WB Derebeyi Sürgün etme rehberi

Users who are viewing this thread

Tatura

Bir çok kişinin yine bu konuda hiç bir fikri olmadığını ya da yanlış fikirlere sahip olduğunu görüyorum.

Bu sebeple hangi hallerde bir lordu sürgün etmeliyiz bunu anlatacağım sizlere.

İlk olarak her zaman krallığınız hakkında araştırma yapabilecek bir npc yi yanınızda tutmanızı tavsiye ederim.

Çünki bu hem bakan sorunu çözümü,hem sürgün etme için , hem seferlere katılımı yükseltmek için lazım.

Şimdi gelelim sürgün konusuna.

Öncelikle bir lordu sürgün etmek öyle kolayca karar verilecek bir durum değildir.

Lordun akrabaları ve dostları özellikle size sırt çevirebilirler.Daha da önemlisi Bir kez sürgün hakkınızı yanlış yere kullanırsanız artık bir çok lord size hizmet etmek istemeyebilir.

Seferlere katılım düşer. İhanet etme riski artar.

Peki cidden bir lordun bize ihanet edip etmeyeceğini nasıl anlayabiliriz.

Bunun bir çok yolu var..

1- Bu lordun elinde şehir varsa o şehirde işletme kurmayı deneyin. Eğer gerçekten ihanet etmeyi düşünüyorsa o şehirde lonca başkanı işletme açmanıza izin vermez. aslında lonca başkanı değildir izni vermeyen.

Şayet işletmeniz varsa kapatıp açmayı deneyin bu sayede kesin bir ip ucu elde edebilirsiniz.

2- Sizin Krallığınızın vatandaşı olan bir npc ye Sana bir sorun var ,"Kendi lehimize kullanabileceğin bir bağlantın var mı" diye sorun. Bu sayede lordlarınızın sizinle gerçekten ilişkilerinin boyutunu öğrenebilirsiniz.

- ye geçmiş lordlar taraf değiştirmeye müsait lordlardır. özellikle -20 yi geçmiş lordlar artık sizi kendileri için rakip görmeye başlamışlardır ve her an her fırsatı değerlendirmeye hazırdırlar.Topraklarını kaybetmemek için ilk fırsatta başka tarafa geçerler.

3-İlişkiniz - lere geçmiş lordun topraklarını inceleyin. Sınıra uzak bir lord ,içlerde kalmış bir lord karşı tarafa güvende olmayacağı için geçmek istemez.

4- İlişkiniz - lere geçmiş sınırda olan bir lord daha çabuk taraf değiştirir ve genelde komşu tarafa geçmeye meyillidir.

5- Zırt pırt tartışma çıkaran ve krallık içinde bir çok lordu kendisine rakip gören lordlarda daha iyi anlaşabileceğini düşündüğü tarafa geçmeye meyillidir.

Neticede elimizde net bir veri işletme konusudur.
Diğerlerinde ilişkinin boyutlarını incelemelisiniz.

Ancak bir çoğunuzun surda hataya düşeceğinizi biliyorum.Onuda açıklayayım rehber tamamdır.

Onurlu bir lordsunuz. Bir lord ile tanıştınız. tanıştığınız anda ilişkiniz 40 idi. sonra yükseldi ve zamanla düşüşe geçti.

Bir baktınız 20 de gözüküyor.npc yi araştırmaya gönderdiğinizde bu lordla aranızın aslında -20 de olduğunu göreceksiniz.

Bu onurlu bir lorddur. Onurlu lordlar kolay taraf değiştirmezler. ancak tehlikedesiniz.

Bu konu hakkında Öneriler bölümüne bir konu yazmıştım onu okursanız anlarsınız.

http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,174852.0.html

Yine de kafası karışan karar vermekte zorlanan olursa bana durumu açıklayan bir mesaj yazarsa cevaplamaya çalışırım.

Edit: Düzenlemeler.

Dipnot: Derebeyini sürgün ettiğinizde elindeki tüm toprakları almış olursunuz. Gittiği yere yapayalnız gider. Yani hiç askeri olmaz. Sıfırdan başlar.

Siz Sürgün etmeden derebeyi taraf değiştirirse şayet;
Elinde kale veya şehir varsa geçtiği krallığa geçer. Kale ,şehir ve bunlara bağlı olan köyler. Sadece köyü varsa köy sizde kalır.

Eline sağlık. Çok güzel bir rehber olmuş. :smile:

Henüz bana ihanet eden bir lord olmadı.
Dün kendi krallığımı kurdum 8 tane derebeyim var ve hepsiyle aram iyi. En düşük ilişki 25.
Tehlikede değilim sanırım. :smile:

Eyvallah sağol :smile:
İlk başlarda pek eden olmaz. oyun sonlarına doğru lord sayısı 30-40 lara geldiği zaman başlar artık.

peki abi ben tüm kalradyayı ele geçirdim (nizar ve ctrl+alt+f4 sağolsun) peki şimdi taraf değiştirirlermi eğer yaparsa onu kendi tarafıma tekrar alabilirmiyim yok taraf değiştirmez ama değiştirirse yanına alamazsın diyosan en güzel kalradya kızı hangisi daha bekarım da(nerelere saptırdım lem konuyu)

mannaq said:
peki abi ben tüm kalradyayı ele geçirdim (nizar ve ctrl+alt+f4 sağolsun) peki şimdi taraf değiştirirlermi eğer yaparsa onu kendi tarafıma tekrar alabilirmiyim yok taraf değiştirmez ama değiştirirse yanına alamazsın diyosan en güzel kalradya kızı hangisi daha bekarım da(nerelere saptırdım lem konuyu)

Bir kez Firentis ilişkimiz 80 iken taraf değiştirmişti. 3-4 kez savaş alanında karşılaştık. 5. sefer geri gelmesini teklif ettim geldi. Haringoth kalesini ona vermiştim. taraf değiştirince geri almıştım. gittiği krallık bir köy vermişti.ona rağmen döndü ve bir daha taraf değiştirmedi.

Titan of Wars said:
gerçegten güzel rehber . tebrikler :lol:

Teşekkür ederim. Genelde forumda çok konusu geçen konuları rehber olarak hazırlıyorum. bu sıralar pek çok kişinin derebeyi sürgün etme konusunu sorduğunu cevap verenlerinde bir şey bilmediğini farkettiğimden dolayı hazırladım. umarım işinize yarar.

Tatura said:
Eyvallah sağol :smile:
İlk başlarda pek eden olmaz. oyun sonlarına doğru lord sayısı 30-40 lara geldiği zaman başlar artık.

Banada İlk Başta Olmadı Ama Sonradan Oldu .

Dediğin gibi yapıp yoldaşlarımdan hepsini yolladım amaç biraz kafa dinlemek
Ama gelsin biri iki gün sonra diğeri bir hafta ortalıkta yok ne etkiliyor o kadar

Back
Top Bottom