması gereken nokta ve genel olarak fiyatlar fena durmuyor.Türkiye tarafına ise hiç itirazım yok.Türkçe dil desteğinin de başta olmayacak olması yine eleştirilerin belli oranda haklı olduğu nokta.Bu durumu 'İngilizce bilmekle' yorumlayan arkadaşlara da sadece gülüyorum.Ben veya birçok insan oyunu İngilizce haliyle oynayabilir fakat farklı sebeplerden dolayı bu desteğin en başta verilmesi gerekirdi.İnsanlar daha rahat şartlar altında oynamak isteyebilir,verilen sözün yerine getirilmesini bekleyebilir,Türkiye de Türk yapımcılar tarafından geliştirilen,gurur kaynağı olarak görülen bir yapımın Türkçe destekle çıkmasını bekleyebilir ki bu konuda da haklılar çünkü Armağan bey çok net konuşmuştu ve ilk andan itibaren Türkçe desteği olacağını defalarca dile getirmişti.Ekstra olarak,az ya da çok devlet desteğinin de varlığı biliniyor. 'Türkiye de yapılmasının,Türk yapımcılar tarafından yapılmasının,az ya da çok devlet desteği almasının bir manası yok' diye mantıksız bir savunma şekline girişmek ise gülünç olan ayrı bir durum.Esasen bunlarla alakası olmadığını iddaa etmek son derece alakasız. =) 'Neredeyse vatana ihanet etti diyeceksiniz,kültürcülük/milliyetçilik yapıyorsunuz' söylemleriyle de hiçbir ilişkisi yok bunun.Sakın o tarz bir savunmaya geçmeyin lütfen.Zaten başka şekilde,mantıklı bir savunma yapanını da bulmak epey zor.'Beklenen' bir özelliğin gecikmesiyle alakalı.Bu oyun yurt dışında yapılsaydı,Türkçe desteğin olacağıyla alakalı bir şey söylenmeseydi veya olmasaydı da aynı keyifle alıp,oynardım.Bunu açıkça belirteyim.Bu kadar uzun bir süreç sonunda erken erişimi dahi kabullenmiştik ve oluşabilecek hataları da.. İkinci oyunun en temel özelliklerinin entegre edilmeden sunulacak olması son derece üzücü bir durum.Bu oyunu biz gibi bekleyenler,daha fazla sabredemeyeceklerdir ve dolayısıyla oyunu ilk çıktığında alıp,oynayacaklardır.Eğer yeterli görülmez ve kısa sürede sıkılmaya başlarlarsa,bu büyük bir hayal kırıklığı yaratıp,oyunun satışlarına ciddi etki eder.Bu gibi temel ve en çok beklenen şeyleri sonradan entegre etmek ise hayal kırıklığı ve kızgınlığın etkisiyle,birçok kişiyi geri döndürmeye yetmeyebilir.

Oyunun forumundayız,az çok anlayabiliyorum fakat biraz sakin düşünme fırsatı verirseniz kendinize,'oyunu her koşulda desteklerim,laf söyletmem,hiçbir şekilde toz kondurmam!' demenin bir noktadan sonra destek vermekten çıkıp,zarar verme yoluna kadar girdiğini anlayabilirsiniz.Bazen eleştiri yapmak ve hatalı olduğunu belirtmek,bir şeylerin düzelmesinin anahtarıdır.Koşulsuz destek,bu noktada bir şey ifade etmez.Farketmeden en büyük zararları verirsiniz.. Tabii bu bir teşbihtir ve sözüm meclisten dışarıdır.
Son olarak;burada düzgün bir şekilde eleştiri yapan,hayal kırıklığını dile getiren,bir şekilde sesini duyurmak isteyen insanlara karşı bir anda belirip,defalarca söylenmiş sözlerin tekrarı bir savunmaya kalkışmayın arkadaşlar.Bunu yaparken ahkam kestiğinizde ise daha komik oluyor.Emin olun kimse sizin o sert olduğunu düşündüğünüz sözlerinizden çekinmiyor. =) Tabii siz hala eleştirilmez olduğunu düşünüp,kendi savunmanızı yapmak istiyorsanız yapın ancak eleştirenlere,düşüncesini dile getirenlere karşı 'bekleyeceksiniz!, o zaman almayacaksınız!, tatava yapmayacaksınız!, ingilizce öğrenseydiniz! cehalet!' demeniz hiçbir şey ifade etmiyor.

Uzun lafın kısası; Ben oyunu her ne fiyata çıkarsa çıksın,alıp oynayacağım,deneyeceğim.Çünkü bizdeki yeri ve beklentimiz ayrı bir noktada.Beni üzen şey,ikinci oyunu,ikinci oyun yapacak temel özelliklerin başta eklenmeyecek olması ve Armağan beyin röportajlarında söylediklerinin aksine bir süreç karşılayacak gibi görünüyor olması.Umarım beklentilerimizi bir şekilde karşılar ve bolca eğlenceli vakit geçiririz.

Bravo.

Ama sadece ben ve benim gibiler bu uzun ve objektif yazıyı okuyacaklardır. Sonra diğerleri saldırıya devam edeceklerdir. Halbuki biz sadece süreci anlatıyoruz. Yanlış noktaları söylüyoruz. Bunları diyoruz diye dört bir yandan kendilerince savunmaya çalışıyorlar ve komik durumuna düşüyorlar. Hem yaşlarını hem seviyelerini hem de eğitim seviyelerini ortaya koyuyorlar. Tabi ben bunlarla çok muhatap olmuyorum. Sosyal hayatta çevremde olamazlar. Ama kendi akıllarınca mesela yabancı forumda konumu kitlemişler. Bu güruhun eleştiriye ve gerçeklere tahammülü yok. Bu güruh bir masal dünyasında! yaşıyor. Burda da masal dünyasında yaşıyor, kendi sosyal hayatında da, siyasetinde de her alanda masal dünyasındalar.

Önlerine sunulanları sorgulamaksınız kabul ve itaat ederler. Bir coğrafya gerçeği...

Last edited:
Hayatımda bu kadar aptalca bir yazı görmedim gerçekten hani nerde yabancıların dikkatini çekti millete makul bir fiyat bu evet 150 TL türkiye için belki fazla bir miktar bende ucuz olmasını isterim ama olmuyor demekki onu geçiyporum Türkçe desteğinden bahsediyorsunuz yav kardeşim öncelikle destek gelecek ki alacaklar diyorsun warband da var da ne oldu ??? %1.5 lik bir pazar payı var oyunun Türkiye de =? bu ne arkadaşım sizin bir şey istemeye hakkınız yok yani elbet Türkçe dil desteği zaten gelecek erken erişime de laf edip duruyorsunuz oyun Tam sürüm hissiyatını vereceğini açıkladılar sadece oyunculara yönelik güncellemeler için erken erişimde cıkartmak istediklerini söylediler gerçekten bir şey bilmeden boş beleş konuşmak herkese hobi oldu konuşmuş olmak için konuşuyorsunuz

Back
Top Bottom