bunları neden kabullenemeyelim?

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Dogukan

Banned
Bende bir ara "milliyetçi" olmak döneminden geçtim.(7.-9.sınıf arası)....sonra bir baktım, bu saçma sapan bir iş. Yani Anadolu çok zengin bir tarihe, kültüre sahip zaten. Sokağa çıkıp bakıyorumda, hangimiz aslında Türk'üz? Genetik testleri boşverin, sokağa çıkıp gördüğüm insanlar orta asyadaki çekik gözlü kımızla beslenenlerden çok, çoğunluğun her fırsatta ana avrat gittiği Rumlara, Ermenilere ve Kürtlere benziyor.(küfür etmediklerimizde, kafkas, orta doğu ve diğer balkan milletlerine benziyor)
Türk'e benzeyenler çok küçük bir azınlık....onu geçtim, insan at üzerinde ters durup parande atarken bacak arasından ok atıp dünyanın en gelişmiş uygarlıklarını yıkan atalarla neden gurur duyar? Hatta bir insan neden atalarıyla gurur duyar? Sanki senin başarın!!!git oku, kendini geliştir, başarılar elde et onla gurur duysana! Şu "ülkücü gençlik" kavramı nedir? bir şeye sap olamamış abazan gençlerin kendilerini güçlü ve üstün hissetme ihtiyacı sonucu olan bir durum değil mi bu? Yalansa yalan deyin!

Nolcak ben aslında hakkaten Yunan/Ermeni/Kürt kökenli olabilirim desek? Aslında bizde puştluk yapmış olabiliriz, hep biz mi haklıyız desek?
Millete zorla ne mutlu Türk'üm dedirteceğimize hepimiz Anadolu insanıyız diyebilsek. Binlerce yıl bu topraklarda yaşamış Ermeni, Yunan ve Kürt kültürlerinin yok edildiğini fark edebilsek...ve buna rağmen halan küfür yiyenlerin, şerefsiz ilan edilenlerin onlar olduğunu görebilsek? İnsanlara hoşgörü gösterebilsek, ondan sonrada adam gibi liderlere oy verebilsek?

Şimdi biliyorum bu sitede çok alpertunga öldi mi var....onların fikirlerini göreyim dedim. Yani bunlar neden ihtimal olmasın bana bunu açıklayın?

(geçen gün küçük birİstanbul turu yapayım dedim, azınlıkların yaşadığı bölgelere gittim, Patrikhaneye gidip Rum bir amcayla muhabbet ettim. Acıdım, dedim bu kültürü burda nasıl ezdik, kovduk buralardan. Şu insanlarla bir arada yaşasak barış içinde ne kadar renkli bir hayat, düzgün bir İstanbul olurdu dedim. Şimdi orda burda gecekondularla, kapkaçlarla uğraşıyoruz. Onun etkisiyle yazdım bunu)

bana kalırsa doğru yoldasın.

farkliliklar+copy.jpg

"Ne mutlu Türk'üm diyene" aslında Türkiyelilik kavramını en iyi ve öz şekilde ifade eden laf. Türklüğü Romalılık gibi bir üst kimlik olarak görüp Rum olsan da Kürt olsan da Türk olunabileceği kavramı. Ama Türk diye çok büyük bir etnik kimliğin de olması sıkıntı yaratıyor ve bu kavramı uygulanamaz kılıyor, bu ifade de yanlış insanların sloganı haline geliyor.
Bu ülkedeki etnik milliyetçilik orta asya Türklüğünden de bihaber siz merak etmeyin. Hem Alpertungacı, Metehancı olup hem İslamcı olmak çok komik birşey, O Kültiginlerin Börtelerin nasıl Müslüman yapıldığını bilseler ikisinden birini seçerler. "Kılıçla mılıçla, sonuçta doğru yolu bulmuşuz" diyenler de var onlar da doğdukları havuzun balıkları işte, Yunanistan'da Ermenistan'da da var böyle lavuklar. En çok benzeştiğimiz noktalardan biri de bu zaten, yaptığımız lavukluklar bile benziyor adamlarla.

:grin:
bak bide şöyle bir çelişki var. Adam hem diyor dinciyim Müslüman'ım, hemde kralım Türk'üm. Benim bildiğim İslam'da herkesi allahın kuludur, eşittir, milliyet ayrımı yoktur diye birşey vardı.
Geçen konuşuyorum bir adamla, adam tarih öğretmeni, bana diyor ki..."allah ülke koruma gücünün 10 unun 9 unu Türklere, gerisini diğer milletlere, pintiğin 9 unu İran'a gerisini diğer milletlere, şerefsizliğim 9 unu Rumlara 1 ini diğer milletlere dağıtmıştır"....orda dedim artık yok ebenin gözü......bu insanlarla bu ülke nereye gider he? :smile: hiçbir yere

olaylara nötr yönden bakabilmen güzel Doğukan
anlaşiılan MEB'nın ve çevrenin senin üzerinde kalıcı etkiler bırakamadığı aşikar :smile:

Fugi said:
olaylara nötr yönden bakabilmen güzel Doğukan
anlaşiılan MEB'nın ve çevrenin senin üzerinde kalıcı etkiler bırakamadığı aşikar :smile:

ha bunu öğretmenlerime/okuluma, internette "şerefsizlerle" muhabbetime ve bide IB'ye borçluyum.(http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=international+baccalaureate)

Türkiyede açık açık milyonlkarca insanın aslında ırkçı ve bir nebze faşist olduğunu düşünürsek ve milliyetçilik kavramını anlayamadıklarını ve bu kişilerin durumlarından bihaber olmaları olayın ne kadar vahim halde olduğunu gösteriyor

mfozmen said:
Milliyetçilikle ırkçılığı ayıramadığımız sürece bu tartışmalar daha çok sürer gider.

benim için pek farketmiyorlar....humanizm>milliyetçilik-hadi oda>ırkçılık

yada zaten açılımı her ne olursa olsun(ki çoğu kişi farklı algılıyor) Türkiye'deki milliyetçilik belli

Milliyetçiliğin tanımını nasıl yaptığınıza bağlı. Milletini diğer milletlerden üstün görmek, ne olursa olsun ulusun çıkarlarını kollamak şovence bir tutum evet ama milletini sevmek kötü birşey değil.

Bu faşist kelimesi de iyice ayağa düştü Taraf ve Radikal sayesinde. Arkadaşım faşistin bile bir kaziması vardır, Hitler olsun, Franko olsun, Pinochet olsun. Bu adamlar ittir ama karizmatiktir yani üniformaları vardır güneş gözlükleri falan vardır. Darth Vader'la Şahin k tipli minibüs şöförünü aynı kefeye koymayın şimdi yani.

Dogukan said:
mfozmen said:
Milliyetçilikle ırkçılığı ayıramadığımız sürece bu tartışmalar daha çok sürer gider.

yada zaten açılımı her ne olursa olsun(ki çoğu kişi farklı algılıyor) Türkiye'deki milliyetçilik belli

Neden farketmiyor? İnsanların içinde vatan millet sevgisi olmalı. Ama bunu diğer ırkları aşağılayarak yapmamalı. Türkiye'deki milliyetçilik belli derken bir baltaya sap olamamamış, "En iyi Kürt ölü Kürt" diyen gençlerimizden bahsediyorsan haklısın (Gerçi bunda PKK'nın muhteşem katkılarını da unutursak biraz haksızlık ederiz).  Halbuki birde Atatürk'ün tanımladığı milliyetçilik kavramı var ki, güzel olanda, doğru olanda o zaten.

mfozmen said:
Dogukan said:
mfozmen said:

Neden farketmiyor? İnsanların içinde vatan millet sevgisi olmalı. Ama bunu diğer ırkları aşağılayarak yapmamalı. Türkiye'deki milliyetçilik belli derken bir baltaya sap olamamamış, "En iyi Kürt ölü Kürt" diyen gençlerimizden bahsediyorsan haklısın (Gerçi bunda PKK'nın muhteşem katkılarını da unutursak biraz haksızlık ederiz).  Halbuki birde Atatürk'ün tanımladığı milliyetçilik kavramı var ki, güzel olanda, doğru olanda o zaten.

ben anlam veremiyorum ama...milletini sevmek meselesine. Ne manada? Bir insanı Türk olduğu için mi sevmek? Yoksa Türk kültürünü(ki ben Anadolu kültürü diyorum) kendine yakın görmek anlamında sevmek mi?

Fugi said:
yarım saattir konuşuyoruz ama hiç Atatürk demedik diyecektim ki neyse

Bu seni neden rahatsız etti?

Dogukan said:
ben anlam veremiyorum ama...milletini sevmek meselesine. Ne manada? Bir insanı Türk olduğu için mi sevmek? Yoksa Türk kültürünü(ki ben Anadolu kültürü diyorum) kendine yakın görmek anlamında sevmek mi?

Ağbicim ekmek yediği, ailesinin olduğu, doğduğu, aşık olduğu, ana baba olduğu, kısaca yaşadığı ülkeyi sever insan. Bu sizi neden rahatsız ediyor bu kadar? Irkçılığa kızın küfredin canıma minnet ki bende ediyorum zaten. Ama benim milliyetçiliğim daha farklı bir kavram. Irkçılık kesinlikle değil.

Khassaki said:
iyi niyetli veya kötü niyetli olduğunu bilemem arkadaşım ama söylediklerinde ne yazık ki büyük yanılgı içindesin

niyetim niye kötü olsun?

Türkiye insanı kesinlikle ermeni veya yunana benzemiyo Türkler senin sandığın gibi çekik gözlü bi ırk değildir

Türkiye, ayıptır söylemesi, hayvan gibi(büyük yani) bir ülke. Dediğin neden saçma bildin mi? Çünkü insan tipleri bölgelere göre değişiyor tamamen. Yani kesin 1 tip insan yok Türkiye'de....gelen gören anlamıyor zaten nereli olduğunu. Ben gittim İtalya'ya herkes beni yerli zannetti....sonra ooo amigo diyen de oldu. Yunanistan'a da gittim, ordaki insanları al İstiklal Caddesine koy, aha bu Yunan demen mümkün değil. Ermeniler de aynen öyle. Hayır Ermeni arkadaşlarım var ordan biliyorum.

Antropoloji ve tarih araştırmaları “Türk Irkı”nın tipini kesin olarak tespit ediyor. Buna göre Türkler üç büyük ırk grubundan (europid, mongolid, negrid) “europid”in “turanid” koluna dâhildirler. Bilim çevrelerinde bu ırka “race turco-tatar” diyen çevrelerin yanı sıra doğrudan doğruya “race turki” diyen bilim adamları da vardır

Valla ben böyle bu konuları abartan ırkçı tiplere konuşurken kimse Türkileri "europid" e koymuyordu. He, Anadolu Türkler'i çok büyük ölçüde Kafkas insanlarıyla karışmıştır. Eğer o baz alınarak söylendiyse bilemeyeceğim ama ben kimsenin orta asya insanını Europid olarak gördüüğünü sanmıyorum.

yani bana şekilcilik yaptırma yok Tük şöyle olur böyle olur diye ama Anadoluda ki bu ırk öz be öz Türkdür ayrıca belirtmemde gerek var ırkçı biri değilim yeri geldiğinde forumda başka milletleri savunmuşluğumda oldu bilenler bilir amacım tarihi gerçeklerin sapıtılmasına elimden geldiğince engel olmak

Şekilcilik yapan sensin zaten...ben diyorum ki herkes birbirine benziyor çünkü karışmışlardır.

ayrıca Türkler senin dediğin gibi kültür vs şeyleri yıkmamışdır. link i bulamadım ancak yabancı bir forumda Türkler ve moğolların karşılaştırıldığı bi tartışmada da herkesin, Türklerin kesinlikle daha iyi yöneticiler olduğunu onaylaması da senin tezini çürüten ayrı bi olay

Nerde Ermeniler, nerde anadolu ve konstantinopolis Rumları...nerde ana toprakları burası olan bu insanların kiliseleri, evleri?
Moğollarla karşılaştırırsan tabi Türkler "daha iyi" derler. Osmanlı'nın yönetimi vaktine göre fena değil zaten.  Ama 19. yüzyıl sonu ve devamında gayet yıkıcı bir işlev görmüştür bu Türkleşmiş Yunan/Ermeni/Kürt/Kafkas/Balkan=Anadolu insanı.
neticede Türkler hiç bir zaman çekik gözlü olmadı

Türkler beyaz ırk a giriyor o zaman? Hayır, semitikte değil Türkler, Altay/Mongoloid de değil, Çinli de değil, o zaman beyaz. Orta Asya'daki en Türk millet hangisi onu söylede, Türk anlayışını kavrayayım bi.

Khassaki said:
....
Türkiye insanı kesinlikle ermeni veya yunana benzemiyo Türkler senin sandığın gibi çekik gözlü bi ırk değildir
Antropoloji ve tarih araştırmaları “Türk Irkı”nın tipini kesin olarak tespit ediyor. Buna göre Türkler üç büyük ırk grubundan (europid, mongolid, negrid) “europid”in “turanid” koluna dâhildirler. Bilim çevrelerinde bu ırka “race turco-tatar” diyen çevrelerin yanı sıra doğrudan doğruya “race turki” diyen bilim adamları da vardır
....
....
neticede Türkler hiç bir zaman çekik gözlü olmadı

Turco-tatar ırkının gözleri hiçbir zaman çekik olmadı demek biraz fazla sallama oldu ama önemli değil kıvırırız. Tatarlar kanı bozuk millet zaten. Çok Çinli presnses kaçırmışlar o yüzden gözleri bugün çekik hale geldi. Yoksa boncuk boncuktu tarih boyunca.

Eski Türkler çekik gözlüdür ve bu konuda yapabileceğiniz birşey yok. Hiç Kazak Kırgız da mı görmediniz?
Irk dediğin şeyin birbirine yakın fenotipi olur. Neymiş bakalım bu Turanid ırkı, neymiş bu bütün Türkler'de olan ve İranlılar'da olmayan, şak diye anlaşılabilir fark?

Ha onu geçtim Horasan'dan gelen iki buçuk göçebenin Bütün Anadolu'yu kolonize edebileceğini nasıl düşünebiliyor insanlar anlamıyorum. Bir tarafta 50.000 çadırlık bir kavim diğer tarafta 16 milyon nüfuslu Bizans İmparatorluğu.

Allegro said:
Ha onu geçtim Horasan'dan gelen iki buçuk göçebenin Bütün Anadolu'yu kolonize edebileceğini nasıl düşünebiliyor insanlar anlamıyorum. Bir tarafta 50.000 çadırlık bir kavim diğer tarafta 16 milyon nüfuslu Bizans İmparatorluğu.

füzyon bombası?  mu uygarlığı hesabı...

olamaz mı?

Kim saymış diyor ya
Geçmişe yönelik nüfus verileri bu kadar gerçek dışıysa sana göre neye dayanarak atıp tutuyorsun ki?

Bir de Moğollarla karışmış diyor utanmadan ya, Moğollar niye zerre bu Turanidler'e benzememiş peki? Onlar Moğollarla karışıyor da buradakiler Anadolulularla neden karışamıyor? Anadolu köy.. Bok köy, ili geçtim neredeyse her ilçenin Bizans zamanından kalma Rumca, Ermenice adı var.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom