Bannerlord'da görmek istenilen Warband'daki geliştirlebilir noktalar.

Users who are viewing this thread

Merhabalar. Ben bir Mount & Blade oyuncusu olarak warband'da birçok eksiklik görüyorum kendimce ve bunlar oyun zevkimi bozuyor. Bunların siz de farkında olabilirsiniz o yüzden aklınızda başka bir şeyler gelir de yazarsanız güzel olur. Bu kadar zamandır beklediğimiz Bannerlord 2 yi bu eksikliklerle oynamak istemeyiz açıkçası. Bunların oyuna çok daha zevk katacağını düşünüyorum. Bu maddelerin çoğunun farkında olduklarını da düşünüyorum zaten TW ekibinin ama fark etmedikleri bir şey varsa söylemiş oluruz. Şöyle madde madde yazacak olursam;
- Modlarla eklenmiş olan Muhasebeci, Komiser gibi insanların getirdiği yararlar( Asker toplamak için asker toplayıcı yollamak vb.)
- Eğer kendi krallığımızı kurduysak lordlarla olan konuşmalarımızın değişmesi gerek. Onlara bir görev verdiğimizde eğer yaparlarsa ilişkimizin artması veya yapmazlarsa azalması gerek. Ve mantıkta biz lordken nasıl kralla ilişkimizi arttırmaya çalışıyorsak bu çabayı biz kralken diğer lordlar yapmalı, biz ilişki için çabalamamalıyız.
- Mareşal olduğumuzda lordları sefere çağırdığımız zaman uzakta kalan lordların gelmemesi de çok can sıkıcı. Bu durum olunca ben örnek veriyorum Sarranid'in Bariyye şehrini ne kendime almak ne birine vermek istiyorum. Bunun çözümü eğer uzaksa bir ulak gönderip yine çağırabilme olmalı en azından.
- Bir kale alındığında oradaki esir askerleri garnizona koyabilmek gerek.
- Aynı şekilde bir kaleyi aldığımızda eğer esirlerin tamamını alacak yerimiz yoksa kaleye otomatik esir olarak geçmeli.
- Bir kaleyi herhangi bir bot aldığında oraya otomatik olarak 30-40 asker hatta bazı şehirlerde 100-130 asker bırakılıyorken biz alınca hiç asker olmuyor.
- Krallıklar arası daha fazla antlaşma olmalı.( Ticaret, ittifak vb.)(Tabi ittifaklığın çok kolaylıkla olmaması gerek yoksa oyun çok zorlaşır.)
- Antlaşmalarda bir karşılık koyulmalı. (Toprak veya para karşılığında)
- Krallığımıza katılan lordların yetiştireceği askerleri belirlemeliyiz.(Örneğin ben Rodoklardan oluşan bir ordu tercih etmişsem katılan svadyalı lordun da rodok asklerleri yetiştirmesini seçebilmeliyim.) Böylelikle de asker moralleri kendi ırkından askerleriyle savaşmayacağı için düşmez.
- Savaş olmayan zamanda da asker morallerinin artmaması çok can sıkıcı bir durum. Haydut kesmek orduyu tatmin etmiyor ve moraller yerlerde sürünüp ordudan ayrılma durumu oluyor. Savaş olmayan zamanlarda savaş isteğinin toleransı çok daha yüksek olmalı bence.
- Lordların bu kadar sık taraf değiştirmesi ve sürgün olayının bu kadar olması da çok can sıkıcı. Bunun oyun  başı bir seçenek olarak ayarlanabilmesi gerek.
- Şehirde bir haydut saldırısına uğradığımızda gündüz asker olan yerlerde asker olmaması çok saçma ya bir ara sokak olmalı ya da az da olsa birkaç asker olmalı saldırı anında.
- Eğer mareşal isek savaşa hangi lorddan ne kadar askerin gireceğini seçebilmeliyiz. Çünkü benim ordum son seviye askerlerden oluşuyor durumdadır ve onlar ağırlıklı girersem az kayıpla kazanabilirken yanımdaki lordun da kaybının az olacağıdır.
- Yine savaşa sokacağımız askerlerin hangi birimden kaç tane olacağını belirleyebilmemiz gerekir.
- Bir köy yağmalarken biz hareket edemiyoruz ama başka bir lord köy yağmalarken kendinden üstün bir lord geldiğinde kaçabiliyor buna da bir tek nokta bulunmalı. Ya köy bırakılmamalı ya da bizim de kaçabilme şansımız olmalı.
- Oyun içinde değiştirilebilecek ayarların olması gerek, savaş içinde hasar alan atın hızının azalması gibi.
- Bir kalenin kuşatma bilgisi geldiğinde oradaki kuşatan birliklerinin bir sayı aralığı ile bildirilmesi gerekir. Örnek verecek olursak yeni aldığımız kalenin içinde az asker olduğu için karşı bir kuşatma oluyor ve ben bir lordu zaten oraya bırakmış oluyorum o koyduğum adamın sayısını biliyorum ama gelenlerin sayısını bilmiyorum geri dönüp orayı tutmalı mıyım tutmamalı mıyım arada kalınan bir durum. Kuşatıldığının haberi geliyorsa az çok kaç kişi olduğunu söyleyebilmeleri de gerekir.
- Yanımızda olan esirleri ordumuzdan bir birlik oluşturarak, başına da bir NPC koyarak kalemize gönderebilmeliyiz.
- Savaş yaptıktan sonra bir lordla bir daha yanına gidip of ne savaştı diyip ilişkinin artması çok saçma savaş bitişi direk artmalı çünkü peşinden direk bir savaş daha yapmak gerekiyor ve önceki ilişkiyi arttıramıyorsun o unutuluyor.
- Bütün esirleri alma,bütün askerleri alma, bütün eşyaları alma butonu da olmalı tek tek onlarla uğraşmak çok yoruyor.
- Handaki sarhoşa kim olduğumu biliyor musun diye sorup handan yolladığımızda neden bir ilişki ya da yönetme hakkı gibi bir şey kazanmıyoruz. Tabi bu senaryo bannerlord'da olmayacaktır ama bunun gibi bir durumda ilişki kazanılması gerek şehirle.
- Yüksek sayılarda orduyla gezemiyorsun moraller çok çabuk düşüyor ve çıkmıyor, her an savaş istiyor ordu. Bunu sağlayamıyorsun bu yüzden 150 200 kişilik orduyla da gezemiyorsun. Moral konusunun biraz ayarlanması gerek.

Back
Top Bottom