WB İhtilaf nedir? Nasıl yükselir ve neylere sebep olur? (Rehber)

Users who are viewing this thread

Apox

Merhabalar, herkes Warband'ın tek oyunculu oyunundaki ihtilafı merak ediyordur benim gibi. Warband için kurulmuş bir Wikipedia'da İngilizce cevabı buldum ve bunu kendi ağzımdan size çevireceğim. Ahanda buyrun linki, ben orjinal severim diyorsanız. :lol:

İhtilaf, Warband'taki yeni bir özelliktir, bazı krallarda görüyoruz 70 ihtilaf falan var, o kral için diyoruz "Vay be, bu adam çok güçlü demek ki...", tabii bu yanlış bir yargı. İlk size bir artma yollarını anlatayım, sonra söylerim neden yanlış bir yargı olduğunu... İhtilaf şu yollardan artar:

• Eğer krallığınızdan bir derebeyi çıkarsa ihtilafınız artar, siz kralsanız tabii.
  • Savaşlarda geri çekilmek için arkada asker bırakırsanız ihtilafınız artar.
  • Bir derebeyiyle tartışmaya girer veya onla tartışma başlatırsanız ihtilafınız artar.
  • Birine ihanet ederseniz ihtilafınız artar, örnek vermek gerekirse mareşalı takip edip savaşlarında ona yardım etmemek gibi, o tarz şeyler işte.
  • Mareşal iseniz herhangi bir kayıp, yani krallığınızdaki köylerin birinin yağmalanması, krallığınızın kervanının yağmalanması, köylülerinizin saldırıya uğraması, derebeylerinden birinin savaşı kaybetmesi (Bu sanırım sadece siz kral olduğunuzda geçerli), krallığınızın kale veya şehir kaybetmesi ihtilafınızı arttırır. Ayrıca birden fazla cephede yani krallıkla savaşıyorsanız veya savunmak için büyük bir krallığınız varsa 100 ihtilafın yakınına çabucak çıkabilirsiniz, bu gibi durumlarda tek çözüm mareşalliği bırakmak olarak gösterilmiş.

Tamam, bunları anlattık ta, acaba ihtilaf neylere sebep olur?

• Kral veya kraliçe iseniz krallığınıza daha az derebeyi gelir(miş), tabii bayağı bir boş toprağınız varsa pek bi' etkisi olacağını sanmıyorum.
  • Askerleriniz birliğinizden kaçmaya daha "meyilli" olacaklar(mış).
  • Ne kadar yüksek ihtilafınız varsa mareşalliğiniz başka birine o kadar çabuk verilebilir(miş). Hmm, güzel hikâye, destekliyoruz.
  • Tatar Han'ın dediğine göre ihtilafı yüksek olan kişilikler toprak tuzağınıza daha kolay yakalanıyormuş, yani ihtilafı yüksek olanlar birnevi sazanmış. Az olanlar ise  -deyim yerindeyse- kıçınızı yırtsanız bile gelmiyormuş, hiç dikkat etmedim ama doğru olma olasılığı yüksek.

Çok hoş durmuyorlar değil mi? O rakip krala artık "accık daha güçsüz" gözüyle bakabilirsiniz, ha! Şunu da unutmayayım, ihtilaf tıpkı yönetim (İdare yabancı sözcük :grin: ) hakkı gibi en fazla 100 olabilir.

Şimdi merak ediyorsunuzdur gene, bu ihtilaf nasıl düşer? Oo, evet, düşüyor. Şöyle ki şu üç "şeycik" düşürüyor bunu:

• Vakit nakittir demişler, Warband'ta ise zaman, düzelen ilişki ve düşen ihtilaf demek.
  • Düşman derebeylerini ağlattığınız ya da onlara şamarı vurduğunuz zaman azalır bu ihtilaf.
  • Tatura'nın dediğine göre kendi derebeyleriniz arasındaki tartışmalara son verirseniz o zaman da azalıyormuş, mantıklı. Tartışma başlatıyorsunuz, artıyor; tartışma bitiriyorsunuz, azalıyor. Gerçekten mantıklı.

Eveeeet, işte bu kadar. Apox kulunuzun uçma zamanı, sizin de ihtilafınıza dikkat etme zamanınız geldi. Sağlıcakla kalın. :lol:

Harikasın. Çok güzel bir rehber. Sana ve asıl yazarına buradan teşekkür ediyorum.:smile:

Bazı Lordların da İhtilafı var, fazla olanlar malum. Az olanlar daha zor geliyor krallığına.

Güzel olmuş eline sağlık.

Ayrıca münakaşa sonlandırmak ihtilafı azaltır. Yani münakaşa eden lordlar arasında sorun kalmayınca ihtilafları düşer.

LxAlperxL said:
Çok ihtilafı olanlar daha çabukmu krallığımıza geliyor

Evet. Bende öyle oluyordu, mesela şehir teklif ettiğim ve kız kardeşiyle evlendiğim Nasugei Noyan, hem de görev falan yaptım aramız harikaydı, zar zor geldi. Hem de mülk için gelmedi, Sancar Han'ı yenince benim daha iyi bir komutan ve lider olduğumu düşündü. Bir de Nasugei'nin hiç hazzetmediği bir Noyan(Ben de sevmiyordum) mareşal olmuştu, onu da ezdim ve zindana tıktım. Nasugei bu olaylardan sonra geldi.

Tatar_Han said:
Bazı Lordların da İhtilafı var, fazla olanlar malum. Az olanlar daha zor geliyor krallığına.

Tatura said:
Güzel olmuş eline sağlık.

Ayrıca münakaşa sonlandırmak ihtilafı azaltır. Yani münakaşa eden lordlar arasında sorun kalmayınca ihtilafları düşer.

Bu ikisini de ekledim, sağolun. :smile:

İhtilafı Yüksek olanlar Çıkarcı, Hain ve Sazan oluyor.

Sazanlar hepsine kanar.(Denenmiştir)
Çıkarcılar Toprağa kanar.(2 Şehir, 3 kale 5 köyü olan Lord şehir teklifimi kabul etti. Başka örnekler de var)
Hainler de toprak vaadi dışındakilere kanar, özellikle Düşman Kralını yenmeniz, onların askeri açıdan sizi beğenmesini sağlar. Böylece 2-3 seçenekten biri etkili olur.(Denendi)

Tatar_Han said:

Çıkarcılar Toprağa kanar.(2 Şehir, 3 kale 5 köyü olan Lord şehir teklifimi kabul etti. Başka örnekler de var)
Hainler de toprak vaadi dışındakilere kanar, özellikle Düşman Kralını yenmeniz, onların askeri açıdan sizi beğenmesini sağlar. Böylece 2-3 seçenekten biri etkili olur.(Denendi)

Tatar, sen en iyisi bir lord çekme rehberi yaz. :wink:

Apox said:
Tatar_Han said:

Ciddi misin?

Tatar_Han said:
Apox said:
Tatar_Han said:

Ciddi misin?

Valla bildiğin bir sürü yol varsa yaz, paylaş derim. Herkese yararı olur. :smile:

ben hiç dikkat etmiyordum ihtilafa hep ya 100 yada 0 oluyordu :grin:.Hep köylerim yağmalanıyordu.meğer köylerin yağmalanmasının etkisi varmış :grin:.

Ayrıca İhtilaf anladığıma göre İtibarsızlık gibi bişiy.

Lordların çabuk taraf değiştirmesine,aralarında tatsızlık yaşanmasına ve tebaan karşında itibar kaybetmene neden olabilir.

Back
Top Bottom