...

Users who are viewing this thread

Merlinin Kazanı'ndan...
Jedi'ler diyanete takıldı
Diyanet'in dergisinde Star Wars eleştiriliyor.
Habertürk'ün haberine göre, Diyanet İşleri'nin resmi dergisinde bu ay Star Wars filmleri konu edildi. Dergide Star Wars sevenlerin Jediism dinini seçerek yanlış yöne saptıkları, dünya genelinde birçok kişinin bu dine inandığını belirtiyorlar.
Bugüne kadar Avustralya'da 70bin, İngiltere'de ise 390bin kişinin bu dini seçtiği belirtiliyor.
Her ne kadar Jediism, ülkemizde bir din değil de eğlenmek için konuşulsa da sanırız Diyanet İşleri bunu bir tehdit olarak görmüş ve dergisinde yer vermiş.

"Yorumsuz" hakikaten  :grin:

"beyler eminem illuminati" diyen youtube yorumcuları gibiler ya, yazık.

Filmde yarattıkları dini eleştirmişler insanlar gerçekten bu dine inanmışlar diye.
Diyanetteki kafa hiç değişmeyecek.
Bir insanın illaki dininin olmasımı gerekir , insan istiyorsa salatalığa tapar , istiyorsa müslüman olur, isterse hiç birşeye inanmaz.

lorddarknes said:
Filmde yarattıkları dini eleştirmişler insanlar gerçekten bu dine inanmışlar diye.
Bir insanın illaki dininin olmasımı gerekir , insan istiyorsa salatalığa tapar , istiyorsa müslüman olur, isterse hiç birşeye inanmaz.
Alıntı yapar mısın gerçekten göremedim ben ya.  Bi de "diyanet" değil diyanet dergisinde bi yazar diye okudum ben.

Hababam sınıfında 3 ayların insan isimlerine verilmesi eleştirilmiş. Bir de Jediism denen bir din yaratıp İngiltere'de 350000 takipçi yapmışlar buna. İnsanların fantastik bir filmdeki dini takip edecek kadar aptal olduğuna inanmaları onların o düzeyden de aptal olduğunu düşündürüyor bana. Ya da bonzai çekip yazıyorlar bunları, yani almıyor kafam.

Castiello said:
lorddarknes said:
Alıntı yapar mısın gerçekten göremedim ben ya.  Bi de "diyanet" değil diyanet dergisinde bi yazar diye okudum ben.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz tarafından kaleme alınan yazıda, sinemanın yeni bir din oluşturduğu öne sürüldü, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinde geçen Jedi savaşçıları örnek gösterildi.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aylık dergisinde Star Wars serisindeki Jedi savaşçıları eleştirildi. Yazıda, "Jedi savaşçılarının dini olan Jediism günümüzde Hıristiyan toplumlarda taraftar bularak yayılmaktadır. Avustralya'da 70 bin kişi, İngiltere'de 390 bin kişi kendisini 'Jedi' olarak tanımlamıştır" denildi.

Şaşırmıyorum artık. O kadar para bu lüzumsuzlar son model araçlarda gezsinler ya da böyle eleştiri yapsınlar diye mi veriliyor? Yazık o giden paralara ya. Bunların çıkıp da gençleri araştırmaya, bilime teşvik edeceklerini bekleyen yoktur herhalde. Böyle saçma şeyler yapacaklar hep. Çoğu lüzumsuz insanlar çünkü.

lorddarknes said:
Gayet açık eleştiri olduğu.
Bir şeyi örnek göstermiş ve örnek gösteriği şey yüzünden insanlar buna yöneliyor demiş.
Gayet açık değil eleştiri olduğu benim gördüğüm, adam bilgi vermiş, belki yazının içinde vardır yoktur onu bilemem senin gösterdiğin yerde eleştiri  falan yok Star Wars'a falan. Bu haberi ilk radikal'de gördüm bugün, her zaman ki gibi algı yaratmaya çalışıyorlar gibi geldi.

İşin komik tarafı Avustralya ve Birleşik Krallık'taki bu "Jedist"lerin çıkma nedeni devletin yaptığı sayımlarda insanlara hangi inanca dahil olduklarını da sorması. Bundan hoşlanmayan insanlar protesto amacıyla "Jedi" muhabbetini çıkardı. Aynı zamanda dinini Heavy Metal olarak gösteren kişiler de var Jedi'nin yanında. Gerçi Diyanet bu, ne bekliyorsun.

Tenzō said:
...devletin yaptığı sayımlarda insanlara hangi inanca dahil olduklarını da sorması. Bundan hoşlanmayan insanlar protesto amacıyla "Jedi" muhabbetini çıkardı...
Kesinlikle olayda bunun da etkisi büyük, ülkemizde her yıl okullarda formalite icabı yaptırılan ve hiç okunmayan anketlerde olduğu gibi, arkadaşımın dalga geçmek için "Etkilendiğiniz tarihi şahsiyetler?" sorusuna -"Joker" dediği gibi, aynı olay aslında.

Abi ingiltere'de trollemeleri falan biliyorsunuz da diyanet'in aylık dergisinde bir yazarın "kendini jedi olarak tanımlayan bilmem kaç bin kişi var" yazısını nasıl hem eleştiri olarak görüyorsunuz, hem de diyanete tamamiyle olayı yüklüyorsunuz onu anlamadım. :grin:

Şaban isminin kullanımının azalmasıyla hababam sınıfının ne alakası var ki? İnsanlar artık o tür isimleri pek sevmiyor. Ayrıca bu adamlar nasıl doçent felan oluyor  :facepalm:

Raydric said:
Şaban isminin kullanımının azalmasıyla hababam sınıfının ne alakası var ki? İnsanlar artık o tür isimleri pek sevmiyor. Ayrıca bu adamlar nasıl doçent felan oluyor  :facepalm:
Şaban isminin kullanılmasının azalmasıyla değil daha çok aptal gerizekalı tiplemelerin islami isimler olmasıyla ilişkilendiriliyor. Şaban Ramazan Bayram bunlardan birkaçı işte. Yeşilçam bu konuda pek masum değil, hababam sınıfıyla da sınırlı değil yani o konuda haklılıkları var.

Back
Top Bottom