At sürüþü

Users who are viewing this thread

esbsuvar

Recruit
Beni oyunda en çok zorlayan atlarýn çýkýþda yavaþ iniþde hýzlý olmalarý oldu. halbu ki at iniþi zor iner rampada süratlidir. Atalar boþa mý demiþ "bir atýn varsa çýkýþda bin, bin atýn varsa iniþde in" diye. Keza atlar sarp iniþlerde tökezleyebilirde...

Önerilerin için çok saðol. Benim biniciliðe iliþkin bilgim sadece filmlerden, at yarýþý izlemekten vs. geliyor. Onun için görüþlerinin çok yararý olacak. Yokuþ Ýniþ-çýkýþ modelini deðiþtiriyorum. Atý sürme animasyonunu da ilk fýrsatta tek ele çevireceðim. Çok saðol.

Bu arada at üstünde okçuluk sporunu sürdürmen çok güzel. Avrupa ve Amerika da meraklýlar þövalye turnuvalarý vs düzenliyorlar. Binlerce kiþinin katýldýðý organizasyonlar fuarlar falan yapýyorlar. Bizdeyse yüzlerce yýllýk cirit sporu bile kendi haline býrakýlmýþ durumda. Hele at üstünde ok atmayý sürdüren birini bulmak benim için tam sürpriz oldu. Sana baþarýlar ve bol þans.

Bu arada kullandýðýn yay otantik Türk-tipi bir yay mý yoksa modern okçuluk sporu yayý mý? Türk tipi yayýn Türkiye`de hala yapýlýp yapýlmadýðýný merak
ediyorum da.

Okçuluðu bende spor olarak yapýyorum ve spor olarak yaptýðýn takdirde bugün üretilen modern yaylardan kullanýlýyor. Ama mesela Ýngilterede geleneklerini devam ettirmek için tarihi uzun yay kullanan meraklýlarý var. Türkiyede devam ediyor mu bilmiyorum ama Türk yaylarý genelde geniþ yaylalarda,bozkýrlarda yaþadýklarý için hedefi bulmaktan çok mesafeye önem veriyordu. Hatta osmanlý döneminde yapýlan okçuluk yarýþmalarý ''kim daha uzaða atacak'' mantýðýyla düzenleniyordu. Bizim eðitmen öyle bir kaç hikaye anlatmýþtý, bir yerde hatta tarihi bir okçuluk eðitim alaný duruyormuþ hala. Armaðan eðer daha sorun varsa buraya yaz ben cumartesi günü bizim eðitmene sorarým Milli antranör Metin Gazoz kendisi. Birde ben maslak civarýnda oturuyorum orda biniciklik kursuda var eðer bir sorun varsa.

Esbsuvar arkadaþým bir yerde haklýsýn ama herþey fizik kuralýna baðlý... atlar çok dik yokuþlardan hýzlý bir þekilde inemezler veya çýkmazlar... ama daha yumuþak eðimlerde hýzlanýrlar bende biniciym hem atlý spor klübünde hem de daðlarda çok ata bindim. yokuþ yukarý dörtnala yavaþlýyor yokuþ aþaðý hayvan koþturuyordu hatta bir keresinde durduramayýp bentonda kaymýþtým atla... neyse sen daha iyi bilirsin (baya uzmanlaþmýþsýn sanýrým o yuzden hani ben senden daha iyi biliyorum gibi bir anlam çýkarma yazdýklarýmdan :grin: okçuluða gelince aklýma geldi 4. murat okudunu attýðýnda yanlýþ hatýrlmýyorsam 700 metreden fazla gitmiþ (biliyorsunuz adam fiziksel güç konusunda biraz fazla geliþmiþ) okun düþtüðü yerede ok meydaný adý verilmiþti...

Medjai said:
okçuluða gelince aklýma geldi 4. murat okudunu attýðýnda yanlýþ hatýrlmýyorsam 700 metreden fazla gitmiþ (biliyorsunuz adam fiziksel güç konusunda biraz fazla geliþmiþ) okun düþtüðü yerede ok meydaný adý verilmiþti...

II. Mahmud diye hatýrlýyorum ben.

Sultan II. Mahmud, 1250(1834-1835) yýlý bir meydan günü lodos ile atýlan Küçük Yeksüvar (Salâ) Menzili'nde, Nazîfi Mustafa Aða'nýn 1072 gezlik yerinden 103 gez aþýrý atarak, 1175 geze okunu düþürüp rekor kýrmýþtý. Ancak, Sultan II. Mahmut, Mustafa Aða'nýn devlete büyük hizmetleri olup vazife baþýnda ölmesi sebebiyle, hürmeten taþýný diktirmemiþ, orada hazýr bulunan merhumun yaþlý oðlu Binci Osman Bey'e; "Eseri pederini sana bahþettim!" diye iltifat etmiþtir
(1 gez=0.66 m)

Klasik Türk tipi okçuluðun en son temsilcisi Hattat üstad Necmeddin Okyaydýr. Artýk bulunmuyor. Yalnýz Moðollar halen bizim tipde yay yapýyorlar. sordum 250dolar civarýndaymýþ. Bir ara getirteceðim inþallah. Dedikleri gibi nokta atýþý yerine mesafeye ehemmiyet verilmiþ. zaten at üstünde bir kabaðý vurabilmek ustalýk ister.

Biniþ hususunda da rahvan, yorga, eþkin ve týrýs yürüyüþler vardýr. Ecnebiler rahvaný trooter tabir ederler. Onlarda azdýr lakin Asyada rahvan atlar biniciyi fazla sarsmadýðý için tercih edilirler. Bu atlar uzun mesafede de az yorulurlar. TJK nýn bu hususda bir yayýný var. Armaðan bey bir gün ve saat verirseniz msn'de görüþelim. Bu arada ben de oyun sipariþimi vermiþ olayým :smile:

Klasik Türk tipi okçuluðun en son temsilcisi Hattat üstad Necmeddin Okyaydýr. Artýk bulunmuyor. Yalnýz Moðollar halen bizim tipde yay yapýyorlar.
Sanýrým Orta Asya`daki Turki cumhuriyetlerde de yapýlýyor (Baþkýr diye bir bölge ünlü galiba). Yalnýz ben Osmanlýlarýn kendilerine özgü teknikler de geliþtirmiþ olduklarýný tahmin ediyorum. Mesela aerodinamik ve helezon þeklinde kanatlarý olan oklar sanýrým yalnýz Osmanlýlarda var.

Bu arada, maalesef MSN kullanmýyorum. Email bana yeterli geliyor.

Yalnýz ben Osmanlýlarýn kendilerine özgü teknikler de geliþtirmiþ olduklarýný tahmin ediyorum. Mesela aerodinamik ve helezon þeklinde kanatlarý olan oklar sanýrým yalnýz Osmanlýlarda var.

Eðer tanýmýný yanlýþ anlamadýysam o yay Osmanlýlar tarafýndan deðil Hunlar tarafýndan kullanýlýyordu... O yay ile ilgili bir yerde þöyle bir þey yazýyor: "Hun yayýnýn kullanýcýlarý, düþmanlarý daha oklarýný kullanamadan, onlarý öldürebiliyorlardý..."

Hun_bow.jpg

At sürerken horlama ve aksýrma sesleri ilave edilebilir. Düzgün bir kayýt yapabilirsem bu efektleri sizin için temin etmeye çalýþýrým. Keyifli olur kanaatindeyim.

bunun yanýsýra sürücünün atý sürüþe kaldýrýrken baðýrmasý (ha!), dörtnala çýkarýrken baðýrmasý durdururken baðýrmasý (ha! ha!),durdururken baðýrmasý gibi (hooo!) efektlerde hoþ olur...

Nasýl yani atlar yokuþu çýkarken indiðinden daha mý rahat oluyor yani?? E neden strateji oyunlarýda süvarilere yokuþ aþaðý koþarken saldýrý bonusu geliyor o zaman? Hem daðlýk arazide asla süvari kullanýlmaz. Çok saçma geldi bana.

Hayýr aslýnda mantýklý.. Savaþ oyunlarýnda sadece süvariler deðil, herkes bonus alýyor... Düþmanýndan ne kadar yüksekteysen o kadar þanslýsýndýr.

Ýnsan bazen düþünürken kendisini merkez alýyor. Halbuki Dört ayaklý çoðu hayvan için iniþte arka ayaklarýn basacaðý yeri kontrol etmek zordur. Hem binici atýn ön kollarýna yükü verdiði için aðýrlýk merkezi iniþte ileriye baský yapar bu da hayvaný zorlar. Arka ayaklar itici ön kollar çekici özellikte çalýþtýðý için de çýkýþlarda zorluk çekmezler... bilmem ikna edebildim mi? Ayrýntýlý bilgi istiyenler gidip bir atla bunu deneyebilirler. Fakat dik iniþlerde atý sýkýlamayýn sonra istenmeyen bir iniþ yaþayabilirsiniz :smile:

At sürüþ efektlerinin yaný sýra naralar da oynu coþturur bence... Bizde atý durdururken "sssss" deriz filimlerdeki gibi "hooo" deðil.

Peki ya "Hooo" denirse atlarýn tepkisi ne olur? (cidden merak ediorum) Söylediin þey çok mantýklý geldi bana da

Back
Top Bottom