Author Topic: MINECRAFT! - "Kendi dünyanızda oynamayı bırakın, onu yaratın."  (Read 536255 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yiit

• Sergeant Knight
  • *
  • Old nick 'Mawi'
    • View Profile
  • Faction: Bandit
  • MP nick: _3OK_Yiit
  • M&BWBWF&SNW

Minecraft

Minecraft, desenli küplerle inşaat yapmanızı sağlayan basit 3-boyutlu bir oyundur. Oyunun temel amacı, kendi yarattığınız dünyada RPsel bir biçimde yaşamaktır. Oyunda spawn olduğumuzda elimizde hiçbir eşya bulunmuyor. Odun keserek alet edevat yapıyoruz. (Balta, sopa, kılıç, kürek vs.) Bu alet edevatlar sayesinde madenlere inip kazı çalışmalarından tutun, kendimize bir şehir dahi kurabiliyoruz. Karnımız acıktıgında domuz kesip etini alıyoruz, sonra pişirip yiyoruz. Oyunda bize lazım olan eşyaları kendimiz yapıyoruz; ocak, sandık, yatak vs. Ocak ile yemek pişirebiliyoruz, sandık ile topladığımız malzemeleri depoluyoruz, yatak ile 5dk süren geceyi 3sn sürecek şekilde ayarlayabiliyoruz. Yapabileceğimiz daha birçok eşya var, elektrik devreleri, otomatik kapılar, trenler ve tren yolları hızlı ulaşım için ve daha bir çok! Size araştıracak bir sürü mağara, bulucak bir sürü maden düşüyor. Oyunun multiplayer seçeneğide var .Program Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve geliştirilmektedir. Java programlama dilinde yazılmıştır. Oyun tarzı, Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmıştır ve bu halka açık sürüm TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Ve popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir.

Minecraft Install, şimdi gelelim oyunu indirmeye. Oyunu indirmek için iki web adresimiz var. Birincisi TurkCraft.net'in anasayfası. İkincisi Minecraft'in kendi sitesinin ana sayfası. İkiside ".exe"uzantılı dosyalar indirecek. Bu dosyaları açmamız ile oyunun launcher'ı açılacak karşımıza. Sonra ise kullanıcı adı ve şifremizi girerek oyuna başlıyabiliriz. Üye olma işlemlerini Minecraft.net'de yapıyoruz. Oyun paralı, Alpha döneminde 20TLydi, şimdi beta'da ve 40küsür TL. İnternet üzerinden alışveriş yaparak oyunu satın alabiliyoruz, perakende satış bulunmamakta.

Minecraft'ın iki tane oyun biçimi vardır. Bunlar Beta ve Classic'tir. Her ikisi de tek ve çoklu oyunculu oynama seçeneği vardır.
Classic, oyun size inşaa yapmanız için gerekli olan her türlü blogu sınırsız olarak sunar. Bu oyun tarzında amacımız hayatta kalmak yerine inşaa yapmanın tadına varmaktır. Amaç eğlence, bilirsiniz işte. Bir sürü multiplayer sunucusu var, bunlardan birine girip takılabilirsiniz.
Beta, bize lazım olan tüm eşyaları kendimiz tasarlıyoruz. Amacımız yaşam savaşı vermek. Geceleri spawn olan yaratıklara karşı kendimize bir sığınak ev yapıyoruz, kılıcımızı hazırlıyoruz. Madenlerden taşdan elmasa kadar bir sürü malzeme çıkartabiliyoruz. Kendimize kurt yakalayıp besleyebiliyoruz, domuz kesip etini alıyoruz, kendimize armor yapmak amaçlı inekleri öldürüp derilerini alıyoruz. Tren yolları yapıp ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Ayrıca bunların hepsini multiplayer'dada yapabiliyoruz!

MINECRAFT RESMI SITE: www.minecraft.net
MINECRAFT RESMI FORUM: www.minecraftforums.net
MINECRAFT TÜRKÇE FORUM(Kendi forumumdur, ayrıca Türkiyenin ilk Minecraft ile ilgili topluluğudur): www.TurkCraft.net
*Hepinizi bekliyoruz, forumun resmi server'ıda var. Ayrıca forumdan destek isteyebilir, hazırlanmış rehberlere bakabilirsiniz. "Resimler ve Videolar" kısmında kendim hazırladığım bazı rehber videoları var onları izleyebilirsiniz, aynı zamanda minecraftdan oluşan bir seri dizi hazırlıyorum, ilk 4 bölüm çıktı aynı bölümde onlarında videolarını bulabilirsiniz. Türkiyede ilk ve tek forumuz şuanda, tüm türk minecraftcıları toplamaya calısıyoruz, amaç birlikte oynamak.
MINECRAFT TANITIM VİDEOSU: youtube.com/watch?v=m_yqOoUMHPg
MINECRAFT BAŞLANGIÇ REHBERİ (Benden): http://www.youtube.com/watch?v=5jG5s4nwiCI
MINECRAFT HAKKINDA REHBERLER, SERILER HAZIRLADIĞIM YOUTUBE CHANNEL'I: http://www.youtube.com/user/yiitkayar?feature=mhum

(click to show/hide)

(click to show/hide)

Oyun hakkında veya TurkCraft hakkında bilgi almak için lütfen steam'imi ekleyin: swetip

Oyunun Gelişimi
Minecraft'ın geliştiricisi, Markus Persson, programlamaya yedi yaşında başlamış. Babası Markus'a Commodore 128 ev bilgisayarı almış ve Markus, "type-in" programlarına odaklanmış bir bilgisayar dergisine abone olmuştur. Yaptığı deneyler sonucu sekiz yaşında ilk programını yazmıştır. Profesyonel olarak da, Wurm Online gibi oyunlarda ve King.com'da oyun programcısı olarak çalışmıştır.

Minecraft 10 Mayıs 2009 tarihinde geliştirilmeye başlanmıştır. Markus Persson, King.com'daki işinden çıktıktan sonra bağımsız(bir yerde çalışma zorunluluğu olmadan) program yazma ve geliştirmeye odaklanmıştır. Markus Persson, Minecraft'ı yazmak için Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon ve Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham almıştır. Oyunun temellerinin ne olması gerektiğini düşünen Markus, Infiniminer adlı bir oyunu keşfetmiştir ve TIGSource.com forumlarındaki kullanıcılarla oynamıştır. O zamanda Markus, izometrik 3-boyutlu inşa oyun fikirlerini kafasında canlandırırken, bu düşüncelerini test etmek için prototipler yazmıştır. Infiniminer adlı oyun, Minecraft'ın oynayış biçimini ağır şekilde etkilemiştir, 1. tekil kişi gözüyle oynanan bakış açısı ve blok şekilli görselleri dahil.
**Minecraft önemli oyun eleştirmenleri ve sitelerinden olumlu cevaplar almıştır ve yüksek oranda satış gerçekleştirmiştir. Minecraft, Ekim 2010 itibariyle 1,600,000 kullanıcıyı geçmiş ve 520,000 üstünde satış gerçekleştirmiştir. Eylül 2010'da Minecraft, "bedavaya oyna" hafta sonu etkinliğini bitirdikten sonra 24 saat içinde 25,000 satış yapmıştır.

« Last Edit: May 21, 2011, 07:45:56 PM by Mawi »

HeLL4eWeR

• Guest
Re: MINECRAFT! (Kendi dünyanızda oynamayı bırakın, onu yaratın!)
« Reply #1 on: May 01, 2011, 05:39:17 PM »
Alttaki konu ne olacak? :)

Yiit

• Sergeant Knight
  • *
  • Old nick 'Mawi'
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #2 on: May 01, 2011, 05:40:45 PM »
Alttaki konu ne olacak? :)

Alttaki konu benim yazımdan çalıntı. :) GTATurk'de yazmıştım onu, arkadaş resmen çalıp buraya koymuş. Ee, tabi emeğimin çalınmasını hoş karşılamadım.

HeLL4eWeR

• Guest
« Reply #3 on: May 01, 2011, 05:41:10 PM »
Hmm anladım. Orada görmüştümde biraz pahalı bir oyun gibi.

BthnDymz

• Recruit
  • *
    • View Profile
  • Faction: Khergit
  • MP nick: 8V
« Reply #4 on: May 01, 2011, 05:41:31 PM »
Denemenizi tavsiye ettiğim mükemmel bir oyundur.

Vaeldious

• Squire
  • *
    • View Profile
    • Turkcraft (Türkiye'nin İLK ve TEK Minecraft forumu)
  • Faction: Rhodok
  • MP nick: Vaeldious
  • WBWF&S
« Reply #5 on: May 01, 2011, 05:43:30 PM »
Daha kaliteli bir konu olmuş. Güzel oyundur kendisi :P

Yiit

• Sergeant Knight
  • *
  • Old nick 'Mawi'
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #6 on: May 01, 2011, 05:46:25 PM »
Hmm anladım. Orada görmüştümde biraz pahalı bir oyun gibi.

Evet, oyun alphadayken 20TLydi, şimdi pahalılaştı. Fakat dediğim gibi, tavsiye etmediğim farklı seçenekler mevcut oynamak için...

Yiit

• Sergeant Knight
  • *
  • Old nick 'Mawi'
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #7 on: May 01, 2011, 05:53:26 PM »
Ne yani sidik mi yarışdırıyoruz ? Sonuçda bir konuydu devlet meselesi değildi ayrıca istediğim yerden istediğim bilgiyi alabilirim sosyal medya bu. Bknz. wikileaks

Bilgi almak değil bu, çalmak. Aldığın zaman altına alıntı yazman için senden rica ettim, konunda belirttim. Yapmadın, bende kendi konumu açtım. Sidik yarıştırmıyoruz, sende konuyu kirletmiyorsun. Sohbet ediceksen buyur, kirleticeksen, yol gözüktü sana...

Vaeldious

• Squire
  • *
    • View Profile
    • Turkcraft (Türkiye'nin İLK ve TEK Minecraft forumu)
  • MP nick: Vaeldious
  • WBWF&S
« Reply #8 on: May 01, 2011, 05:54:10 PM »
Ne yani sidik mi yarışdırıyoruz ? Sonuçda bir konuydu devlet meselesi değildi ayrıca istediğim yerden istediğim bilgiyi alabilirim sosyal medya bu. Bknz. wikileaks

Saçma sapan konuşma. Başka yerlerden çalıntı yaparak kendini yüceltmeye çalışman tuhaf..

AquiLa

• Recruit
  • *
    • View Profile
  • Faction: Nord
  • MP nick: AquiLa
« Reply #9 on: May 01, 2011, 05:54:57 PM »
Çok güzel bir oyun tavsiye ederim, bu arada konuyu çalmışsın birde haklı çıkmaya çalışıyorsun.

BthnDymz

• Recruit
  • *
    • View Profile
  • Faction: Khergit
  • MP nick: 8V
« Reply #10 on: May 01, 2011, 06:01:01 PM »
Mawi = Turkcraft.net 'in sahibi, konu'yu kendisi daha önce Gtatürk'e de yazmıştı.
Birileri hırsızlık ile sidik yarıştırmayı birbirine karıştırarak üste çıkabileceğini sanıyor, daha çok üste çıkar.

Herneyse daha fazla tartışmaya gerek yok, kişi hatasını anlayıp konuyu zaten kilitlemiş.

Eğittiğimiz kurtlar bir başkasına nasıl saldırıyor?
« Last Edit: May 01, 2011, 06:12:03 PM by BthnDymz »

BonesTTeR

• Veteran
  • *
    • View Profile
« Reply #11 on: May 01, 2011, 06:05:01 PM »
Hırsızlık ile bir ilgisi yok bunun ben bilgileri aldım ardından bilgiler alıntıdır dedim Mawi adlı üyenin bu forumda üye olduğunu ve konun ona ait olduğunu nerden bilebilirim ? Üste çıkmaya falan çalışmıyorum sadece bu hırsızlık değil ona söylemek istedim.Herkez olaydan kendine vasife çıkarmak çabasında galiba ? Ben polemik çıkarmak için açmadım konuyu oyun hoşuma gidiyordu belli bir kaynak buldum ve konu açdım tek yaptığım buydu ve bunun için bu kadar polemik yaratmaya gerek yokdu.

Yiit

• Sergeant Knight
  • *
  • Old nick 'Mawi'
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #12 on: May 01, 2011, 06:12:44 PM »
Hırsızlık ile bir ilgisi yok bunun ben bilgileri aldım ardından bilgiler alıntıdır dedim Mawi adlı üyenin bu forumda üye olduğunu ve konun ona ait olduğunu nerden bilebilirim ? Üste çıkmaya falan çalışmıyorum sadece bu hırsızlık değil ona söylemek istedim.Herkez olaydan kendine vasife çıkarmak çabasında galiba ? Ben polemik çıkarmak için açmadım konuyu oyun hoşuma gidiyordu belli bir kaynak buldum ve konu açdım tek yaptığım buydu ve bunun için bu kadar polemik yaratmaya gerek yokdu.

Konuyu kirletme lütfen. Polemik yaratmamızın sebebi ise şudur, ben forumda olduğumu sana belli ettim, mesajının altına alıntıdır yazmanı rica ettim, bunlara rağmen yapmadın. Rica ediyorum, bu son mesajın olsun, konunun amacı tartışma değil.

Mawi = Turkcraft.net 'in sahibi, konu'yu kendisi daha önce Gtatürk'e de yazmıştı.
Birileri hırsızlık ile sidik yarıştırmayı birbirine karıştırarak üste çıkabileceğini sanıyor, daha çok üste çıkar.

Herneyse daha fazla tartışmaya gerek yok, kişi hatasını anlayıp konuyu zaten kilitlemiş.

Eğittiğimiz kurtlar bir başkasına nasıl saldırıyor?

Özel birşey yapmana gerek yok, kurta seni izlemesi için komut ver senin saldırdığın herkese otomatik o da saldıracaktır.

Redleft

• Knight
  • *
  • Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir
    • Skype - cadomuftu
    • Steam - ComradeRedleft ☭
    • View Profile
  • Faction: Swadian
  • MP nick: ComradeRedleft
  • WBWF&SNW
« Reply #13 on: May 02, 2011, 12:37:13 PM »
Dün Dimitri ile oynayalım dedik Canımız sıkıldı Klasik mod bedavaymış ona girdik sonra o çıktı bende bir ağaç yaptım  :mrgreen:

(click to show/hide)

Comrade Dimitri

• On probation
  • *
  • Permanently Banned
  • Cioss Reyiz
    • View Profile
    • Facebook Profil
  • Faction: Vaegir
  • MP nick: ComradeDimitri
« Reply #14 on: May 02, 2011, 01:40:17 PM »
Güzel olmuş.Bende Survival Mode da saklandığım mağaranın fotoğraflarını koyarım :)