Author Topic: Türkiye ve Cemaatler,Tarikatlar Gruplar vs vb.  (Read 6674 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GökTürkHakaniKemal

• Squire
  • *
  • Permanently Banned
  • Mustafa kemal-Time dergisi kapağı
    • View Profile
  • Faction: Khergit
  • MP nick: Kekeme_kemal
Re: Türkiye ve Cemaatler,Tarikatlar Gruplar vs vb.
« Reply #45 on: July 08, 2011, 09:12:07 PM »
Abi bilgisayar başından kalkıp namaza gitmeye üşenen yaşıtlarım ve yaşıma yakın(Rakamsal olarak yüksek,zihinsel olarak düşük yakın deyip geçelim :D) insanların gidip düzenli namaz kılan yaşıtlarına kötü bir gözle bakmasını anlayamıyorum.Cemaatlere kötü diyen zihniyetede sövesim geliyor.Cemaatlerin Türkiye'ye getirdiği tek bir eksiyi göstersin birisi ALLAH aşkına."Atatürkçü"olanolduğunu sanan sayın dostlar,Atatürk'ün kurduğu cemaatler listesi ve bu cemaatlerden orduya getirilen asker sayısınıda söylesin hazır zahmet etmişken.

sadooocuk

• Guest
« Reply #46 on: July 08, 2011, 10:02:40 PM »
Abi bilgisayar başından kalkıp namaza gitmeye üşenen yaşıtlarım ve yaşıma yakın(Rakamsal olarak yüksek,zihinsel olarak düşük yakın deyip geçelim :D) insanların gidip düzenli namaz kılan yaşıtlarına kötü bir gözle bakmasını anlayamıyorum.Cemaatlere kötü diyen zihniyetede sövesim geliyor.Cemaatlerin Türkiye'ye getirdiği tek bir eksiyi göstersin birisi ALLAH aşkına."Atatürkçü"olanolduğunu sanan sayın dostlar,Atatürk'ün kurduğu cemaatler listesi ve bu cemaatlerden orduya getirilen asker sayısınıda söylesin hazır zahmet etmişken.

Son söylediğin hariç katılıyorum(tabi fetullah cemaatinin getirdiği pislikleri kastetmiyorsan). Atatürk'ün cemaat kurduğunu falan hiç duymadım. Kaynak göster. Tabi ders kitaplarından değil  :D

Khaluphes

• Sergeant Knight at Arms
  • *
  • bbbbc--->Khaluphes
    • View Profile
« Reply #47 on: July 08, 2011, 10:11:38 PM »

Atatürk'ün kapattırmadığı tek cemaat Özbekler Tekkesinde bulunan cemaattir. Onun dışında bilinen tüm cemaatler dağıtılmıştır.
valla full svadyalı şovalye alıyom f1 sonra f2 ye basarak beni izle diyom adamların tam ortasına dalıyom f1 ve f3 e basıyom al sana hilal deneyin oluyo.  8-)

Haldamir

• Squire
  • *
    • Twitter - sezaist
    • View Profile
  • Faction: Sarranid
  • MP nick: Haldamir
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #48 on: July 08, 2011, 10:15:46 PM »
Konu dışı ama arkadaşlar burada tartıştıklarımız burada kalır. Ben burda konuyu açan SilentHunter den farklı bir düşünce beyan ettiysem o kalkıp başka bir konuda bana hakaret edemez

Bu konuda benim nick'imi bir terörist ismine benzetmiştir ki ben bunu en büyük hakaret sayarım bakınız:

sadooocuk

• Guest
« Reply #49 on: July 08, 2011, 10:37:21 PM »
Konu dışı ama arkadaşlar burada tartıştıklarımız burada kalır. Ben burda konuyu açan SilentHunter den farklı bir düşünce beyan ettiysem o kalkıp başka bir konuda bana hakaret edemez

Bu konuda benim nick'imi bir terörist ismine benzetmiştir ki ben bunu en büyük hakaret sayarım bakınız:

Bence resmen saygısızlık yapmış. Özür dilemesi gerek. Forumda böyle kinciler olduğu sürece güzelce tartışamayız zaten

Chake_mate

• Guest
« Reply #50 on: July 09, 2011, 09:12:30 AM »
Yahu konu ile tam alakalı değil fakat, size bir şey sormak istiyorum.
Türk tarihin'de, hani bilirsiniz ya, "Haçlılar" vardır'ya. Onlar gibi, kökden dinci, bir tarikat varmı ?

(click to show/hide)

TA_Tatar_Han

• Guest
« Reply #51 on: July 09, 2011, 09:17:02 AM »
Türk tarihin'de, hani bilirsiniz ya, "Haçlılar" vardır'ya. Onlar gibi, kökden dinci, bir tarikat varmı ?

(click to show/hide)

Sen oluşumundan beri dinciliği mi kastediyorsun? Hala Mevleviler var, dergahları var.

GökTürkHakaniKemal

• Squire
  • *
  • Permanently Banned
    • View Profile
« Reply #52 on: July 09, 2011, 09:26:25 AM »

Son söylediğin hariç katılıyorum(tabi fetullah cemaatinin getirdiği pislikleri kastetmiyorsan). Atatürk'ün cemaat kurduğunu falan hiç duymadım. Kaynak göster. Tabi ders kitaplarından değil  :D
Şamda kurduğu bir cemiyet vardı vatan ve hürriyet diye :D Cemiyetle cemaati karıştırmışım :P
Ama o dönemde türk halkının savaşacağı 2 sebep vardı:Namus elden gidiyor diye(Ki vatan çoktan işgal edilmiş,namus gitmekte.)ve din elden gidiyor diye(Ki itilaf devletleri camileri hiç tereddütsüz topa tutmuş.)Cemaatler o dönem halkı örgütlemiş ve din için savaşmış,sizin fetullah dediğiniz adamın cemaatiyle gerçek cemaatler arasında çok fark vardır.

TA_Tatar_Han

• Guest
« Reply #53 on: July 09, 2011, 09:29:03 AM »
Atatürk'ün Milliyetçiliğini gözardı et cemaatleri öne çıkar, sen ne biçim insansın öyle? Yok örgütledi carttı curttu. Zararları olanlara da bak bir önce, sadece iyi yanını(sana göre) bilmek yetmez.

Chake_mate

• Guest
« Reply #54 on: July 09, 2011, 09:30:29 AM »

(click to show/hide)

Sen oluşumundan beri dinciliği mi kastediyorsun? Hala Mevleviler var, dergahları var.

Bilemiyorum, hani, ne bileyim "Haçlılar" gibi "Müslüman"lık adına ortaçağ'da, çıkıp savaşan'lar varmı ?

GökTürkHakaniKemal

• Squire
  • *
  • Permanently Banned
    • View Profile
« Reply #55 on: July 09, 2011, 09:32:07 AM »

(click to show/hide)

Bilemiyorum, hani, ne bileyim "Haçlılar" gibi "Müslüman"lık adına ortaçağ'da, çıkıp savaşan'lar varmı ?
Ohannesburg,cihad ne demek bilin mi?

Chake_mate

• Guest
« Reply #56 on: July 09, 2011, 09:35:43 AM »
Cihad'ın ne demek olduğunu biliyorum. Ben bir isim altında toplanmış'lardan bahsediyorum. Cihad, tamamen karmaşık ve krallık'lar arası olan birşey'dir. Ben sadece kendi isimleri ile öne çıkan "Müslüman" bir tarikat'den bahsediyorum.

sadooocuk

• Guest
« Reply #57 on: July 09, 2011, 09:37:28 AM »
Atatürk'ün Milliyetçiliğini gözardı et cemaatleri öne çıkar, sen ne biçim insansın öyle? Yok örgütledi carttı curttu. Zararları olanlara da bak bir önce, sadece iyi yanını(sana göre) bilmek yetmez.

Atatürk anadoluya gönderilmeden önce zaten sizin yobaz dediğiniz ve sonradan asılan hacılar hocalar mollalar halkı örgütlemeye çalışıyordu.Atatürk o hocaların desteğini almasaydı halkında desteğini alamazdı.

TA_Tatar_Han

• Guest
« Reply #58 on: July 09, 2011, 09:47:42 AM »

Atatürk anadoluya gönderilmeden önce zaten sizin yobaz dediğiniz ve sonradan asılan hacılar hocalar mollalar halkı örgütlemeye çalışıyordu.Atatürk o hocaların desteğini almasaydı halkında desteğini alamazdı.

Alırdı. Bir Lider, halkının desteğini almanın yolunu mutlaka bulurdu. Başbuğ Atatürk de bulurdu.

Cihad'ın ne demek olduğunu biliyorum. Ben bir isim altında toplanmış'lardan bahsediyorum. Cihad, tamamen karmaşık ve krallık'lar arası olan birşey'dir. Ben sadece kendi isimleri ile öne çıkan "Müslüman" bir tarikat'den bahsediyorum.

İslamiyet adına savaşanlar mı? Şimdi Haçlılar zaten Hristiyanlara verilen ad, savaşan tarikatlar pek yok diye biliyorum. Ama tarikat veya cemaat dışında istiyorsan, Mevleviler Kanal harekatına katılmıştı bunu belirteyim sadece, Müslümanlar içinde de vardır ama araştırmak lazım.

HeLL4eWeR

• Guest
« Reply #59 on: July 09, 2011, 09:49:18 AM »
Chake, Osmanlı Imparatorluğu (ki ben imparatorluk denilmesine karşıyım). Birçoğu Osmanlının neden Avrupayı feth etmeyip, Afrikaya ve Asyaya yöneldiğini bilmez. Hatta ne işimiz varmış Yemen'de, gidip Avrupayı feth etseymiş ta deyip laf atarlar. Osmanlının cihad anlayışı buydu.
Haçlı seferleri mesela, su üstünde kutsal diyarları kurtarmak. Pehh. Gittikleri yerleri yağmalamış, doğuyu sömürmüşler. Islamda böyle bir hareket olmaz, olamaz. Sadece müslümanlığı yaymaktır o kadar. Haydi cenk edelim, yakıp yıkıp sancak dikelim dememişlerdir. Osmanlının büyük olmasının sırrı da kılıçla, topla tüfekle değil, imanla yürekleri feth etmesidir.