Age of Empires

Users who are viewing this thread

Definitive edition da eklenen medeniyetlerden birinin Tatarlar olması bir Tatar olarak beni heyecanlandırdı,Oğuz arkadaşlar artık Kıpçak-Oğuz kapışması yapmak isterseniz çıktığı zaman ekleşiriz.İnşallah klasik haritaları değiştirmemişlerdir.

Looter31 said:
Definitive edition da eklenen medeniyetlerden birinin Tatarlar olması bir Tatar olarak beni heyecanlandırdı,Oğuz arkadaşlar artık Kıpçak-Oğuz kapışması yapmak isterseniz çıktığı zaman ekleşiriz.İnşallah klasik haritaları değiştirmemişlerdir.

Senin civilization'un tatarlar değil yalnız kumanlar.

Ben bu dlc'nin detaylarını forum forum, site site, video video izledim.

Tatar sözcüğü günümüzde oğuz ve karluk dışındaki diğer Türk grubu olan Kıpçak Türkleri için kullanılıyor doğru.
Ancak bu adın tarihte farklı anlamları olmuştur.

Bu adın ilk ortaya çıkışında aslında Tatarlar Türklerle alakaları olmayan bir Moğol boyuydular. Hatta Cengiz Han'ın babası Yesügey'i zehirleyenler de bu zalımlardır. Daha sonra zannediyorum Altın Orda zamanında Moğol bir elitin emrinde Kıpçak boyları oraları istila etmeye başladılar ve nedense Tatar olarak anılmaya başladılar. Tatar bir ara hem Moğol hem de Türkler için kısaca bütün göçer bozkır kabileleri için şemsiye bir terim haline geldi.
Daha sonra ise Kırım Hanlığı zamanında ortada Moğolun M'si bile kalmayınca Tatar sözcüğü tamamen Kıpçak Türkleriyle özdeşleştirildi.

Şimdi oyundaki Tatarlara dönelim. Oyundaki Tatarlar çok belli bir şekilde Timurlu imparatorluğundan başka bir şey değil. Bize demoda gösterdikleri ''Tamerlane'' campaign'inde kullandığımız civ tatars, tatars civ'inin mimarisi orta asya semerkant mimarisi, oyunda tatars civ'inin ''wonder''ı Ulugh Beg Observatuary(Uluğ Bey Rasathanesi) Semerkant'tadır ve Timur'un torunu büyük bir Türk astronomu olan Uluğ Bey tarafından kurulmuştur.

Neden peki Timurlulara ''Tatars'' demiş olabilirler ? Yukarıda yazdığım gibi Tatar sözcüğünün tarihteki ikinci anlamı Türkler ve Moğollar demektir.
Timurlu İmparatorluğu ise bu karışıma harika bir örnektir. Çünkü Timur'un kendisi Türkleşmiş bir Moğol boyundan gelmektedir(Barlas/Barulas).
Timur'un ordusunun özü Çağatay ulusudur. Peki kimdir bu Çağatay ulusu ? Çağatay ulusu Cengiz Han'ın 2. en büyük oğlu olan Çağatay Han'a verdiği topraklarda yaşayan halktır. Bu halkın konuştuğu dile Çağatay Türkçesi denir. Yanlış anlaşılma olmasın Çağatay Han Moğoldur ve Moğolca konuşur ancak onun ulusu Çağatay Türkçesi konuşur.
Bu dille ilgili merak ediyorsanız biraz bilgi:
Bu dil Osmanlı saraylarında da bazı ilgili padişahların öğrendiğini biliyoruz. Hatta çok ilginç bazı eski camilerde Bursa'da bile camii duvarlarında Çağatay Türkçesiyle yazılmış yazılar var.
Çağatay Türkçesi ile yazılmış en önemli edebi eser Ali Şir Nevai'nin Muhakemet-ül Lugateyn eseridir. Bu eserde Türkçe ve Farsça'yı kıyaslayıp Türkçeyi üstün bulmuştur.
Çağatay Türkçesi daha sonra Mughal imparatorluğunda da Babür Şah(Timurun soyundan gelir) zamanında da resmi dil olmuştur. Hatta Babür Şah'ın Çağatay Türkçesiyle yazdığı çok ünlü bir otobiyografisi vardır(Babürname). Daha sonra bu devlet Farsçayı resmi dili yapar(ama zaten o anda çoktan altın çağı bitmişti).

Looter31 kardeş kusura bakmasın, Çağatay Türkçesi Kıpçak Türkçesi değildir. Oğuz Türkçesi de değildir. Karluk Türkçesidir ve bugün sadece Özbekçe ve Uygurca Türkçenin bu kolundandırlar, zaten ikisi de Çağatay Türkçesinden üremişlerdir.

Ancak Looter31 yine üzülme çünkü ''Tatars'' tutmamış olsa bile yine de sizinkileri eklemişler. Kumanlar, Kıpçak Türkleridirler. Daha sonra Tatar adı almışlardır.
Hatta daha göstermediler ama muhtemelen Timur'un campaign'inin bir bölümünde Altın Orduyla savaşırken Altın Ordu'nun civilization'u büyük ihtimal Cumans olacak. Gerçi AoE serisinin tarihle imtihanını düşününce Mongols da yapabilirler. Maalesef Hunlar için Civilization 5 gibi bir Çuvaş Türkü bulmak yerine Moğol konuşmalarını direkt kopyala yapıştır yapmışlardı. Gerçi o çok eski bir oyundu ama bilemiyorum.

Edit: Şimdi durduk yere Civilization 5'e de gereksiz itibar vermeyelim, Çuvaş Türkü bulmamışlar herifoğlunun teki internetten Çuvaşça bir şeyler okumuş, çoğğu Çuvaş abuk subuk sözcüklerin yan yana sıralandığını hiçbir şey ifade etmediğini söylemişti.

erennuman_mb said:
KhergitLancer99 said:
Tatar bir ara hem Moğol hem de Türkler için kısaca bütün göçer bozkır kabileleri için şemsiye bir terim haline geldi.
Bir de buna Tartar diyen tipler var. Duyunca ağzına yapıştırasım geliyor.

Onun sebebi de Tatarları cehennem zebanileri olarak kafalarında tasvir etmeleri. Biliyorsun yunan mitolojisinde ölüler tartarusa gider. Tartarus+Tatar=Tartar.

definitive edition'u almış bulunduktan tam dört ay on gün sonra bugün de oynamış bulunmaktayım. detaylar falan, özellikle atlı birliklerdeki detaylar çok hoşuma gitti. bugün britons oynarken atlılar o kadar hoşuma gitti ki longbowman basmayı kesip sadece cavalry bastım. normalde hep britons alırım fakat sırf atlılarla oynamak için macar ya da fransa almayı düşünüyorum. yapılan her şeyi beğendim sadece hoşuma gitmeyen iki şey oldu, onlar da çok önemli değiller ama belirteyim yine de:

- oyundaki yazı puntosu çok büyük. telefonda falan da her şey de ve her yerde küçüğe alıştığım için göz estetiğim katledildi. neyse ki hep aynı ırk oynayan biri olarak ırkı ezberlediğimden o yazılardan olabildiğince kaçmayı başardım.

- girişte falan böyle partiküllü havalı girişler falan yapmışlar da, giriş bende kastığı için pek hoşuma gittiğini söyleyemem. :grin:

şahsen definitive edition'dan sonra kalkıp hd edition oynayasım pek kalmadı. definitive edition çok estetik geldi bana ya. özellikle auto farm falan beni kalbimden vurdun sevgili definitive edition. savaş yükümün bir kısmı azaldı. :razz: gidip hd edition'u silecektim ama arkadaşlar arasında sadece ben de definitive edition olduğu için çok oyunculu için silmiyorum ve doğal olarak da definitive edition'da tek takılıyorum.

halbuki ne akardı be.. neyse artık, almayan hain yoldaşlar düşünsün şimdi.

ulan üstteki paragrafı yazdığım zamanlar ne mutluydum be. hele hele dertlere bak yazı puntosu büyükmüş. yıllar geçti age of empires 2'ye olan ateşli aşkım sönmedi. çok seviyorum şu kahpe oyunu. def edit çıktığından beri indirime sokmuyorlar ve bazı arkadaşlarım alamıyor, mp kadromuz büyümüyor. ama olsun, 1v1 botla atması bile zevkli be...

iki ay falan oldu ama yine de yazayım şuraya. dördüncü oyun çıkmış. üç yüz lira. almayı düşünmüyorum çünkü de'yi de aldım ama hala 2013 oynuyorum.

Back
Top Bottom