Author Topic: Moduri româneşti  (Read 16406 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bpopa27

• Sergeant Knight
  • *
  • Ya'r fat
    • View Profile
  • Faction: Rhodok
Re: Moduri româneşti
« Reply #15 on: December 03, 2010, 12:53:28 PM »
foarte fain modelu cu rosu si cea din tesatura de lanţ :D

Arcas Nebun

• Moderator
  • *
  • Please buy helmets.
    • View Profile
  • Faction: Vaegir
  • MP nick: Crazy_Archer
  • M&BWB
« Reply #16 on: December 03, 2010, 01:55:57 PM »
Bah, eu stiu sa modelez, numai ca in 3D Studio Max... nu in Wings 3D. (urasc Wings)
I'm back! I think

The Bowman

• Grandmaster Knight
  • *
  • Another Grammar Nazi.
    • View Profile
  • Faction: Khergit
  • MP nick: The_Bowman
  • WB
« Reply #17 on: December 03, 2010, 02:00:15 PM »
Eu credeam că te ocupi de un mod Românesc.
Mastering Bannerlord suggestions: level 101.
(...) And for the sieges, add some ******** catapults or those huge crossbow shit the Romans used, and I was thinking about those....damn I dont know their name, but it is a huge tree or something which is used to destroy open castle doors. :P (...)

Arcas Nebun

• Moderator
  • *
  • Please buy helmets.
    • View Profile
  • M&BWB
« Reply #18 on: December 03, 2010, 02:03:36 PM »
Eu credeam că te ocupi de un mod Românesc.

Am o idee de mod romanesc, dar cu poveste ;). Dar nu am tiiiimp. Si in plus, n-am mai modat de la versiunea 0.751 Mount&Blade XD. M-am uitat peste module system.

PS: sper ca vorbeai cu mine, dar in fine  :mrgreen:
I'm back! I think

Alexandru_cel_Mare

• Sergeant at Arms
  • *
  • Servant of Zalmoxis
    • View Profile
  • Faction: Sarranid
« Reply #19 on: December 03, 2010, 02:05:32 PM »
armurile soldatilor nostri seamana bine cu cele slave are dreptate cele cu bascute cu cojoc de oaie cu straie taranesti si asa mai departe care le vedeti in filmele cu Lapusneanu,Mihai etc sunt ale armatei mari adica prostimea tarani pe care ii luati prima data din sat  adica peasants

Si cu cele bizantine, si cu cele tataresti sau cu cele turcesti ! Depinde mult de perioada.

De exemplu, pentru perioada Negru-Voda pana la Mircea cel Batran armurile sunt similare cu ceea ce gasim si in alte state balcanice ale vremii (Serbia, Bulgaria), sau in Bizant, dar exista si influente occidentale venite pe filiera maghiara. Ulterior, pentru perioade mai tarzii, se resimt influente orientale, venite atat de la tatari (Hanatul Crimeei) cat mai ales din zona Imperiului Otoman. Asta e valabil, in linii mari, si pentru imbracamintea boierilor.

Sa nu uitam si un fapt deosebit de important: dupa perioada Vlad Tepes, in armatele tarilor romane gasim numerosi mercenari, veniti din cele mai diverse colturi ale Europei si Orientului Mijlociu...

Depinde pe ce perioada dorim sa ne axam... din cate s-a votat in topicul dedicat acestei teme, castigatoare ar fi perioada Stefan cel Mare - Matei Corvin.... O perioada in care inca "Oastea cea Mare" era de baza, deci vom avea nevoie oricum de o multime de outftit-uri taranesti.

Bah, eu stiu sa modelez, numai ca in 3D Studio Max... nu in Wings 3D. (urasc Wings)

Din cate am inteles se poate si fara Wings...

Arcas Nebun

• Moderator
  • *
  • Please buy helmets.
    • View Profile
  • M&BWB
« Reply #20 on: December 03, 2010, 02:09:54 PM »
Am incercat, e bataie maaaaare de cap :/
I'm back! I think

Alexandru_cel_Mare

• Sergeant at Arms
  • *
  • Servant of Zalmoxis
    • View Profile
  • Faction: Sarranid
« Reply #21 on: December 03, 2010, 02:13:49 PM »

Am incercat, e bataie maaaaare de cap :/

Stiu, dar macar cateva modele de baza sa avem....

Cum spuneam, pentru toate tarile din modul romanesc avem resurse in OSP... cu exceptia Tarilor Romane ! :D

Arcas Nebun

• Moderator
  • *
  • Please buy helmets.
    • View Profile
  • M&BWB
« Reply #22 on: December 03, 2010, 02:18:43 PM »
Daca ai Wings, vezi daca poti gasi sa importi din MAx 10 in Wings (ar trebui sa existe). Daca reusesti, iti fac armurile/costumele. (Nu prea le am cu texturarea, dar pot incerca, macar asa invat)
I'm back! I think

bpopa27

• Sergeant Knight
  • *
  • Ya'r fat
    • View Profile
« Reply #23 on: December 03, 2010, 02:52:19 PM »
la cat va contraziceti  a-ti fi putut face harta  ma mod  :lol:

sonyer

• Knight at Arms
  • *
    • View Profile
  • Faction: Neutral
« Reply #24 on: December 03, 2010, 09:26:43 PM »
Daca ai Wings, vezi daca poti gasi sa importi din MAx 10 in Wings (ar trebui sa existe). Daca reusesti, iti fac armurile/costumele. (Nu prea le am cu texturarea, dar pot incerca, macar asa invat)

eu nu am 3d Max
spune_mi ce format iti trebuie sa lucrezi { obj, 3ds sau de care}pt animatie si incerc sa vad cum le scot acuma lucrez la un coif turcesc sau sarazi depinde de textura pe care o pun  :D :D :D :D

SI INCA CEVA DACA VA HOTARATI ASUPRA PERIOADEI SPUNETI_MI SI SA NE HOTARAM PT ARMURI SI ECHIPAMENT CA SA MA APUC SA LE FAC PS TREBUIE POZE CU UNITAI PT CA NU MAI IMI GASESC CARTEA CU "ARMATA ROMANA DEA LUNGUL TIMPURILOR"era excelenta asa ca poze eu as prefera undeva in sec XII _ XIII a si pt armata otomana avem modele din medieval total war  :D :D :D :D
« Last Edit: December 04, 2010, 08:24:30 AM by sonyer »

sonyer

• Knight at Arms
  • *
    • View Profile
« Reply #25 on: December 04, 2010, 08:23:55 AM »
foarte fain modelu cu rosu si cea din tesatura de lanţ :D

Multumesc :D

sonyer

• Knight at Arms
  • *
    • View Profile
« Reply #26 on: December 05, 2010, 10:27:59 AM »
Bieti am reusit sa adaug coada la warhorse :lol:rse si sa se miste totul datorita lui   feuerzeuge    el mi_a dat o idee excelenta  :D :D :D :D :D :D acuma ma apuc de armuri romanesti daca imi aratati cam ce ati vrea       
(click to show/hide)

(click to show/hide)

(click to show/hide)

:D :D :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
« Last Edit: December 30, 2010, 09:55:08 PM by sonyer »

The Bowman

• Grandmaster Knight
  • *
  • Another Grammar Nazi.
    • View Profile
  • Faction: Khergit
  • MP nick: The_Bowman
  • WB
« Reply #27 on: December 05, 2010, 12:24:24 PM »
Veste din piele, cuşme din piele de oaie, straie ţărăneşti, armuri din piele.

« Last Edit: December 05, 2010, 12:29:05 PM by Swadian Man at Arms »
Mastering Bannerlord suggestions: level 101.
(...) And for the sieges, add some ******** catapults or those huge crossbow shit the Romans used, and I was thinking about those....damn I dont know their name, but it is a huge tree or something which is used to destroy open castle doors. :P (...)

andreiasw1

• Recruit
  • *
    • View Profile
  • Faction: Swadian
« Reply #28 on: December 05, 2010, 12:39:59 PM »
salutare tuturor. sunt nou pe aici si am o intrebare : un mod bun legat de cruciade exista pt mount and blade simplu sau pentru warband ? am gasit unu crusader 0.50 beta da nu e extraordinar... voi nu ati facut vreunu? vad ca va pricepeti.. :D

bpopa27

• Sergeant Knight
  • *
  • Ya'r fat
    • View Profile
« Reply #29 on: December 05, 2010, 01:44:10 PM »
pai incearca pentru M&B :Crusader mod si pentru M&BW io ti-as recomanda Ano Domini 1257 ca ai toata europa si zona Asiei si a Africii unde s-au desfasurat cruciadele trebuie doar sa te angajezi la cruciazi da incearca Ano domini 1257 merita o si sa ai un PC destul de bun ca sa-ti mearga frumos