Bir Klasik Konu "Co-Op"

Users who are viewing this thread

lied

Knight at Arms
Bu konu hakkında milyarlaca konu açıldı ve bende o yığının arasına atlamak istiyorum .

İlk olarak ayrı partilerle oynayacağımız senaryoyu düşünelim . Bunun singleplayer'a göre doğuracağı sorunlara bir göz atalım .
  • Asker alım ekranında diğer oyuncu asker alınca sizde aynı menüdeyseniz askerlerin birden yok olması :smile:
  • Bir üstte yazdığımın alış-veriş ekranında olabilecek hali .
  • Zaman haritada savaşlardakine göre çok daha hızlı olduğu için 10'a 7 bir savaşın bile 1 güne yakın sürmesi .
  Gibi şeyler ...
  Bunlara çözüm olarak 2 oyuncununda aynı partide olması diyebilirsiniz fakat farklı yollar da denenebilir .
Mesela ,
  • Harita büyütülmesi veya zamanın daha yavaş geçmesi. Bu yüzden haritada bir şehirden öbürüne gitmek insanı sıkıntıdan öldürebilir fakat bu sayede bir partinin 20'ye 20 bir savaşıda haritada 1 gün değilde en azından 3-5 saate indirilebilir .
  • İki oyuncunun aynı oyuna girdiği zaman birbirini trolleyebileceği menülere aynı yerleşim yerinde ise ikisi de aynı anda giremez bu menülerde
    her bir oyuncu için bir süre tanınır . Ve menüden çıktıktan sonra 5-6 saniye içinde diğer oyuncu o menüye girmezse menüye ikinci defa girebilir .
  • Ve iki oyuncunun aynı eylemi yaparken zamanın hızlanması yada yavaşlaması . Bu da ortak bir kararla olur mesela siz Ctrl+Space yaptığınızda diğer oyuncuya bir bildirim gider ve o da uygunsa "Harita büyütülmesi veya zamanın daha yavaş geçmesi" sebebiyle çok büyük bir hız katabilir .

Bide kenara küçük dokunuşlar yapılmalı ,
  • Turnuvalara her kafamızın estiği zaman değilde belli bir saatte girebilelim ki iki kişi aynı turnuvaya girebilsin .
  • Oyuncular arasındaki ittifak ve savaşları ilan edebilmek için bunu ona önceden haber vermemiz gerekmeli ve aralarındaki çatışmaların başlaması için bir süre tanınmalı . Öyle tüm parayla her şehirden toplam 40 acemiyle dostken yanına gidip birden saldırıp onu öldürmek olmamalı : )

Diğer bir co-op fikride iki oyuncunun aynı partide kalmasıyla ilgilidir . Şu Konu'da anlatmış benim diyebileceğim bu durum aslında askerleri bölüklere ayırıp aynı partide oynamayı olanak sağlayabileceği için aslında taktiksel oynamak için çok iyi olur . Bunun çok fazla sıkıntıya yol açacağını sanmıyorum da fakat Yinede oyuncunun birinin çok ön planda olurken diğerinin savaşlar dışında biras pasif kalması biraz sinir bozucu olabilir . Eğer bunu sıkıntı etmeyecek biriyseniz bence oynanabilir olur .

Onun dışında wave'ler halinde oynanan bir oyun şeklide olabilir fakat hatırladığım kadarıyla başka birisi dile getirmişti benim pek hoşuma gitmemekle beraber hiç yoktan iyidir .

Sizde eksikleri falan yazarsanız konuyla alakalı iyi olabilir :smile:

Harita ile savaş anındaki zamanın arasındaki fark, gece gündüz değişimlerinden ötürü sanırım asıl problemi oluşturuyor. Buna çözüm olarak harita hızı, direkt olarak savaş hızına eşitlenerek yavaşlatılabilir. Eğer tam tersi hızlandırılırsa yarım saatlik savaş sırasında güneşin batıp tekrar doğmasını istemem fazla dikkat dağıtıcı gibi durabilir. Ya da hiç uğraşmadan total war tarzı komple gece olgusu kaldırabilir. Ama gece yağmurlu bir anda o zorlukta savaşmanın keyfi de tabi bir başkadır. O yüzden zaman konusu zor bir mesele 'M&B online' için.
Bir ihtimal hiç stratejik haritanın olmadığı, ordumuzla birlikte tüm kalradya boyunca arazide skyrimdeki gibi dolaşma imkânı verilebilir ama bunun da gerçekçilik uğruna alınan zevki nasıl etkileyeceği tartışılır. Sonuçta yapılması pek kolay olmasa gerek tüm ordu arkamızdayken haritada yol almak. 'Fast travel' seçeneği eklemek de imkansız oyun çok oyunculu olacağı için. Bu konuda herhangi bir örnek yok maalesef ama olsaydı M&B'nin en büyük rakibi olurdu. Aynı zamanda ses getirdi oyun camiasında. Tabi bu zorluğun ve karmaşanın altından Taleworlds kalkarsa asıl kendilerinin ses getireceğine hiç şüphe olmazdı:smile:
Bir diğer öneriniz olan başkalarına saldırma olayında ise bir sakınca görmüyorum. Örneğin sürekli yeni giren oyunculara saldıran birisi herhangi bir ülkeye bağlı dahi olsa, haydutluk puanının artmasıyla o ülkenin vatandaşlığından çıkartılabilmeli ve tüm kalradyada haydut olarak anılmaya başlamasıyla bir çok imkandan kısıtlanmalı (Warbandde eğer kergitli iseniz, kergit ile herhangi bir bağı olan kimselere saldırmadığınız sürece kendi topraklarınızda hiç bir sıkıntıyla karşılaşmıyordunuz.) Hatta köylerden asker alımında bile sizin haydut olmanızdan ötürü daha soğuk ve çekimser yaklaşacak genellikle niyetleri kötü olan insanları ordunuza katma şansınız olacak. Ayrıca ordunuz kötü ahlaki temeller üzerine kurulu olduğu için kendi içersinde de bazı problemler çıkaracak:smile: Savaş anında bazı askerler emirlerinizi harfiyen yerine getirmeyip kafalarına göre hareket etmeyi tercih edebilecek, elde edilen ganimeti paylaşırken sorun çıkaracaklar(hatta burda oyun bize seçenek bile sunabilir ganimeti nasıl paylaşmak istersin şeklinde). Kendini güçlü hisseden bazı askerler toplanıp gruptan ayrılabilecek gibi gibi... Belki tek sorun bir ülkenin kralı olduktan sonra diğer yeni oyunculara saldırmakla olabilir. Ama orda da tarafsız kişilere saldırmanın karşılığında, halkın ve askerin size olan güveninin sarsılması şeklinde kısıtlayıcı düzenlemeler eklenebilir. Hatta müttefik olduğunuz arkadaşınızla bile sistemde artan haydut puanından ötürü zalim olarak anılmaya başlayacak ve arkadaşınızın sizinle olan ilişkisini bağlı olarak kendisinin de ülke yönetiminde sıkıntılar yaşanabilecek ve sizle olan ittifakını bitirmediği sürece sıkıntıları artacak gibi gibi. Bannerlord için olmasa da M&B3 için bu çok oyunculu kısmını beklemekteyim.
Sözün kısası haydut olmak isteyen varsa da, varsın gönlünce olsun ama beraberinde bir çok sıkıntıyı ve zorluğu da getirsin.

Muhtemelen forumda co-op modu yapmaya uğraşan tek adam olarak bu konuya modcu ve programcı perspektifinden bir iki kelam edeyim. (Ona da ara verdim şimdilik başka ıvır zıvırla uğraşmak için, inşallah devam eder bitiririm bi ara :smile:)
Asker alım ekranında diğer oyuncu asker alınca sizde aynı menüdeyseniz askerlerin birden yok olması :smile:
Bir üstte yazdığımın alış-veriş ekranında olabilecek hali .
İki oyuncunun aynı oyuna girdiği zaman birbirini trolleyebileceği menülere aynı yerleşim yerinde ise ikisi de aynı anda giremez bu menülerde
her bir oyuncu için bir süre tanınır . Ve menüden çıktıktan sonra 5-6 saniye içinde diğer oyuncu o menüye girmezse menüye ikinci defa girebilir .
Bu mevzu programlamada "race condition" olarak bilinen meşhur birşeydir. Buradan bakabilirsiniz nedir ne değildir diye. Nasıl çözülür derseniz. Verileri tek bilgisayarda (oyunu kuran, server) tutarsınız ve diğer bilgisayarlar (oyuna bağlanan, client) bu oyuncudan menüye girip çıkarken, eşya alıp satarken ve askerlerle oynarken bu bilgisayarla iletişime geçer. İşin kalanı linkte anlatıldığı gibi lock falan kullanıp serverde çözülüyor. Sıfırdan oyun motoru yazabilen adamların yapamayacağı bir iş değil yani dert etmenize gerek yok

Benim modda henüz oraya gelmedim ama planım senin de belirttiğim gibi menülere teker teker girilmesi. Warband'da asker ve ticaret ekranlarında kodlama yapılmıyor malesef.
Zaman haritada savaşlardakine göre çok daha hızlı olduğu için 10'a 7 bir savaşın bile 1 güne yakın sürmesi .
Harita büyütülmesi veya zamanın daha yavaş geçmesi. Bu yüzden haritada bir şehirden öbürüne gitmek insanı sıkıntıdan öldürebilir fakat bu sayede bir partinin 20'ye 20 bir savaşıda haritada 1 gün değilde en azından 3-5 saate indirilebilir .
Ve iki oyuncunun aynı eylemi yaparken zamanın hızlanması yada yavaşlaması . Bu da ortak bir kararla olur mesela siz Ctrl+Space yaptığınızda diğer oyuncuya bir bildirim gider ve o da uygunsa "Harita büyütülmesi veya zamanın daha yavaş geçmesi" sebebiyle çok büyük bir hız katabilir .
Zamanı yavaşlatma olayı çok söylendi ama yapılırsa acayip sıkıcı olur. Şahsen ben sırf bu ctrl+space olayı yok diye ilk oyunu oynamıyorum. Bu tip şeyler yüzünden modu tek partili yapmaya karar verdim. Bannerlord'un yeni oyun motoru ile Warband'da ki buna engel diğer sıkıntılar giderilebilir ama bu zaman olayının uygun bir çözümüne henüz denk gelmedim.

Bannerlord'da en fazla tek partili co-op yapılabileceği kanaatindeyim. Muhtemelen o bile olmaz. :sad:

Yani 2 partili için çok kafa patlatmak gerekir fakat tek partili mümkün bir sistem olabilir ve en azından onu yapmaları çok güzel olur :smile:

co-op, belirli kişilere sınırlanabilir. Mesela aynı dedicated servera bağlı 2 kişi oynayabilsin haritada, birisi muharebeye girince öbürü de muharebeyi izlesin. Hem zaman farkı olmaz, oyun simültane ilerler. 2 kişiden fazla olursa bir haritada sürekli oyunun bölünmesi sıkabilir. 2 kişi idealdir bence.

Tek partili olan bayağı da mümkün bu arada.

Biri muharrebedeyken diğerinin izlemesi de iyiymiş :] Fakat oyuncular arada bir şehre yada arenalara da girebilir . Bu durumda da yapılacak en iyi şey ikisininde şehre girmesidir . Ki öyle uzun uzun da kimse uğraşmaz iki oyuncunun aynı partide olması belki olur artık :smile:

The Kebabist said:
x oyuncusu muharebeye girdiğinde, savaş bitene kadar haritada gezen y oyuncusu içinde zaman yavaşlasa?

Hiç uygun olacağını zannetmem. 5-6 dakika boyunca ordunuzun haritada mıyıl mıyıl gitmesi insanı çok sıkar bence.

Bjorn The Hound said:
The Kebabist said:
x oyuncusu muharebeye girdiğinde, savaş bitene kadar haritada gezen y oyuncusu içinde zaman yavaşlasa?

Hiç uygun olacağını zannetmem. 5-6 dakika boyunca ordunuzun haritada mıyıl mıyıl gitmesi insanı çok sıkar bence.

Total War multiplayer campaing'de 5dk tur süresi bekleyen biriyim, yeterki Bannerlord arkadaşlarla oynansın her türlü sıkıntıya değer bence.

Oyunun başlarında bir savaşın 5 dakika süreceğini sanmam çünkü oynanış videolarında büyük orduların savaşları 5-7 dakika sürüyordu .
Ama grubumuzdaki adamları gönderme olsa sorun bir nebze azalabilir mesela bir haydut grubu kestin grubundaki yoldaşlardan birine satmak istediğin eşya ve esirleri verirsin ve o da gider satar birkaç gün sonra geri gelir . Bu sayede sürekli şehirlere uğramamız gerekmez . Ve daha sık savaşlara girebiliriz zaten diğer oyuncu içinde aynı şeyler geçerli olduğu için iki oyuncu da bol bol savaşlara girer ve ikiside savaşta olduğu için yavaş zamandan çok etkilenmez .
Bide yanına savaşa giren oyuncunun savaşı 10 saniye geç başlarsa (bu süre içinde oyuncu ve onun rakibine kimse yardim edemez fakat bu süre içinde diğer oyuncuda bir savaşa yada şehre girebilir girmezse zaten yolda yavaaaş yavaaş yürür : )

-Mobil

Aklıma şu geldi: oyunun harita kısmı komple çıkarılıp yalnızca savaş haritası olsa? Şöyle: oyunun harita kısmı mount blade gibi olmayıp menü gibi olsa yani. Menü üzerinden bir yerlere gitsek mesela. Şehirlere total war gibi tıklayıp gitsek, alışverişi vs. o menu üzerinden yapsak ve haritada o menu üzerinde olsak. Savaşa girecegimizde de normal olarak savaşsak. Tam anlatamadım ama olabilir mi sizce?

hiç bir şeyi okumadan direk kendi fikrimi söylüyorum:
kesinlikle olmalı.

edit: burdan sonra yazdığım her şeyi sildim çünkü hepsi konuşulmuş özet olarak zaman yavaşlama önerisine sıcak bakıyorum.

darkred21 said:
Aklıma şu geldi: oyunun harita kısmı komple çıkarılıp yalnızca savaş haritası olsa? Şöyle: oyunun harita kısmı mount blade gibi olmayıp menü gibi olsa yani. Menü üzerinden bir yerlere gitsek mesela. Şehirlere total war gibi tıklayıp gitsek, alışverişi vs. o menu üzerinden yapsak ve haritada o menu üzerinde olsak. Savaşa girecegimizde de normal olarak savaşsak. Tam anlatamadım ama olabilir mi sizce?
O zamanda oynanan oyunca ne kadar m&b diyebiliriz emin değilim :wink:

Modlamada iki kişilik senayolar modlamak da güzel olurdu . Haritası olmasa bile mesela bi Roma senaryosu gibi bişey yapalım . İki oyuncu beraber oynar komutanlar görev verir bizde şehirdeki çeteleri temizleriz iki kişi yada bi savaşa paralı asker olarak katılırız veya kaçak gladyatörleri avlarız . Sahnede  sahneye böyle iki kişinin beraber oynuyacağı senaryolar bence güzel olabilirdi . warbandda da yapılır belki fakat bunun çok zor olmayan bir biçimde yapılması güzel olabilirdi :I

Co-op için tek mantıklı yöntem oyuncuların yoldaş olarak oynaması geliyor. Tamamı ile senin partinin içinde olacak ve sen ne yaparsan onu yapacak. Parti lideri isterse bazı birliklerin başına bu "player" yoldaşı koyup savaşa girdiğinde onların yönetiminden sorumlu tutulabilir.

Diğer türlü ayrı bir parti olması m&b tarzına sıkıntı yaratır. Ancak oyunun kendisine gelmese bile modla uğraşan arkadaşlar bir şeyler yapacaktır diye düşünüyorum.

Sorunun mantıken tek çözümü gerçekçi zaman anlayışından vazgeçmek.

Oyunculardan biri savaşa girince diğerini kilitlemek tamamen zevki öldürür. Oyuncu savaşa girdiği zaman oyuncunun savaştaki zamanı durmuş olur ancak haritada zaman normal akar. Bu çok gerçekçi olmaz, belki diğer oyuncuların avantaj elde etmesini sağlayıp varolan savaşa sonradan dahil olabilme riskini arttırır ama bunu da sonradan savaşa katılmayı belli bir süreden sonra engelleyerek çözebiliriz.

Kısacası en mantıklı çözüm haritada zamanı değiştirmeyip mekanlarda zamanı dondurmak ve buna göz yummak. Zaten arkadaşlarıyla oynayan adam bunları sallamaz.

Aslında teoride çok problem yok ama pratikte teknik kısmın aşırı sıkıntı olması co-opu zor yapıyor. O kadar sistemin tekrar multiplayer uyumlu hale getirilmesi lazım.

Emrehan said:
Sorunun mantıken tek çözümü gerçekçi zaman anlayışından vazgeçmek.

Oyunculardan biri savaşa girince diğerini kilitlemek tamamen zevki öldürür. Oyuncu savaşa girdiği zaman oyuncunun savaştaki zamanı durmuş olur ancak haritada zaman normal akar. Bu çok gerçekçi olmaz, belki diğer oyuncuların avantaj elde etmesini sağlayıp varolan savaşa sonradan dahil olabilme riskini arttırır ama bunu da sonradan savaşa katılmayı belli bir süreden sonra engelleyerek çözebiliriz.

Kısacası en mantıklı çözüm haritada zamanı değiştirmeyip mekanlarda zamanı dondurmak ve buna göz yummak. Zaten arkadaşlarıyla oynayan adam bunları sallamaz.

Aslında teoride çok problem yok ama pratikte teknik kısmın aşırı sıkıntı olması co-opu zor yapıyor. O kadar sistemin tekrar multiplayer uyumlu hale getirilmesi lazım.
Hocam dediğiniz şey 4. boyut uzay zaman örtüsünü delmek bi nevi onu yapmaktansa beklemek veya aynı parti içerisinde coop olayını sağlamak daha mantıklı,başka türlü makinelerin hesaplayamacağı kadar değişken olacak

Hayır kampanya haritasında normal zaman hep akacak, bir mekana girdiğinde giriş yaptığın zamanda takılacaksın. Çok daha basit bir sistem bence ve oynanışa da zarar vermez.

Emrehan said:
Hayır kampanya haritasında normal zaman hep akacak, bir mekana girdiğinde giriş yaptığın zamanda takılacaksın. Çok daha basit bir sistem bence ve oynanışa da zarar vermez.

Warband'da bir savaş 20 dakika sürebiliyordu. Bannerlord 1024 kişilik savaşları destekleyecek bir oyun.  Bu da oyunda en azından 1-2 hafta geçmesine neden olur. Sen bir orduyla savaşırken, diğer adam 20 tane köy yağmalar, ülke ekonomisini çökertir. Sen vlandia ordusunu yendim diye sevinirken, adam batı imparatorluğunu dize getirmiş olur. Yani senin dediğin iş yürümez.

Zaman sorunu yaşamadan en az 2 partinin oynayabilmesi için tüm savaşların auto resolve ile yapılması lazım bu da oyun zevkini köreltir bence. Veya diğerlerinin söylediği gibi tek parti sistemi.

Back
Top Bottom