Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

Kafaya takmıcan kardiş. :smile: Hatta Hasan Sabbah'ın bir sözü vardır.Assasins Creed oynayan bilir.Diyor ki " Nothing is true everything is permitted ".Araştır ne demek istediğimi anlarsın.

Sözde "Hiç bir şey doğru değildir, her şey (zorla) kabul ettirilmiştir" şeklinde bir ifade var. Bununla paralel olarak, bu açtığım konuda da işte o kabul ettirilen ve doğruluğundan emin olmadığımız yargıları tartışıyoruz dolayısıyla kafaya takmamak çözüm değildir. Bir başka söz de:
"Ignorance is bliss." der. Araştır ne demek istediğimi anlarsın :smile:

@schwalye

İşte İslamda zorla kabul etmek diye birşey yok.Sorgulayıp kendin karar vereceksin neyin doğru olup olmadığına.Yani her sorgulayan ateist değildir.Maalesef toplumumuzda böyle bir düşünce var.

http://www.youtube.com/playlist?list=PL42oFb4iYcS7OuhXti79JxHYYxhq7CSKs

Assos'ta felsefe günleri, bazı sorularınıza cevaplar verebilir.

Khergit42 said:
@schwalye

İşte İslamda zorla kabul etmek diye birşey yok.Sorgulayıp kendin karar vereceksin neyin doğru olup olmadığına.Yani her sorgulayan ateist değildir.Maalesef toplumumuzda böyle bir düşünce var.
Şöyle birşey var ki, sorgulayacak yaşa gelene kadar sürekli taraflı bilgiler aklına giriyor daha 3-4 yaşından itibaren. Ondan sonra zaten pek kolay olmuyor sorgulamak. Seni büyük bir kafes içine alıp, bu kafeste istediğin yere gitmekte özgürsün demek gibi birşey. Böyle eşitsiz bir ortamda ne kadar eşit bir sorgulama olabilirki ?  Din bunu biliyor. Bu yüzden çocuklara din eğitimi vermeyi önemli görüyor.

"Permit"'in ilk anlamı "kabul etmek", "izin vermek" "müsaade etmek" şeklinde. Cümle içinde farklı anlamlara bürünebilmesi doğal. Her iki durumda da aynı yola çıkıyor.

Khergit42 said:
@schwalye

Neden olmasın ki. Atatürk hakkında dahi nasıl dolduruluyor çocuk yaşta insanlar. İslam ne çektiyse işte insanların dini düşüncelerini kullanan, çeşitli saçmalıklarla kandıranlardan çekmiştir. Daha önce de söylendi, Hristiyanlığın daha Hz.İsa ölmeden değişime uğradığı. İslam bir nebze de olsa özünü koruyabilse de halen bu hurafeler çok yaygın.

Megadeth said:

Çok uzun videolar, boş bir zamanımızda bütün bu linkleri incelemek lazım, teşekkürler :smile:

schwalye said:
Megadeth said:

Çok uzun videolar, boş bir zamanımızda bütün bu linkleri incelemek lazım, teşekkürler :smile:
Uzun ama genel olarak sıkıcı değiller, oyun oynarken bile dinlenebiliyorlar aslen. Ben öyle yaptım çoğuna :smile:

Ben buraya neden Müslüman olduğumu yazacağım, kimseyi bir tarafa çekmeye çalışmayacağım; objektif bir cevap gelmedikçe, cevaplar klişe olarak geldikçe cevap da atmayacağım.

Öncelikle bu yazıyı "Ya zaten yalan İslam yea" veya "Nasılsa yanacak cehennemde ehehe" türü önkabullerle okuyacaksan kapatır mısın şu kodumunun spoiler'ını? Objektif bakan okusun, ezberciler okumasın bir zahmet.

Ben objektif bakmaya çalışıyorum, öğrendiğim her hangi bir fikri kesinlikle şüphe payı bırakarak okuyorum, önyargıyla ve "Nasılsa yanlış." tribiyle öğrenmemeye çalışıyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki benim de Müslümanlık'la ilgili emin olmadığım konular var. Benim bir arkadaşım var örneğin, tamamen kararsız. Ateist de değil, tam Müslüman da değil, deist zart zort da değil. Sadece kararsız. bana geçenlerde şunu anlattı:
"Düşün 1500 yıl önce Mısır, Yunan tanrıları vardı. O zaman ki insanlar da salak değildi ya sonunda gerçek olmayan bir tanrıya inansınlar, gerçek olduklarına şimdiki insanlar kadar inanıyorlardı. Biz bugün onlara bakıp "İlkel" diyoruz o dinlere, tanrılarına. Peki ya bundan 1500 yıl sonra insanlar bizim dinlerimize gülüp "İlkel" derse? Ya eski çağların tanrılarının olmadığı gibi bizim tanrımız da gerçek değilse?"

Ben buna cevap veremezdim. Haklı olabilirdi. Bilemem. Ama dediğim gibi sizi bir tarafa çekmeyip sadece kendi nedenlerimi sunacağım. Sonuçta din alimi değilim, her soruya cevap veremem. Ama soru "İslam hoşgörü diniyse neden cihad var, neden bir adamın 4 5 tane karısı olabiliyor? Bebeklere tecavüz ediyorlar .s.s" olursa size okkalı bir küfür ederim. Bilmediği bir konu, okumadığı bir kitap hakkında, kulaktan dolma bilgiyle burada gelip dini saptıranları örnek alıp tüm İslam'ı silerse bir moron, hak eder o küfrü.

Ben buraya ayet de yazardım (hemen atlama heyecanlı şey seni, mucize ayet falan değil paşa paşa kanıtlayabileceğim ayetler) ama yazmayacağım. Sadece neden inandığıma dair bir metin yazacağım.

1500 yıl önce Muhammed diye bir adam, keyfi yerindeyken, işi, karısı, parası, evi, yemeği, iyi bir çevresi varken birden sırf 4 karı alabilmek için, put dediğimiz o tanrılara karşı çıkıyor. Kafasında bir tanrı yaratıyor. Her şeyi varken bütün çevresini, varlık sahibi insanları karşısına alıyor; fakirliği, hor görülmeyi, başarısız olmayı, yalan söylediğinin yakalanmasını ve hatta ölümü göze alıyor. Ona ne istiyorsa verecekleri söyleniyor, ama bu işi bırakması isteniyor ama Muhammed istemiyor. Sokağa çıkamaz oluyor. Evini ve her şeyini bırakıp Medine'ye göç etmek zorunda kalıyor. Savaşmak zorunda kalıyor. Nasılsa başarıyor da. Ku'ran'ı yazıyor. Ve iniş sırasına göre sondan 3. sure olan Maide Suresi'ndeki "Dini artık tamamladım, üzerinizdeki nimetimi tamamladım." ayetini yazana kadar ölmüyor Muhammed, o kadar savaştan ve muhtemelen de bir o kadar suikast girişiminden başarıyla sağ çıkıyor.

Durum bu. Bir çok ayet yazabilirdim kanıtlayabileceğim buraya ama yazmadım. Sadece birazcık yazdım diyeyim. Kişisel nedenleri saymıyorum. Son olarak çok sevdiğim ve bir kaç kere de olsa konuşabildiğim bir blog yazarıdan alıntıyla bitiriyorum:

'İnsanların "tanrı neden yemin ediyor ki yea", "tanrı neden kullarını cehenneme atıyor ki yea", "tanrı varsa neden bu kadar açlık ve savaş var" veya yeryüzünde hiç din olmasaydı sanki insanlar menfaatleri için yine savaşmayacaklarmış gibi "hep dinler yüzünden savaş çıkıyor yea" tarzındaki kişisel hezeyanlarına veya tuhaf yorumlamaları sonucunda elde ettikleri "sözde" çelişki iddialarına göre dini inancımı belirleyemezdim.

Benim gerçeklere ihtiyacım vardı ve onları da Kuran'da buldum.'

timsah_arena said:
Dinde sorgulama olmaz.Sorgularsan eğer dindar değilsin demektir.
Ya, yapma şunu. İslam'da tabi ki sorgulama vardır. Örnek verelim ; Bir peygamber kıssası vardı adını unuttum hatırlayan söylesin. İlk ufakken putların kendi ilahı olamayacağını söyler daha sonra güneş ve ayın olmacağını ve son olarak arayışlar içine girer. Sorgulamalar yapar.

Ayetlerden biraz örnekler ;

(82)        Hâlâ Kur'an'ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.                     

(17)        Bilin ki Allah, yeryüzünü ölümünden sonra diriltmektedir. düşünesiniz diye gerçekten, size âyetleri açıkladık.

(62)        Andolsun, birinci yaratılışı(nızı) biliyorsunuz. O halde düşünseniz ya!

(29)        Bu Kur'an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.

(17)        Şu halde yaratan, yaratamayan gibi olur mu? Artık siz düşünmez misiniz?     

(41)        Andolsun biz, onlar düşünüp öğüt alsınlar diye (gerçekleri) bu Kur'an'da değişik biçimlerde açıkladık. Fakat bu onların ancak kaçışlarını artırıyor.

(67)        İnsan, daha önce hiçbir şey değil iken kendisini yarattığımızı düşünmez mi?

(24)        Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?     

(6:cool:        Onlar bu sözü (Kur'an'ı) hiç düşünmediler mi? Yoksa kendilerine, önceki atalarına gelmeyen bir şey mi geldi?       

(126)      Bu, Rabbinin dosdoğru yoludur. Şüphesiz düşünüp öğüt alacak bir toplum için âyetleri ayrı ayrı açıkladık.

(164)      Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah'ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.

(242)      düşünesiniz diye Allah size âyetlerini böyle açıklamaktadır.

(191)      Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. "Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru" derler.

(7)          .... İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

..... Daha sana çok ayet veririm tatmin olman dileğiyle.

Goker said:
schwalye said:
"insan Amazon ormanlarında da doğsa, kendisine İslam bile inmese çevresindeki ağaçlardan böceklerden Allah'ın varlığını kavrayabilir." diye bir cümle duymuştum
Nasıl olacak o? 5 vakit namaz kılmayı ağaçlar, böcekler mi öğretecek?
Öyle bir şey yok, eğer olsaydı Peygamber gönderilmezdi. Ama Yaratıcıyı bulabilir bence.

Khergit42 said:
Allah bazı kullarını bu güzellikleri göstermekle ödüllendirirken neden bazılarınıda kör,sağar yaratıp onları cezalandırıyor?
Bazı arkadaşlar bilmedikleri konuda bir şeyler yazmış. Lütfen atıp tutmayalım. Neyse ;

Dünya düzeni diye bir şey var. Allah yağmuru İstanbul'a yağdırdığı için yağmıyor. Yağmasının sebebi mükemmel bir düzen ve  nizam içerisinde işleyen dünyayı yaratması sonucudur. Malum işte su buharlaşır ve bulut olur yoğunlaşır ve yağış yaşanır. Kişilerin böyle doğması veya olması, genetiksel dünyanın ve düzenin sonucudur. Bir örnek daha verecek olursak, çernobil patlaması insanın kendisine yaptığı bir şeydir bunu Yaratıcıya yüklemenin mantığı yoktur. Mesela yapılan bir hırsızlıkta öyledir.  Doğa kanunu sonucunda radyasyonla insanlar sakat ve engelli doğdular dnalarında bozukluklar yaşandı. Yaratıcının kurduğu düzen içerisinde ilerleyen bir şeydir. Doğuştan sakat doğan çocuklar, akraba evliliği veya dna bozukluğundan yaşanabiliyor, peki şu bahsedilen sınav nedir ? Sakat, doğmuş biri veya özürlü çocuğa bakmakla yükümlü olan aile burada vicdani sınava giriyor. Sakat olduğu için Yaratıcıya isyan eden veya Özürlü doğan çocuğuna bakmayan zulüm eden aile bu sınavı kaybetmiş. Allah'a şükür edip, yine gereksinimlerini yerine getiren insanda Allah'ın sınavını kazanmış oluyor. Unutmayalım ki "Herkes doktor olacak diye bir şey yok, eğer herkes doktor olsaydı dünyanın ne manası ne anlamı nede ders alacak bir şeyi olmazdı." Bu tür şeyler insanlara çok şey kazandırıyor, bir de iyi yanından bakalım.
Yine bir ayetle bitirelim ;
“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler. İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır.”
Hadis ;
“Bir kimse bir Müslüman kardeşinin sıkıntısını giderirse Allah da onun kıyamet günü sıkıntılarından birini giderir”
Engelli kardeşlerimizin sıkıntılarını biz gidereceğiz, eğer iyileştirebilirsek iyileştirecez yada onların bu sıkıntıdan kurtulmalarını sağlayacağız.

Son olarak biraz işi kadere meyilleyenleri gördüm, hemen onuda açıklayalım ;

Soru 1 : Madem önceden biliyor ne yapacağımızı, o zaman ne yaparsak yapalım O'nun bildiğini yapıyoruz. Boş yere uğraşıp duruyoruz. Kaderin mahkûmuyuz."
Cevap : Hemen kalk yerinden bir takvim yaprağına bak. Orada senin de önceden bildiğin şeyler yazılı. Güneşin, meselâ üç ay sonra, oturduğun şehirde hangi dakikada doğacağını ve batacağını yazmış olmalılar. Artık sen de önceden biliyorsun. Acaba güneş, sen öyle bildiğin için mi o dakikada doğuyor? Yoksa güneş o dakikada doğacağı için mi sen öyle biliyorsun? Gördüğün gibi, bilmek olmayı belirlemez, olmak bilmeyi belirler. Bir iş olmuşsa/olacaksa, öyle bilinir. Bir iş nasıl bilinirse, öyle olmaz. Öyle bilindi diye öyle olmaz. Öyle bilinecek diye öyle de olmaz. Allah'ın da önceden bilmesi, ne edeceğimizi belirliyor değil. Bizi böyle ettiğimiz için, O önceden öyle biliyor. Yoksa, O'nun da sonradan bilmesini mi arzu ederdin. Zamanı yoktan var eden, sence zamana mahkûm mu olsun? O da mı "az sonra"ları beklesin?

"Yaratıcının bulutlar üzerinde duran sakkallı dede olarak gören zihniyetlerden sıkıldım."

Castiello'ya teşekkürler.

Sierra Maestra said:
Ben buraya neden Müslüman olduğumu yazacağım, kimseyi bir tarafa çekmeye çalışmayacağım; objektif bir cevap gelmedikçe, cevaplar klişe olarak geldikçe cevap da atmayacağım.

Öncelikle bu yazıyı "Ya zaten yalan İslam yea" veya "Nasılsa yanacak cehennemde ehehe" türü önkabullerle okuyacaksan kapatır mısın şu kodumunun spoiler'ını? Objektif bakan okusun, ezberciler okumasın bir zahmet.

Ben objektif bakmaya çalışıyorum, öğrendiğim her hangi bir fikri kesinlikle şüphe payı bırakarak okuyorum, önyargıyla ve "Nasılsa yanlış." tribiyle öğrenmemeye çalışıyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki benim de Müslümanlık'la ilgili emin olmadığım konular var. Benim bir arkadaşım var örneğin, tamamen kararsız. Ateist de değil, tam Müslüman da değil, deist zart zort da değil. Sadece kararsız. bana geçenlerde şunu anlattı:
"Düşün 1500 yıl önce Mısır, Yunan tanrıları vardı. O zaman ki insanlar da salak değildi ya sonunda gerçek olmayan bir tanrıya inansınlar, gerçek olduklarına şimdiki insanlar kadar inanıyorlardı. Biz bugün onlara bakıp "İlkel" diyoruz o dinlere, tanrılarına. Peki ya bundan 1500 yıl sonra insanlar bizim dinlerimize gülüp "İlkel" derse? Ya eski çağların tanrılarının olmadığı gibi bizim tanrımız da gerçek değilse?"

Ben buna cevap veremezdim. Haklı olabilirdi. Bilemem. Ama dediğim gibi sizi bir tarafa çekmeyip sadece kendi nedenlerimi sunacağım. Sonuçta din alimi değilim, her soruya cevap veremem. Ama soru "İslam hoşgörü diniyse neden cihad var, neden bir adamın 4 5 tane karısı olabiliyor? Bebeklere tecavüz ediyorlar .s.s" olursa size okkalı bir küfür ederim. Bilmediği bir konu, okumadığı bir kitap hakkında, kulaktan dolma bilgiyle burada gelip dini saptıranları örnek alıp tüm İslam'ı silerse bir moron, hak eder o küfrü.

Ben buraya ayet de yazardım (hemen atlama heyecanlı şey seni, mucize ayet falan değil paşa paşa kanıtlayabileceğim ayetler) ama yazmayacağım. Sadece neden inandığıma dair bir metin yazacağım.

1500 yıl önce Muhammed diye bir adam, keyfi yerindeyken, işi, karısı, parası, evi, yemeği, iyi bir çevresi varken birden sırf 4 karı alabilmek için, put dediğimiz o tanrılara karşı çıkıyor. Kafasında bir tanrı yaratıyor. Her şeyi varken bütün çevresini, varlık sahibi insanları karşısına alıyor; fakirliği, hor görülmeyi, başarısız olmayı, yalan söylediğinin yakalanmasını ve hatta ölümü göze alıyor. Ona ne istiyorsa verecekleri söyleniyor, ama bu işi bırakması isteniyor ama Muhammed istemiyor. Sokağa çıkamaz oluyor. Evini ve her şeyini bırakıp Medine'ye göç etmek zorunda kalıyor. Savaşmak zorunda kalıyor. Nasılsa başarıyor da. Ku'ran'ı yazıyor. Ve iniş sırasına göre sondan 3. sure olan Maide Suresi'ndeki "Dini artık tamamladım, üzerinizdeki nimetimi tamamladım." ayetini yazana kadar ölmüyor Muhammed, o kadar savaştan ve muhtemelen de bir o kadar suikast girişiminden başarıyla sağ çıkıyor.

Durum bu. Bir çok ayet yazabilirdim kanıtlayabileceğim buraya ama yazmadım. Sadece birazcık yazdım diyeyim. Kişisel nedenleri saymıyorum. Son olarak çok sevdiğim ve bir kaç kere de olsa konuşabildiğim bir blog yazarıdan alıntıyla bitiriyorum:

'İnsanların "tanrı neden yemin ediyor ki yea", "tanrı neden kullarını cehenneme atıyor ki yea", "tanrı varsa neden bu kadar açlık ve savaş var" veya yeryüzünde hiç din olmasaydı sanki insanlar menfaatleri için yine savaşmayacaklarmış gibi "hep dinler yüzünden savaş çıkıyor yea" tarzındaki kişisel hezeyanlarına veya tuhaf yorumlamaları sonucunda elde ettikleri "sözde" çelişki iddialarına göre dini inancımı belirleyemezdim.

Güzel

Muslih Hünkâr said:
timsah_arena said:
Dinde sorgulama olmaz.Sorgularsan eğer dindar değilsin demektir.
Ya, yapma şunu. İslam'da tabi ki sorgulama vardır. Örnek verelim ; Bir peygamber kıssası vardı adını unuttum hatırlayan söylesin. İlk ufakken putların kendi ilahı olamayacağını söyler daha sonra güneş ve ayın olmacağını ve son olarak arayışlar içine girer. Sorgulamalar yapar.
Hz. İbrahim.
Gece onun üstünü örtünce bir yıldız gördü de "İşte Rabbim bu!" dedi. Yıldız battığında ise "Ben batanları sevmem!" diye konuştu." - Enam 76

schwalye said:
Dinazorların varlığını kabul eden insan, evrimi de kabul eder ben mi yanlış biliyorum? İnsanlar dünyaya yaratılan ilk canlı değil mi? Yasak Meyve de cenette olduğuna göre, dinazorlar da insanlardan önce olduğuna göre, insanlar ilk yaratılan canlı olmuyor..
dinozorların kuranda geçmesi neden önemli olsun ki, bir çok canlı var sonuçta? evrimi kabul etsen ne değişecek? evrim, yaradılışın bir parçası da olabilir. ilk insan olan hz. adem topraktan yaratılıyor. amma mekan olarak hangi uzay-zamanda yaratıldığını bilmiyoruz. zaten insanın topraktan 'yaratılıp', 'su'dan üretildiği yazıyor.
dinozorlarla da insanların arasında milyon yıl fark olduğuna göre, insanın dünya oluşup belli yaşam formlarının düzenli yaşayışlarının ortasına ışınlanmış gibi düşmesini bekleyemeyiz.

Castiello said:
Bazı arkadaşların sorduğu soruların cevapları bu yazıda var. İsteyen bir göz atsın derim.
http://michaelsikkofield.blogspot.com/2012/10/insan-din-ve-kuran.html
şu blogta olayları genel bir ele alış ve yorumlamalar var. güzel tespitler mevcut.
mesela ebu leheb olayında -şayet yalan söylemiş olsaydı- hz. muhammed'in bu denli bir risk alması ne derece mantıklı?

Sierra Maestra said:

Objektif yada klişe kavramlarını neye göre seçeceğini merak ediyorum.

Bu tarz sorulara cevap vermek için din alimi olman gerekmez zaten. Okkalı bir küfrü hakketmez. Okkalı bir ayarı hakkeder eğer verebiliyorsan. 4 hanım ve cihad kavramı gayet eleştirilebilir kavramlar.

Sürekli hira mağarasına gidip toplumdan uzaklaşan bir adam pekde normal gözükmüyor. Ayrıca dinden önce sahip olduğu varlıkla dinden sonra sahip olduğunu, ve şimdi sahip oldugunu bir karşılaştır istersen. Koca bir islam devletine sahip oluyor, sürekli genişleyen, istediği herşeyi yaptırabilecek bir güce erişiyor. Söylediği şey her insan için reddedilemez bir emir haline geliyor. Evine gelen misafirlerden rahatsız olup azhab 53 gibi bir ayet yazabiliyor. Ona ne istenirse verileceği söylemleri ne kadar doğru bilemiyorum . Ama işi bittiğinde sahip olduğunu asla ve asla alamayacağı kesin.

Basitleştirilip dalga geçilen bu sözler düzgün cümlelerle gayet tutarlı sözler oluyor. Dinlerin savaşları tetiklediğine karşı çıkabilirmisin ? Şehitlik ve cihad gibi kavramlarla insanları savaşlara sürüklediğine ? İnsanlara içgüdüleri verip sonra bunlara uyduğu için cehenneme atması, insanlığın öldüğü yerlerde insanlara hiçbir yardımda bulunmaması, bunlar über merhametli bir üstün güç için normal kavramlarmı (gerçi unutmuşuz, hep şeytanın işi onlar.) ? Sözde ''çelişki'' diyeceğin kısım neresi ?

Tam olarak ne buldun ?

@Müslih
Senin düşünme dediğin islam hakkında düşünmek yada önceki dinleri islamla karşılaştırarak düşünmek. İslama faydalı olacak düşünmeler yani. Allahı bulanı düşünen adam sayıyorlar işte.

İslam 21.yüzyıl ahlak anlayışından çok geridedir (yaklaşık 1400 yıl). Tıpkı mitolojilerin bugün nasıl geri ve gülünç görüldüğü gibi.

Söylermisiniz hangi insan sonsuza kadar sonsuz bir acıyı çekmeyi hakeder ?

Megadeth said:
Sierra Maestra said:

Objektif yada klişe kavramlarını neye göre seçeceğini merak ediyorum.

Bu tarz sorulara cevap vermek için din alimi olman gerekmez zaten. Okkalı bir küfrü hakketmez. Okkalı bir ayarı hakkeder eğer verebiliyorsan. 4 hanım ve cihad kavramı gayet eleştirilebilir kavramlar.

Sürekli hira mağarasına gidip toplumdan uzaklaşan bir adam pekde normal gözükmüyor. Ayrıca dinden önce sahip olduğu varlıkla dinden sonra sahip olduğunu, ve şimdi sahip oldugunu bir karşılaştır istersen. Koca bir islam devletine sahip oluyor, sürekli genişleyen, istediği herşeyi yaptırabilecek bir güce erişiyor. Söylediği şey her insan için reddedilemez bir emir haline geliyor. Evine gelen misafirlerden rahatsız olup azhab 53 gibi bir ayet yazabiliyor. Ona ne istenirse verileceği söylemleri ne kadar doğru bilemiyorum . Ama işi bittiğinde sahip olduğunu asla ve asla alamayacağı kesin.

Basitleştirilip dalga geçilen bu sözler düzgün cümlelerle gayet tutarlı sözler oluyor. Dinlerin savaşları tetiklediğine karşı çıkabilirmisin ? Şehitlik ve cihad gibi kavramlarla insanları savaşlara sürüklediğine ? İnsanlara içgüdüleri verip sonra bunlara uyduğu için cehenneme atması, insanlığın öldüğü yerlerde insanlara hiçbir yardımda bulunmaması, bunlar über merhametli bir üstün güç için normal kavramlarmı (gerçi unutmuşuz, hep şeytanın işi onlar.) ? Sözde ''çelişki'' diyeceğin kısım neresi ?

Tam olarak ne buldun ?

@Müslih
Senin düşünme dediğin islam hakkında düşünmek yada önceki dinleri islamla karşılaştırarak düşünmek. İslama faydalı olacak düşünmeler yani. Allahı bulanı düşünen adam sayıyorlar işte.

İslam 21.yüzyıl ahlak anlayışından çok geridedir (yaklaşık 1400 yıl). Tıpkı mitolojilerin bugün nasıl geri ve gülünç görüldüğü gibi.

Sonsuz bir acıyı çekmeyi hak eden insan çeker.

Bebek katilleri, insanların ırzına göz dikenler, sapıklar...
Bunlar ile normal insanlar arasında büyük fark mevcut. Ve bunları savunanlarda bunlarla birlikte sonsuz bir acıyı hak ediyor.

Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazab ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır. (NİSA/93)

Burda dini yalanlayanlar da vardır yada olacaktır onu bilemem fakat ayetleri bir şöyle gözden geçirirse yazılan herşeyin insanların yararına olduğunu anlayacaktır. Kendi menfaatleri için bozulmayan tek din İslamdır.

Megadeth said:
@Müslih

Yok, yok öyle değil. Sadece diğer dinleri değil tüm insanlığa evrensel bir çağrı. Mantığa bak ! Tabi ki İslam'a faydalı düşünmeler olacak, okuduğun kitap İslam'ın kitabı.

Back
Top Bottom