Author Topic: [MOD] Light-Fantasy mod (The Eagle The Lion and the Auroch)  (Read 9012 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

King_Ion_Cuceritoru

• Recruit
  • *
    • View Profile
  • Faction: Swadian
Re: [MOD] Light-Fantasy mod (Rise of Corvinia)
« Reply #15 on: April 30, 2011, 12:54:28 PM »
Salut eu sunt incepator on moduri am jucat destul de mult mount and blade warband native.....si as vrea eu sa te ajut cu ce pot adika ca tester daca vrei vreau sa ma apuc si de module system da nujt de unde sa downlodez ......

markushex

• Knight
  • *
    • View Profile
  • Faction: Bandit
  • MP nick: Markus
« Reply #16 on: April 30, 2011, 05:56:43 PM »
 Cu testarile pot sa ajut si eu , iar... 

Salut eu sunt incepator on moduri am jucat destul de mult mount and blade warband native.....si as vrea eu sa te ajut cu ce pot adika ca tester daca vrei vreau sa ma apuc si de module system da nujt de unde sa downlodez ......

Module System uite de aici http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,111706.0.html
si aici  alceva care poate sa te ajute http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,108292.0.html . Dar trebuie sa ai ceva experienta in modat .
      Run and hide , if you wish , but I'll smell you .

Lup_Alb

• Sergeant
  • *
    • View Profile
  • Faction: Neutral
« Reply #17 on: April 30, 2011, 07:44:35 PM »
In esenta nu trebuie neaparat experienta in modding ci o minima experienta de programator. Script-urile sunt facute in Python, unul dintre cele mai simple si usoare limbaje de programare. Daca urmezi pas cu pas insructiunile si esti atent la variabile, virgule, paranteze, etc. pana la urma intelegi ce si cum. Toata "smecheria" este sa mergi pas cu pas si sa testezi fiecare schimbare, ca sa sti ce ai schimbat inainte de a obtine o eroare. Este inevitabil sa te lovesti si de erori. Nu vei putea sa faci un mod complex si extins dintr-o data, asa ca imparte-ti ideea in bucatele mici pe care le implementezi pe rand.

Python versiunea 2.6.6 se poate descarca de aici:
http://www.python.org/download/releases/2.6.6/
Nu folositi versiunile mai noi pentru ca module system nu functioneaza decat cu Python 2.5x sau 2.6x ...
Cititi cu atentie documentatia oficiala referitoare la module system ...
« Last Edit: April 30, 2011, 07:52:38 PM by Lup_Alb »

Alexandru_cel_Mare

• Sergeant at Arms
  • *
  • Servant of Zalmoxis
    • View Profile
  • Faction: Sarranid
« Reply #18 on: May 04, 2011, 03:20:18 PM »
Acest mod este unul de test. Cu ajutorul lui vreau sa creez 3 factiuni inspirate din cele 3 voievodate romanesti din evul mediu care vor fi integrate , daca si Alexandru_cel_mare e de acord, intr-un mod nou care sa combine aceste 3 factiuni si cele custom din Terra Aeterna. De asemenea vreau sa adaug quest-uri noi si banditi noi.

Ideea e excelenta ! Ar fi superb sa avem un total de 18 factiuni !

Vlachia (sau Vlahata daca accepta Alexandru)  - bazata pe Tara Romaneasca
De asemenea vor exista banditi specifici pentru a easta factiune - Vlach lotrii sau Vlahata Lotrii daca accepta Alexandru.

Deacord :).

Pentru inceput am sa introduc pe rand fiecare factiune pe harta "native" ca sa le echilibrez dar as avea nevoie de cineva care sa stie sa faca o harta aproximativ asemenatoare cu teritoriul nostru.

Fac eu harta... Numai sa asteptam sa treaca sesiunea :(.

Ideea modului este sa nu te bazezi numai pe armele de foc ci sa poti folosi orice arma in asa fel incat fiecare dintre ele sa poata fi folosita cu succes. De fapt cea mai buna tactica impotriva archebuzierilor este sa-i ataci cat mai repede cu cavalerie inarmata cu arme de lupta corp la corp rapide (spade, sabii, buzdugane si sulite scurte).

Ar mai fi o treaba la care m-am gandit...

In toate, dar absolut toate modurile, jucatorii cauta de obicei cele mai grele armuri, chiar daca sunt pedestri sau arcasi. La urma se ajunge la o reteta aproape standardizata de genul: armura grea, un arc, un scut sau lance, o sabie grea si un cal cu armura grea.

Mi se pare o chestie destul de limitata, si nerealista. In realitate, un cavaler in armura grea era eficient doar in sarja - odata dat jos de pe cal, el era expus, armura fiind mult prea grea pentru ca el sa poate fi eficient.

De aceea, ma gandeam sa balansez un pic si echipamentul. Armurile grele, chiar daca vor oferi un plus de protectie in lupta corp la corp, vor fi scumpe si foarte grele. Astfel, si cavaleria usoara va incepe sa aiba un rol important iar jucatorii vor fi tentati sa incerce poate si alte formule de joc...

Ce parere ai  ?

Lup_Alb

• Sergeant
  • *
    • View Profile
« Reply #19 on: May 05, 2011, 05:37:24 AM »
Armurile grele, chiar daca vor oferi un plus de protectie in lupta corp la corp, vor fi scumpe si foarte grele. Astfel, si cavaleria usoara va incepe sa aiba un rol important iar jucatorii vor fi tentati sa incerce poate si alte formule de joc...

Ce parere ai  ?

In realitate, armurile grele complete erau foarte rare si foarte scumpe. O armura grea completa + calul de razboi si armele (lance, spada, scut, pumnal) - deci echipamentul complet al unui cavaler bogat, echivala ca pret cu o mica mosie, adica o casa, cateva hectare de pamant si servitorii aferenti. In armatele medievale cam 1 din 10 cavaleri avea armura grea completa si raportul intre cavaleria grea si cavaleria usoara era de 1 la 5 sau mai mare, adica pentru fiecare 1 cavaler greu erau intre 5 si 20 de calareti usori.
Pe langa balansarea preturilor, trebuie balansate si cerintele pentru armura plus greutatea acesteia. Trebuie sa vedem cum influenteaza greutatea armurilor, mobilitatea jucatorului.

horiacodrea

• Sergeant at Arms
  • *
    • View Profile
  • Faction: Nord
« Reply #20 on: May 05, 2011, 08:45:26 AM »
Asta s-ar putea rezolva cel mai "elegant" cu un sistem de uzura pentru echipament desi cred ca ar fi destul de greu de implementat.
Cat pentru echilibrarea eficientei unui luptator cu armura grea completa , daca se poate modifica "Encumbrance" sa afecteze nu numai viteza de alergare, ci si viteza de atac, problema ar fi rezolvata.
Nu stiu ce ar insemna efortul de codare pentru asa ceva dar asta ar adauga si un plus de realism jocului. Echipamentul care nu se deterioreaza deloc, nici dupa 100 de batalii nu e prea real, nu? :)
« Last Edit: May 05, 2011, 08:50:45 AM by horiacodrea »

markushex

• Knight
  • *
    • View Profile
« Reply #21 on: May 05, 2011, 11:20:08 AM »
Echipamentul care nu se deterioreaza deloc, nici dupa 100 de batalii nu e prea real, nu? :)

De acord cu asta :wink: ... dar sa poata fi si reparata .

Lup_Alb

• Sergeant
  • *
    • View Profile
« Reply #22 on: May 05, 2011, 11:29:15 AM »
Din pacate engine-ul actual al jocului nu permite asa ceva. Doar scuturile se "strica" dar ajunge sa deschizi din nou inventarul (in timpul bataliei mergi la lada de echipament si selectezi acces inventory) si scutul se "autorepara".
Singura posibilitate este sa jonglezi din greutatea armurii si din preturi.

markushex

• Knight
  • *
    • View Profile
« Reply #23 on: May 05, 2011, 11:47:19 AM »
Pacat totusi ... ar fi fost interesant .

Alexandru_cel_Mare

• Sergeant at Arms
  • *
  • Servant of Zalmoxis
    • View Profile
« Reply #24 on: May 09, 2011, 09:49:36 AM »

Da... de obicei armura grea scade mult viteza de miscare a jucatorului... acuma ramane de vazut doar sa gasim greutati "realiste" pentru fiecare din armurile vizate.

Cele mai multe moduri Warband, inclusiv Native, te "obliga" aproape sa iti cumperi o armura grea devenind un cavaler bine inarmat. Ar fi excelent daca am putea da jucatorului cat mai multe alternative la construirea personajului si la optiunile pe care le va avea pe campul de lupta :).

horiacodrea

• Sergeant at Arms
  • *
    • View Profile
  • Faction: Nord
« Reply #25 on: May 10, 2011, 01:04:31 PM »

Da... de obicei armura grea scade mult viteza de miscare a jucatorului... acuma ramane de vazut doar sa gasim greutati "realiste" pentru fiecare din armurile vizate.

Cele mai multe moduri Warband, inclusiv Native, te "obliga" aproape sa iti cumperi o armura grea devenind un cavaler bine inarmat. Ar fi excelent daca am putea da jucatorului cat mai multe alternative la construirea personajului si la optiunile pe care le va avea pe campul de lupta :).

E adevarat ca greutatea armurii iti scade viteza de deplasare dar in mod normal ar trebui sa iti ingreuneze toate miscarile(aici ma refer in special la viteza de atac). Aspectul asta nu stiu daca poate fi codat.

Ca sa explic unpic ideea:
Agility printre altele iti creaste viteza de deplasare(prin athletics) si viteza de atac(direct) dar encumbrance iti da penalizare doar la athletics nu si la resul bonusurilor de agility cum ar fi de asteptat. Agilitatea este unul din motivele principale pentru care armurile usoare erau folosite. Libertatea de miscare era un factor important in campul de lupta.

Alexandru_cel_Mare

• Sergeant at Arms
  • *
  • Servant of Zalmoxis
    • View Profile
« Reply #26 on: May 11, 2011, 10:35:07 PM »
Exista scripturi care permit ca utilizarea unei armuri sau arme sa afecteze capacitatile jucatorului prin adaugarea unor atribute specifice armurii.... la un momentdat ma gandisem sa le si inserez, dar nu am indraznit de teama unor erori.

As putea incerca sa le inserez si sa creez armuri grele care sa scada agilitatea... se poate ! :)

Lup_Alb

• Sergeant
  • *
    • View Profile
« Reply #27 on: May 12, 2011, 05:24:10 AM »
Incercam impreuna dar mai incolo, acum sunt prins cu foarte multe treburi in viata de zi cu zi. De asemenea as sugera sa importam musketele si pistoalele din WFS, sunt mult mai potrivite pentru mod fata de cele care le folosesc acum pentru ca sunt modele mai vechi, de secol XVI fata de cele de secol XVIII-XIX care exista acum in comunitatea modder-ilor. Eu unul nu ma pricep la grafica, dar daca cineva s-ar incumeta...

Lup_Alb

• Sergeant
  • *
    • View Profile
« Reply #28 on: May 13, 2011, 11:09:00 AM »
Pentru mod-ul care sa reuneasca Tera Aeterna si Rise of Corvinia, sugerez titlul "The Eagle. The Lion and the Auroch". Adica "Acvila, Leul si Bourul", stemele celor trei tari romanesti: Valahia, Transilvania si Moldova, respectiv Vlahata, Corvinia si Bogdania. Pastram Saranids (turci/arabi), Khaergits (tatarii), Nords (vikingi/germani), eventual Swadians (habsburgi/boemieni). Ar trebui introdusi Slavs (rusi/polonezi) si eventual Arpadians (maghiarii/croatii), iar Amazoanele le intercalam intre Khaergits, Bogdania, Slavs si Nords. Ce ziceti?
« Last Edit: May 13, 2011, 11:12:03 AM by Lup_Alb »

Alexandru_cel_Mare

• Sergeant at Arms
  • *
  • Servant of Zalmoxis
    • View Profile
« Reply #29 on: May 13, 2011, 04:19:10 PM »
Pentru mod-ul care sa reuneasca Tera Aeterna si Rise of Corvinia, sugerez titlul "The Eagle. The Lion and the Auroch". Adica "Acvila, Leul si Bourul", stemele celor trei tari romanesti: Valahia, Transilvania si Moldova, respectiv Vlahata, Corvinia si Bogdania. Pastram Saranids (turci/arabi), Khaergits (tatarii), Nords (vikingi/germani), eventual Swadians (habsburgi/boemieni). Ar trebui introdusi Slavs (rusi/polonezi) si eventual Arpadians (maghiarii/croatii), iar Amazoanele le intercalam intre Khaergits, Bogdania, Slavs si Nords. Ce ziceti?

Titlul e foarte bun !!

Uite propunerile mele care acopera si restul factiunilor din mod... Am sa astern aici gandurile mele cu privire la factiunile care deja exista in Terra Aeterna

Vaegir Tzardom corespunde Taratul Rus, dar fara a se axa pe o perioada anume... (cu foarte multe tipuri de trupe, inclusiv multi "auxiliari" proveniti din diversele populatii supuse). In razboi cu Khazara Hetmanate si Swadia...
Nordic Monarchy, vikingi, dar de ce nu si ceva saxoni ? In orice caz, o societate mai arhaica, mult diferita de cea a celorlalte regate. In razboi cu Vaegirs si Swadians.
Swadian Kingdom Imperiul Romano-German, Habsburgi. Cea mai puternica factiune dar macinata de numeroase razboaie cu vecinii.
Rhodok Confederacy dupa Venetia, Genova, statele italiene renascentiste. Orase state prospere, superioare din punct de vedere al organizarii fata de celelalte regate, conducere plutocratica, tendinte colonialiste si expansioniste (de aici razboiul cu Amazoanele).
Khazara Hetmanate in principal dupa Ucraina (cazaci, infanterie usoara cu pusti, cavalerie usoara foarte buna), in principal dar si Lituania (arcasi buni, infanterie inarmata cu topoare). O factiune tanara, aflata in razboi cu Vaegir Tzardom de care de altfel s-a si rupt si cu ceilalti vecini. Factiunea aceasta poate fi imbunatatita mult cu material luat din With Fire and Sword...
Sarranid Sultanate, arabi, e clar. In razboi cu Khergitii si cu Arzawa.
Khergit Khanate, tatari, mai exact Khanatul Crimeei (cavalerie excelenta, arcasi calare, pusti putine, infanterie slaba).
Khanate of Makaristan l-am gandit ca un regat al stepelor, dar diferit de Khergiti (un stat ceva mai elaborat si mai vechi), o combinatie intre Iranul Saffavid, Imperiul Khazar si Imperiul Otoman...
Alderian Dukedome, Spania, indeosebi Spania secolului XVI.
Arzawan Empire, fara corespondent in istoria lumii reale. Factiunea am gandit-o in principal in baza unui experiment de istorie alternativa: cum ar aratat statul antic Egiptean daca ar fi supravietuit pana in evul mediu.
Longinault Knightly Order, dupa ordinele cavaleresti medievale.... i-as lasa asa, cu o armata foarte puternica, dar cu o raspandire pe intreaga harta, pentru ca sunt un ordin supra-national.
Rhajate of Sindara , dupa Imperiul Vijayanagar, in primul rand, dar si dupa Imperiul Mughal.
Amazon Queendom, aici avem doua variante. Fie le lasam asa, fie mergem pe o varianta mai "istorica". In cel din urma caz, ne-am putea inspira dupa Amazoanele de secol XVIII-XIX din regatul african Dahomey, dar ar fi complicat, caci ar trebui regandita si reschimbata total factiunea. Eu unul insa le-as lasa asa cum sunt.

Bodgania, Corvinia, Vlahata, e clar :). Cat priveste alte factiuni,

Cat priveste harta, as merge pe urmatoarea idee:
 - un nucleu central inspirat in linii mari de relieful teritoriului Romaniei si unde sa fie localizate Bogdania, Corvinia si Vlahata.
 - restul hartii cred ca ar merge asa cum e....
 - cat priveste amazoanele, le-as lasa izolate pe harta oarecum de restul factiunilor, ceea ce ar explica exotismul lor fata de celalalte natiuni din Calradia.

Ce parere ai ?