Okul Meseleleri

Users who are viewing this thread

Ubsilon Xeforian Cioss said:
Bu kaçıncı teog konusu oldu bea? Bu arada kardeşimin yerleştirme puanı 457.
Benimkide aynı. 457

Edit: Lise puanları en fazla ne kadar yükselir ? 50 falan olabilirmi ?

Ben hiç bir şey anlamadım bu sistemden senenin başından beri. 401 yaptım, sonumuz hayırlısı.

Yüzdelik dilimim %4.39 gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. Bununla güzel bir Anadolu veya sosyal bilimler lisesine girebilir miyim ?

Ya bizdeki sıralamalar gibi. Öncelik taban puanın. Taban puanın tutuyorsa giriyorsun. Bir de tavanlar vardı sanırım adaletsizlik olmasın diye.

Misal okulun taban puanı 450, tavan 480. Yüzdelik dilimde %5 ile alıyor diyelim. Alacağı kontenjan da 100 öğrenci olsun(30lu sınıflardan 120 olur ama yuvarlak hesap). Burayı tercih eden öğrencilerden yüzdesi %5 üzeri olanlar eleniyor ilk alımlarda. Kalanlar yine bu yüzdeye göre sıralanıyor. Alımlar öyle yapılıyor. Yani 100 öğrenci alındığında en kötü yüzde %4 bile olabilir. Bu da okulun sonraki yıl alacağı taban puan ve yüzdesi oluyor.

Astendrache said:
Hacı şimdi hem yüzdelik dilim hem puan tutan okullara mı gidilebiliyor?
Puanı kafandan at, hiçbir olayı yok. Senin hangi liseye girebileceğini belirleyen şey yüzdelik dilimdir. Puanlar sınavın zorluğu falan değiştiği için her yıl değişiyor. Mesela geçen yıl 450 puan alan birisinin yüzdelik dilimi 1,0, bu yıl  450 alan birisinin yüzdelik dilimi 2,0 ise bu yıl 450 alan geçen yıl 450 alanın girdiği liseye giremeyebilir.

Mesleğe gidecektim zaten çok fark etmiyor  :smile:
Şimdi benim yüzdem 44.6 kendi yüzdem den küçük yüzdesi olan okulları mı tercih edeceğim ? yoksa benim yüzdem den büyük olanlarımı tercih edeceğim ?

Hocam o yüzdelik dilimler geçen senenin.Bu senekiler daha açıklanmadı.Galiba 22 Temmuz'da açıklanacakmış öyle okumuştum.

en fazla %1 ile %2 arası oynar o da okulda olağanüstü bir değişim olursa

colombos said:
en fazla %1 ile %2 arası oynar o da okulda olağanüstü bir değişim olursa
Yok baya bir oynayacakmış.Ayrıca taban puanları dikkate almak daha doğru olur.

Back
Top Bottom