Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Calradianın Bilgesi said:
https://twitter.com/tsubasar35/status/1190992013304508416?s=20
Sürpriz sonlu

AKP, MHP ittifakı organik değil. Aynı CHP, HDP, İP ve SP'nin ittifakında olduğu gibi. Bu partilere oy veren kesimlerin her biri sosyolojik olarak birbirinden kesin bir şekilde ayrılıyor. O yüzden tabanda birinden diğerine kayma olsa bile karşılıklı bir sempati pek söz konusu olmaması normal. Şu dönemde oylarını en çok o artıran kesim MHP ve HDP olacak diyorlar. İlerleyen ne zamanlarda neye dönüşeceğini merak ediyorum bu olayların.

https://odatv.com/rahmi-turan-sonunda-acikladi-23111927.html

Bu ne birader? Yani olmayacak bir ihtimal değildi ama adamın şimdiye kadar res çekmesinden sonra gerçekten o çıkarsa abov. :lol:

Biriyle tanışmıştım. Siyaset konuşmak ve tartışmak için. Daha önceden biriyle tanışmış. BTP'nin kurultayında falan yer almış birisiymiş. Siyasetten baya anlıyormuş falan. Uzun uzun anlatmıştı bana onu. Geçenlerde bana Misak-ı Milli hakkında düşüncelerimi sordu. Ben de ''Artık savaşlar sahada ve toprak fethederek yapılmıyor.'' şeklinde bir yanıt verdim. Bana ''Yanılıyorsun. Türkiye şuan gittiği her yere bayrak diyor ve 2 yıl içerisinde inanılmaz yol katedecek.'' dedi. Ben de ona ''Bunu neye dayanarak söylüyorsun?'' diye sorduğumda bana ''O konuştuğum çocuk ABD'de şuan. ABD'ye giden Türk heyetiyle falan görüşmüş o söyledi.'' şeklinde bir cevap verdi. Kafama takıldı. Düşünüyorum düşünüyorum böyle bir şey mümkün olabilir mi diye. Bir mantık yürütemiyorum. Siz değerli forum ahalisine danışmak istedim.

Cioss Julius U.X. said:
https://odatv.com/rahmi-turan-sonunda-acikladi-23111927.html

Bu ne birader? Yani olmayacak bir ihtimal değildi ama adamın şimdiye kadar res çekmesinden sonra gerçekten o çıkarsa abov. :lol:
Film, dizi falan çekilir bundan. Bu nasıl bir siyaset. A song of right and left.

Elrohir Oronrá said:
Biriyle tanışmıştım. Siyaset konuşmak ve tartışmak için. Daha önceden biriyle tanışmış. BTP'nin kurultayında falan yer almış birisiymiş. Siyasetten baya anlıyormuş falan. Uzun uzun anlatmıştı bana onu. Geçenlerde bana Misak-ı Milli hakkında düşüncelerimi sordu. Ben de ''Artık savaşlar sahada ve toprak fethederek yapılmıyor.'' şeklinde bir yanıt verdim. Bana ''Yanılıyorsun. Türkiye şuan gittiği her yere bayrak diyor ve 2 yıl içerisinde inanılmaz yol katedecek.'' dedi. Ben de ona ''Bunu neye dayanarak söylüyorsun?'' diye sorduğumda bana ''O konuştuğum çocuk ABD'de şuan. ABD'ye giden Türk heyetiyle falan görüşmüş o söyledi.'' şeklinde bir cevap verdi. Kafama takıldı. Düşünüyorum düşünüyorum böyle bir şey mümkün olabilir mi diye. Bir mantık yürütemiyorum. Siz değerli forum ahalisine danışmak istedim.

Ne yani o topraklar şimdi bizim mi olacak? :???: :???:

Nadir Shah said:
Elrohir Oronrá said:

Söylediklerine göre evet. Bana göre hayır. Böyle bir şeyin olması günümüz şartlarında imkansız artık. Ama neden o ABD'deki şahıs benim tanıdığım kişiye bu yönde bilgi vermiş bunu anlamlandıramadım. Bilmediğim bir şeyler mi oluyor diye sizlere danışmak istedim.

Hakan Balamir said:
Valla güzel gündem ülkede hiç bir olumsuzluk konuşulmuyor varsa yoksa bu olay. Bir kaç hafta sonra da yeni bir gündem malzemesi böyle devam eder bu.
Chpli misin kardeş bu tamm 1 cehape söylemi.

Elrohir Oronrá said:
Nadir Shah said:
Elrohir Oronrá said:

Söylediklerine göre evet. Bana göre hayır. Böyle bir şeyin olması günümüz şartlarında imkansız artık. Ama neden o ABD'deki şahıs benim tanıdığım kişiye bu yönde bilgi vermiş bunu anlamlandıramadım. Bilmediğim bir şeyler mi oluyor diye sizlere danışmak istedim.

Böyle birşeyin olması için Türkiye Cumhuriyeti resmi bir savaşa girmesi, savaş sonunda anlaşma vs. benzeri resmi bir belge imzalanması veya Lozan'ın belirlediği sınır maddelerinin değişmesi gerekir.Türkiye şuan girdiği yerlere resmi bir ''savaş'' tezkeresi ile değil daha çok sınır dışı sınır ötesi harekat -''Barış Pınarı Harekatı'' ''Zeytin Dalı Harekatı''- isimleriyle girmektedir.
Ayrıca sınırlarımız Lozan Barış Antlaşması ile belirlenmiştir.Sınırlarımız ile ilgili bazı maddeler:
Yunanistan sınırı, Mudanya Ateşkes Antlaşması'na göre belirlendi ve Meriç Irmağı Türkiye ve Yunanistan'ı ayıran sınır olarak kabul edildi.

İran sınırı, Kasr-ı Şirin Antlaşması esas alınarak belirlendi.

Bulgaristan sınırı, 1913 tarihli İstanbul Antlaşması esas alınarak belirlendi.

Irak sınırı, İngiltere ile anlaşmaya varılarak çizildi.

Ege Denizi'nde ise Gökçeada, Bozcaada ve Tavşan Adası Türkiye'ye bırakıldı. Diğer tüm adalar Yunanistan'a verildi. On İki Adalar ise İtalya'ya bırakıldı. İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalya bu adaları Yunanistan'a bıraktı.

Hatay ise, 1939 yılında bölge halkının yaptığı referandumun sonucunda Türkiye'ye katıldı.

Tüm bunlar 96 yıl önce imzalandı ve etrafta dolaşan şehir efsanelerinin aksine Lozan Antlaşması'nın bir süre sınırı da yoktur.Yani antlaşmanın imzalandığı devletler ile yeni bir uzlaşı veya savaş sonrası anlaşma ortada olmadığı sürece sınırlarımız böyle kalacak.

Bir bölgeyi askeri olarak kontrol altına aldıktan sonra kimse sana prosedürleri yerine getirmedin çık bidaha gir demez. Zaten savaş açmak, BM izni olmadan güç kullanmak yasak. Yasak olan şeyin prosedürü mü olur?
Rusya, Ukrayna'ya savaş ilan etmedi ama Kırım diğer devletler tarafından tanınmasa da şuan fiili olarak Rusya'nın parçası. Savaş ilan edip girse tanıyacaklar mıydı? :smile: Göstermelik bir referandum ve meclis kararı ile Rusyaya katıldı. Bunları işgal ettiğin bir bölgede yaptırabilirsin ama bir önemi de yok zaten.
Tabi toprak işgal etmenim sonucu her zaman aynı olmuyor. Gücünüze ve dış politikanıza bağlı olarak; BM kararı ile müdahele(milyonda 1 ihtimal), tek taraflı bir müdahele( Körfez Savaşı gibi), ekonomik-askeri ambargo, kişilere yönelik davalarla ya da sadece tanımama, kınama ile karşılaşabilirsiniz. Rusya değilseniz, manyak bir lideriniz yoksa denemezsiniz hiç.  :razz:
  Türkiyenin Suriyede kontrol ettiği topraklar tabii ki bizim olmayacak. Hükümetin de öyle bir amacı yok. Neden durduk yere işgalci ülke konumuna düşüp birsürü sorunla uğraşalım?

Back
Top Bottom