*** jucam Mount&Blade?

Users who are viewing this thread

Ace_Hood

Regular
Salut tuturor. Chiar acum am observat ca avem si noi un mic subforum aici ! :mrgreen: Ce bine  :!:

*** jucam noi Mount&Blade ! *** ne construim armata , ce factiune preferam , stilul preferat de lupta :cool:

Eu pun mult suflet in fiecare joc nou pe care il fac ! Intai omor niste looteri si fac cam 5000 dinari ma echipez bine si incep a recruta . Trebuie sa spun ca iubescSwadienii si armata lor ? De ce ? Pai sunt foarte pasionat de statele medievale vestice (Anglia , Franta sau Sfantul Imperiul Roman -Fosta Germania in vremiuri medievale ) si Swadia le recreeaza minunat. Swadian Knights sunt cavalerii feudali ce distrug totul , Crosbowmenii folositi in batalia de la Agincourt de catre englezi ce au distrus trupele franceze sau infanteria solida !  :mrgreen:II iubesc pe toti !

Armata - 3 Swadian Knights

              7 Swadian Man at Arms

            12 Swadian Infantry

            30 Swadian Footman

            6 Swadian Sharpshooter

            16 Swadian Crossbowmen

            25 Swadian Skirmishers

Asa o armata distruge tot va garantez ( Pentru Khergiti mai multa cavalerie -Macar 25 Man at Arms)

Stilul de lupta : Calutul meu Murgu  :grin: - Prietenul meu Bun - Mounted Combat BABY :lol:

Echipament : Heraldic Mail with Tabard

                    Scale gauntlets

                    Mail chauses

                    No Helmet

                  Balanced Arming Sword

                  Kinghtly Shield

             
Destul despre mine ! Voi ? :smile:
 
Salut ! Bine ne-ai gasit !

Mie imi plac nordicii . Iar la inceputul jocului stau prin arena de mai fac ceva dinari si imbunatatesc manuirea armelor . Apoi daca sunt party-uri mici de looteri le atac singur , iar daca sunt mai mari  imi iau ceva oameni din satele apropiate . Fac asta cateva zile sau cel putin pana strang ceva banet . Ce mai pot spune e ca imi place buzduganul ca arma .
 
Mie imi plac armatele compuse din mai multe tipuri de unitati.
Infanteria formata din Nords si Rhodoks (cei mai buni infanteristi, rezistenti si versatili, Rhodoks-ii opresc cavaleria si Norzii rad orice alta infanterie)
Arcasii Saranizi sunt foarte rapizi si foarte aproape de ei sunt arcasii Nords-ilor. Prefer un amestec intre aceste doua tipuri de trupe... Saranizii sunt mai rapizi dar mai slab protejati iar Norzii desi au rata de foc mai lenta, au damage mai mare si sunt mai bine protejati cu armura.
Cavaleria cea mai buna este un amestec de Swadian knights si Saranid mamluks, adevarate tancuri.
Pentru mine prefer un warbow cu khaergit arrows si un elite scimitar saranidsi un scut de cavalerie. Pastrez si un buzdugan pentru misiunile in care trebuie sa capturez prizonieri. Prefer armura cat mai usoara si cu protectia cat mai mare, de obicei armuri saranide sau vaegire...
 
Mie imi place sa joc total neconventional cu armate din toate natiunile pe campul de lupta dezorganizat ...........imi place sami fac armata din toate natiunile deoarece  nu este una suprema si asa iau si dacolo si dacolo .....

cavaleria e preferata mea :X:X:X  arcasi infanteria toata o tin in castele iar cu o cavalerie in numar de 100 oho e deja prea mult distrug tot :X:X

Cemi place ca arma este arma de doua maini mai precis sabia ...

echipamentul meu este : o sabie two handes
                                        o sulita
                                        o armura puternica
                                      un cal iute
                                      si nste cizme bune
                                      si niste manusi mai ieftine
                                    nu folosesc scut arc si coif

Eu fac bani prin arena atacand niste looteri si arzand sate......Am declarat razboi unei factiuni special ca sa le pot arde satele....din suplies care le iei arzandule faci averi ..mai gasesti si un lord cu o armata mai mica il naucesti iei din item pool tot si il vinzi.
Cam asa am facut eu averi imense.
Nu sunt vasal Sunt rege si *** sa zic am o avere fparte buna am cucerit toata factiunea swadia cu usurinta :smile:) dar pacat ca nu am valasi o natiune intreaga condusa doar de un rege:smile:)

Da acuma mam apucat de with fire and sword ca mam cam plictisit de m&b







 
    Pai poate continuam, sau facem alt topic separat pentru Fire and Sword? ma bucur sa gasesc un asemenea topic,sincer la asta ma asteptam cand am intrat pe forum prima oara,impresii de joc,schimb de idei si tactici. 
  Ca si King Ion, de cand a iesit Fire and Sword am neglijat total M&B-ul,dar acolo de regula jucam Khergit Style: sabie curbata,de preferinta Balanced Scimitar,are cea mai mare viteza cred ca 105 sau 108, daca gasesc MAsterwork si mai bine, idem pentru arc, si 2 tolbe de sageti,fara scut. Apoi Lamellar vest pentru armura si spiked helmet sau Khergit guard sau cavalry helmet,daca prind asa ceva,astea doar captura, nu o sa le vedeti disponibile in niciun armor shop. Cal, ceva solid,in caz ca lupt cu infanterie multa,dar si destul de iute,macar sa stau paralel sau un pic in fatza pt horse-archery cu cavaleria dusmana....descrierii ii corespunde un Hunter,chiar heavy. Trupele din companie....de cele mai multe ori mix de natiuni,uneori preponderent khergit,deoarece majorittatea cavaleriei lor are arcuri,deci pot fi folositi si in garnizoane,sau static pe campul de lupta,cativa sergenti sau alt tip de infanterie grea si cam atat.
  Tactici de joc....*** ziceam prefer echipamentul Khergit,asa ca inca de la inceput imi fac drum catre stepa si ma lupt cu steppe bandits, si de acolo incep sa adun sabii curbate,arcuri,sageti,cai. apoi cand mai cresc in skill,pe langa dezertorii ocazionali,merg in regatul Norzilor....am avut cazuri cand am luptat cu o trupa de 15-20 de Sea Raiders si de pe urma lor am dobandit echipamente de top,gen Lordly Byrnie sau macar Hardened si Masterwork Nordic Sword,nu mai zic de topoare sau coifuri,au echipament bun,si daca nu il pastrati pt voi sau companioni,merge ff bine la vanzare,mai ales daca e si skillu la trade mai ridicat.
     
 
Irbis eu despre Fire&Sword nu pot zice mare lucru pentru ca nu am jucat mult dar am observat ca Suedezii au cei mai buni muschetari , Polonezsii au o infanterie solida si Cossack Khanate sau cam asa sunt bazati gen Khergit ! Multe trupe pe cai + arcuri :mad:
 
  DA,acuma sunt calare pe Fire & Sword, imi pastrez stilul si joc cu Crimean Khanate,adica tatarii. si desigur,cavaleria are arcuri,uneori scuturi si sulite. au si muschetari si arcasi,infanterie grea nu prea in schimb. Cazacii - Cossack Hetmanate sunt altceva, astia se axeaza masiv pe arme de foc,nu cred ca au unitati cu arcuri. Polonezii si Suedezii intr-adevar au destule unitati grele, si cavalerie si infanterie,inclusiv cu arme de foc iar Muscovite sunt undeva intre toate celelalte 4 natiuni as zice eu,au si arcasi ,si muschetari,si ceva trupe grele.
  Dupa parerea mea,daca ai skill-uri suficiente,poti sa joci oricum,cu orice fel de arma,armura,cal, si trupe in subordine....de aia si este un joc de tip RPG - poti fi oricine iti doresti  :grin:
    Spor la jucat :wink:
 
Mie ma-i placut prima oara saranizi da dupai au inceput sam-i placa si nordici.


echipamentul meu este : o sabie two handes(su topor)
                                        crossbow si bolt
                                        armura de calaret saranid
 
eu prefer sa imbin infanterie de la nords, arcasi vaegir si niscaiva skirmishers de la kerghits...Rad tot in cale cu astia...Incerc sa mentin o ratie de 3 arcasi si 2 norzi la fiecare skirmisher calare pe care-l am.Eu personal prefer sa lupt calare... folosesc predominant armuri nordice, un strong/kergit bow, doua tolbe de sageti si un bastard sword sau un 2handed scimtar.umblu calare doar pe hunters.
 
Back
Top Bottom