En sevdiğiniz kitaplardan alıntılar

Users who are viewing this thread

Alhedras

Grandmaster Knight
Tahmin edeceğiniz üzere, burada okuduğumuz kitaplardan alıntıları yazacağız. Ancak yasal bazı sorumluluklar nedeni ile mutlaka ama mutlaka kitabın tam ismini, yazarını ve yayınevini de belirtmeniz gerekiyor. Bu bilgilerin olmadığı alıntılar silinecektir.

İlk benden gelsin:

"Aptal davranışlarında yanılmaz. Mantık yürütmede yanılır. Aptal şöyle der: bütün köpekler evcil hayvanlardır, bütün köpekler havlar; kediler de evcil hayvanlardır, demek ki onlar da havlar. Ya da bütün Atinalılar ölümlüdür, bütün Pireliler de ölümlüdür, demek ki, bütün Pireliler Atinalıdır..."

"Ki bu doğrudur."

"Evet, ama rastlantı olarak. Aptal doğru bir şey de söyleyebilir, ama yanlış mantık yürüterek. ... Burada bir şeyin yanlış olduğunu sezersiniz, ama neyin, niçin yanlış olduğunu göstermek için hayli çaba gerekir. Aptal alabildiğine sinsidir. Budalayı hemen tanırsınız (alığın sözü bile edilmez), oysa aptal hemen hemen sizin benim gibi akıl yürütür; arada çok küçük bir ayrım vardır..."

Foucault Sarkacı - Umberto Eco
Can Yayınları

Ben kitabın ismini alıntı yaptım.Eski bir kitaptı yayınevi aklımda değil.

Aptallar Erken Ölür.
Mario Puzo - Aptallar Erken Ölür.

a4 said:
Ben kitabın ismini alıntı yaptım.Eski bir kitaptı yayınevi aklımda değil.

Aptallar Erken Ölür.
Mario Puzo - Aptallar Erken Ölür.

E yayınlarından bahsediyorsun sanırım :smile:

Artık bana verecek mutluluğun kalmadı mı, ne çıkar! Acıların var daha.

Yazar:  Friedrich Nietzsche
Kitap: Böyle Buyurdu Zerdüşt
Yayın evini hatırlamıyorum. kitabı bulursam bakarım. yarın kitaplığı toplayacağım da  :smile:

Death Note - Akılçelen Kitapları - Yazar / Tsugumi Ooba

L ile Raito aynı anda "Seni mutlaka bulup işini bitireceğim.Ben adaletim".

Eddard Stark said:
Bizim usülümüz kadimden geldiği üzeredir. Biz Starklar'ın damarında hala İlk İnsanlar'ın kanı dolaşır. Biz cezanın, hükmü veren tarafından infaz edilmesi gerektiğine inanırız. Kılıcı, hükmü veren indirir. Bir adamın canını alacaksan, onun gözlerine bakıp son sözlerini dinleyecek cesaretin de olmalı. Bunu yapamıyorsan belki de ölmeyi hak etmiyordur hakkında hüküm verdiğin.

Tyrion Lannister said:
Kim olduğunu asla unutma. Çünkü dünyanın geri kalanı unutmayacak. Bunu bir zırh gibi giyin. Böylece kimse bunu kullanarak seni incitemez.

Hodor said:

Greatjon Umber said:
Renly Baratheon benim umrumda değil. Stannis de öyle. Yüksek Bahçe'deki ya da Dorne'daki çiçekli bir koltukta oturup bana ve benim insanlarıma neden onlar hükmetsin? Onlar Sur'u, Kurtlar Ormanı'nı, İlk İnsanlar'ın hendek mezarlarını ne bilir? Onların tanrıları bile yalan. Lannisterlar burama kadar geldi artık. Ötekilere yem olsunlar. Neden biz yine kendi kendimizi yönetmiyoruz? Ejderhalarla evlenmiştik ve ejderhaların hepsi öldü! Benim önümde diz çökeceğim tek kral tam burada oturuyor lordlarım.
Kuzey Kralı!

Buz ve Ateşin Şarkısı.

Uçmak sadece balık kafalarından ibaret değildir. Uçmak özgür olmaktır o duyguyu yaşamaktır...                          Martı jonatan livingstone / Ricart Bacth / can yayınları

İmzam'daki Kanuni'nin Hürrem Sultan'a Yazdığı , bir okadarda küçük bir sırla saklı şiir . ~  Muhteşem Süleyman / Yavuz Bahadıroğlu /

Ən son oxuduğum "Timurun Tüzlükleri" kitabıdır, ilk dəfə 2 il bundan öncə oxumuşdum.

Bu əsərin orjinalı Almaniyada - "Drezden Kitabxanası"ndadır! Tamamən Teymur Xanın dəsti-xətti ilə, yəni öz əliylə yazdığı əsərdir! O əsəri oxumağıma qədər Teymurun bir "Vəhşi" və "Türk Düşmanı" olduğunu sanırdım! Lakin o kitab mənə yol göstərdi! O böyük şəxsin necə qüdrətli və ədalətli hökmdar olduğunu anladım! O əsəri o qədər fazla oxumuşam ki, artıq hər bəndini, hər misrasını ezber bilirəm!

<<"good," said wowbagger, and made a little tick on his clipboard. he looked up. "genghis khan," he said, "you are a wanker ; you are a tosspot ; you are a very tiny piece of turd . thank you." with that he retreated into his ship and flew off.
there was a nasty kind of silence.
later that year genghis khan stormed into europe in such a rage that he almost forgot to burn down asia before he left.>>

<<In many of the more relaxed civilizations on the Outer Eastern Rim of the Galaxy, the Hitchhiker's Guide has already supplanted the great Encyclopaedia Galactica as the standard repository of all knowledge and wisdom, for though it has many omissions and contains much that is apocryphal, or at least wildly inaccurate, it scores over the older, more pedestrian work in two important respects.
First, it is slightly cheaper; and secondly it has the words DON'T PANIC inscribed in large friendly letters on its cover.>>

Hitchhiker's Guide to the Galaxy - Douglas Noel Adams

ikincisi zaten serinin ilk kitabının açılışında yazan kısım, eme bence en güzellerinden

bu da aynı isimli filimden gelsin:
<< Not that anyone cares what I say, but the restaurant is at the *other* end of the Universe.>> - Marvin, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

"Hiçbir şey imkansız değildir, sadece olasılığı düşüktür." Olasılıksız'ı okurken sevmiştim bu sözü baya aklıma geldi de, şimdi fazla klasik geldi..

"Bu Dünya'da şampanya gibi kan dökülüyor, insanların tepesine bomba atmak benim yaptığımdan daha saygın bir şey değil."

Rodion Romanoviç Raskolnikov, hapse girmeden önce - Suç ve Ceza

“Apartmanın girişindeki lambayı sen mi kırdın Bülent?”
“Hangisini?”
“Otomatik yanan, sensörlü lamba.”
“Hayır.”
“Komşu görmüş, yalan söyleme. Süpürge sapıyla kırmışsın dün gece.”
Önüme baktım.
“Neden kırdın?”
Cevap yok.
“Hasta mısın evladım? Söyle bana, neyin var, neden kırdın lambayı, yapma böyle…”
“Kırdımsa kırdım, ne olacak! Çok mu değerliymiş?”
“Lamba senden değerli mi evladım, lambanın amına koyayım, lamba kim? Yöneticiye de dedim. Lambanızı *******, kaç paraysa veririz. Sen değerlisin benim için.”
“Beni görünce yanmıyordu baba.”
“Nasıl ya?”
“Görmezden geliyordu, yanmıyordu. Kaç sefer yok saydı beni.”
“E beni görünce de yanmıyordu bazen, böyle el sallayacaksın havaya doğru, o zaman yanıyor.”
“Hadi ya! Sahiden mi?”
“Evet. Ucuzundan takmışlar. Bizimle bir alakası yok.”
Babama sarıldım yıllar sonra.”
― Emrah Serbes, Erken Kaybedenler

"Yaşama hakkın mücadele gücün kadardır."

"İnsanlığın bir gün büyük mücadelelere neden olacağı kuşkusuzdur.Sonunda var olma içgüdüsü galip çıkacaktır.Budalalık,korkaklık ve kendini beğenmişlikten oluşan insanlık bu içgüdü karşısında eriyip gidecektir."

Kavgam ~ Böhmischen Gefreiter

Yaşlı ahmak! Bu benim saatim. Gördüğünde Ölüm'ü tanımaz mısın sen? Geber, lanetlerin boşuna artık!
- Angmarlı Cadı Kral, Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü - Gondor Kuşatması

Uyuyor ! Zalim kaderine rağmen yaşamıştı,
Meleği terk edince, o da öldü,
Günün geceye dönüşmesi gibi,
Bu iş, kendiliğinden oluverdi.

Yazar : Victor Hugo
Kitap : Sefiller
Yayınevi : Elips Kitap

Back
Top Bottom