Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

Selamlar.

Öncelikle daha önce bu şekilde bir başlık açılmış ama kilitlenmiş bu nedenle ben bir daha açmak istedim. Amaç forumdaki çeşitli tartışma çöplüğünü tek başlık altında toplamak.

KURALLAR
-Hakaret kullanmayın, insanları rencide etmeyin. Kızarmış patatese de tapsanız, insanların kutsalına açıkça saldırmak hoş bir davranış değildir.
-Seviyeli bir konu olduğunu yazdım, istediğiniz argümana cevap arayabilirsiniz.
-Aklınıza takılan ve insanlarla düşünce alışverişi yapmak istediğiniz konuları ortaya dökmek bu konunun amacıdır
-Bunu özellikle söylüyorum, lütfen konuyu bir nevi Ateist-Müslüman tartışmasına çevirmeyelim. Önceki amaç maddesine bir göz atın, konuya bundan sonra cevabınızı atın.

--------

Öncelikle ben başlayayım. Bugüne kadar Müslümandım, halen de öyleyim. Özellikle evrim teorisi gibi konularda çok çelişkiye düştüm, en son ekşi'de "Bir Müslümanın aklına takılan 91 soru" başlığını gördükten sonra kafamdaki çelişkiler arttı. Konu linkini de vereyim:
https://eksisozluk.com/bir-muslumanin-aklina-takilan-91-soru--3933333

Buradaki herhangi bir soru veya kendi argümanlarınız üzerinden başlayabiliriz tartışmaya.

Forumda nisbeten yeniyim ve belki de oyunun yapısından olsa gerek Türkiye'deki diğer birçok forumdan daha kaliteli olduğunu söylemeliyim üyesi olarak. Yine de elbette olacaktır dediklerin, ve fakat mod denetiminde gayet güzel seviyeli ve bilgilendirici bir başlık olacağını da düşünüyorum aynı zamanda.

meme platformunun hemen üstünde böyle bir konu olması ayrı bir muamma.

schwalye said:
Forumda nisbeten yeniyim ve belki de oyunun yapısından olsa gerek Türkiye'deki diğer birçok forumdan daha kaliteli olduğunu söylemeliyim üyesi olarak. Yine de elbette olacaktır dediklerin, ve fakat mod denetiminde gayet güzel seviyeli ve bilgilendirici bir başlık olacağını da düşünüyorum aynı zamanda.
Evet,yaklaşık bu konuda yaklaşık 20 kişi susturulduktan sonra ve mod zoruyla bu konu kilitlenince gayet seviyeli bir tartışma sayılabilecek.Herneyse önceki tecrübelerimden dayanarak söylüyorum sadece.
Lejyon_savaşçısı_Batu said:
meme platformunun hemen üstünde böyle bir konu olması ayrı bir muamma.
Olursa olur bu konunun başlığı Aşırı İslamcılar Tartışma Platformu mu?

schwalye said:
Forumda dini tartışma yapabilecek kapasitede fazla üye yok malesef. Fakat tartışmaya çalışan gayet fazla kişi var. Konu hakkında fazla umutlanma. Belki beklediğin seviyede tartışma yapabilecek birilerini bulabilirsin, fakat gayet sabırlı olman lazım.

girebi said:
Forumda bilgisayar toplama konusunda bile dini tartışma çıkma potansiyeli var, böyle konulara gerek yok :wink:
Aslında direk o yüzden böyle bir tartışma konusuna gerek var gibi. Alakasız konularda din tartışan kişilere direk bu tür bir konunun linkini verip "O konuda zırvala" diyebilmek fena olmaz.

Gençler, sırf memeler için 50bin görüntülenmiş konu açılmış, zaten alt başlık "Konu Dışı" her türlü çerez bilgi hakkında konu açılabiliyor, biz burada hep beraber tartışalım varsın bozsunlar, ben mi yanlış görüyorum gayet de kaliteli adam bulunuyor forumda diğer forumlara oranla.

Konu da kaydı dediğiniz gibi. E biz de adına uygun bir şekilde toparlayalım o halde. 

Gerçekten ilgimi çeken bu ekşi başlığı neticesinde açmıştım konuyu üzerinde derin bir emek var ve başlığı açan elemanın bazı maddeleri de mantıklı geldi açıkçası bana.

Örneğin 24. maddedeki gökyüzünün yaratılışı ile ilgili ayetler çelişkili gelmiyor mu sizlere de?

girebi said:
Bu konuya birazdan bir meme resmi atılırsa şaşırmam, neden olmasın?
Neden olsun? Alakasız insanların alakasız konulara alakasız iletiler atması gibi bir olayı bekliyor olman gayet şaşırtıcı.

schwalye said:
Gençler, sırf memeler için 50bin görüntülenmiş konu açılmış, zaten alt başlık "Konu Dışı" her türlü çerez bilgi hakkında konu açılabiliyor, biz burada hep beraber tartışalım varsın bozsunlar, ben mi yanlış görüyorum gayet de kaliteli adam bulunuyor forumda diğer forumlara oranla.
Bugün millet biraz garip herhalde. Herneyse, attığın linke bakıyorum şuan. Gayet uzun bir yazı gibi, hepsini okursam cevap atarım onunla ilgili. Ama atmayabilirim de. :razz:

schwalye said:
Öncelikle ben başlayayım. Bugüne kadar Müslümandım, halen de öyleyim. Özellikle evrim teorisi gibi konularda çok çelişkiye gördüm, en son ekşi'de "Bir Müslümanın aklına takılan 91 soru"
Kalın olarak ayırdığım bölümde tam olarak ne demek istedin?

Bu forumda din tartışılmadan durulamıyor. Bu konunun açılmasına olumlu bakıyorum. Ama 2-3 seviyesiz tartışmada konu kilitlenecekse hiç açılmasın. Üyelere sert cezalar verilip gerekirse tartışmanın o bölümü silinsin. Ama konu kapanmasın lütfen. Forum ceza prosedürü nedir bilmiyorum bu konuda. Ama daha önceki tüm din konuları böyle nedenlerle kapatıldı, hiçbir zamanda din tartışmaktan eksik kalınmadı.

Yalnız şu da var, müslümanlarda tartışan insanların azlığı, 1-2 müslümana karşı cevap veren 8-10 non-teistin olmasıda biraz rahatsız edici bir durum. Müslüman arkadaşları biraz daha tartışmacı olmaya davet ediyorum  :???:

Bizim söyleyeceklerimizden çok senin kafandaki soruları paylaşman daha iyi bir başlangıç olur.

Megadeth said:
Bu forumda din tartışılmadan durulamıyor. Bu konunun açılmasına olumlu bakıyorum. Ama 2-3 seviyesiz tartışmada konu kilitlenecekse hiç açılmasın. Üyelere sert cezalar verilip gerekirse tartışmanın o bölümü silinsin. Ama konu kapanmasın lütfen. Forum ceza prosedürü nedir bilmiyorum bu konuda. Ama daha önceki tüm din konuları böyle nedenlerle kapatıldı, hiçbir zamanda din tartışmaktan eksik kalınmadı.

Yalnız şu da var, müslümanlarda tartışan insanların azlığı, 1-2 müslümana karşı cevap veren 8-10 non-teistin olmasıda biraz rahatsız edici bir durum. Müslüman arkadaşları biraz daha tartışmacı olmaya davet ediyorum  :???:

Sonuna kadar katılıyorum. Umarım bu konu öyle çerez başlıklardan olmaz, toplayalım herkesi herkes istediği argümanla gelsin. Şimdi bu tür başlıkların tutmamasının sebebi bir karşıtlık görünce hemen "Cehennemde yanacaksınız" seviyesinde yanıt veren Müslümanlar. Ben bir Müslüman olarak karşıyım buna.

Goker said:
girebi said:
Bu konuya birazdan bir meme resmi atılırsa şaşırmam, neden olmasın?
Neden olsun? Alakasız insanların alakasız konulara alakasız iletiler atması gibi bir olayı bekliyor olman gayet şaşırtıcı.

schwalye said:
Bugün millet biraz garip herhalde. Herneyse, attığın linke bakıyorum şuan. Gayet uzun bir yazı gibi, hepsini okursam cevap atarım onunla ilgili. Ama atmayabilirim de. :razz:

schwalye said:
Öncelikle ben başlayayım. Bugüne kadar Müslümandım, halen de öyleyim. Özellikle evrim teorisi gibi konularda çok çelişkiye gördüm, en son ekşi'de "Bir Müslümanın aklına takılan 91 soru"
Kalın olarak ayırdığım bölümde tam olarak ne demek istedin?

Evrim teorisi ile Yaratılış açıkça çelişiyor bildiğin üzere.

Neden ateiztlere/deiztlere karşı çıkan bir müslüman yok?Babam nasıl böyle pasta yapmayı öğrendi? :razz:

Khergit42 said:
Allah bazı kullarını bu güzellikleri göstermekle ödüllendirirken neden bazılarınıda kör,sağar yaratıp onları cezalandırıyor?
Enteresan bir düşünce. Yalnız onlar çoğu şeyden mesul değil diye biliyorum. Bir de aynı mantıkla bazı insanlar doğuştan mükemmel bir vücuda sahip, inanılmaz yetenekli vs. yaratılabiliyor. Yine zengin veya fakir doğmak da aynı mesele. Ama bütün bunların dikkate alındığını ve ayrıca biz fazlaca sevap işlersek cennette en zengin insandan dahi daha üstün mertebede olacağımız da yazıyor Kur'an'da ayrıca.

@Barbaria

Ben ateist değilim.Müslümanım ve dinimin bana emrettiği şeyi yapıyorum.Sorguluyorum.

@schwalye

İşte sorunda bu zaten.Neden Allah bizi eşit yaratmıyor.Ben görebiliyorum ama komşum göremiyor.Neden o Allah'ın yarattığı güzellikleri görmemekle cezalandırılıyor.

Barbaria said:
Neden ateiztlere/deiztlere karşı çıkan bir müslüman yok?Babam nasıl böyle pasta yapmayı öğrendi? :razz:

Ayrıca beni konu başında bu konun da bütünlüğünün bozulacağına dair uyarıp, ciddiyetsiz bir yaklaşım içerisinde olman da sence de ironik değil mi?

Back
Top Bottom