"Erken Erişimde" TÜRKÇE YOK!

Users who are viewing this thread

Taleworlds kamu yararına kurulmuş bir dernek ya da vakıf değil, bir ticarî işletme. Elbette amacı kâr etmek yani para kazanmak. Bu konuda Taleworlds'ü eleştirmek çok saçma. Türk oyuncuların çoğu yine korsan oynamaya devam edeceği için hiç Türkçe dil seçeneği koymasalar yeridir.

Kurnαz said:
Taleworlds kamu yararına kurulmuş bir dernek ya da vakıf değil, bir ticarî işletme. Elbette amacı kâr etmek yani para kazanmak. Bu konuda Taleworlds'ü eleştirmek çok saçma. Türk oyuncuların çoğu yine korsan oynamaya devam edeceği için hiç Türkçe dil seçeneği koymasalar yeridir.

Sanki yabancılarda korsan kullanımı hiç yokmuş gibi konuşuyorsun dostum. :smile: 

İngilizce evrensel bir dil, Türkçe için ayrı bir zaman ayrılması gerekilir. Kaldı ki muhtemelen geliştirme esnasında da İngilizce tercih edilmiştir, bu yüzden erken erişimde Türkçe olmaması çok normal. Sitem edilecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.

Erken erişime çıktığı için geliştirme aşamasında ingilizce kullanılması normal bence de. Bütün dillerin çevirisiyle beraber çıkarsa her güncellemede bunların da çevrilmesi gerekeceğinden tam sürüm çıktıktan sonra hepsini birden çevirmeleri mantıklı. Ancak tam sürümün çıkması yine yıllar alacaksa çeviri yapılıp çıkarılmalı bence. İngilizce bilmeyen cok insan var Türkiye'de ve dünyada. Daha önceki bloglarda oyunda türkçe kullanıldığını gördük. Yani çeviri var ellerinde. Bilemedim şimdi.

"Hiç Türkçe bile eklemeyebilirler normal" diyenleri anlamıyorum. Tamam, korsan kullanımı var ve global pazar ingilizce üzerinde dönüyor ama Türkiye'de kurulan Türk bir firmanın oyuna türkçe eklememesi ayıp olur. Unutmayalım ki bundan 10 sene önce herkes korsan kullanırken artık korsan kullanımı bir hayli azalmış durumda. Steam gibi plartformlar korsan kullanımını bir hayli azaltmada en çok etkiyi yapmış şeyler. Yine kullanan var ama az. Yani korsan kullanımı yüzünden türkçe çıkarmalarına gerek yok mantığı saçma. Bu sadece ülkemizin sorunu değil hem. Dünyada da korsan kullanan birçok insan var. Sanki bütün dünya satın alıp oynuyor bir tek türkiye korsan oynuyor gibi bir düşünceye gerek yok. Üstelik ingilizce bilmek önemli olsa da oyunları oynayacak herkes bilmiyor. Oyun oynamak için ingilizce bilmek şart olmamalı. Dediğim gibi dünya dili ingilizce ama bütün oyuncular ıngilizce bilmiyor.

darkred21 said:
Erken erişime çıktığı için geliştirme aşamasında ingilizce kullanılması normal bence de. Bütün dillerin çevirisiyle beraber çıkarsa her güncellemede bunların da çevrilmesi gerekeceğinden tam sürüm çıktıktan sonra hepsini birden çevirmeleri mantıklı. Ancak tam sürümün çıkması yine yıllar alacaksa çeviri yapılıp çıkarılmalı bence. İngilizce bilmeyen cok insan var Türkiye'de ve dünyada. Daha önceki bloglarda oyunda türkçe kullanıldığını gördük. Yani çeviri var ellerinde. Bilemedim şimdi.

"Hiç Türkçe bile eklemeyebilirler normal" diyenleri anlamıyorum. Tamam, korsan kullanımı var ve global pazar ingilizce üzerinde dönüyor ama Türkiye'de kurulan Türk bir firmanın oyuna türkçe eklememesi ayıp olur. Unutmayalım ki bundan 10 sene önce herkes korsan kullanırken artık korsan kullanımı bir hayli azalmış durumda. Steam gibi plartformlar korsan kullanımını bir hayli azaltmada en çok etkiyi yapmış şeyler. Yine kullanan var ama az. Yani korsan kullanımı yüzünden türkçe çıkarmalarına gerek yok mantığı saçma. Bu sadece ülkemizin sorunu değil hem. Dünyada da korsan kullanan birçok insan var. Sanki bütün dünya satın alıp oynuyor bir tek türkiye korsan oynuyor gibi bir düşünceye gerek yok. Üstelik ingilizce bilmek önemli olsa da oyunları oynayacak herkes bilmiyor. Oyun oynamak için ingilizce bilmek şart olmamalı. Dediğim gibi dünya dili ingilizce ama bütün oyuncular ıngilizce bilmiyor.

Teşekkür ederim benimde eklemek istediklerime tercüman olmuşsunuz.

Hepimiz biliyoruz ki tam sürüme geçmeleri en azından 1 yıl. Ama tahminim 2 yıl erken erişimde kalacak. E zaten 8 yıldır geliştirilen ve beklenen bir oyun. Oyundan tam zevk almak için neden 1-2 yıl daha bekleyelim. Tam sürüm çıkan oyunlarada bi ton güncelleme geliyor ve ilgili dillere zaten çevrilerek paketler veriliyor. Ne farkı var bunun ben anlamadım. Yok hata olacak ondan İngilizce daha mantıklı. E tam sürüm oyunlarda da hata oluyor. Tam sürüm oyunlara da bir sürü fix dosyası güncellemelerle geliyor. Şunun aksini bu kadar savunmayın ya... Yanlış bi durum kardeşim bu.

Mizansen:

-Oyun Türkçe çıkacak mı?
-Evet çıkacak.
-Oha süper.
...
-Ama...
2023 gibi falan....

Mizansen olan böyle bir şeyin ayıp veya eklenmesinin bir zorunluluk olarak görülmesi. EA'te Türkçe dili ile beraber çıkmasına burada karşı olan bir kişi yoktur ama zorunda olduklarını veya ayıp bir şey olarak değerlendirilmesiyle ilgili benim sıkıntım var ve bu üslup ile pekte yapıcı bir eleştiri getirilmediğini düşünüyorum.

Günün sonunda, Taleworlds özel bir şirket ve ürünü ile ilgili bütün kararlarda hak sahibi. Bu konudaki fikirleri değişecekse bile bu şekilde bir söylemle bence değişmez.

Bjorn The Hound said:
Mizansen olan böyle bir şeyin ayıp veya eklenmesinin bir zorunluluk olarak görülmesi. EA'te Türkçe dili ile beraber çıkmasına burada karşı olan bir kişi yoktur ama zorunda olduklarını veya ayıp bir şey olarak değerlendirilmesiyle ilgili benim sıkıntım var ve bu üslup ile pekte yapıcı bir eleştiri getirilmediğini düşünüyorum.

Günün sonunda, Taleworlds özel bir şirket ve ürünü ile ilgili bütün kararlarda hak sahibi. Bu konudaki fikirleri değişecekse bile bu şekilde bir söylemle bence değişmez.
+++

Bjorn The Hound said:

Merak etmeyin şirketi yarın üzerinize yapacaklardır.

Üslubumda herhangi bir yanlışlık yok. Ne zamandan beri bir şeye "ayıp" demek yanlış oluyor. Belli bazı "nedenlerden" bu ülkenin içerisinde kendimizi ifade etme noktasında sıkıntılar yaşıyor olabiliriz evet ama ayıp demenin nesi ayıp? Dilediğim gibi eleştiririm. Bu eleştirinin içerisinde hakaret yok, küfür yok, saygısızlık yok. E bunu da yapamayacaksak ne istiyorsunuz yani? Neyin veyahutta kimin yansımasısınız siz ki üslubumun yanlış olduğunu söyleme cürretinde bulunabiliyorsunuz?

Kardeşim oyun Türkiye topraklarında çıkan bir oyun. Oyun geliştiricileri Türk. Oyun Türkiye Devleti'nden destek aldı veya almaya devam ediyor. Oyuna Türklerin çok yoğun bir ilgisi var ve Türkçe istiyorlar. Text'in 1000 sayfa olsun üç kuruş verip profesyonel birine çevirtemiyorsan art niyet ararım.

Alışmışsınız bu şirketin "her şeyi ertele" mantığına, konuşuyorsunuz. Başlangıçta Türkçe koyalım mı? Boşver canım iş çıkarma tam sürüme kalsın. Şunu oyuna ekleyelim mi? Tam sürüme tam sürüme. Deniz savaşları? Ya tam sürüm çıksın sonra dlc ekleriz. Co-op onu bilmiyoruz söyledik zaten. Tam sürüm dediğin şeyin 1-2 belki 3-4 yıl zamanı var farkında mısın? Hayır niye bu kadar savundunuz ben anlamadım. Milliyetçi bir insan olduğumdan dolayı madem ki bu topraklarda oyun yeşerdi ve büyüdü o halde Türkçe çıkmalı mantığında değilim. Ama benim anladığım dil bu. Oyun benim topraklarım içerisinde benim vergisini ödediğim devletin onlara verdiği destek ile oyun çıkartılıyor ve bu dikkat edersen erken erişim olarak 9 yıl sonra çıkıyor. Bir de kendi anadilimde oyunu oynamak için kaç yıl bekleyeceğimi bilmiyorum. Neden?
Sadece pazar mı? Bu nasıl sığ bir anlayıştır. Şirketler kar zarar üzerine süreçlerini yönetirler evet ama bir söz veriyorsan bunu yerine getirmelisin. Başlangıçta Türkçe çıkıcak deyip sonra iş planlamasına dahil etmek istemeyip tam sürüme diye ötelemek ilginç bir aklın ürünü. Hadi o yaptı. Bari sen buna destek verme. Yanlışa destek vere vere bu halde geldik.

Hala üslup diyor beyfendi. Ne diyelim?

"Sayın Taleworlds. Oyunu Türkçe çıkaracağınızı söylemiştiniz ancak erken erişimde Türkçe çıkarmayacağız diyorsunuz. Bu bizleri ziyadesiyle üzmekte. Ben verdiğiniz kararı yanlış buluyorum. ühü ühü"

Bazen sert eleştirirsin. Bazen sert eleştirmen gerekir. Ayıba ayıp demek yanlışa yanlış demek seni eksiltmez. Elbetteki farklı görüşler olmalı sizin gibi. Ama Allah aşkına farklı dillerle tam sürüme çıkan oyunlardaki buglar düzeltilirken, güncellemeler geldiğinde dillerde güncellenirken sanki bunu yapmak imkansız, mantık dışı vs gibi argümanlarla savunmak en hafif tabiriyle sizin de ayıbınız oluyor.

Ben bu tartışmayı daha çok uzatmayacağım. Herhangi bir yanıt da artık vermeyeceğim. Size rastgele...

Beta key alamadın diye neden herkesi şirket yalakası diye yaftalıyorsun ki kardeşim. Sana sunulan hiçbir argümanı cevaplamadın sadece “fanboysunuz” deyip geçtin. Otur bir sakin ol, yazılanları oku, ona göre cevap ver. İnsanlar senin gibi boş yere gaza gelip cevap verse burada kavga çıkar. Oyun sonuçta bu.

Oyun Türkler tarafından, bir Türk firması tarafından geliştiriliyor fakat Türkçe dil desteği yok ? Bir de benim anlamadığım olmamasını normal karşılayanlar var. Bir Rus şirketinin yaptığı oyunda Rusça dil desteği olmasa garip kaçmaz mıydı sizce ?
Burada sıkıntı İngilizce olup olmaması değil, Türkçe'nin olup olmaması.

Targutay Kağan said:
Oyun Türkler tarafından, bir Türk firması tarafından geliştiriliyor fakat Türkçe dil desteği yok ? Bir de benim anlamadığım olmamasını normal karşılayanlar var. Bir Rus şirketinin yaptığı oyunda Rusça dil desteği olmasa garip kaçmaz mıydı sizce ?

Konuyu baştan okur musun? Tam sürümden değil erken erişimde Türkçe olup olmamasını tartışıyoruz.

Targutay Kağan said:
Bu kafayla hedef 3023 . Dünya pazarına hitap etmesi gereken ve zaten yeterince geç çıkan bir oyunu daha da geç çıkartsınlar neymiş efendim Türkler türkçe yama istiyor .

Si Shade said:
Targutay Kağan said:
Bu kafayla hedef 3023 . Dünya pazarına hitap etmesi gereken ve zaten yeterince geç çıkan bir oyunu daha da geç çıkartsınlar neymiş efendim Türkler türkçe yama istiyor .

7 yıl gibi uzun bir süreçte Türkçe için bir zaman ayırmadılar ise ayıp etmişlerdir kimse kusura bakmasın. Bu arada tanımadığın etmediğin bir insana çomar yaftası yapıştırman da hiç hoşuma gitmedi.

Targutay Kağan said:
Si Shade said:
Targutay Kağan said:

7 yıl gibi uzun bir süreçte Türkçe için bir zaman ayırmadılar ise ayıp etmişlerdir kimse kusura bakmasın. Bu arada tanımadığın etmediğin bir insana çomar yaftası yapıştırman da hiç hoşuma gitmedi.
7 yıl gibi bir süreçte daha oyunu bitiremediler  sen diyorsun ki türkçe yama için vakit ayırmadıysalar ayıp ederler ben nesi ayıp onu zaten hiç anlamadım ki daha tam sürüm bile değil . Ve bir insan hakkında yorum yapmak için onu tanımaya gerek olduğunu da pek sanmıyorum ki gerekse bile bu yazdıklarından sonra ne yazdıysam sözlerimin hayla arkasındayım .
Ve bana doğru düzgün bir şekilde ayıp olmasının nedenini anlat sana özür dileyeceğim .

Back
Top Bottom