Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Güvenlik sistemi ve işletim sistemi senin elinde olduğu için daha özgür oluyorsun, en çok da hack işlemleri yapıyorsan işine yarıyor.

I Don't Know Who I Am said:
MacOs hafiftir. Yazılım bilgisayarıda MacOS olmaz ya bu arada :\. Olur ama olmasın, Kendi içerisinde çalışan bir yazılım güvenli bile olsa kapalı kutu sonuçta, stabil okey, yazılımın yarı yolda kalmaz ama ne bileyim ya, o kadar para verip safi yazılım için kullanacaksan da almayıver. Hafifliğinden ötürü grafik tasarım için kullanabilirsin, vectorden unitysine kadar. Hatta photoshop ağırlığını bile kaldırır safaride 50 sekme açtığın halde. Ama aklında bu mu var bilmiyorum...

3.000tlye yok bu arada.
3500-3700 bandına çıkarım dersen 3-5 laptop var ama.

Açıkçası oyun bilgisayarı yapmayacağım, yalnızca ufak tefek online oyunlar için kullanırım. İlerisi için konsol almayı düşünüyorum. Ama şimdi işlerime odaklanmam lazım. Ve tüm işlerimi halledebileceğim bir bilgisayar almak istedim. Gündemi takip etmek, araştırmalar yapmak, grafik tasarlamak, yazılım yapmak için vs. Sen de zaten macos buna uyuyor diyorsun ama hackle de ilgilenmek isteyişim biraz bozuyor bunu. Ne yapmalıyım?

Bir ara bende Hacking işlerine merak sarmıştım ama olmadı. :lol: Eğer maksadın buysa Linux iyi tabii bunun farklı versiyonları da var.

Ama hacking deyince kötü kullanmak varsa aklında daha iyi de yapabilirsin. Bu alanda kendini geliştirirsen ileride Siber güvenlik uzmanı olarak iyi bir maaşa iş bulabilirsin.

Diğer bir husus ise hemen hack işine girme. Başta kodlamanın temelini ögren, Microsoft ve Turkcell'in internet üzerinde sertifikalı ve ücretsiz eğitimleri vardı, yanlış hatırlamıyorsam. Onlara da bakabilirisin, başarılar.

Nadir Shah said:
Bir ara bende Hacking işlerine merak sarmıştım ama olmadı. :lol: Eğer maksadın buysa Linux iyi tabii bunun farklı versiyonları da var.

Ama hacking deyince kötü kullanmak varsa aklında daha iyi de yapabilirsin. Bu alanda kendini geliştirirsen ileride Siber güvenlik uzmanı olarak iyi bir maaşa iş bulabilirsin.

Diğer bir husus ise hemen hack işine girme. Başta kodlamanın temelini ögren, Microsoft ve Turkcell'in internet üzerinde sertifikalı ve ücretsiz eğitimleri vardı, yanlış hatırlamıyorsam. Onlara da bakabilirisin, başarılar.

İnce düşüncen için teşekkürler ama burada konumuz dizüstü seçimi nasıl hacker olabileceğim değil ahahaha

Sonunda aldım be. Şimdi oyunları indiriyorum, deneyince yine yazarım. Bu arada driverbooster felan kursam mı kurmasam mı? Eski bilgisayarı gözden çıkardığım için kuruyodum bir zararı var mı yok mu bilmeden ama, buna kıyamıyorum şimdi :lol:

Yok gerek yok öyle şeylere. Çoğu zaman anakartın BIOS'unun çok eski olmadığından emin olmak, chipset ve ekran kartı sürücülerini yüklemek yeterli. Eksik bir sürücü var mı diye aygıt yöneticisine de bakılır orada da yoksa gereken şeylerin tamamı zaten vardır.

Kaptan said:
Nadir Shah said:

İnce düşüncen için teşekkürler ama burada konumuz dizüstü seçimi nasıl hacker olabileceğim değil ahahaha
MacOs hafiftir ancak dediğim gibi kapalı kutu. Yazılım konusunda özgür bir sisteme ihtiyacın var ki Linux bunun için en uygunu. MacOstan daha hafif, kullanıcı arayüzü zaten yok, istediğin ne varsa komut çalıştırarak hallediyorsun. Hatta Linux için ayrı bir sisteme bile ihtiyacın yok Windows ile gelen Dell/HP tarzı ince ama güçlü işlemci ve yüksek bellekli bir Notebook işini görecektir. Sanal Sistem olarak Linux kurarsın. Ufak tefek işlerini Windowsta görürsün, Yazılım istediğinde Linuxa geçersin.

Cioss Julius U.X. said:
Yok gerek yok öyle şeylere. Çoğu zaman anakartın BIOS'unun çok eski olmadığından emin olmak, chipset ve ekran kartı sürücülerini yüklemek yeterli. Eksik bir sürücü var mı diye aygıt yöneticisine de bakılır orada da yoksa gereken şeylerin tamamı zaten vardır.

Driverbooster felan yükleyince şimdi eminim 25-30 tane güncelleme bulur. Ben bunları teker teker nasıl bulabilirim? Ayrıca nasıl bir zarar veriyorlar acaba?

Onlara ihtiyacın yok. Uyumlu uyumsuz her şeyi bulup yüklediği için zarar veriyor işte. Zaten o tarz programların amacı insanları böyle bir programa ihtiyaç varmış gibi ikna ettirmek ve sonra da bir şekilde paralarını almak.

Bunun yerine şuradaki şeyleri belli aralıklarla takip etmek daha mantıklı. https://www.technopat.net/sosyal/konu/temel-sistem-bakim-ve-performans-optimizasyonu-yoenergesi.93849/

https://www.teknobiyotik.com/oyuncu-pc-gamer-pc/oyuncu-masaustu/dark-e-sports-pc-amd-ryzen-5-1600-3-2ghz-rx580-8gb-8gb-ram-1tb-hdd-oyuncu-bilgisayari.html#!prettyPhoto

Bu sisteme SSD ekleyip almayı düşünüyorum. Şunu ekle, bunu çıkar diyebileceğiniz ya da başka tavsiyeleriniz var mı? Bütçe 3000-3500 arası. Hatta 3000'e bitse çok iyi olur çünkü daha sonra monitör almayı da planlıyorum.

not: ha bir de bu Amd işlemcilerin çok ısındığı söyleniyor ama Intel de çok pahalı. bu konuda aydınlatabilecek var mı?

Serofix said:
https://www.teknobiyotik.com/oyuncu-pc-gamer-pc/oyuncu-masaustu/dark-e-sports-pc-amd-ryzen-5-1600-3-2ghz-rx580-8gb-8gb-ram-1tb-hdd-oyuncu-bilgisayari.html#!prettyPhoto

Bu sisteme SSD ekleyip almayı düşünüyorum. Şunu ekle, bunu çıkar diyebileceğiniz ya da başka tavsiyeleriniz var mı? Bütçe 3000-3500 arası. Hatta 3000'e bitse çok iyi olur çünkü daha sonra monitör almayı da planlıyorum.

not: ha bir de bu Amd işlemcilerin çok ısındığı söyleniyor ama Intel de çok pahalı. bu konuda aydınlatabilecek var mı?

3500'e kadar çıkabiliyorsan ssd ekleme yanında işlemciyi kesinlikle yükselt. +300 liraya r5 2600x varmış.

Çok teşekkürler cevaplar için

.Eren said:
Parçaları kendin alsan daha iyi olur aslında. A320M anakartlarda işlemciye OC yapamıyordun bildiğim kadarıyla. Yapsan bile VRM'leri iyi değil. 20-30 TL daha verip B450M anakart alabilirsin. Ayrıca o RX 580'in fiyatına RX 590 satıldığını da gördüm ama Black Friday yaklaştığı için fiyatları yükseltmişler. Yukko diye bir sitede aynı fiyata RX 590 var hala ama siteyi bilmiyorum.

Teknobiyotik, Sinerji, İncehsap, İnventus gibi yerlerden teker teker parçaları toplasan daha ucuza gelir ve bildiğim kadarıyla bu siteler güvenilir. Ayrıca Black Friday yaklaşıyor, oradan da indirimli bir şeyler alabilirsin ama üstte de bahsettiğim gibi, şimdiden bazıları fiyat yükseltmeye başlamış. Yani çok değişeceğini düşünmüyorum.
Hocam parçaları teker teker topladığımda burada verdikleri 3022TL fiyatından daha fazla tutuyor. Birçok yerden hesapladım, bu şekilde toplu sistemi alınca daha ucuza geliyor çünkü şuan indirimde. İndirimde olmasa dediğin gibi tek tek toplayarak biraz daha ucuza getirebilirim aslında.
Finde said:
3500'e kadar çıkabiliyorsan ssd ekleme yanında işlemciyi kesinlikle yükselt. +300 liraya r5 2600x varmış.
İşlemciyi yükseltmesem çok fark eder mi? Çünkü ben bütçemi zorlayıp monitör de almak istiyorum. Şuan kullandığım monitör VGA girişli, 2008 yılından kalma bir monitör.

https://www.teknobiyotik.com/acer-24-kg241pbmidpx-1920x1080-1ms-144hz-vga-dp-hdmi-hoparlor-freesync-gaming-monitor.html

Bu monitörü düşünüyorum.

Oyunlarda high performans beklemiyorum, güncel oyunları normal ayarlarda takılmadan oynatsın yeter.

Serofix said:
İşlemciyi yükseltmesem çok fark eder mi? Çünkü ben bütçemi zorlayıp monitör de almak istiyorum. Şuan kullandığım monitör VGA girişli, 2008 yılından kalma bir monitör.

Eder. 300TL için hiç düşünülmeden 1600'den 2600x'e geçilir. Sistemin ömrünü uzatmak için şart. SSD'yi sonradan ekleyebilirsin ama bence işlemci upgrade'i şart. Hatta anakart da yükseltilmeli bence. Bu saatten sonra a320m de almak mantıklı değil.

Direk şöyle bir sistem de var:
https://www.incehesap.com/webtekno-silver-r5-2600-fiyati-42947/

Ben de bugün RX 580 siparişi geçtim. Daha RX5500 gelecek de performansı ölçülekcek de fiyatı düşecek de bi ton zamanı var. RX580 idare eder fiyatına göre.

Bu devirde psu alacaksan 80+ ibaresinin olması şart gibi bir şey. RX580'ne standart gereken psu 500W. Ki o seviyelere de çıkmıyor genelde enerji tüketimleri. Ve sistemin asıl duyduğu enerji +12 V kanalında sağlanır.

1.png

Bu tablodan bakınca 12V kanalında 456W alabiliyorsun, benim 500W 80+ silver psu'mda bu kanaldan 470 W güç alabiliyorum. Dolayısıyla aynı sayılır. O yüzden bir sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum, sadece daha fazla elektrik yakarsın.

Şimdi kalitesini biz bilemeyiz. İçin rahat etmeyecekse gidip değiştir derim ben. Fazladan 300-400 W çekmez tabiki. Atıyorum 300W kullanırken 80+ bronze 320 W çekerken senin güç kaynağın 350W çekebilir. 30W az değil %10 fazladan enerji sarfiyatı. Bu fazla çekilen güç de ısıya dönüyor tabi. O da güç kaynağının ömrünü daha çabuk tüketmesine sebep olabilir eğer iyi parçalar kullanmadılarsa.

.Eren said:
Mağazadan direk aldığım için iade edeceklerini zannetmiyorum. Kutusunu falan açmadım,  jelatini de üstünde duruyor ama...

Almazlarsa da ikinci el olarak satarım ya da bir kaç ay kullanırım,  para biriktirip iyi bir PSU alırım.

Alırlar, 14 gün iade hakkın var. Sebep olarak da bu psu benim ihtiyacıma tam uymuyor dersin.

.Eren said:
Corsair VS550 550W 80+ alacağım sanırım. Eski serilerinde bir takım sıkıntılar varmış ama 2018 modeller iyiymiş. Bu beni bir kaç sene idare eder. Bu PSU hakkında bilgin varsa paylaşsan çok iyi olur. :smile:

Özel olarak bilgim yok. Ama bi dönem çok tercih edildiğini hatırlıyorum. Her sistem kuran kullanıyordu, kötü bi ünü yok.

Back
Top Bottom