Çene çukuru

Users who are viewing this thread

Herkese selamlar. Konuya direk girecek olursam hem annemde hem de babamda çene çukuru bulunmamasına rağmen bende var. Fakat 1-2 teyzemde de var. Acaba bu çukur sadece anneden babadan mı geçiyor yoksa akrabalardan gelme gibi bir ihtimal de var mı? Evlatlık olmaktan korkuyorum  :cry:

Bu ve benzeri şeyler 3-5 nesil önceki dedende falan varsa bile onlardan gelen geninden dolayı falan olabiliyor.(Tam olarak anlatamadım ama anlamışsındır umarım :razz: ) Hemen kendini evlatlık ilan etme.

Targutay Kağan said:
Herkese selamlar. Konuya direk girecek olursam hem annemde hem de babamda çene çukuru bulunmamasına rağmen bende var. Fakat 1-2 teyzemde de var. Acaba bu çukur sadece anneden babadan mı geçiyor yoksa akrabalardan gelme gibi bir ihtimal de var mı? Evlatlık olmaktan korkuyorum  :cry:
Şunu bi oku istersen Cleft chin: The myth
Genetik biliminden pek anlamam ama makalenin sana cevap olabilecek kısmında
Parents Cleft offspring Smooth offspring Percent cleft
Cleft x Cleft 10 1 91%
Cleft x Smooth 24 28 46%
Smooth x Smooth 4 33 11%
Cleft çukurlu, smooth düz olanı oluyor. Düz çeneli 37 ebeveynden 4 adet çukur çeneli çocuk olmuş. Yani çene çukuru olayında ebeveynlerin çene tipinin kuvvetli etkisi olsada seninki gibi durumlar imkansız değilmiş.

Gene de bir genetikçi akademisyen bulup sor istersen.

Anneannemde ve dedemde de yokmuş. Onlarda olmamasına rağmen teyzelerimde var  :lol:. Sanırım benimki de aynı durum. Ayrıca çukur çene benim bildiğim baskın bir özellik. Yani anne tarafında ya herkeste olacak ya da kimsede olmayacak gibi bir durum yok mu?

Valla makalede aileler üzerinde yapılan çalışmaların baskın gen muhabbetini doğrulamadığını söylüyor.
Many people have chins that are intermediate between clearly cleft and clearly smooth, and the family studies do not fit the myth that cleft chin is caused by a dominant allele

Targutay Kağan said:
Anneannemde ve dedemde de yokmuş. Onlarda olmamasına rağmen teyzelerimde var  :lol:. Sanırım benimki de aynı durum. Ayrıca çukur çene benim bildiğim baskın bir özellik. Yani anne tarafında ya herkeste olacak ya da kimsede olmayacak gibi bir durum yok mu?
Babalarını hiç görmedim ama benim tanıdığım 2 kardeşten birinde var, diğerinde yok. Aynı şekilde annelerinde de yoktu yanlış hatırlamıyorsam.

evlatlık olsan ne olacak ki? yararlı birşey, hayatın boyunca gerçek ebeveynlerini bulmaya çalışacaksın, bir maceraya atılacaksın.

Aslında abimde de var gibi geldi ama adam sürekli sakallı dolaşıyor hiç kesmiyor. Bir kereliğine kesmişti onda da var gibi geldi ama emin değilim öncedendi. Gidip de durduk yere çenesini de elleyecek değilim :grin:

Back
Top Bottom