M&B Warband - Savaş Taktiklerinizi Anlatın!

Users who are viewing this thread

AslanlıYol461 said:
Öf tamam. Yarın İnşallah %106 zorlukta deneyeceğim.

Zorluk derecesinin %80'i geçmesini istiyosan yoldaşların alcağı zararı normal yap zorluk derecesi çok artıyo.

Emrehan said:
Anladım da senin taktiğinde sanki aceleyle, bir solukla anlatmışsın gibi bir hava var, arkadaş tane tane açıklayıcı bir şekilde anlatmış, eğer taktiğiniz düzenlersen eklerim ana konuya.  :smile:
Düzenledim.Ekle bakalım.

Benimkini görmedin herhalde Emrehan 2.sayfada kalmış  :smile: Ne olur ne olmaz ben bi daha atayım.
Karakterin Adı:grin:emocritus
Kiminle Savaştınız:Halmar Şehri Garnizonu
Arazi:Kale
Savaş Türü:Kale Kuşatması
Kullandığınız Mod:Native
Zorluk Seviyesi:%97
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Nord,Vaegir,Rodok
Ordunuzun Sayısı:94
Düşmanınızın Sayısı:300 küsur
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:grin:emir Perde
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Halmar'ı ele geçirmek ve bir sürü esir

Nord piyadelerini vaegir okçularımın önüne durdurdum ve ateşi kes emri verdim böylece kalkanları hep açık oldu,rodok nişancılarını da uzun menzillerinden dolayı en arka pozisyona geçirdim.Böylece Vaegirler düşmanı ok yağmuruna tutarken Nordlar onları korumuş oldu,nişancılarım da kulelerde duran askerleri vurdu daha sonra piyadelerimi önüme katarak hücuma geçtim ve kalenin içindeki adamları temizledik.Nişancılarım sur dışında kaldı ama okçularımı surların üstündeki kalelere yerleştirerek düşman spawnlandığı anda vurmalarını sağladım.

Savaş bittikten sonra kayıplarım:
4 Nord Kıdemlisi,7 Rodok Kıdemli Arbaletçisi,3 Vaegir Nişancısı (14 ölü,23 yaralı) yaralıları hatırlamıyorum maalesef.

Düşmanın kayıpları:
250 ölü

200 Askerle 1000 Kişilik Orduyu Devirmek

Karakterin Adı:AHMET HAN
Kiminle Savaştınız:Rodok Toplu Saldırısı - Mareşale Eşlik Edenler Topluluğu
Arazi:YEŞİLLİK OTLUK AĞAÇLIK
Savaş Türü:Ölümüne
Kullandığınız Mod:Osmanlı v1.1
Zorluk Seviyesi:%138
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Osmanlı Kapıkulu Sipahisi - Hepsi
Ordunuzun Sayısı:200
Düşmanınızın Sayısı:1000
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:ATIL KURT
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:10 Ölü - 60 Yaralı

Haritadaki karakter  sayısını 150 yapıyoruz.(Seçenekler'den)
Önce orduyunun konumunu sabitliyoruz.Orduya Ateş Etme! talimatı veriyoruz.Yakın dur diyoruz.Sonra hücum emri veriyoruz.
Emin olun 2 bin kişilik orduyu bile devirebilirsiniz.
Osmanlı Kapıkulu Sipahileri dibindeki düşmana bile okla sıkmaya çalışıyor.Bunu engelliyoruz ve bu kadar

Karakterin Adı:II.Omeros
Kiminle Savaştınız:Rodok Lordlarından birisiyde fakat hatırlamıyorum
Arazi:vadi(rodoklar o zaman baya yayılmıştı o yüzden vadi)
Savaş Türü:meydan muharebesi
Kullandığınız Mod:native
Zorluk Seviyesi:%82
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Sarranid okçu,kergit atlı nord piyade
Ordunuzun Sayısı:150
Düşmanınızın Sayısı:290-340(civarı)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:önü duvar arkası batar
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:30 civarı ölü 50 civarı yaralı

İlk önce piyadelerimi okçuların önünde dur emri veriyorum okçularda arkalarında duruyorlar sonra atlılarıma beni takip edin diyorum.Süvarilerle orduya kafa atıyoruz :grin:.Öldürebildiğimiz kadar süvari öldürüp,dikkatini çekebildiğimiz kadar adam çekip(fazla zayiat vermemeye dikkat edin)piyadelerime doğru kaçıyorum piyadelerime doğru kaçarken ani bir hareketle piyadelerin arkasına geçiyorum karşı askerlerin benim piyadelere kafa attığını görünce biraz yandan dolaşıp piyadelerin arkasına batıyoruz.

Karakterin Adı:Burak
Kiminle Savaştınız:Çapulcu
Arazi:Bilmiyorum
Zorluk Seviyesi:%149
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Nord Kahramanı bla bla
Düşmanınızın Sayısı:8
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Bodoslama
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Hepsi öldü.

Çok zor bir savaştı nasıl kazandığımı hatırlamıyorum.Galiba direk girmiştim.

Tagikio said:
Karakterin Adı:Burak
Kiminle Savaştınız:Çapulcu
Arazi:Bilmiyorum
Zorluk Seviyesi:%149
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Nord Kahramanı bla bla
Düşmanınızın Sayısı:8
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Bodoslama
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Hepsi öldü.

Çok zor bir savaştı nasıl kazandığımı hatırlamıyorum.Galiba direk girmiştim.

Çok güzel bir taktikmiş.

Karakterin Adı: Kont Altay
Kiminle Savaştınız: Vaegir Ordusuyla (Seferberlik Ordusu)
Arazi: Jeirbie Kalesi
Savaş Türü: Kale Savunması
Kullandığınız Mod: Diplomasi
Zorluk Seviyesi: %112
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Nord (Piyadeleri) + Rodok Çavuşları + Rodok Arbelatcıları
Ordunuzun Sayısı: 80-90 civarı
Düşmanınızın Sayısı: 330-400
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Jeirbie Geçilmez (Daha sonra geçtiler :sad: )
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Vaegir Kralını esir alıp 3-4 kontu serbest bırakıp onur ve ilişki kasmak .

Jeirbie kalesini kendi oluşturduğum Rodok Çavuşları , Rodok Keskin Nişancıları ve Nord Kıdemlilerinden oluşan sağlam ordum ile ele geçirdim . Destek olmadığı için kendim korumaya başladım kaleye ilk saldırıda 100 civarı kişiydiler rahat dağıttım  . Daha sonra 2-3 defa 40-60 kişil lordlar mantıksızca kaleyi kuşattılar hepsini dışarı çıkarak yendim ancak son dalga feciydi tüm orduları ile gelip kuşattılar kendimi kalenin içine zor attım . Taaruz başlayınca okçuları kulelere yerleştirdim piyadeleride merdivenin önüne . Piyadelerin hemen yanında merdivenden az uzakta ben duruyordum uzakta olmam uzun tek/çift elli kılıcımı kullanmaya yarıyordu . Saldırma yönünü kontrol edebildiğimden hep yukarı yönden saldırarak her savuruşta adam indirmeye başladım . Merdivenden içeri giremiyorlardı bir kısmı Rodok Çavuş Duvarında yaralanıyor ve Rodok Arbelatı ile ölüyor bir kısmı ise daha ne olduğunu anlamadan benim kılıcımı kafasına yiyordu . Yaklaşık 15dk'lık savunmadan sonra gelecek asker kalmadığı için aşağıdaki sona kalan okçuları gidip süpürdüm ve savaşı kazandım . Kralları teslim oldu esir aldım - yaklaşık 6200 dinara sattım sonra - lordları ise serbest bıraktım sebebi ise onur ve ileride kullanmam için ilişkiydi . Sonuç olarak kayıplar :

Onların : 235 Ölü 99 Yaralı (Bir kısmıda 20-30 askerlik birlikleri ile kuşatmayı terketti)

Benim :  4 ölü 12 yaralı

Kötü olan ise kaleye asker gelince (kale sahibi yerleştirince) kaleyi terk ettim ancak ben terk edince kaleyi kaptırmışlar . Sonra gidip tekrar aldım bu sefer 600 kişi ile geldiler bu sefer taktik sökmedi  :neutral:

Karakterin Adı:Wicnord
Kiminle Savaştınız:Veagir
Arazi:Düz arazi
Savaş Türü:Meydan Savaşı
Kullandığınız Mod:Diplomacy
Zorluk Seviyesi:%100
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Nord , Svadya , Rodok
Ordunuzun Sayısı:88
Düşmanınızın Sayısı:350 civarı
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Oyalama ve Tek kılıç
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Nam ve Para

Kırda gezerken mareşalle toplanmış yaklaşık 350 kişilik orduyu başkentimize doğru gittiğini söyleyince büyük bir şok yaşadım. Eğer onları meydan muharebesinde yenemezsem çok kötü şeyler olabilirdi.Tek şansım ve umudum düşman birliğinin atlılalırın çok olmamasıydı ve Nord Kahramanlarım. 88 kişilik ordumda 50 yakın Kahramanım vardı. Kırda durmuş düşmanı beklerken o kocaman orduyu gördüm. Savaş başlamıştı okçuları ateş kesmelerini söyledim. Süvarileride gizlemiştim onlar sonra lazımdı. Zırhıma güvenerek yanıma Alayeni alarak süvarileri indirmeye ve lordlarını indirmeye çalıştık. Görevimizi başarmıştık ama Alayen yaralanmıştı ve savaş dışı olmuştu. Destek düşmanlar gelmeden piyadelerini halletmemiz lazımdı. Süvarileri okçuların arka kısmına koydum okçuları açarak ateş etmelerini söyledim . Düşman ordusu dahada yaklaşırken daha 20 sini indirmiştik. Süvarileri yanıma alarak kılıç şeklinde orduya doğru girdik ve 60 kişiyi aldık ama 20 kişilik şovalyelerimin 5ini kaybettim geri çekilerek Kahramanları hücum emri vererek ilk dalgayı sildik süpürdük. Destek gelmişti ve askerlerim dağınıktı. Hepsini toplayıp süvarilerle gidip geliyorduk ve ben kolumu hissetmiyordum. Çok kılıç sallamaştım. İkinci dalga daha zordu gelen ordunun çoğu süvariydi kahramanları öne alarak okçuları siper ettirdim.Süvarilerin çoğunu indirdiğimizde okçular hariç hücum emri verdim. Savaşı kazanmıştık. 88 askerimin çoğu yaralanmış ve ölmüştü ama savaşı kazanmıştık. Tek bir işim kalmıştı oda ganimetleri toplamak

Karakterin Adı:Ali Ağa
Kiminle Savaştınız:krikon haydutları
Arazi:boş yeşil arazi
Savaş Türü:meydan savaşı
Kullandığınız Mod:Azgad
Zorluk Seviyesi:%93
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Nord acemileri
Ordunuzun Sayısı:53
Düşmanınızın Sayısı:36
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Etten Duvar
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Tüm ordum terfi
Baş belası olan krikonlar bana saldırmıştı bu sefer en işe yarar taktığı kullanmaya karar verdim Nord acemilerini bir araya topladım duvar ördüler ve ilk gelen süvarileri rahat aldık arkadan gelen büyük orduyla bir vuruşma yaśadık ve kazandık askerlerinin hepsi terfi edilebilir olmuştu

Karakterin Adı:Açelya
Kiminle Savaştınız:Arwa Sultan
Arazi:grin:üz Çöl
Kullandığınız Mod:Evlat 0.6
Zorluk Seviyesi:%90 civarları
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Svadyalı Süvari-Kergit Atlısı-Nord Okçusu
Ordunuzun Sayısı:180
Düşmanınızın Sayısı:220 civarları
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Başını döndür
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Nam-Esir kraliçe-Bolca para-Moral
90 civarlarında süvari ve 90 civarlarında okçulardan oluşan orduma süvarilerin beni takip etmesini emir verdim okçuların dağılmasını istedim karşı taraf süvariler piyadeler ve okçulardan oluşuyordu takip etmesini söylediğim süvariler ile birlikte okçuların etrafında döndüm dolaştım ki hedef almaları zor olsun tabii peşimdede onca süvari vardı takip eden atlı okçular okçuları vururken bende peşime takılan süvarilerin atlarını yıktım ki peşimizde koşarken atlarımız ezsin onları okçularımıza giden süvariler ise okçuların oklarına maruz kalıp bozguna uğradılar daha sonra süvariler ile birlikte okçulara sıra dayağı çektik üstlerinden geçip onları bozguna uğrattık geriye kalan atları yok olmuş düşman süvarileri ise aniden hücumla yok ettik toplamda en az 15 kişi öldü bizden ve 20 ye yakın yaralı vardı ki buna değdi

ha bide bişey eklemeyi unutmuşum oğlum rüzgar(benim kendi verdiğim ad) olmasa yapamazdım  :fruity: kara şövalye lideri olunca benden de sağlam olmuş :grin: oda bi süvari çoğu savaşa onun katkısı olmasa çok kayıp verebilirdim

Karakterin Adı:Kral Ezilian
Kiminle Savaştınız:Kral Harlus
Arazi:grin:ağlık Çöl
Kullandığınız Mod:Native
Zorluk Seviyesi:%106(tam)
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Nord~Rodok
Ordunuzun Sayısı:80
Düşmanınızın Sayısı:120
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Kafa Karıştır
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Ganimet ve Ceset

Ordumuzun %70i okçu %30u piyade Arkamdaki tepeye okculari diziyorum ve onune piyadeleri diziyorum ardindan dusmanimiz yavas yavas gelirken biz tek basimiza kenardan dusmanin arkasina geciyoruz ve liderlerinin okla indiriyoruz ardindan dusman ordusu taktigini kaybedip hucuma geciyor ve bizde onlari bi saga bi sola goturuyoruz bu arada okcularimiz uzaktaki tepeden islerini bitiriyor
Kayiplarim:7(4yarali 3ölü)
Dusmanin kayiplari:120(27yarali 83ölü)
Dipnot 1:Savasda lordlari yanlarinda oldugu surece yavas yavas ilerliyorlar ama lordlarini indirirseniz taktikleri kalmiyor ve onlar etrafa dagilirken isleri bitiyor

Karakterin Adı:Murat
Kiminle Savaştınız:Bizans Lordlarından birisi
Arazi:grin:ere İle Ayrılmış Düzlük(Dere Hemen başladığım yerde)
Kullandığınız Mod:Anneciğim Türkler !
Zorluk Seviyesi:96
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Çinli (Okçular)(%50) , Moğol(Atlılar)(%50)
Ordunuzun Sayısı:170-180
Düşmanınızın Sayısı:280-290(Hepsi piyade!!!)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:grin:airesel Ölüm !
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Esir Bizans Lordları Koleksiyonumun Tamamlanması

İlk önce düşman lordu hala hayatta olduğu için düşman askerleri hareket etmiyor bunu fırsat bilerek hazırlanması uzun sürecek taktiğimizi hazırlamaya başlıyoruz
Kimseyi hücuma göndermeyin. Okçuları derenin hemen arkasında konuşlandırın piyadeniz varsa okçuların önüne konuşlandırın. Atlıları Etraftan dolandırarak haritanın düşman tarafındaki köşelerden bir tarafta konuşlanmalarını sağlıyoruz herkes yerlerini aldığında tek başınıza düşmanın biraz önünden geçin taktikleri bozulacaktır haritanın ortasına kadar düşmanın sizi takip etmesini sağlayın , ortalarda bir yerde düşmanlar okçuların menziline girdiğinde düşmanın etrafında bir daire çizmeye başlayın hiçbir düşman bu daireden kaçmamalı ! Siz düşmanların etrafında dönerken arkada konuşlandırdığımız süvarilere hücum emri verin süvarıleriniz daireye girsin sizde onların daireden çıkmamasına özen gösterin bu sayede hem düşman sadece belli bir yerde olduğundan askerlerinize saldıramayacak hem süvarileriniz hız avantajlarını kullanarak onlara saldıracak hemde okçular arkadan ok atacak. Peki birileri daireden çıkarsa ne olacak? Sakın onu takip etmeyin daireye devam eğer süvarilere saldırırsa süvariler hız avantajını kullanıp onu öldürecek okçulara giderse eğer derede aşırı derecede yavaşlayacağı için okçular onu kolaylıkla vuracak.

Kurban olduğum bunada bir çare bulsana  :lol: :lol: :lol: :lol:
Bugda kaldı yanlış anlaşılmasın böyle bir görev yok  :grin: :grin:
lkk.png

lkkkı.png

Back
Top Bottom