SuperPower 2

Users who are viewing this thread

Dombra

Sergeant Knight at Arms
Merhabalar,

Öncelikle oyun hakkında kısaca söz edelim , oyun modern zaman'da geçen bir strateji oyunu, oyun 2000'li yıllarda başlıyor. Oyunu 3 koldan yönetme şansınız oluyor, bunlar  Askeri , Diplomasi ve Ekonomi yani şöyle oluyor, Dilerseniz Diplomasi yolu ile ülkenizin yönetim biçimini, yasalarını vesaire değişebiliyorsunuz yada isterseniz Askeri yol ile kendinize yep yeni birimler yaratarak dünyayı fethetmeye başlıyorsunuz, savaşmadan yükselmek isterseniz Ekonomi'de yapacağınız zamlar da işinizi görür ancak diğer ülkelerle ilişkileriniz bozulabilir.

Yani anlayacağınız yapacağınız her hamlenin birde sonucu oluyor, oyunda ilgi çekici bir nokta ise yer alan tüm bilgiler CIA, BM ve M15 gibi kuruluşlardan alınmış gerçek bilgiler.

Oyunda Türkiye'ye değinmek gerekirse hala çabaladığımız gibi Avrupa Birliğine girmeye çabalayan bir ülke görünümü var ancak buda sizin elinizde, isterseniz kendi birliğinizi oluşturur ülkeleri kendiniz seçersiniz.

Türkiye siyaseti de döneme göre ayarlanmış durumda Democratic Left Party  (Demokratik Sol Parti) , National Action Party  (Milliyetçi Hareket Partisi) , Motherland Party  (Anavatan Partisi) , True Path Party  (Doğru Yol Partisi) , Virtue Party  (Fazilet Partisi) gibi mecliste bulunan partiler oyunda da bulunmakta.

Türkiye için önemli bir nokta ise Kıbrıs, oyunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmamakta ancak Kıbrıs toprakları Türkiye'ye bağlı ve Türkiye korumasında, yani Türk toprakları diyebiliriz.

Oyun hakkında işe yarayan dosyalar

Türkçe Yama

Türkçe Yama için tıklayınız.

Golemlabs GL Editor

GL editor oyundaki ayarları değiştirmenize yarayan Golemlabs tarafından oyun için yazılmış, mod yapmak isteyenler için harika bir program, bu program sayesinde dilerseniz Türkiyenin 2000 yılındaki borcunu silebilirsiniz, dilerseniz başlangıç parasını değiştirirsiniz, odamı yetmedi? Dünyanın farklı şehirlerini dosyalarla oynayarak Türkiyeye bağlarsınız.

Yani program yolu ile oyun hakkında aklınıza gelen herşeyi değiştirebilirsiniz.

Program için NetFramework'e ihtiyacınız var, Microsoft'n resmi sitesinden temin edebilirsiniz.

Golemlabs GL Editor için tıklayınız.

Oyun'a giriş - Ayarlar ve Oyundan görüntüler

Ayarlar Kısmı

Bu kısımda oyuncu adınızı, yapay zekanın saldırganlığını ve otokayıt zamanı gibi birçok şeyi düzenleyebilirsiniz, üst sekmeden Video ve Ses ayarlarına ulaşılabilirsiniz.

sp2-1.png

Tek kişilik oyun menüsü

Tek kişilik oyun menüsünden çeşitli eğitimler seçebilirsiniz, senaryo kısmına (girebilirsiniz senaryo kısmını altta anlatacağım) veya Özel Oyun diyerek istediğiniz ülkeyi seçip tüm kontroller elinizde olarak bir amaç olmadan yada amaçları kendiniz belirleyerek oynayabilirsiniz.

sp2-2.png

Senaryo Kısmı

Senaryo kısmında çeşitli senaryolar ve amaçlar var, sizde bu senaryo çevresinde o amaca ulaşmaya çalışıyorsunuz, Türkiyenin Avrupa Birliği'ne girme çabaları ve Amerikanın Irak işgali gibi birçok senaryo bulunmakta.

sp2-3.png

Özel Oyun Kısmı

Bu bölümde herhangi bir ülke seçerek oynayabiliyorsunuz, sunduğu diğer özellikler ise kontrol olayı yani isterseniz ekonomi kontrolünü bilgisayara bırakın ve o sizin yerinize kontrol etsin, yada tüm ipleri elinize alın, bunlar dışında birde amaçlar var bir amaç belirleyebilirsiniz kendinize

sp2-4.png

Politika - Askeri - Ekonomi

Oyuna girdikten sonra sol altta bir menü göreceksiniz, Politika - Askeri - Ekonomi bölümlerinden oluşan bir bölüm dilediğiniz bölümü seçerek ülke içindeki kontrolleri değiştirebilirsiniz.

sp2-5.png

rezerve (Rehberin devamı için)* Bu arada diğer konu eskidiği için moderatorlerden izinli olarak konuyu açtım yani bir sorun bulunmuyor.

Onun dışında multiplayer oynamak isteyen varsa oynayabiliriz.

Belki yeni oyun çıkar çünkü hala oynayanlar çok fazla eski bir oyun için...

Bende sanmam ama ufak bir ihtimal var , ben yapımcı olsam 8 yıllık bir oyunun hala oynandığını gördükten sonra 3. bir oyun için kolları sıvardım.

Edit : GL editor nasıl kullanılıyor beceremedim :sad:

Forbidden_Love said:
Bende sanmam ama ufak bir ihtimal var , ben yapımcı olsam 8 yıllık bir oyunun hala oynandığını gördükten sonra 3. bir oyun için kolları sıvardım.

Edit : GL editor nasıl kullanılıyor beceremedim :sad:

GL editor de şuanlık sadece para olayların vesaire halledebildim tam olarak çözünce rehber ekleyeceğim

beni çileden çıkaran bir olay var. Ben bu oyuna ilk yüklediğimde giriyorum oynuyoum oynuyorum kayıt ediyorum ve çıkıyorum çıktıktan sonra ne kayıt ettiğim save dosyasına giriyor nede yeni oyuın başlatıyor. Mesela yeni oyun başlat dediğimde başlatılıyor diyor 50 saniye sonra falan tekrar ana menüye atıyor yada kayıtlı oyuna girdiğimde oyunu seçiyorum yükle diyorum oyun yükleniyor diyor 20 saniye sonra falan tekrar ana menüye atıyor hiç bir şekilde giremiyorum oyunda 1.4 patch yüklü ve 1.4 ile uyumlu türkçe yaması var. oyunu ilk kurduğumda gayet sorunsuz ama bana lütfen bir yardım edin arkadaşlar şimdiden teşekkürler : )

Şuanda oynamak isteyen varsa Tungleda test 6 ya gelsin :wink:

Herkez bıraktı galiba  :roll:

Bu oyunun hastasıyım.Gerçi oyunun AI'sinden şikayet var.Ben Real 2002 modu yükledim gerçekten çok iyi.Ülkeler asker basıyor diğer ülkelerden tank sipariş veriyor.Düşünün bunları Afrika ülkeleri bile yapıyor.
Hepsini karman çorman yaptım Yapay zeka gerçekten çok iyi.Bu oyunu yeni çıkmış gibi yapıyor.Googeleye Fullmods yazın çıkar.

Back
Top Bottom