Chasa Yuloin

Users who are viewing this thread

Thanks Hróðbeorht, i hope one day you will see a big shieldwall and a wawing standard with yellow hawk on it  :grin:.
 
Well done! Forsooth, it must be a proud folk who fights under such a respectable banner. My eyes will be pleased when they spot it on the horizon.
 
Yeah shure you can join, I will contact you on Steam as soon as I fix my pc. For now just come to our clan/regiment TS before Battle of Eoferwic Event. Here you have its IP 178.19.110.162:9987. Cheers

 
But my ****ing microphone is broken. I will hear your words and commands(in Polish, yay!), but I won't be able to say something.

Good to be with you. The only thing I must to do is to choose a slavic name.
 
Here you have some good examples of old Polish names http://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia_staropolska/Imiona_staro-polskie
 
Thanks. I will choose something.

I like Woisława and Dobrogniewa, but I wanted something related with slavic gods(Perun, Swaróg etc.).
 
You want something related with gods when you changed your previous nickname precisely because it was the name of a god and you said yourself it was silly, given that you're a mortal?  :roll:
You're one confused ****er, make up your mind.  :mrgreen:
 
My previous name was the name of godess. I want name related with gods but not the name of godess.

For example, Bogusław is a Slavic name that means something like "(He) hails gods".

Oh, I've find a name - Swarosława Chąsa Yuloin
 
Sława braciom Słowianom! Macie jakichś odtwórców w klanie? Może byśmy się spotkali na jakimś festiwalu :razz:
 
Wiesz? Ja nie znam nawet całej Chąsy :grin: Graliśmy razem na jednym evencie i tak ogólne nie jestem z nimi zżyty tak bardzo, jak bym chciał. Jedynie z Bolvarkiem gadałem i... odpowiedź brzmi "tak". Bolvark na pewno się tym zajmuje, nie wiem jak z resztą. Ale też nie wiem, jak głęboko w tym siedzi - czy odtwarza, czy tylko się tym interesuje. Powinieneś go spytać, gdyby raczył być online. Zniknął i się nie pokazuje, nie daje żadnego kontaktu. Klanowicze też nie wiedzą, co z nim jest. Umarł, UFO go porwało czy po prostu komputer się zepsuł - żadnych informacji, nie ma go i tyle. Ale raczej jest jedyną osobą mającą wiedzę o odtwórstwie historycznym. Zwróć uwagę, że Chąsa jest tak naprawdę sekcją składającą się z graczy Chorągwi Wolentarskiej - klanu grającego w The Deluge. I nie jest zbyt aktywna w Vikingrze.
 
Spokojnie nie umarłem, ani nie porwało mnie UFO  :smile: po prostu jestem bardzo zajęty życiem osobistym, ale monitoruje scenę Vikingra, i żadnego eventu, no oprócz shieldwall'i nie opuścimy jako Chąsa. Interesuje się historią wczesnego średniowiecza to prawda, mam hopla na punkcie Wikingów i Skandynawskiej kultury, jeszcze nie rekonstruuje, ale na początku przyszłego roku zamierzam dołączyć do Drużyny z Krakowa.
 
Back
Top Bottom