Bannerlord - Ev Sahibi Olma ve Şehir&Köylerde Zaman Akması

Users who are viewing this thread

nvdiaamd

Merhaba.

Bannerlord bize gerçeğe yakın bir açık dünya oyunu olarak geliyor.

Bugüne kadar blogları sabırla ve dikkatle takip ettim. Tüm ekibe nacizane teşekkürlerimi bildirmek istiyorum. Bütün oyun içi yeni özelliklerin eklenmesinin ışığında çok ciddiyetle tavsiye ettiğim iki önerim var;

1. Ev satın alma

Böylesi bir oyunda bu özelliğin olmaması çok manidar olur. Sıfırdan başlıyorsunuz. Küçük görevler, alışverişler, ticaretler... Giderek paranız artıyor. Hal böyle iken oyuncu eğer kral olmak, savaşlara katılmak vs. istemiyorsa tüccar olarak oyunda devam edebiliyor. Burada yalnız bir sorun var. Oyuncunun evi yok. Uyuyabileceği bir alan yok. Şehirlerde, köylerde hanlarda konaklayabiliyor. Sefer haritası üzerinde kamp yapabiliyor. Ancak oyuncunun bir evi yok. Ev sahibi olma özelliği mutlaka eklenmeli. Hatta evine küçük küçük masa, sandalye, mum vb. gibi itemler satın alabilmeli. Evinde yemek yiyebilir, misafir ağırlayabilir, hatta karısı olabilir. Sonuç itibariyle evlenmek için lord olma zorunluluğu da ortadan kalkar. Eğer daha fazla gerçekçilik katmak isteniyorsa bu özellik mutlaka konmalı.

"Ben kral olmak istemiyorum kardeşim, sıradan bir hayat yaşacağım. Bir evim bir kadınım olacak. Tüm dünyaya ticaret yapacağım" bitti...  Bu seçenek hepimizin hoşuna gider. Oyuna bağlar.

2.Şehir ve Köylerde Zaman Akmalı

Oyuncu bir şehire ya da köye girdiğinde zaman akmaya devam etmeli. Burada yapımcılar zamanı sefer haritasındakinden farklı olarak çok daha yavaş akıtabilirler. Aksi halde şehir ve köyler arka planda cansız kalıyor. Yani geziyorsunuz. Bir şeyler satın alıyorsunuz. Ama sefer haritasında herkes durmuş sizi bekliyor. Resmen tüm dünyada hayat duruyor. Neden? Çünkü siz şehire girdiniz. Bu çok fazla saçma. Benim tavsiyem şehir ya da köye girildiğinde ekrana sefer haritasının küçük bir kısmı, yani yakınlardaki kısımlar yuvarlak şekilde eklensin. Orada diğer birliklerin ilerleyişleri -çok yavaş da olsa- görülsün. Örneğin biz X şehrinde iken Y şehrinin kuşatma altında olduğu haberini alabilelim. Hayat durmasın devam etsin.

Dediğim gibi çok yavaş akmalı. Aksi halde oyunu kaçırırız.

Ve ben yapımcının yerinde olsam bu özellkleri koyar, bloglarda asla tanıtmazdım. Oyun çıktığında bize de süpriz bir şeyler kalsın. Yine yapımcının yerinde olsam bu yılın sonu artık çıkarırdım.

Herkes bıktı...

1-Ev sahibi olma olma fikri çok iyi, kesinlikle harika olur. Özellikle aldığımız mülklere göre itibarımız artabilir kiraya verme seçeneği eklenebilir. Ev dekorasyonu da güzel bir detay olur.

2- Şehirdeyken zamanın akmaması gerçekçi durmuyor olabilir ama genel olarak kimseyi rahatsız ettiğini düşünmüyorum. Belki dediğin gibi sembolik olarak çok yavaş akacak şekilde sunulabilir. Warbandın bazı modlarında benzeri bir özellik vardı şehre her giriş çıkış yaptığımızda harcadığımız süre fark etmeksizin haritadaki zaman sabit bir miktarda değişiyordu ve bence çok rahatsız ediciydi.

1)Bence de olmalı, eklemesi de zaten çok zor değildir diye düşünüyorum mekanikleri etkilemesi açısından

2)Gerçekçi olması adına istediğin bir özellik ancak oyun şehir hayatı odaklı değil harita odaklı geliştiriliyor. Yani ne tam sıra tabanlı ne de gerçek zamanlı, ikisinin arasında bir zaman kavramı var MBnin. Bu yüzden bunun dışına çıkacaklarını zannetmiyorum. Ha belki isteğe bağlı stratejik haritadayken space'e basarak zamanı devam ettirdiğimiz, şehir içerisinde de aktif ve pasif hale getirecek şekilde bir zaman anlayışı olabilir en fazla.

İlk fikir çok güzel bir fikir ama ikinci fikir pek mantıklı durmuyor. M&b nin yapısına ters düşer biraz. Yani oyuncu kendini şehirde afk bıraksa ve bu arada şehir kuşatılsa ne olacak? Bunun gibi sorunlar çok ekstra iş çıkarır, şu vadeden sonra aman...

Sravdar said:
İlk fikir çok güzel bir fikir ama ikinci fikir pek mantıklı durmuyor. M&b nin yapısına ters düşer biraz. Yani oyuncu kendini şehirde afk bıraksa ve bu arada şehir kuşatılsa ne olacak? Bunun gibi sorunlar çok ekstra iş çıkarır, şu vadeden sonra aman...
Kesinlikle katılıyorum, düşüncelerimi söylemişsin.

Oyun uzerinde bir eve sahip olabilmek cok guzel ve hos olur ancak tatmin edici bir fonksiyonla birlikte gelmesi gerekir. Hicbir ise yaramayan eve kimse parasini ziyan etmek istemez.

Ben mesela bir lord ya da tüccar yerine asker olmak isterdim. Yani paralı bir asker olayım, lordlara ordularında yüzbaşı olarak hizmet vereyim tarzı bir karakter. Bu durumda zamanla para kazandığımda ev alabilmek, dekore edebilmek vs. güzel özellikler olurdu. Umarım ev sahibi olma olayını ve fazlasını Bannerlord'da görebiliriz.

Kirigaya Kazuto said:
Ben mesela bir lord ya da tüccar yerine asker olmak isterdim. Yani paralı bir asker olayım, lordlara ordularında yüzbaşı olarak hizmet vereyim tarzı bir karakter.
Sergeant mode diye bir şey var bannerlordda. Savaş öncesi askerler rütbeye göre dağıtılıyor. Yani savaş alanının mutlak komutanı olarak değilde bir yüzbaşı ya da çavuş olarak oynayabiliyorsun.

Kirigaya Kazuto said:
Ben mesela bir lord ya da tüccar yerine asker olmak isterdim. Yani paralı bir asker olayım, lordlara ordularında yüzbaşı olarak hizmet vereyim tarzı bir karakter. Bu durumda zamanla para kazandığımda ev alabilmek, dekore edebilmek vs. güzel özellikler olurdu. Umarım ev sahibi olma olayını ve fazlasını Bannerlord'da görebiliriz.
Tıpkı senin gibi düşünüyordum orduda asker olma konusunda. KucukEniste'nin dediği gibi Sergeant modu görünce içim bir rahatlamıştı. Nedense böyle en üstte, en kıdemli olmaktansa yüzbaşı olmayı tercih ediyorum ben de. Umarım bu Sergeant Mode doğru düzgün işleyebilir oyunda. Emirleri yerine getirmediğimizde bir yaptırımı olması gerekiyor sonuçta. Ayrıca lord mantıklı emirler verebilecek mi konusu beni ürkütüyor.

Benim kastettiğim şey kendine ait askerinin hiç olmaması, daima bir lorda hizmet etmen, yanılmıyorsam Warband'de mod olarak vardı. Çavuş modu tam olarak aynı kapıya çıkmıyor.

Kirigaya Kazuto said:
Benim kastettiğim şey kendine ait askerinin hiç olmaması, daima bir lorda hizmet etmen, yanılmıyorsam Warband'de mod olarak vardı. Çavuş modu tam olarak aynı kapıya çıkmıyor.
Ben de Warband'de öyle bir mod hatırlıyorum. Zamanla terfi alıp yükseliyordun. Aslında o da Native'de olması gereken bir özellik bence.

Ev sahibi olmak kesinlikle gelmeli bir kadınla evlenmemiz için lord olmamalıyız zengin bir tüccarda bütün kadınları tavlama yeteneğine sahiptir! Evleneceğimiz kadınlarda sadece soylu olarak kalmamalı bence şehir reislerinin kızları ile evlenmek güzel olabilir.

nvdiaamd said:
Merhaba.

Bannerlord bize gerçeğe yakın bir açık dünya oyunu olarak geliyor.

Bugüne kadar blogları sabırla ve dikkatle takip ettim. Tüm ekibe nacizane teşekkürlerimi bildirmek istiyorum. Bütün oyun içi yeni özelliklerin eklenmesinin ışığında çok ciddiyetle tavsiye ettiğim iki önerim var;

1. Ev satın alma

Böylesi bir oyunda bu özelliğin olmaması çok manidar olur. Sıfırdan başlıyorsunuz. Küçük görevler, alışverişler, ticaretler... Giderek paranız artıyor. Hal böyle iken oyuncu eğer kral olmak, savaşlara katılmak vs. istemiyorsa tüccar olarak oyunda devam edebiliyor. Burada yalnız bir sorun var. Oyuncunun evi yok. Uyuyabileceği bir alan yok. Şehirlerde, köylerde hanlarda konaklayabiliyor. Sefer haritası üzerinde kamp yapabiliyor. Ancak oyuncunun bir evi yok. Ev sahibi olma özelliği mutlaka eklenmeli. Hatta evine küçük küçük masa, sandalye, mum vb. gibi itemler satın alabilmeli. Evinde yemek yiyebilir, misafir ağırlayabilir, hatta karısı olabilir. Sonuç itibariyle evlenmek için lord olma zorunluluğu da ortadan kalkar. Eğer daha fazla gerçekçilik katmak isteniyorsa bu özellik mutlaka konmalı.

"Ben kral olmak istemiyorum kardeşim, sıradan bir hayat yaşacağım. Bir evim bir kadınım olacak. Tüm dünyaya ticaret yapacağım" bitti...  Bu seçenek hepimizin hoşuna gider. Oyuna bağlar.

2.Şehir ve Köylerde Zaman Akmalı

Oyuncu bir şehire ya da köye girdiğinde zaman akmaya devam etmeli. Burada yapımcılar zamanı sefer haritasındakinden farklı olarak çok daha yavaş akıtabilirler. Aksi halde şehir ve köyler arka planda cansız kalıyor. Yani geziyorsunuz. Bir şeyler satın alıyorsunuz. Ama sefer haritasında herkes durmuş sizi bekliyor. Resmen tüm dünyada hayat duruyor. Neden? Çünkü siz şehire girdiniz. Bu çok fazla saçma. Benim tavsiyem şehir ya da köye girildiğinde ekrana sefer haritasının küçük bir kısmı, yani yakınlardaki kısımlar yuvarlak şekilde eklensin. Orada diğer birliklerin ilerleyişleri -çok yavaş da olsa- görülsün. Örneğin biz X şehrinde iken Y şehrinin kuşatma altında olduğu haberini alabilelim. Hayat durmasın devam etsin.

Dediğim gibi çok yavaş akmalı. Aksi halde oyunu kaçırırız.

Ve ben yapımcının yerinde olsam bu özellkleri koyar, bloglarda asla tanıtmazdım. Oyun çıktığında bize de süpriz bir şeyler kalsın. Yine yapımcının yerinde olsam bu yılın sonu artık çıkarırdım.

Herkes bıktı...

İlk dediğine katılıyorum ev olmalı tüccar veya çiftçi gibi rol seçenekleri gelmeli ancak masa ve item gibi şeyler almak ve onları evin içine koymak hem oyunu zorlar hem de biraz konsept dışına çıkar
SIMS
oynamıyoruz ya  :grin:

İkincisi evet bende dediğine katılıyorum muhtar diyor köy zengin ama evler hala tahta ve sahip olduğumuz köye okul yaşam Çeşme yaptırıyoruz ama göremiyoruz ayrıca köylüler etrafta boş boş dolaşıyor kimsenin bişey yaptığı yok sırf bu yüzden şehirlerin içine lonca başkanı beyan muhtarı görmek için giriyorum daha da girmiyorum hatta kalelerde bile lordu dışarı çağırıyorum.
ama burda zamanın akmasına katılamam çünkü oyun da koşuşturma maratonu olur ve yine sefer haritasının dağ alta canlı bir şekilde gözükmesi oyunu zorlar.

Back
Top Bottom