Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Yanlış anlama biraz tecrübe işi. Şimdi biraz biraz topluyoruz sistemi ideal bir yere doğru. Misal aşırı ucuz kötü kasa ve dandik PSU seçmişsin fiyat odaklı düşünmüşsün muhtemelen. GamePower Çinli bir marka ama ürünleri kendisi üretmiyor, Çin'de binbir türlü üretilen çakma ürünlere marka basıp çeşitli pazarlara sürme taktiğinde Türkiye'de bu tarz markaları görüyoruz. 80+ sertifikalı tavsiye edilen marka PSU'lardan seçmen çok daha sağlıklı olur. Sorun yaşaman kesin değil tabi ama ihtimali düşürürsün. Verimliliği, ısı yönetimi, olası bir ses ya da elektrik sorunu yaşatması, kablo kalitesi falan çok baş ağrıtan şeyler yaşatabilir misal.

HDD için Toshiba bir dönem rezaletti şimdi nasıl bilmiyorum ama 1TB 7200RPM kulvarında denk fiyata WD Blue tavsiye ederim ben. Hard diskin tek özelliği dönüş hızı da değil tabi. WD Blue için inceleme falan bulursan anlarsın.

İnceleme demişken, o tarz sitelerden alacağın sonuçları dikkate alma derim. Pratikte oyun odaklı düşünüyorsan bakarsın x işlemci ile y ekran kartı ne kadar performans veriyormuş.

1650 Super güzel kart ama indirim falan bir şey denk getirmen lazım raf fiyatına almak anlamsız. 1080p monitörün varsa 2019 oyunlarını aşağı yukarı yaygın her kartla 60 fps ve üzeri oynarsın zaten. Benim GTX 1060 3G bile hala iyi gidiyor. Tabi oyundan oyuna çok şey değişir. 2013 çıkışlı Arma 3 hala tırreklik yapıyor ama 2018 sonu çıkışlı Forza Horizon 4 enfes grafiklerle ultrada akıcı oynatıyor. En kötü şartlarda 55 fpsye anca düşüyor falan.

Anakart kısmında düşünmediğin kadar önemli anakartın iyi sağlam bir anakart olması. Buna detaya girmiyorum hatta hiç. B450lerde en iyileri MSI olur onlara bak. En fazla 100 lira artar zaten.

Ama ekran kartında dediğim gibi indirime denk getirsen toplamda 500 liraya kadar ucuzlatabilirsin ki ben bu şekilde 1 buçuk sene boyunca indirim indirim para biriktirip topladım bir sürü şey.

Son olarak, evet RX590 iyi kart ama mümkünse daha yeni kartlardan almaya çalış. AMD tarafında RX 5500, RX 5500 XT ya da işte Nvidia tarafında 1650 Super veya daha ötesi 1660, 1660 Super gibi.

Boş teneke kasaya 238 lira mı verelim .d kasa zevk meselesi bence onun bir önemi yok ortalama böyle bişey alacağım parayı toparlayınca bakalım, sadece ekran kartı 590 S.E olacak sanıyorum ama o da hiç bir yerde stokta yok şuan üretimi durmuş olabilir mi acaba ? Ekran kartını değiştirmişsin iki ekran kartı arasında 150 lira fark var ama performansları kafa kafaya https://versus.com/tr/msi-geforce-gtx-1650-gaming-x-vs-msi-geforce-gtx-1650-ventus-xs-oc onun yerine ana kartı düşürmüşsün biraz daha yüksek frekanslı ana kart ileriye dönük daha iyi yatırım olmaz mı ? İki ana kart arasında 110 lira fark var (+110), iki ekran kartı arasında 150 lira fark var (-150) iki kasa arasında 50 lira var (-50) totalde 90 lira içerdeyiz ve ekran kartımızı 1 skor arttırdık, daha ışıklı mışıklı kasa aldık, ana kartımızın frekansını daha düşük bir model seçtik. Bilmiyorum siz kasaya çok gıcık oldunuz ama tamam kasa dediğini alacağım ama ekran kartı rx590 S.E alırım gibi düşünüyorum. Cios o zaman şöyle mi diyorsun

gene de kafam karışmadı değil oyundan oyuna değişiyor tabi ama genel olarak 1650 super gaming x daha iyi fps veriyor 5-10 da olsa rx5500 xt den üstelik rx590 1650 gaming x ten daha iyi, o yüzden aklım hep rx590 da kalacak sanırım stokta olmamasına rağmen ama kollamam lazım bende tutup yarın alamam zaten, önce ne almam lazım ne kadar lazım önümü görmeye çalışıyorum. Gönül yeni kartlar ister ama 1660 lar falan 2100 den başlıyor, onlar beni aşar, bu işin sonu yok 30k ya kadar toplarsın toplasan. Üstelik daha yeni kart olan 1660 falan bana çağ atlatmayacak

Last edited:
Sistem toplamada uzman değilim, genel olarak bütçene uygun bi öneri yapayım dedim bildiğim kadarıyla. Kasa soğutma olarak daha iyi gibi göründü gözüme, ekran kartı genelde gaming serileri soğutmada iyi diye onu önerdim kısaca.
Bir de şöyle bir şey çıktı:
İşlemci​
AMD Ryzen 5 2600X 3.60 Ghz 6 Çekirdek 19MB AM4 12nm İşlemci​
1​
969,89 TL​
Anakart​
MSI B450M PRO-M2 v2 3466mhz(OC) M.2 AM4 mATX Anakart​
1​
513,37 TL​
Bellek​
Crucial 16GB 2666mhz CL19 DDR4 Ram (CT16G4DFD8266)​
1​
477,26 TL​
Ekran Kartı​
MSI GeForce GTX1650 Aero ITX 4G OC 4GB GDDR5 128 Bit Ekran Kartı​
1​
1.227,67 TL​
Sabit Disk​
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm (ST1000DM010) Harddisk​
1​
266,14 TL​
SSD Disk​
Adata 240GB SU630 Okuma 520MB-Yazma 450MB SATA SSD (ASU630SS-240GQ-R)​
1​
211,90 TL​
Kasa​
Aerocool Tomahawk-A1 RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa​
1​
204,54 TL​
Güç Kaynağı​
Thermaltake 550W TR2 S 80+ Güç Kaynağı​
1​
375,38 TL​

Ara Toplam : 3.598,44 TL
KDV Toplamı : 647,72 TL
Genel Toplam : 4.246,16 TL

Last edited:
Sistem toplamada uzman değilim, genel olarak bütçene uygun bi öneri yapayım dedim bildiğim kadarıyla. Kasa soğutma olarak daha iyi gibi göründü gözüme, ekran kartı genelde gaming serileri soğutmada iyi diye onu önerdim kısaca.
Yok dostum yanlış anlama beni, çok teşekkür ederim öncelikle ilgilendiğin için. Ben de pek anlamıyorum diyorum ya bilgisayarla ilişkim oyun oynamak ve bişeyler izlemekle sınırlı. Dolar bir süredir çok zıplamıyor sanırım bir süre daha böyle devam edebilir. Önümü görmek için bakıyorum işte, alırsam yaza doğru alacağım zaten, şimdiden araştırıyorum bu toplama işi bir derya olduğu için. 6 sene önceydi ben gene bu konuya yazmıştım yeni üyeydim cios yardım etmişti gene :smile: yaşlandın la cios.

Boş teneke kasaya 238 lira mı verelim .d kasa zevk meselesi bence onun bir önemi yok ortalama böyle bişey alacağım parayı toparlayınca bakalım
Kasa alma o zaman şöyle takarsın parçaları:
P1050745.jpg
Kasa sandığından daha önemli. Bütün parçaları takacağın için sağlamlığı, performans için hava akışı direkt etkiliyor olayı. Işıklı mışıklı olmasına gerek yok ama en başta bu ikisi çok önemli. Bunların arkasına kasanın destekleri ve modülerliği geliyor. Yarın öbür gün SSD takmak istediğinde yer bulma sorunu yaşama, kabloları sokacak delik arama diye şimdiden iyi bir tercih yapman gerekiyor. Tabi ki dış görünüşü estetik olduğu için zevkine kalmış ama o kadar umursamıyorsan gerçekten şakası bir yana al bir karton kutu yap şöyle bir kasa 250 lira cebinde kalsın ne gerek var. Aldığın kasaya parçaları monte ederken, sök tak yaparken sorun yaşayınca gelip dert yanmak yok ama. :razz:

sadece ekran kartı 590 S.E olacak sanıyorum ama o da hiç bir yerde stokta yok şuan üretimi durmuş olabilir mi acaba ? Ekran kartını değiştirmişsin iki ekran kartı arasında 150 lira fark var ama performansları kafa kafaya https://versus.com/tr/msi-geforce-gtx-1650-gaming-x-vs-msi-geforce-gtx-1650-ventus-xs-oc
Bu sitelere itimat etme. İkisi de aynı GPU, Gaming X ile Ventus modellerinin ne farkı varmış bunların incelemesine bakarsan öğrenirsin. Bazen doğrudan kıyaslama videoları da oluyor. Ayrıca nesil içerisinde bunların sırası da oluyor. Ventus'un aşırı ucuz ve dandik bir soğutma olması gibi şeyler var misal bunu biliyorsan Ventus'a bakış açın değişir.

ana kartı düşürmüşsün biraz daha yüksek frekanslı ana kart ileriye dönük daha iyi yatırım olmaz mı ?
Ürünün raf isminde geçen rakamlara takılıyorsun. Çok yüksek frekans destekliyormuş gibi falan yazıyor ama sen zaten o kadar hızlı RAM almayacaksın. Aldığın RAM'i overclock edemez bile o kadar. Hatta modele göre desteklememe şansın bile var çok düşük olsa da. Anakartların elektrik yükü geçiren bir sürü yeri var bunların soğutulması, verimli ve dayanıklı olması çok önemli. Ben B450 Tomahawk kullanıyorum piyasadaki en dayanıklı B450 modeli sayılabilir. İnsanların bunu en iyi B450 görme sebebi var. Dümdüz desteklenen frekansla anakartın kalitesini anlayamazsın. Senin bakman gerekenler B450 chipseti olsun, 4 RAM slotu olsun, ucuz aptal bir model olmasın, mümkünse pasif soğutucuları falan iş görecek kadar iyi olsun. İlerisi için m.2 portu falan da olsa ekstra puan. Bir de spesifik olarak o model kullanıcıdan nasıl dönüş almış, teknoloji siteleri-sayfaları-dergileri-kanalları ne demiş bunlara bakman lazım. A320 olmamasını zaten geçiyorum PCI yolları, OC desteksiz olması falan gerçekten bütçeye sıkışmadıysan dönüp bakmaman lazım onlara. Anakartta 500-700 lira arası bütçe ver derim. Ki indirim takip edersen 100-200 lira arası düşürerek alabiliyorsun bunları. Tomahawk'ı ben 650-700 liraya falan mı ne almıştım şimdi 900+ misal.

Seçtiğin anakart yerine bir üstü olan şunu almak daha mantıklı: https://www.incehesap.com/msi-b450m-pro-vdh-max-gaming-anakart-fiyati-44993/
Ama 650 lira anakarta veriyorken bunlara kalmak da iyi değil indirim bekleyip bir Gaming Plus modeli almak çok daha doğru olur. ATX ya da mATX olması çok fark etmez sana kalmış orası.

Seçtiğin RAM şu: https://www.incehesap.com/crucial-basics-cb16gu2400-16gb-ddr4-2400mhz-ram-bellek-fiyati-43896/
Leş oğlu leş. Tek modül 16 GB olması, 2400 MHz frekansa sahip olması zaten başlı başlına kötüyken üstüne bir de 475 lira ücret ödeyeceksin buna. Pasif soğutucusu bile yok la bunun. :grin: Aşağı yukarı aynı fiyata bak şunu alabilirsin: https://urun.n11.com/bellek-ram/cor...gb-3000mhz-ddr4-cmk16gx4m2d3000c16-P365647618 3000 MHz şu an sweetspot fiyat/performans olarak. Benim RAM'lerim de 3000 MHz ama sıfır efor ile OC yaptım 3200 MHz'de kullanıyorum. İlla 3200 MHz fabrika çıkışlı dersen 520 liraymış yine. 500 liraya tek modül 8GB alıyorduk biz tehey tehey yarı fiyatına düştü şimdi. RAM'leri dual channel kullanmak çok önemli. O yüzden 1x16GB yerine 2X8GB tercih etmelisin.

HDD için zaten üstte yazmıştım, WD Blue 1 TB gayet güzel bir seçim ama 250 liraya 250 GB SSD alabiliyorsun. Eğer acil yer sıkıntın yoksa kesinlikle SSD tavsiye ederim özellikle de sistem kurulacaksa.

Kasa için başta yazdıklarım geçerli. Normalde kasa ve PSU ayrı ayrı almak daha mantıklı olur. PSU dahili veren kasalarda PSU'nun kalitesine çok müdahale edemiyorsun çünkü. Ama bu şekilde de iş görecek bi PSU pahalıya geliyor, kasa bütçesini yiyor. Şöyle ikisini birlikte veren güzel modeller var: https://www.incehesap.com/cooler-ma...0-600w-miditower-pencereli-kasa-fiyati-43366/ CM zaten kasa konusunda eli öpülen markalardan. PSU olarak ayrıca alacağın kadar kaliteli değil ama kasa+PSU için bu şekilde bütçe yapabilirsin. Yalnız çok daraltma şansın yok Çin malı plastik nanelere düşebiliyorsun. Ya da en iyisi kartona uhuyla yapıştır anakartı parçaları falan.

gene de kafam karışmadı değil oyundan oyuna değişiyor tabi ama genel olarak 1650 super gaming x daha iyi fps veriyor 5-10 da olsa rx5500 xt den
Hem oyundan oyuna değişir performans hem de RX590'ın alacağı yazılım desteği gram öteye götürmezken 5500 XT'ler önümüzdeki süreçte giderek daha iyi hale gelebilir yazılımla. Üstelik daha az elektrik yakar, daha az ısınır, harcadığı birim enerjiye daha çok performans verir. Elektrik faturasına bile etki eder yani. Yeni teknolojilere uyumlu olması, sürekli güncelleme alması falan mutlu eder seni 3-5 fps şimdi bir kaç oyunda fazla almaktansa. Nvidia tarafında 1650 Super 1660 falan alırsan işte öyle bir faydası var. Uzun vade de performans artışı görmezsin ama güncel teknoloji oldukları için firma daha çok özenir bu kartlara. Yeni oyun çıktıkça optimizasyon yaparlar, yeni teknolojileri falan var zaten mimarisiyle birlikte gelen onlara girmiyorum kafa iyice karışmasın. Salt güç olarak her şeye rağmen evet RX590 daha iyi performans verir ama ekran kartı seçerken bunların hepsini birlikte değerlendirmek gerekiyor.

Her büyük firma her ekran kartı modeli için segment segment varyant üretiyor. İşte MSI'da Ventus, Gaming X gibi farklı uçların modelleri oluyor. Burada da yine tercih sana kalmış. Ventus daha ucuz çünkü maliyeti düşük. Soğutma performansı kötü, fanları daha hızlı döner daha hızlı eskir ve daha çok ses yapar. Kartın performansına çok hafif etkisi olur ama temelde OC yapmana mani olur. Bunun dışında Gaming X olan aynı model GPU ile bir farkı yoktur. Premium varyantlarda da soğutma çok daha iyidir. Haliyle kart kendi kendine de daha rahat boost yapar soğutma limiti var diye. Üstüne OC yapmak istesen imkan tanır. Üstelik premium soğutma bloğuyla fanıyla daha sessiz daha konforlu çalışır ama yine de serin tutar.

ben bu kadar detaydan anlasam burada işim ne zamqi :iamamoron: parayı toparlayınca kafanı şişiririm o zaman ihtimaller üstüne konuşmayız direk alacağım şeyler belli olur 4000-4500 arası bir şey ayarlamam lazım. Yeni telefon aldığım için meteliksizim ama pc de ölüyor kollarımda :/ . Banka soymak lazım çıkamıyorum işin içinden.

Elindeki kasayı ne yapıcan? Satabilme durumun varsa bütçeye dahil edebilirsin. Yoksa bakarsın kullanılacak bir şeyi varsa oradan geri dönüşüm yaparsın. Benim 9-10 senelik notebook gümlediğinde götürdüm sağlam parçalarını, RAMlerini bilgisayarcılara sattım misal. 1 TB 5400 RPM notebooklara uygun 2.5" HDD vardı aldım bunu. Yeni kasa topladığımda direkt bunu kullandım bayağı bir süre. Sonra da Samsung 860 EVO'nun 500 GB olanını alıp sistemi oraya geçirmiştim. Bu şekilde şeyler yapıp ufak ufak bütçeye fayda sağlayabilirsin.

4k para toplayabiliyorsan iyi bile zaten 5k'ya güzel kasa toplanıyor. 5k'dan sonrası rahata kaçıyor hatta.

Arkadaşlar selamlar,
Yardımcı olabilecek varsa danışmak istediğim bir kaç şey var. Şuan kullandığım bilgisayarın ekran kartı bozuldu. Bende biraz araştırdıktan sonra yeni bilgisayar toplamaya karar verdim. Ama bilgisayar işlerinden epey uzak kaldığımdan neyin ne olduğunu çözmem biraz zaman aldı.
Şuan kullandığım bilgisayarda ikinci nesil i3 işlemci var, o kadar zamandır ilgilenmiyorum yani. :smile: Zaten iyice eskidi artık. Bende almışken tam alayım dedim. Şimdi planım parçaları tek tek 3-4 ay içerisinde almak. Yani zamana yaya yaya almayı planlıyorum. Bu toplayacağım bilgisayarda ki amacım genel olarak oyun oynamak olacak. Bilgisayarın ana parçalarına (işlemci-anakart-ekran kartı) 3-4 bin tl kadar bir büçte belirledim. Diğer ufak tefek şeyleri ucuzundan almak istiyorum.

Şimdi, epeydir bu konularla ilgilenmediğim için benim gözümden kaçan bir şeyler olabilir o yüzden şimdilik belirlediğim parçalar hakkında sizlere danışmak istiyorum. Mesela birbirleriyle uyumlu mudurlar, aynı performansı daha ucuz bir parçayla alabilir miyim gibi. Ya da herhangi bir öneriniz olursa dinlemek isterim. Asıl amacın toplayacağım sistemin açık uçlu olması ve bu sayede zamanla parçalarını güncelleyebilmek olacak.

Parçalar şu şekilde;
gPN44Z.jpg
9Y699o.jpg
qAgmmB.jpg

Ekran kartı çok geniş bir alan olduğundan herhangi bir seçimim yok açıkcası, yani onu biraz öylesine seçtim diyebilirim. İyi midir kötü müdür pek bilmiyorum. Ama o fiyat aralığıda bir ekran kartı almayı düşünüyorum. İkincisi anakart hakkında da bir fikrim yok :smile: sadece almışken ileriye dönük iyi bir şey olsun istiyorum. Aslında diğer parçalar hakkında da çok kesin bir kararım yok dediğim gibi. Önerilere açığım.
Son olarak, bende 2013'den kalma şuan kullandığım Thermaltake bir kasa var, dolayısıyla aslında kasaya pek para harcamak istemiyorum. Ama gerekli midir acaba?

Şimdiden teşekkürler. :smile:

Ray Tracing olsun mu olmasın mı? Ona göre Ekran Kartını RTX'e çekip İşlemciyle Anakartı AMD tarafına çekebiliriz. Mesela i5 9600K yerine Ryzen 5 3600 ya da 2600X koyup, Anakartıda B450 Tomahawk'a çekersek (DisplayPort girişi ve 1 adet 3.0 usb girişi kaybediyoruz) 500-600 liraya varan tasarruf yapmış oluruz. Bu da bizi RTX 2060 (6g) almaya yeter hale getirir.

2600x ve 3600'de i5 9600K'dan aşağı kalır kartlar değiller.

Allah belasını versin tam öyle bir aralık ki bu fiyat aralığı sinir bozuyor, temelde benim topladığım sistemden farkları işlemci 200 lira daha ucuz bir işlemci, ordan kestiği parayı anakarta vermiş, ramden kıstığı parayı ekran kartına vermiş ikisi de rx590 nitro kullanıyor, şimdi bunlara 4k vermektense benim attığım linkteki ekran kartını gtx 1650 super ventuse çevirmek mantıklı geldi çünkü onu koyunca fiyat 4081 oluyor, ama ekran kartı da işlemcisi de ram'i de attığın 4k lık iki linkten de daha iyi (çok anladığımdan değil sürekli cpu boss ve benchmarktan bakıyorum), kafamı tek kurcalayan sizin kasa güç kaynağı ve ana kartı bu kadar gömmeniz hadi tamam ona da eyvallah diyelim ciossun dediği gibi b450 serisi bir anakart koyalım son olarak 4260 oldu

bu şekil nasıl sence ? Benim amacım aldığım çatur çutur 2-3 oynayabildiğim kadar oynayayım, gümlediği yerde takviye edilmekle kurtarıyorsa takviye edelim etmiyosa 4-5 sene kullanıp yeni bişey alayım. Öyle ultrada oynayayım falan filan derdim yok, medium high arası 70-90 fps stabil versin bana yeter öper başıma koyarım, şuan ki bilgisayarımı technopatın hazır sistemi vardı bir tane gtx 750TI, pentium g3258(oyüzden ucuz işlemciyi OC ile hallederiz vs ayaklarına yatanların kafasını koparasım geliyor), 8 gb ram falan var, bunu lise 1 e geçince almıştım zamanında gayet de işimi görmüştü parasına göre, üstünden koskoca 6 sene geçmiş normal yani zavallının gebermesi.

EDİT:Argon'un attığı hazır sistemlerdeki rx590 lar special editionmuş şimdi kontrol ettim, https://versus.com/tr/msi-geforce-g...-sapphire-nitro-radeon-rx-590-special-edition açık ara daha iyi bir ekran kartı ama şuan ince hesapta stokta görünmüyor fiyatı nette 1500 lira rx 590 S.E nin, benim eklediğim 1650 ventus 1440 lira mı ne aralarında fiyat farkı çok az, attığım sisteme bakarken ekran kartını 1650 ventus olarak değil rx590 special edition gibi düşünün.
Zam mı geldi fiyatlara? 2 ay önce rx590 1300 r5 2600 700e bulunabiliyordu. Hepsini bir yerden alman gerekmiyorsa farklı sitelere bak. Bi de ramlar 2400 mhz onları 3000 mümkünse 3200 mhz yap. Güç kaynağını kasanın içinde kaliteli olarak bulabiliyorsan öyle bir tercih sana fiyatta avantaj sağlar. Hem de kasa kalitesi de artabilir. 1650 kartına 1450 lira verme bence gereksiz. Bi de ventus modeli.

Ray tracingde RTX 2080'in altı bir ekran kartıyla anca Minecraft ve Quake oynarsın yalnız. :smile:
E tabi bir noktada ray tracing ile beklenen performans çokta yüksek değil. Ancak gelecek çoğu oyunda (rtx off) 2k ekranda high/ultra arası net 60 fps verebiliyor. Zaten rtx 2080 bile Ray Tracing Ultra açık olacak şekilde gelen pek çok oyunda stabil 60 FPS veremiyor. Ti versiyonunun (rtx 2080ti) bunu sağlayabildiğini +20-25 fps fark ettiğini biliyoruz, en yakın örnek Metro Exodus.

Hatta 2k'ya çıktığımızda onu da veremiyorlar :razz:. Demem o ki ya Nvidia bu oyunlarda stabil fps verebilmek için yeni kart çıkarıp PR çalışmalarında zirve yaptıkları bu kartları gömecekler, ya da teknolojiyi geliştirecekler. Bu bir risk yatırımı aslında. 1660 Super alıp çıkan oyunları 1080p 60 fps high ayarlarda temiz oynarsın. Bu garantidir. RTX 2060 alıp aynı işi yine yaparsın ama ekstra Ray Tracing açma şansın olur. Ha Ray Tracing Ultra açarsın 60 fps alamazsın. Şimdilik.

i5-8300H, 8GB RAM, 256GB SSD, 4GB GTX1050 olan bir bilgisayar aldım. HP 15-cx0038nt 8KY27. Allah gazamızı mübarek eylesin oynayacağımız maksimum oyunlar FIFA20 veya belki Bannerlord olduğu için çok sıkıntı çekmem diye düşünüyorum.

Elindeki kasayı ne yapıcan? Satabilme durumun varsa bütçeye dahil edebilirsin. Yoksa bakarsın kullanılacak bir şeyi varsa oradan geri dönüşüm yaparsın. Benim 9-10 senelik notebook gümlediğinde götürdüm sağlam parçalarını, RAMlerini bilgisayarcılara sattım misal. 1 TB 5400 RPM notebooklara uygun 2.5" HDD vardı aldım bunu. Yeni kasa topladığımda direkt bunu kullandım bayağı bir süre. Sonra da Samsung 860 EVO'nun 500 GB olanını alıp sistemi oraya geçirmiştim. Bu şekilde şeyler yapıp ufak ufak bütçeye fayda sağlayabilirsin.

4k para toplayabiliyorsan iyi bile zaten 5k'ya güzel kasa toplanıyor. 5k'dan sonrası rahata kaçıyor hatta.
Satabilsem satmaya çalışacağım, satamazsam içindeki 1 tb hdd yi alabilirim sadece çunkü ramleri de ddr 3 maalesef. Ayrıca technopatta aynı sistemi toplamış

The Lonely Wanderer öncelikle ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.
AMD daha önce hiç kullanmadığım için onun modelleri hakkında hiç bir fikrim yok o yüzden de biraz uzağım o tarafa. AMD de hangisinin kaçıncı nesil olduğunu bile anlamıyorum. O yüzden İntel de kalırım diye düşünüyorum.
Ekran kartı konusunda da Ray Tracing ne bilmiyorum :smile: Hiç bi fikrim yok. Zaten böyle 3-5 fps hesabı yapmayı da sevmiyorum.
O yüzden, biraz seçtiğim parçaların birbiriyle uyumlu olup olmadığını falan öğrenmem gerekiyor.

4000-4500 arası bütçem var ve Vatan Bilgisayar'dan almak zorundayım. Sitede şunu buldum. Nasıl sizce? Ya da öneriniz var mı? Farklı sitelerden ucuz fiyata monitör, klavye ve hoparlör önerisine de açığım.

Bottleneck olmazmış
Bottleneck yapacak olsa hazır sisteme koyulmazdı zaten.

Sisteme gelince, rtx'e giriş bakımından en ideal sistem. 2 sene içerisinde muhtemelen 2x8 ram alman ve daha sonra 2x16 ram alman gerekecektir ama şuanki bellek miktarı RTX için "minimum". Önerilen değil, minimum.
İşlemci de fp kasası hazırlarken kullanılan standart işlemci haline geldi (1600).
Temel olarak alıp, 1-2 sene içinde yükseltmen gerekecek olan bir kasa. Bütçen bu civardaysa yapıştır.
Ha ekstra O 480gb ssd asla yetmeyecek. HDD eklemen gerek.

Last edited:
Back
Top Bottom