Tactici de lupta impotriva factiunior din Mount&Blade

Users who are viewing this thread

Ace_Hood

Regular
Aceste tactici sunt folositoare din punctul meu de vedere daca gresesc va rog sa ma corectati :mrgreen:

1. Nordicii

In general nordicii au o infanterie solida si arcasi destui de buni. Daca esti pe jos , 3 Veterani nordici te pun la pamant imediat .

Ca sa combati infanteria lor ar trebui sa folosesti aceleasi trupe ca si ei sau altele precum : Swadian Infantry , Vaegir Infantry sau Rhodok Sergeants. O alta metoda ar fi multa cavalerie rapida cu arcuri. Ma refer la Khergiti. O sa le faceti o fugareala buna si cat alearga ei dupa voi ii umpleti de sageti ! Dar aveti grija la cei cu securi mari ! O lovitura bine plasata va poate trimite calul la Doamne-Doamne intr-o clipita :wink:

2.Swadenii.

Swadienii , dupa parerea mea sunt factiunea specializata in toate stilurile de lupta . Poate le lipsesc arcurile , dar compenseaza prin damage-ul arbaletelor. Au cea mai buna cavalerie grea (Swadian Knights) Care se pot dovedi inamici strasnici. Cat despre infanterie , este modesta pana la Swadian Sergeants. Ca sa le combateti Crossbowmenii adunati multi arcasi(Vaegirs+ Nords) si cat despre infanterie cativa Nord Veterani si huscarli ii rezolva. ! Dar adevarata problema sunt cavalerii . Singurii ,,prieteni'' ai lor sunt Vaegir Knights , care le pot rezista , dar nu pentru mult timp. Multi dintre ei au caii cu armuri , asa ca sunt greu de doborat. Cavaleria usoara si rapida sunt o alegere buna ca sa ii faceti sa va urmareasca si sa ii omorati , dar odata ce v-au incoltit nu aveti scapare . !

3. Vaegirs. Acestia ii ilustreaza pe vechii rusi . Arcasi strasnici , infanterie buna, si cavalerie destul de bunicica.

Ca sa le combateti arcasii - Rhodoks crossbowmens sau swadian crossbowmens + nord archers.

Infanteria grea ( Garzile Vaegir ) sunt o problema fiind bine echipati , armuri solida (banded armor- 49 ) si Securi de 46 damage  :neutral: Nordicii le vor rezista destul de bine. Cat despre cavalerie , swadian knights vor avea grija buna de ei .

4.Rhodoks. Aici nu sunt multe de spus , intrucat seamana cu swadenii doar ca nu au deloc cavalerie precum nordicii , dar sunt minunati la apararea castelelor. Cei mai buni crossbowmeni din joc , infanterie specializata in distrugerea cavaleriei.

5.Khergits... Luai-ar naiba. Daca sunteti inamicii lor aveti o problema serioasa. Astia sunt cei mai mari lasi .Arcul si calul rapid si fuuug de tine cat ii tin picioarele(ale calului mai bine zis) . Asteptati pana li se termina munitia in cel mai bun caz si apoi pe ei. Khergits Lancers sunt cei mai bine echipati ( Lamellar Armor - 50) Si cateodata heavy sabre( 36).

Daca aveti ceva de adaugat , sunteti bine-veniti. :razz:
 
  Ace nu te lua de ...
      1.Khergiti  :mrgreen:  sunt preferatii mei..........si tocmai de aia o sa incep cu tacticile mele impotriva lor,desi de regula sunt vasal al Hanului,si deci khergitii cu care lupt sunt dezertori,sau vreo cativa rataciti la alta factiune.....intr-adevar e haos,adica ei galopeaza in toate directiile si trag sageti,cred ca depinde de armura,eu scut nu folosesc,si de agilitatea calului.eu joc horse archer,deci fug dupa ei,sau ma las fugarit de ei si le raspund tot cu sageti de regula - am 2 tolbe mari. daca am infanterie si arcasi in companie,caut sa ii pun pe hold position undeva pe un deal,si de acolo sa fac ce or putea,pt ca daca incep sa alerge dupa cavalerie,si-o fura imediat. plus ca ei,ca si tine de altfel trebuie sa vii atent mai mereu,ca de altfel ca si importiva oricarei cavalerii sa nu te trezesti dintr-o parte de undeva cu un couched lance care iti strica ziua.
    Tot la capitolul asta,o tactica neortodoxa,dar utila contra steppe bandits este sa mergi,cu trupele eventual,la marginea plansei,si sa dai hold position acolo....banditii vin si se aliniaza la marignea plansei de asemenea si trag de acolo cu sageti sau jarid,si poti sa ii cureti relativ usor....e o tactica buna mai ales cand ai trupe putine sau esti la inceput sau pur si simplu nu vrei sa te fugaresti cu ei toata plansa.
    2. Swadienii.....da,cam problematici pt ca au un mix de trupe de regula...iarasi ca horse archer,sincer caut sa dau headshoturi la swadian knights,desi coifurile alea sunt ff rezistente,cred ca au de la 50 in sus,nu?...infanteria,doar sergentii si swadian infantry sunt mai greu de doborat,si sharpshooterii,desi nu-s la fel de rezistenti ca omologii lor rhodok,dar despre ei mai incolo.....plus ca au unii au scuturi.....o tactica general valabila daca joci ca archer contra heavy infantry.....trage la picioare!!! cam toti au leather boots sau nomad boots,nu prea rezistente....
  3. Vaegir....cavaleria lor fata de swadieni are mai putini cai in armura,deci o tactica macar de inceput e sa le ataci caii,desi eu ca horse archer nu sunt fan al ideii asteia,zic doar ca e fiabila,oarecum,daca ai de ex infanterie grea care sa ii atace dupa ce ii dai jos. in rest...arcasii lor sunt rapizi,dar au armuri de piele slabe,si daca ii tai de pe cal,cu bonusul de viteza cu tot,s-au dus dintr-o lovitura,depinde cu ce ii lovesti - 1h ,2h sword,etc. totusi ferea la ei caci multi au topoare,inclusiv cavaleria - bardiche-ul specific lor.
  4. Nords....arcasi buni,cu arcuri destul de puternice,dar cu viteza mai mica de armare - longbowsi cu armuri slabe...daca sunt multi si grupati insa,e mai nasol. Infanteria....armuri bune,de la trained warrior in sus mai ales,topoare si javelins,si scuturi desigur.  eu ca horse archer iarasi ii fac sa fuga dupa mine si daca vor sa fuga mai repede lasa scutul jos si atunci ii dobor cu o sageata doua...sau trag la picioare...altfel,cu arme de contact....cred ca e indicat sa ii lovesti tot cu topoare pt ca au scuturi.plus ca si coifurile lor sunt destul de rezistente.
  5. Rhodok....pt cei care nu stiu,trupele rhodok,fata de omologii lor swadian sau oricare....au factorul "Iron Flesh" mai mare....dupa mine,sergentii rhodok sunt cei mai pacatosi dushmani....ii lovesc iar si iar pana cad....plus ca multi sunt echipati cu acel glaive,care are alonja mare si damage de asemenea,si e ideal contra cavaleriei,dupa mine....sharpshooterii la fel,plus ca am obs eu ca fata de swadieni au in pkus scuturi plus rezistenta mai mare...restul trupelor....sageti la picioare,sau un scimitar la clavicula,de pe cal,ce altceva.


    reguli generale....dupa mine...picioarele sunt cele mai expuse,cam la toti,dar acolo...cu sageti....in rest....o sabie buna - dupa gustul fiecaruia,eu prefer un scimitar,pt ca e cel mai rapid,plus ca e sabie tipica de horse archer. o armura si-un coif bune,scut personal nu folosesc....prefer sa am trupe de cavalerie in companie,majoritatea khergiti,plsu ceva swadieni sau vaergi,pt un plus de soc.
    O tactica folosita aproape la fiecare inceput de batalie,si utila si la skilluri mici si dupa ce mai evoluez.....cand incepe batalia....dau ttuturor hold position,daca se paote pe un deal ceva cu atat mai bine si atac singur,pentru ca adesea inamicul avanseaza incet,in linie de atac...si trag in ei o tolba de sageti,mai fac o trecere doua si mai tai cate un gura-casca....si daca se ingroasa gluma si ma urmaresc,dau comanda charge,care vine cu atat mai bine cu cat formatia dusmanului e ravasita,micsorata,sau cu spatele la trupele mele,urmarindu-ma pe mine care fug in alta directie. exceptie fac de regula banditii,care ataca direct....dar ei iarasi au arme mai slabe si armuri aproape inexistente....
    Poate tot aici,poate separat,propun discutarea de tactici in caz de aparare/atac asediu.
 
    Ca si Ace,astept si eu cu placere pareri,opinii,idei,tactici ale altor colegi forumisti!!!
   
 
Adaug și una pentru Warband.

6. Sarranid Sultanate.

Pot să spun că au cea mai buna infanterie ușoară. Trupele sunt balansate și folosesc avantajul unor arme rapide ca Elite Scimitar. Daca te pupi cu o Gardă sunt sigur că nu va fi ușor să-i blochezi atacurile. Un alt avantaj sunt vechii prieteni - Skirmishers. De obicei stau in grupuri aruncând sulițe mai dihai decât Khergiții. Parca i-ar fi pus Domnul la un loc intenționat să-ți anihileze toți caii. Și în sfârșit - Mamlukes. Daca întâlnești vreo 10 the câmpul de bătălie, află că nu va fi o zi prea bună. De obicei, eu folosesc Arbaletiști aliniați pentru a le ruina atacul.
 
NicotiN said:
Cat mai multi cavaleri swadian:smile: la siege doar crosbowmen le fac probleme


    Cat mai multi,daca iti permiti si ii poti antrena sa ajunga la rangul asta. Buni pe campul de batalie,bunicei ca trupe de garnizoana,pentru ca unii sunt inarmati cu lancii,mai putin eficiente intr-o asemenea situatie.
 
Tacticile si trupele folosite, depind mult de modul de joc al fiecaruia.
Dupa parerea mea, cea mai buna cavalerie este o combinatie intre swadian knights si saranid mamluks... pe un foarte apropiat loc doi este cavaleria khaergitilor.
Cea mai buna infanterie este o combinatie intre nords si rhodoks, pe locul doi fiind vaegirs.
Cei mai buni arcasi sunt saranizii si norzii.
Eu unul incerc sa am o combinatie de infanterie nords si lancieri rhodoks, sustinuti de o combinatie de arcasi nords, saranizi si arbaletieri rhodoks, iar cavaleria ar fi o combinatie de saranids, swadians si khaergit horse archers.

Vorbind numai de trupele de elita, armata ar fi cam asa:
Nord huskarls
Rhodok sergeants
Saranid master archers
Rhodok sharpshooters
Saranid mamlukes
Khaergit veteran horse archer
Swadian knight
 
Lup_Alb said:
Cei mai buni arcasi sunt saranizii si norzii.

Cred totusi ca Vaegirs au cei mai buni arcasi. In materie de fire power, crossbows rhodoks sunt cei mai buni.
Norzii sunt lenti si fara prea mare precizie iar saranizii nu au forta mare de penetrare. Evident comparand tupele de elita.

Eu folosesc numai swadian knights cand ma mai ia dorul de single player. Sunt excelenti 'on the field' si buni la siege. Cand atac castele mai iau o mana de arcasi/xbows.
Tot la tactica as include si modul de a-ti imparti resurele si ma refer aici la armata. In castelele/orasele ocupate, nu las decat maxim 20 de soldati si nu de elita. Astfel am un castig la intretinere mic in timp ce atacurile asupra lor oricum vor fi de cateva sute de soldati inamici, punct in care ma duc cu grosul cavaleriei si ajut castelul respectiv. In cazul in care toata armata inamica e pe el, il las prada si astfel nu am paguba prea mare, dupa care il re-asediez si il iau din nou. Cu costurile la minim iti permiti sa tii dupa tine tot timpul 70-80 de knights cu care faci praf orice.
strategia pe care o folosesc este de charge and regroup in special cand am de a face cu batalii de 1:3 sau mai mari, pentru a reduce pierderile. Inca o data cavaleria e perfecta pt asa ceva, asa ca nu ma mai stresez cu o armata "colorata" si greu de calatorit cu ea.
 
Eu am auzit ca armata buna ar fi asa  Cavalery=Swadian Knight  Ifantry=Nord Suscarl  Archers=Rodoock Sharpoter insa mie imi plac saradini deoarece arata fain acum nu stiu ce sa aled doar arcasi doar ifanterie sau doar cavalerie bine cu o armata de Swadian Knight am facut prapad acopaclipsa am fost atacat de 300 soldati eu cu vreo 70 suadian Knight si cati va ma at arm si footman putini am facut prapad.
 
Insa ca recruti sunt buni nordici deoarece au scut topoare mici si mari insa am o intrebare am vazut ca multi folosesc Veigir Marcksman sau *** le zice de ce ?
 
Apropo saradini arcasi nu au raza de atac mare fata de rodock sau nord si parca le e frica sau ceva de genu ei se opresc din atac daca sunt aliati in lupta parca nu vor sa i raneasca fata de alti care nu se opreau.
 
La aparare e foarte bine sa ai arcasi insa si cta de infanterie mai ales daca sunt scari deoarece aia au scuturi si ajung la ai tai i omoara e bine daca inamici utilizeaza turn deoarece ala pana ajunge ai tai i omoara sau macar tu sa fi in armura epica o ciocanul e singura arma care sfideaza scutul 100% indiferent de marime sau rezistenta si da dmg mare si poti lua mai multi prizonieri.
 
Apropo am observat ca exista Mount and Blade Si Mount and Blade Warband care e diferenta inafara ca unu contine cuvantul Warband ?
 
Postare sextupla! Nu am mai vazut pana acu' si pentru asta te felicit cu 1 saptamana "mute", ca sa ai timp sa citesti regulile forumului.
 
Nordicii sunt cei mai usor de combatut, ai doar cavalerie, ii ataci in plin, cand ai ajuns, tu te dai jos si ajuti cavaleria de jos, nu rezista.
Nomazii sunt usor de combatut daca te folosesti de un truc, te pui pe limita hartii cu trupele, ii astepti, se aliniaza, ii iei unul cate unul. Desi o sa fie enervat, este mai putin enervant decat sa lupti 30 de minute cu ei când nu ai chef.
 
am eu o tactica buna pentru toate factiunile din joc sabia scutul arcul si lancea =)))
am terminat jocul fara cheat de 3 ori si i-am batut pe toti
 
Mihai1000 said:
Apropo am observat ca exista Mount and Blade Si Mount and Blade Warband care e diferenta inafara ca unu contine cuvantul Warband ?
Pai,cel fara Warband in nume este mai vechi,grafici mai slabe(daca te intereseaza graficile),si este mai diferit in anumite aspecte.Spre exemplu,harta este diferita,regii diferiti(nu ca ar schimba gameplay-ul prea mult),ai multiplayer pe Warband,o campanie in care devii rege si ai vasali,poti sa "upgradezi" "eroii" (cei pe care ii iei din taverne) la rang de vasal sau guvernator daca le dai castel/oras,soldatii o sa te paraseasca daca au morala joasa, si mai sunt multe alte diferente.Poti sa cauti pe net daca chiar doresti
P.S.:Stiu ca topicul asta este vechi,dar trebuia sa raspund
 
Back
Top Bottom