| Morgh's Editor Dersleri | Detaylı Anlatım | Ders Arşivi (Güncellendi#9) 2tane!

Users who are viewing this thread

LekasMBW

Sergeant at Arms
Merhabalar bu aralar biraz boş zaman buldum ve bir ders hazırlamak istedim umarım olmuştur , ilk dersim olduğu için hatalarım vardır kusura bakmayınız.

XdZq47.jpg

Güncelleme Defteri

-Kullanılabilir Gemi Dersi Eklendi ! Videolu ! (28.10.2016)
-Kralları veya Lordları Öldürebilme eklendi ! (29.10.2016)
-Krallıkların ilişkisini ayarlama eklendi ! (30.10.2016)
-Kullanılabilir paketler bölümü eklendi ! (3.1.2017)
-Başlangıç paketi eklendi ! (3.1.2017)
-Tüccar paketi eklendi ! (3.1.2017)
-Haydut gruplarının sayısını ayarlama eklendi ! (13.1.2017)
-Haydut gruplarının köylülere saldırmasını engelleme eklendi ! (13.1.2017)

Burada Morgh's Editor derslerini yayınlayacağım , dersler başlangıçtan daha profesyonelliğe doğru gidecektir , öyle işte... :smile:
Zamanla dersler eklenecektir...​

NOT : Bu dersler Morgh's Editör ayarlı bir şekilde olduğu varsayılarak hazırlanmıştır...

BAŞLANGIÇ DERSLERİ

-Morgh's Editor ile troop ekleme dersi-

-Morgh's Editör'ü açın.

-Ortadaki "Text Editors" kısmından "Troop Editor"ü seçin.
şöyle bir ekran gelmesi gerek ;

byP2rn.png

-Sol tarafta "trp_player" , "trp_swadian_recruit" gibi trooplar var bunlar oyundaki adamlardır.

-Bunlardan "trp_player" dışında bir tanesini seçin.(ben "trp_caravan_guard"ı seçtim.)

-Yukarıda "Names" kısmındakileri analiz edelim :

Troop ID = Troop'un oyunda gözükmeyen ID'sidir , sahneye eklemekte görev eklemekte vs. kullanılır.
Single = Oyunda görünen adıdır.Onu "Usta Atlı" yaparsanız oyunda "Usta Atlı" diye bir adam olur.
Plural = O troop'un çoğul adıdır örneğin : çapulcular , çapulcu grubuyla konuştuğunuzda "çapulcu" diye biriyle konuşursunuz fakat grubun adı   
"Çapulcular"dır.

-Oradan karakterinizin ismini ayarladıktan sonra , hemen sağında troop'un özellikleri yazar , ve eğer askerse terfi hali vardır.("Caravan_Guard"ın 
terfisi "Mercenary_Horseman"dır.

-Hemen altındaki bölüm özellikleridir onları da kolayca ayarlayabilirsiniz.

-Onun hemen sağındaki "Items" bölümü o troop'un eşyalarıdır , gördüğünüz gibi iki bölüme ayrılmış "Items" bölümü üsttekiler troop'un sahip
olduğu eşyalardır eşyayı seçip "Delete Item from Inventory" butonuna tıklayarak eşyayı silebilirsiniz.
Aşağıdaki bölüm ise Oyundaki eşyalardır istediğiniz eşyayı seçip "Add selected Item to Inventory" butonuna tıklayarak eşyayı troop'a
ekleyebilirsiniz.

-"Names" kısmının hemen altında "Faction" bölümü var oradan troop'unuzun tarafını ayarlayabilirsiniz.

-"Faction"un altında ismini söylemekte zorlandığım "Proficiencies" gibi bir bölüm var , oradanda okçulukta , çift elli silahlarda ne kadar güçlü
olduğunu ayarlıyorsunuz.

-"Proficiencies" bölümünün altında "Skills" bölümü var tahmin ettiğiniz üzere yetenekleri buradan ayarlıyorsunuz.

-"Skills"in altında ise "Flags" bölümü var , oradanda bazı küçük ayarlamaları yapıyorsunuz.Örneğin karakterin kadın olmasını istiyorsanız
"Female" seçeneği seçili olmalıdır veya karakterinizin tıpkı lordlar krallar gibi ölümsüz olmasını istiyorsanız "Hero" seçeneğini seçmelisiniz.

-"Flags" bölümünün hemen altındaki "Faces" bölümü ise yine tahmin ettiğiniz gibi karakterin çok önemli bir özelliğini ayarlıyor ; yüzünü !

0x0000000000000000000000000000000000000000001c00000000000000000000

gibi olan kod seçtiğiniz troop'un kodudur.
istediğiniz yüzü ayarlamak için oyuna girin(edit mod açık olsun) yeni oyun başlatın ve yüz ayarlama bölümüne gelince yüzü ayarladıktan sonra    ctrl+e    yapın sağ üstte çıkan koda tıklayın (kopyalanmış olur) ve "Morgh's Editor"e gelip "Faces" bölümüne yapıştırın...

-Ve son adım ! Troop'unuzu düzenledikten "Morgh's Editor"ün en üstündeki "Add" butonuna basın birşey çıkacak "OK" diyin ardından sağdaki
"Save Changes" butonuna basın ve artık troop'unuz eklenmiştir !

Troop'unuzun bir grupta çıkmasını (örnek oyuna başladığınızda sizin grubunuzda veya bir orduda asker olmasını) istiyorsanız "Basit Parti Düzenleme" dersime bakın...
-Morgh's Editor ile parti (grup) düzenleme dersi-

-"Morgh's Editör"ü açın

-Ortadaki "Text Editor" bölümünden "Parties Editor" bölümünü seçin

-Yine solda partiler (gruplar) var , en üstteki "main_party" oyuncunun oyun başlarken grubudur.Yine solda aşağıda partiler bölümünde şehir isimleri var o şehre daha önce eklediğiniz (eğer eklediyseniz örnek veriyorum) örneğin : "Usta Okçu" askerinden 20 tane ekleyebilirsiniz az sonra anlatacağım...

-"Names" kısmını analiz edelim ;
Party ID = Grubun oyundaki ID'si görünmeyen ismidir.
Name = Oyunda grubun görünen ismidir.(örneğin : Çapulcular)

-"Names"in "Party Templates" bölümü grup temeli gibi bir şey sanırım (tam bilmiyorum) "pt_enemy" yaparsanız çapulcular gibi düşman olur bunları buradan ayarlayabilirsiniz.

-"Party Templates" bölünün altındaki "Factions" bölümüde de yine tarafları ayarlayabilirsiniz.

-Sağ taraftaki "Icon Mask" bölümü karakterin haritadaki ikonudur.(örneğin "icon_player" oyuncu ikonudur.)

-Aşağıdaki "Personality" bölümü partinin bazı özellikleridir , örneğin "Agressiveness" grubun agresifliğidir onu artırırsanız oyuncuyu gördüğü anda dalar sayısına bakmadan.

-Onun aşağısındaki "Target party" bölümü o gruptaki askerlerin türleri ve sayılarını ayarlayabilirsiniz.

"trp_player" yazısının çok az solunda bir ok var o oku aşağı doğru indirin ve yeni bir slot açın.
ve açılan slottan istediğiniz troop'u seçin hemen sağında "0"(sıfır) yazıyor o askerin sayısıdır.
"Prisoner" seçeneğini işaretlerseniz o troop savaş esiri olur.

-Ve son adım ! Partinizi düzenledikten "Morgh's Editor"ün en üstündeki "Save Changes" butonuna basın ve artık partiniz düzenlenmiştir !

"Basit Parti Düzenleme" dersi bitti !
Dikkat ettiyseniz bazı bölümleri anlatmadım bu "Basit" parti düzenleme dersiydi ileride o bölümleri de açıklayacağım İnşALLAH
-Morgh's Editor ile Basit İtem Düzenleme  / Ekleme-

-"Morgh's Editor"ü açın.

-"Text Editors" kısmından "Item Editor"ü seçin.Şöyle bir menü gelmesi gerek ;

oEJG6Q.png

-Solda itemler (oyundaki eşyalar) mevcuttur , istediğiniz eşyayı buradan seçeceksiniz.

-Onun hemen üst-sağındaki "Names" bölümü dikkatimizi çekiyor , oradan daha önce öğrettiğim gibi kolayca eşyanın ismini değiştirebilirsiniz.

-"Names"in hemen altındaki "Flags" bölümüne geçelim.Orada genellikle eşyanın tipini ayarlıyorsunuz , yani o eşya    zırh mı , kılıç mı , çift elli mi , tek elli mi ?            gibi şeyler ayarlanıyor.

-"Flags"ın hemen yanındaki "Capabilities" bölümü zırhlarda geçersizdir , bu bölüm ateş etme , saldırma (yani kılıcı adama vururken) anında eşyanın nasıl bir tepki vereceğini ayarlar , örneğin bir tüfek yapıyorsanız ; "Capabilities" bölümünden "shoot_musket"
seçeneğini işaretlemelisiniz.

-"Capabilities" bölümünün sağındaki "Modifiers" bölümü ise tahmin ettiğiniz üzere o eşyanın modifiyelerini ayarlıyor yani : eşya eski mi , güçlü mü , keskin mi , ucuz mu ? gibi şeyleri ,            örnek : kılıç - paslı kılıç.   

-Hemen sağdaki "Values" bölümü ise o eşyanın      fiyatını , ağırlığını          eğer zırh ise "Head Armor" (kafa zırhı) , "Body Armor" (gövde zırhı) gibi şeyleri ayarlıyosunuz.(Bu kılıçlarda biraz değişiğ kılıcı vurma hızı falan oluyor.)

Basit olarak bu kadar , ileri seviyede daha detaylı bölümlere gireceğim İnşALLAH...

Devamında dersler eklenecektir İnşALLAH

İLERİ DERECE DERSLER

ÖZEL ÇALIŞMALAR

-"Morgh's Editor"ü açın.

-"Parties Editor"ü seçin.

-Soldan Zendar'ı seçin.

-Sağdan "Flags" bölümünden "disabled" işaretli olacaktır onun tikini kaldırın.

Artık Zendar Şehri oyunda Vaegir krallığının oralarda olması lazım.

Kanıta gerek duymuyorum zaten basit.
Wbj16Q.jpg

Oyuna "Lekas Destekcileri" adında bir tür haydut grubu ekledim.Grupta okçular ve piyadeler var.

-Morgh's Editor İle Oyuna Özel Grup Ekleme-

-Morgh's Editor'ü açın.

-"Text Editor" kısmından "Party templates editor"ü seçin.

-Soldan "forest_bandits"i seçin.(Ben "forest_bandits"ten yaptığım için onu seçmenizi öneririm.)

-Önünüze gelen bölümde "Names" bölümünden Grubun ismini ayarlayın daha önce anlattığım gibi.

-"Personality"den "Banditness" seçeneğini işaretleyin.Bu grubun kötü niyetli haydut gibi bişey olduğunu anlatır.

-"Faction" bölümünden , grubun tarafını belirleyin.

-"Members" bölümünden daha önce öğrettiğim gibi askerleri ayarlayın.

-"Members"in sağından "Icon Mask" bölümünden , grubun ikonunu ayarlayın.

-Ve  işimiz bitti bu kadar !
88joan.jpg

Bu şekilde basitçe krallığın rengini değiştirmeyi göstereceğim.

-Morhg's Editor ile Krallığın rengini değiştirme-

-Morgh's Editor'ü açın.

-"Text Editors" bölümünden "Factions"u seçin.

-"Color" bölümünden istediğiniz gibi renklerle oynayarak kolayca ayarlayabilirsiniz.

Bu kadar bitti :smile:
-"Morgh's Editor"ü açın.

-"Text Editors" bölümünden "Factions Editor"ü seçin.

-Soldan istediğiniz bir partiyi seçin.

-Ortadaki "Factions" bölümünden istediğiniz faction'u seçebilirsiniz.

Bu kadar bitti :smile:

-"Morgh's Editor" ile Kullanılabilir Gemi Yapma-

-"Morgh's Editor"ü açın.

-"Text Editors" bölümünden "Parties Editor"ü seçin.

-Soldaki "List of Parties" bölümünden en üstteki "main_party"i seçin.

-Sağdaki "Flags" bölümünden "is_ship"i seçin.

İşimiz bitti ! Bu kadar artık oyuncunuz denize geldiğinde gemiye binecek ve denizde gezebilecek ! İyi oyunlar...

-"Morgh's Editor"ü açın.

-"Text Editors" bölümünden "Troop Editor"ü seçin.

-"List of Troops" bölümünden öldürmek istediğiniz kral veya lordu seçin.

-Alttaki "Flags" bölümünden "Hero" seçeneğinin tikini kaldırın.

Artık bir kralı veya lordu savaşta öldürebilirsiniz bu şekilde oyun daha gerçekçi olur.Bu kadar bitmiştir çok basit olduğundan kanıta gerek duymuyorum.
-"Morgh's Editor"ü açın.

-"Text Editors" bölümünden "Faction Editor"ü seçin.

-Soldaki "List of Factions" bölümünden istediğiniz krallığı seçin.

-Sağdaki "Relations" (ilişkiler) bölümünden ilişkisini ayarlamak istediğiniz krallığı seçin.

-Hemen altındaki "Value" bölümüne ilikisini yazacağız...

-Eğer ilişkisini "-"(negatif) yaparsanız diğer krallıkla ilişkisi kötüleşir çok kötü olursa savaş çıkar.Eğer ilişkisini "+"(pozitif) yaparsanız o krallıkla diğer krallıkla ilişkisi iyileşir.

Örneğin ;

-1.0        ve altı yaparsanız ilişki kötüleşir.

1.0        ve üstü yaparsanız ilişki iyileşir.
-"Morgh's Editor"ü açın.

-"Text Editors" bölümünden "Party Templates Editör"ü seçin.

-Soldan istediğiniz haydut grubunu seçin.(örneğin : looters = çapulcular.)

-Aşağıdaki "Members" bölümünde "Min."(en az) , "Max."(en fazla) yazıyor.Buradan "Max"ı artırırsanız çapulcu sayısı tahmin edeceğiniz üzere artar , azaltırsanız azalır :smile:

Bu kadar :smile: İyi oyunlar.
-"Morgh's Editör"ü açın.

-"Text Editors" bölümünden , "Party Templates Editor"u seçin.

-Sağdaki "Flags" bölümünden "dont_attack_civilians"ı seçin.

Bitti bu kadar :smile: Artık çapulcular köylülere , kervanlara vb. saldırmayacak.İyi oyunlar.

KULLANILABİLİR PAKETLER

Merhabalar bugün hazırlamış olduğum bir paket oyuna bir açıdan bey olarak başlıyorsunuz gibi.

Özellikler :

-Oyuncunun eşyaları değiştirildi ve kaliteli ama seviyeli eşyalar eklendi.
-Başlangıçta yanınızda olacak 9 sadık asker eklendi.(9 kiralık kılıç)

Linkler :

Troops :  http://s3.dosya.tc/server10/1zvr7c/troops.txt.html

Parties :  http://s3.dosya.tc/server10/7tk7b5/parties.txt.html

Kurulum :

-Dosyaları Native modunun içine atınız ve oyuna giriniz.
-Yeni bir hesap ile başlayınca etkinleşecektir.(belki eskisi ile de etkinleşir...)

Özellikleri az , ama yakında daha iyi paketler yapılacaktır.İyi oyunlar :smile:
Bu paket ile oyuna tüccar olarak başlayabileceksiniz.

Özellikler :

-Tüccar olarak başlama.
-Envanterde satılabilen malzemeler. (peynir , bal , kürk vb.)
-Yetenekler tüccarlığa uygundur.
-Eşyalar tüccarlığa uygundur.

Link :

http://s3.dosya.tc/server10/3gj4cm/Lekas-Tuccar_Paketi.rar.html 

Kurulum :

-Dosyaları Native modunun içine atınız ve oyuna giriniz.
-Yeni bir hesap ile başlayınca etkinleşecektir.(belki eskisi ile de etkinleşir...)

İnşALLAH yakında daha güzel paketler gelecektir , takipte kalın.İyi oyunlar :smile:

YusufKAYA said:
Bazen kullanışlı olan bir program.Aynı zamanda yeni başlayanlar içinde iyi bir rehber olmuş,takipteyim. :smile:

Teşekkürler :smile: , senin gibi profesyonel bir kodlamacının böyle basit derslere ihtiyacı yok diye düşünüyorum...

YusufKAYA said:
Özel çalışmalar kısmındakiler halihazırda bir moda da yapılıyor mu? (Yani indirdiğimiz bir modun üzerine yapılıyor mu?)

Tabii , istediğiniz bir modda uygulayabilirsiniz...

YusufKAYA said:
Kral ölünce bug olmuyor mu?  :roll:

Evet oluyor , bu yüzden lordları ölümlü yaparsak daha iyi olur onlarda da bug olur fakat çok az , kızı varsa onunla evlenemezsin bir tek.Birde mektup götürme görevleri falan.

Öncelikle ellerine sağlık kendi çapımda bir harita yapıyorum ve rodok yerine oranın "ingiltere" olmasını istiyorum rhodokun adını değiştirmeyi denedim ama oyun içinde aynı rodokun toprakları ayrıca rengide değişmiyor ne yazıkki krallığın yardım edebilirmisin

Back
Top Bottom