Poll

Size göre en iyi klasik müzik sanatçısı kimdir ?

Ludwig Van Beethoven
10 (27%)
Wolfgang Amadeus Mozart
10 (27%)
Johann Sebastian Bach
5 (13.5%)
Richard Wagner
2 (5.4%)
Joseph Haydn
0 (0%)
Johannes Brahms
0 (0%)
Franz Schubert
1 (2.7%)
Peter Ilyich Tchaikovsky
4 (10.8%)
Frederic Chopin
3 (8.1%)
Giuseppe Verdi
0 (0%)
Antonio Vivaldi
2 (5.4%)

Total Members Voted: 33

Author Topic: Klasik Müzik  (Read 4514 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Muslih Hünkâr

• Squire
  • *
    • View Profile
  • Faction: Neutral
Klasik Müzik
« on: April 22, 2013, 09:16:44 AM »
  KLASİK MÜZİK

Klasik batı müziği, genelde yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür.

Klasik batı müziği dönemleri

* Rönesans : 1450–1600 yılları arasında, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönem : org, klavsen, arp en çok kullanılan çalgılar

* Barok : 1600–1750 yılları arasında, karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavyeli çalgıların rağbet gördüğü dönem. Barok dönemin ünlü bestecileri Händel, Vivaldi ve Bach'tır.

* Klasik : 1750–1820 yılları arasında, pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, arp ve klavsenin yerini piyanoya bıraktığı dönem. Dönemin ilk akla gelen bestecileri Mozart ve Haydn'dır.

* Romantik : 1820–1901 yılları arasında müziğin kültürel hayata girdiği ve eğitim kurumlarının adımlarının atıldığı, melodi ve ritmin dikkate alındığı dönem. Beethoven, Weber , Schubert ve Rossini, Chopin, Liszt, Paganini Romantikler kuşağı olarak bilinir.

* Modern : Klasik batı müziğinin değerlerinde kriz yaşandığı dönem. Debussy, Ravel, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin döneme damgalarını vurmuşlardır.

En çok bilinen ve açık oylamaya açılan klasik sanatçılar arasından en iyisini beraber seçeceğiz.

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

Osmanlı Türk Klasikleri

...........

Devamı gelecek...
« Last Edit: April 23, 2013, 02:08:25 PM by Muslih Hünkâr »
Ben bu dine söveyim de çüküm büyüsün

Deli Paşa

• Language Moderator
  • *
  • I am neither Sith nor Jedi. I am much more!
    • View Profile
  • Faction: Khergit
  • MP nick: WTF_DeliPasa
  • M&BWBWF&SNW
Re: Klasik Müzik
« Reply #1 on: April 22, 2013, 08:33:27 PM »
Chopin'i işaretledim. En beğendiklerim listesinin başında geliyor.

En meşhur ve benim en beğendiğim bestesi:
Frederic Chopin - Funeral March

Muslih Hünkâr

• Squire
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: April 23, 2013, 06:38:19 AM »
Chopin'i işaretledim. En beğendiklerim listesinin başında geliyor.

En meşhur ve benim en beğendiğim bestesi:
Frederic Chopin - Funeral March
Bendensin. :) Bende en çok Chorpin'i severim.

http://www.youtube.com/watch?v=HcfmbRo8CP0

Sam Fisher

• Grandmaster Knight
  • *
  • DimeBerk Darrell
    • View Profile
  • Faction: Swadian
  • WBWF&SNW
« Reply #3 on: April 23, 2013, 07:07:11 AM »
Osmanlı Türk müziğini daha da genişletebilirsin. Türk müziği tarihi kesinlikle çok çok geniştir fakat ne yazık ki bu muhteşem eserlerden pek azı günümüze ulaşabilmiştir.

Mesela Erkan Oğur'u sık sık dinlemenizi tavsiye ederim. Türk müziğinin eski eserlerini ortaya çıkaran ve harika bir şekilde yorumlayan muazzam bir sanatçı. Hatta Türk müziği tınılarını ve makamlarını çalabilmek için perdesiz gitarı icad etmiştir. Hemen hemen bütün Türk müziği çalgılarında uzmanlaşmıştır.

Şunu dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim: http://www.youtube.com/watch?v=VPbOJJ-l6Fg

Biz Türk müziğinin kıymetini ne yazık ki bilmiyoruz. Dünyanın büyük bir ilgiyle takip ettiği bu muhteşem sanatçıları pek çoğumuz bilmez ne yazık ki. Türk müziği, batı müziğinden gerek makam çeşitliliği açısından gerekse equal temperament'e göre çok daha karmaşıktır ve bu da müziksel olarak daha zengin eserlerin yaratılmasına yol açıyor. Son 20-25 yıllık dönemde Batı müziği uzmanları da bu zenginliği fark etmiş olacak ki Türk müziğine dair daha çok bilgi edinmek ve daha eski eserlere ulaşabilmek için birçok çalışma yürütmektedir. Bunun dışında gerçek Türk Müziğini merak ediyorsanız Kırgızistan, Türkmenistan gibi Orta Asya devletleri Türk müziğini daha iyi muhafaza edebilmiş bize göre. Sonuç olarak Türk müziği batı müziğinden daha zengindir ve üstüne daha çok düşülmesi gereken bir nokta Türk müziği.

Edit: Oylamada oyum Bach'a, her ne kadar böyle bir oylamanın biraz haksız olduğunu ve bu alanda hangisinin en iyi olduğunu seçmenin adil olmayacağını bunu için hiçbirimizin yeterli müzik bilgisine  sahip olmadığını düşünsem de.  Hepsi harika sanatçılar ve günümüz müziğine etkileri çok büyüktür. Benim oyumu Bach'a vermemin sebebi equal temperament'ı bularak yukarıdaki sanatçılar dahil olmak üzere o tarihten bu yana yapılan müziğin temelini atmasıdır. Yani o zamandan bu yana yapılan her müzik eserinde Bach'ın hatta Zhu Zaiyu'nin emeği vardır bir yerde.
« Last Edit: April 23, 2013, 07:24:14 AM by Sam Fisher »
(click to show/hide)

Tenzō

• Hmm...
  • Grandmaster Knight
  • *
  • Namjon yeobi.
    • Skype - tenzotw
    • Steam - twtenzo
    • View Profile
  • Faction: Rhodok
  • MP nick: Tenzo
  • WBWF&SNW
« Reply #4 on: April 23, 2013, 08:39:15 AM »
Carl Orff: Carmina Burana

İlk ve son 3 dakikada çalınan O' Fortuna parçasını ne zaman duysam ürperiyorum.
On evil's pillow lies the alchemist
Satan Thrice-Great, who lulls our captive soul,
And all the richest metal of our will
Is vaporised by his hermetic arts.

Muslih Hünkâr

• Squire
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: April 23, 2013, 01:41:49 PM »

Biz Türk müziğinin kıymetini ne yazık ki bilmiyoruz. Dünyanın büyük bir ilgiyle takip ettiği bu muhteşem sanatçıları pek çoğumuz bilmez ne yazık ki. Türk müziği, batı müziğinden gerek makam çeşitliliği açısından gerekse equal temperament'e göre çok daha karmaşıktır ve bu da müziksel olarak daha zengin eserlerin yaratılmasına yol açıyor. Son 20-25 yıllık dönemde Batı müziği uzmanları da bu zenginliği fark etmiş olacak ki Türk müziğine dair daha çok bilgi edinmek ve daha eski eserlere ulaşabilmek için birçok çalışma yürütmektedir. Bunun dışında gerçek Türk Müziğini merak ediyorsanız Kırgızistan, Türkmenistan gibi Orta Asya devletleri Türk müziğini daha iyi muhafaza edebilmiş bize göre. Sonuç olarak Türk müziği batı müziğinden daha zengindir ve üstüne daha çok düşülmesi gereken bir nokta Türk müziği.
Haklısın, dediğim gibi devamı gelecek. Biraz daha bilgi toplamam gerek.

Edit: Oylamada oyum Bach'a, her ne kadar böyle bir oylamanın biraz haksız olduğunu ve bu alanda hangisinin en iyi olduğunu seçmenin adil olmayacağını bunu için hiçbirimizin yeterli müzik bilgisine  sahip olmadığını düşünsem de.  Hepsi harika sanatçılar ve günümüz müziğine etkileri çok büyüktür. Benim oyumu Bach'a vermemin sebebi equal temperament'ı bularak yukarıdaki sanatçılar dahil olmak üzere o tarihten bu yana yapılan müziğin temelini atmasıdır. Yani o zamandan bu yana yapılan her müzik eserinde Bach'ın hatta Zhu Zaiyu'nin emeği vardır bir yerde.
Katılıyorum, hepsi iyi sanatçı ama biz temsili olarak forum içerisinde seçmek fena olmaz. Oysa hepsi birbirinden güzel, ama içinden mutlaka birine daha sempati duyulur.

Muslih Hünkâr

• Squire
  • *
    • View Profile
« Reply #6 on: April 23, 2013, 02:03:15 PM »
Sinirlendim. Vivaldi vivaldi vivaldi viva....(3333 tane)
Aa, cidden unutmuşum. K.bakma hemen ekledim.  :)

Sciliano

• Sergeant at Arms
  • *
  • Ampülü söndür güneş doğacak.
    • View Profile
« Reply #7 on: April 29, 2013, 06:30:25 PM »

Raydric

• Master Knight
  • *
  • Huzur İzlanda
    • View Profile
« Reply #8 on: April 29, 2013, 07:39:55 PM »
http://www.youtube.com/watch?v=vQVeaIHWWck
http://www.youtube.com/watch?v=3X9LvC9WkkQ
Moonlight sonata süper ya onun gibi hafif piyano parçaları arıyorum bende.

Deli Paşa

• Language Moderator
  • *
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #9 on: April 29, 2013, 08:06:58 PM »
http://www.youtube.com/watch?v=3X9LvC9WkkQ

Hungarian Dance'ı ben de çok severim. 4 el piyano versiyonu da epeyi güzeldir.

http://www.youtube.com/watch?v=8kY_V0xAoKk

En sevdiklerimden biri de bu; Ravel - Bolero Hatta en çok dinlediğim diyebilirim.

Megadeth

• Grandmaster Knight
  • *
  • Genesis
    • Skype - eternades
    • Steam - pseudohendrix
    • View Profile
  • Faction: Swadian
  • MP nick: WTF_Megadeth
  • M&BWBWF&S

Nonsense

Deli Paşa

• Language Moderator
  • *
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #11 on: April 29, 2013, 08:58:58 PM »

Calradianın Bilgesi

• Global Moderator
  • *
    • View Profile
« Reply #12 on: April 30, 2013, 05:30:43 PM »
Warner Bros çizgi filmlerinde bangır bangır klasik müzik çaldığındandır.
Mesela bakınız:
http://youtu.be/y4hs7vW8SV0?t=7m35s
http://youtu.be/YIbYCOiETx0
« Last Edit: April 30, 2013, 05:47:19 PM by Calradianın Bilgesi »

Dies Irae

• Moderator
  • *
  • What's even worse than a flute? - Two flutes!
    • Steam - hakann720
    • Twitter - hakantnaz
    • Twitch.tv - http://tr.twitch.tv/diesirae720
    • View Profile
  • Faction: Vaegir
  • MP nick: RRush_Dies_in_G_Minor
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #13 on: May 01, 2013, 08:06:58 AM »
Şu ana kadar bir çok sanatçının bir çok parçasını dinledim.Fakat Mozart sanki , ben burdayım , diye kendini belli ediyor.Bir süre mozart dinleyip tarzına alıştıktan sonra , diğerleri çok yabancı geliyor insana.Ayrıca Mozart'ın , bir dönem Beethoven'e bu konuda ders  verdiği de söyleniyor.

Bu arada Mozart hakkında bilgi sahibi olmak isteyen varsa , Bir Yaşam Öyküsü : Mozart ' ı okuyabilirler.Aynı şekilde biraz kurgusal bir film olsa da Amadeus da güzeldir.

Mozart - Symphony No. 25 in G minor

Mozart - Requiem Dies Irae

Mozart - Lacrimosa

Mozart -  Divertimento

Mozart - 4th Symphony

The best of Mozart Part 1

The Best of Mozart Part 2

« Last Edit: May 01, 2013, 08:16:55 AM by Dies Irae »

Muslih Hünkâr

• Squire
  • *
    • View Profile
« Reply #14 on: May 04, 2013, 01:10:08 PM »
Şu ana kadar bir çok sanatçının bir çok parçasını dinledim.Fakat Mozart sanki , ben burdayım , diye kendini belli ediyor.Bir süre mozart dinleyip tarzına alıştıktan sonra , diğerleri çok yabancı geliyor insana.Ayrıca Mozart'ın , bir dönem Beethoven'e bu konuda ders  verdiği de söyleniyor.

Bu arada Mozart hakkında bilgi sahibi olmak isteyen varsa , Bir Yaşam Öyküsü : Mozart ' ı okuyabilirler.Aynı şekilde biraz kurgusal bir film olsa da Amadeus da güzeldir.

Mozart - Symphony No. 25 in G minor

Mozart - Requiem Dies Irae

Mozart - Lacrimosa

Mozart -  Divertimento

Mozart - 4th Symphony

The best of Mozart Part 1

The Best of Mozart Part 2
Beklenen adam geldi. :) Çok güzel hepsi.