Osmanlı İmparatorluğu Neden Geri Kaldı?

Users who are viewing this thread

Kendimi sağcı olarak görsemde , Osmanlı İMPARATORLUĞU'ndan pek hazzetmem. Vizyonu Dünyaya İslamiyet'i yaymak olan bir devlet , fethettiği yerlerde hiçbir baskı uygulamıyor. Sen git , Macaristan'ı , Romanya'yı , Bulgaristan'ı , 12 adayı vs. fethet , sonra da ''İstediğiniz inancı yaşamakta özgürsünüz.'' , ''İstediğiniz dili konuşabilirsiniz.'' İslamiyet tüm Dünyaya böyle mi yayılıyor ?

Bak Kazakistana , Kırgızistana , Türkmenistana , Sovyetler işgal etmişler. Adamların dinini , dillerini , kültürlerini yasaklayıp kendi dinlerini , kültürlerini , dillerini kullandırtmışlar. 50 yıl süre işgalin ardından , adamlarda ne Türklük kalmış , Ne müslümanlık. Osmanlı'da böyle yapacaktı.

Osmanlının yıkılmasının başlıca sebeplerinden biriside iç isyanlar. Eğer azınlıklar benliklerini unutup kendini Osmanlı'ya ait hissetselerdi isyanlar çıkmaz , Osmanlı yıkılmazdı. Belki şu an halen Osmanlı topraklarında yaşıyorduk , dünyanın en zengin devletiydik (Sömürgecilik) , En fazla müttefiği olan devlettik ve hatta uluslararası dil bile Türkçeydi.

ElbisHan said:
Kendimi sağcı olarak görsemde , Osmanlı İMPARATORLUĞU'ndan pek hazzetmem. Vizyonu Dünyaya İslamiyet'i yaymak olan bir devlet , fethettiği yerlerde hiçbir baskı uygulamıyor. Sen git , Macaristan'ı , Romanya'yı , Bulgaristan'ı , 12 adayı vs. fethet , sonra da ''İstediğiniz inancı yaşamakta özgürsünüz.'' , ''İstediğiniz dili konuşabilirsiniz.'' İslamiyet tüm Dünyaya böyle mi yayılıyor ?

Bak Kazakistana , Kırgızistana , Türkmenistana , Sovyetler işgal etmişler. Adamların dinini , dillerini , kültürlerini yasaklayıp kendi dinlerini , kültürlerini , dillerini kullandırtmışlar. 50 yıl süre işgalin ardından , adamlarda ne Türklük kalmış , Ne müslümanlık. Osmanlı'da böyle yapacaktı.

Osmanlının yıkılmasının başlıca sebeplerinden biriside iç isyanlar. Eğer azınlıklar benliklerini unutup kendini Osmanlı'ya ait hissetselerdi isyanlar çıkmaz , Osmanlı yıkılmazdı. Belki şu an halen Osmanlı topraklarında yaşıyorduk , dünyanın en zengin devletiydik (Sömürgecilik) , En fazla müttefiği olan devlettik ve hatta uluslararası dil bile Türkçeydi.
asdlkasjdaklfjalsfj
Olum islamiyet hoşgörü dini diye kaç defa dicez. napsalardı kafalarına çekiçle vurup secdeyemi indirselerdi dfaslkfjsdlkfjsl
Bu arada Osmanlı yıkılmasaydı falan deme. Tarih varsayımlar üzerinden işlemez çünki  :wink:

Bende zaten bu görüşümü dile getirmeye çalıştım. Osmanlı İmparatorluğu İslam dini doğrultusunda hareket etti. Bu kadar hassas olmamalıydı. Kurunun yanında yaşta yanacaktı , ama yine de olacaktı.

ChevalierEren said:
asdlkasjdaklfjalsfj
Olum islamiyet hoşgörü dini diye kaç defa dicez. napsalardı kafalarına çekiçle vurup secdeyemi indirselerdi dfaslkfjsdlkfjsl
Bu arada Osmanlı yıkılmasaydı falan deme. Tarih varsayımlar üzerinden işlemez çünki  :wink:

Güçlü Padişahların tahta çıkmaması da temel sebeplerden olmuştur sanırım. 1800'lerde çapulcu olarak dolaşan Yeniçerilere 20 yıl sonra kapak yapan  Adeta 2.Mahmut . Kafes sistemi ve sancağa çıkmama sistemi de iyi olmadı nitekim, 1.Mustafa falan örnek bunlara.

Ticaretin okyanusa taşınması zaten bilimcilerin ve kâşiflerin en derin merak duygularının bir neticesi.

Fazla dini düşünce yüzünden.  Avrupalılar kilise yüzünden teknolojiden geri kalmıştı ki Martin Luther sayesinde aydınlandılar. Kanuni'de Martin Luther'e sandıklarca altın yollayıp destek çıktı. Kanunin amacı hristiyan aleminde mezhep savaşı çıkarmaktı ama tam tersi protestanlar daha güçlendi ve avrupa bilimle aydınlanmaya başladı. Osmanlı'da bu sefer aşırı dini yönetime başladı bizde eski avrupa gibi olmaya başladık maalesef. IV.Murat zamanında bugünün NASA'sının temelini atabilecek olan bilim yerinin açıldığı gün deprem olmuş. Bizim zeki din adamlarımızda suçu tabi açılan yere attı, padişahın beyninin etini yiyip orayı kapattırdılar. Boşa akıl akıl gel ****** takıl dememişler. Belki açılacak olan yer bizi çok ileri götürmeyecekti ama tarihte ilk defa bir şeyleri yapabilecektik.

Ben bunu dine bağlıyorum. Umarım ülkemiz aşırı dini yönetimle idare edilmez. Atatürk'te boşuna dememiş "Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin."

Her hükümdar eğlenmek ister, fakat "full eğlenceye düşkündü" demek yanlış. 17. Yüzyıla kadar dünyanın en modern ordularından birine, belkide en iyisine sahip olan Osmanlı İmparatorluğu, 17. Yüzyılla beraber gelen teknolojik araştırmalara önem vermeyerek pas geçmesi, iç karışıklıkların artması, art arda gelen yenilgiler gibi olaylardan dolayı çöktüğünü ve bu yüzden geri kaldığını düşünüyorum.

Adamlar tabi ki içecek, eğlenecek. Önce ki sayfaların birinde birisi "Adam içmesse, eğlenmese aklını yitiririr olur gider." diye bir şey söylemişti.

HemŞehri(huseyinotlu12) said:
Padişahları full eğlenceye düşkündü bana kalırsa.
Bu konuda haklı olabilirsin. Ama sadece 2. Selim eğlenceye çok düşkün ve devlet işlerine hiç el sürmemiş olarak biliyorum. Ölümü de hamamda karı kovalarken olmuş. Onun dışında Süleyman 'dan sonraki padişahlar yapacak pek bişe bulamamışlar. Zaten cihan senin. Sultan Ahmed 'e kadar bile Avusturya İmparatoru Osmanlı Vezir-i Azamıyla bir tutuluyor. :grin: Sıkıntı da burda başlıyor, onlar kendilerini bu kadar üstün görürken Avrupa gelişiyor ve biz hala olduğumuz yerde durup kendimizi tatmin ediyoruz. Peşinden Avrupa her alanda bizi geri bırakıyor. Aslında biz gerilemiyoruz, olduğumuz yerde kalıyoruz onlar ilerleyip bizi geride bırakıyor. Fetih 1453 'te Fatih 'in bir sözü vardı "Bir devlet olduğu yerde sayamaz! Ya daha üstlere tırmanır yada en alçaklara düşer." Osmanlı da da aynısı olmuştur. :smile: Diğer yandan iç meseleler ve otoritesini sağlayamayan padişahlar. Denildiği gibi çok bozulmuş yeniçerilere bile anca 2. Mahmut zamanın da son verildi. Sonra hanım Sultanlar devlet işlerine karışıp hatta devleti yönettiği için. Sultan 4.Murad bile 11. Yaşında tahta çıkmış uzun süre boyunca sadece validesinin getirdiği belgelere mühür atmakla geçirmiş. Biz bunları yaşarken avrupa heralanda gelişiyor sonuç olarak osmanlıyı alt ediyor. :smile:

@DragonCaliph Aha işte benim anlatmak istediğim de bu. Üşendiğimden yerime uzun uzun yazdığın için sağol.

GenghisKhan said:
Her hükümdar eğlenmek ister, fakat "full eğlenceye düşkündü" demek yanlış. 17. Yüzyıla kadar dünyanın en modern ordularından birine, belkide en iyisine sahip olan Osmanlı İmparatorluğu, 17. Yüzyılla beraber gelen teknolojik araştırmalara önem vermeyerek pas geçmesi, iç karışıklıkların artması, art arda gelen yenilgiler gibi olaylardan dolayı çöktüğünü ve bu yüzden geri kaldığını düşünüyorum.

Bunun eğlenceyle bir alakası yok bence. İngiltere krallarının çoğu eğlenceye düşkündü ama ülkelerinin ekonomik durumları oldukça iyiydi. Tudors'u izleyen zaten görür.

Tek sıkıntı bence Osmanlı'nın Fatih vefat ettikten sonra ki yobaz düşüncesi.

Dragon Caliph said:
HemŞehri(huseyinotlu12) said:
Padişahları full eğlenceye düşkündü bana kalırsa.
Bu konuda haklı olabilirsin. Ama sadece 2. Selim eğlenceye çok düşkün ve devlet işlerine hiç el sürmemiş olarak biliyorum. Ölümü de hamamda karı kovalarken olmuş. Onun dışında Süleyman 'dan sonraki padişahlar yapacak pek bişe bulamamışlar. Zaten cihan senin. Sultan Ahmed 'e kadar bile Avusturya İmparatoru Osmanlı Vezir-i Azamıyla bir tutuluyor. :grin: Sıkıntı da burda başlıyor, onlar kendilerini bu kadar üstün görürken Avrupa gelişiyor ve biz hala olduğumuz yerde durup kendimizi tatmin ediyoruz. Peşinden Avrupa her alanda bizi geri bırakıyor. Aslında biz gerilemiyoruz, olduğumuz yerde kalıyoruz onlar ilerleyip bizi geride bırakıyor. Fetih 1453 'te Fatih 'in bir sözü vardı "Bir devlet olduğu yerde sayamaz! Ya daha üstlere tırmanır yada en alçaklara düşer." Osmanlı da da aynısı olmuştur. :smile: Diğer yandan iç meseleler ve otoritesini sağlayamayan padişahlar. Denildiği gibi çok bozulmuş yeniçerilere bile anca 2. Mahmut zamanın da son verildi. Sonra hanım Sultanlar devlet işlerine karışıp hatta devleti yönettiği için. Sultan 4.Murad bile 11. Yaşında tahta çıkmış uzun süre boyunca sadece validesinin getirdiği belgelere mühür atmakla geçirmiş. Biz bunları yaşarken avrupa heralanda gelişiyor sonuç olarak osmanlıyı alt ediyor. :smile:
2.Selim olayı bir çok insan tarafından yanlış biliniyor.
Padişahlığından sonra devlete içkilerin geldiği doğru lakin kendisi Padişah olduktan sonra tövbe edip içkiyi bırakıyor.

Eğlenceye düşkünlük her imparatorlukta ve krallıkta vardı. Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahları kesinlikle bu yönlerinden dolayı yargılanamaz. Bir padişahın eğlencesine düşkün olmaması biraz garip kaçardı. Osmanlı'nın gerilemesinin sebebi artık Dünya Düzeni'nin değişmesiydi. Osmanlı İmparatorluğu daha önce kurulsaydı da daha geç kurulsaydı da yine bu yıllarda bir gerileyecekti. Çünkü Osmanlı'nın ekonomisi sürdürülebilir değildi. Üretim yokken tüketim vardı. Savaş ile alınırdı tüm altınlar. Bunun farkına varan padişahların da bir ömrü yetmedi.

O zamanlarda Amerika'nın keşfedilmesi de bir sebepti. Osmanlı İmparatorluğu kolonicilikte hiç adım atamadı. Bu da demekti ki sömürgeciliğe de hiç adım atmadı. Batı devletleri bu yönlerde gelişirken artık dengeler değişti. Osmanlı ikinci planda kalırken Batı ekonomisiyle geçti. Bu sayede bir üstünlük yakalamış oldu Batı. Bundan sonra da domino taşları yıkılmaya devam etti. Artık Osmanlı her tarafından tehdit altındaydı. Bu tehdit altında ülkede yeni atılımlar başladı. Yeni dünya düzenine oturma cabası. Artık son padişahlar da artık bir İmparatorluk'un kalmayacağını, bu yeni düzende İmparatorluk'a yer olmadığını anlamaya başladı. Ve böylece günümüze yaklaştığımız zamanlarda, 20. yy'da Birinci Dünya Harbi ile Osmanlı ele geçirildi. Böylece Yeni Dünya Düzeni tamamen yerine oturtuldu. Bir Osmanlı kaybedildi. Osmanlı'nın bazı politikaları sayesinde de onca toprak Türk kültüründen temizlenip, Hristiyan kültürü aşılandı.

Varmak isteidğim nokta şudur, Osmanlı'nın gerilemesi kaçınılmazdı çünkü artık İmparatorluk'ların yok olma dönemi gelmişti. Bir Cumhuriyet dönemi başlıyordu. Bana fikrimi sorarsanız da devletin başı filan olmadan yönetilen devletin bir çobanı da olmadığından sürü dağılmıştır ve her biri kendi kafasına göre hareket edip yoluna devam ediyordur, ortaya da kaos çıkar.

Ben Osmanlı'nın ayakta kalma sebebinin Fetih Politikası olduğuna inanıyorum, yıkılış sebebi de bu politikanın durmasıydı bence.
Zaman zarfı ilerledikçe bu politika durmak zorunda kaldı ve olay ekonomiye yönelik oldu.

Osmanlı'da din adamlarının devlet yönetimi üzerindeki etkileri zamanla artmıştır. Söz konusu artış, bırakalım Osmanlı'nın zaten en baştan beri pek olmayan bilim üretme yeteneğini, Osmanlı'nın Batı kültürünü, bilimini, kurumlarını takip etme, uyarlama yeteneğini bile azaltmıştır.

Back
Top Bottom