Author Topic: .. ile başlayan-biten kelimeler ile ilgili bir online sözlük?  (Read 37680 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Léon

• Sergeant Knight
  • *
  • Sırf inat ettiğim için yaşıyorum
    • View Profile
  • Faction: Neutral
  • MP nick: WTF_Leon
Re: .. ile başlayan-biten kelimeler ile ilgili bir online sözlük?
« Reply #15 on: June 06, 2010, 06:29:03 PM »
Benim çözümlemem niye yanlışmış yea. Bence seninki yanlış, ben gayet bilimsel açıkladım. Han otelmiş demiyorum, Kartal Tibet ile Cüneyt Arkın'ın döneminde otel benzeri, tavuk budundan bi kere ısırıp köşeye atma imkanı sunan ve şarabı testiden dökerek içmenin serbest olduğu butik otellere "han" deniyormuş.

http://www.languedoc-france.info/  bi de bu siteyi aç ve resimlere bi göz at. 7. resim tanıdık gelecek gezmeyi seviyorsan.

http://en.wikipedia.org/wiki/Megalith  burda gösterilen yerlere bak. Müthiş.

http://en.wikipedia.org/wiki/Torii bi de bunlara karşılaştır.

wtf

ancalimon

• Grandmaster Knight
  • *
    • Steam - /ancalimonungol/
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #16 on: June 06, 2010, 07:42:59 PM »
Benim çözümlemem niye yanlışmış yea. Bence seninki yanlış, ben gayet bilimsel açıkladım. Han otelmiş demiyorum, Kartal Tibet ile Cüneyt Arkın'ın döneminde otel benzeri, tavuk budundan bi kere ısırıp köşeye atma imkanı sunan ve şarabı testiden dökerek içmenin serbest olduğu butik otellere "han" deniyormuş.

http://www.languedoc-france.info/  bi de bu siteyi aç ve resimlere bi göz at. 7. resim tanıdık gelecek gezmeyi seviyorsan.

http://en.wikipedia.org/wiki/Megalith  burda gösterilen yerlere bak. Müthiş.

http://en.wikipedia.org/wiki/Torii bi de bunlara karşılaştır.

wtf

Tümden gelim. Her birine ayrı ayrı bakarsan bir şey anlayamazsın.

Türkçe töre
Torah, Tarih, story

Torii denen şekiller Japonlar'ın Kutsal teslis işaretleri. (Ainu'ların) http://en.wikipedia.org/wiki/Ainu_people

Torii denen şekilleri megalitlerle karşılaştır.

Türkçe Açi yani işaret, aynı zamanda büyük insan gruplarının tamgaları anlamına gelir. Aşiret kelimesi de burdan gelir. Hepsi "HAÇ"ta birleşir.

Güney Fransa'daki OK halkının sembollerine bak. Peri bacaları denen yapılarını karşılaştır bizdekilerle karşılaştır.

Her birini açıklaması çok uzun sürer.

Bayrak renkleri olarak: Batının rengi kırmızı, doğunun rengi mavi, kuzeyin rengi siyah, güneyin rengi sarıdır.

Dusk Voyager

• Grandmaster Knight
  • *
  • All the world's a bottle.
    • View Profile
    • PoP Dev Forum
  • Faction: Rhodok
« Reply #17 on: June 06, 2010, 07:49:31 PM »
Japonya ada değil mi?
Civarlarda birkaç bin yıllık tarihi gemiler var da bizim mi haberimiz yok?

ancalimon

• Grandmaster Knight
  • *
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #18 on: June 06, 2010, 08:03:51 PM »
Japonya ada değil mi?
Civarlarda birkaç bin yıllık tarihi gemiler var da bizim mi haberimiz yok?

Hayır bu adamların kökeni'de, Anadolu'ya göç edenlerin kökeni de ortak. Etrüsklerin kökeni de Anadolu. Hepsi'nin kökeni Altay, Sibirya arası bölgelerde yaşamış halklar. ÖnTürkler yani

Kleidophoros

• Administrator
  • *
    • View Profile
  • MP nick: CoR_Kleid_of_Veluca
  • M&BWB
« Reply #19 on: June 06, 2010, 09:22:36 PM »
DTO yani?

Léon

• Sergeant Knight
  • *
  • Sırf inat ettiğim için yaşıyorum
    • View Profile
  • MP nick: WTF_Leon
« Reply #20 on: June 06, 2010, 09:38:01 PM »
Avrupa'da İspanyol veya İtalyan'a Benzetilmeyen Türk Genci İntihara Kalkıştı

"Bana Türk Dediler!"
Çocukluğundan beri duyduğu "Olm yurtdışında beni İspanyol zannettiler, kimseyi Türk olduğuma inandıramadım", "Avrupalı kızlar Akdeniz erkeklerine hasta oluyor", "Ya aslında bütün Akdeniz başka bir ırk. Biz, İspanyol, İtalyan ve Yunanlarla akrabayız" temalı geyiklere kandığını ifade eden Özbükey, "Ola!" diyerek yanaşmaya çalıştığı İsveçli kız grubundan "oh another loser Turk!" karşılığını alınca psikolojikman çöktüğünü söyledi.

"Uzman Görüşü: Sosyal Kimlik Algısı Temelden Sarsılırsa Psikolojik Sarsıntı Kaçınılmazdır"
Üniversiteli gencin yaşadığı ruhsal bunalımın nedenleri konusunda danıştığımız İstanbul Üniversitesi Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Benol, Türk kimliğinin temel yapı taşlarından biri olan "Yurt dışına Çıkınca Güney Avrupalı Zannedilme" olgusunun gerçekleşmemesi durumunda bireyin bir çeşit kimlik bunalımına girip kendi varoluşuna yabancılaşabileceğini belirtti.

Açıklamasında dil konusunun özellikle altını çizen Benol, "Denyoluğun lüzumu yok. Önceden az biraz Latin dilleri öğrenilmeli. Ben doktoramı İsveç'te yaptım, bir "buongiorno", iki "va bene"yle yediğim hatunları Üsküdar sahile dizsem millet Ramazan çadırı kuruldu zanneder" diyerek aydınlatıcı bilgiler verdi.

"Birliğin kuvvetiyle sorunlarımızın üstesinden geleceğiz"
İntihar teşebbüsü sonucu kaldırıldığı hastaneden bu sabah taburcu edilen talihsiz gençse hastane çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine hastanedeyken bir çok mektup ve telefon aldığını belirten Özbükey, şunları söyledi: "Başörtüsü takmamasına rağmen Avrupa'da Türk olduğunu söyleyince abartılı şaşkınlık ifadeleriyle karşılaşmayan sarışın Türk kızları, gurbetçilerin aslında temsil edici Türk stereotipi olmadığını yabancı dilde ifade etmeye çalışıp dil engeli nedeniyle saçmalayanlar, Türkiye'nin laik bir ülke olduğunun ilk defa kendisinden duyulmamasına içerleyenler ve daha nicelerinin dayanışma istekleriyle karşılaştım. Gördüm ki yurt dışını layıkıyla yaşayamayan Türk gençleri olarak eğer memlekete döndüğümüzde anlatacağımız anılardan mahrum bırakılmak istemiyorsak acilen örgütlenmemiz gerekiyormuş"

Avrupa'daki öğrenciler olarak yeni bir oluşuma gitmeye hazırlandıklarını belirten Özbükey, dernekleşme çalışmaları için gerekli adımların en kısa zamanda atılacağının da müjdesini verdi.

Anadolu Ajansı

Allegro

• Intellectual
  • Grandmaster Knight
  • *
    • View Profile
« Reply #21 on: June 06, 2010, 11:25:17 PM »
Tur ve OK boylarının Akdeniz kıyılarına yerleştiklerini söyledim.
Yanlışlık burdan başlıyor zaten.
Fransa’nın güney bölgesine Langue D’Oc adı verilir. Bunun anlamı /OK dili/ olup o bölgede konuşulan dilin farklı olduğuna işarettir. Zaten Fransızca sözü dahi /Lingua Franca/ sözünden türer ki Latince “Ortak Dil” demektir. Demek ki, Fransa birleşip tek bir ülke olunca ortak bir anlaşma dili gerektiğinden Latin kökenli Fransızca kabul edilmiştir.
  Fransa’nın güneyinde birçok mahalli dil konuşulurdu. Bunlar OK dili, Provensal, Overnya, Gaskon, Limuzin ve Alp dilleridir.
Ee bunun Türkçe ile ne alakası var? Oradaki Oc "Occitain"den geliyor bir kere, o yöre halkının adı o. Gayet de Fransızca'nın bir lehçesidir.

Adam haçı bile Türk simgesi yaptı ya.
Bi "o" harfi bi haç hadi yallah Türksün.
« Last Edit: June 06, 2010, 11:32:02 PM by Allegro »

KursadAltug

• Sergeant Knight
  • *
    • View Profile
  • Faction: Khergit
« Reply #22 on: June 06, 2010, 11:53:44 PM »
Haçın kolları birbirine eşit olan versiyonu yani bildiğimiz + işareti dünyada pek çok kültürde ve Türklerde de var olan bir semboldür. Ortak bir kökeni varsa dahi bilinemeyecek kadar karanlıktadır. Yani bu + sembolünün kökeninde Türkler olabileceği gibi başka pek çok ulus da olabilir.

ancalimon'un dille ilgili söylemleri, ek-kök ayrımları ve sözcüklere yüklediği anlamlar-sözcük öbeklerinden çıkardığı anlamlar açısından kabul edilebilir değil. Türkçenin en arkaik öğelerinde dahi ancalimon'un çıkarttığını iddia ettiği anlamları çıkartabileceğimiz bir söz dizimi ve ek-kök yapısı yok.
« Last Edit: June 07, 2010, 12:09:58 AM by KursadAltug »

ancalimon

• Grandmaster Knight
  • *
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #23 on: June 07, 2010, 05:22:03 AM »
Haçın kolları birbirine eşit olan versiyonu yani bildiğimiz + işareti dünyada pek çok kültürde ve Türklerde de var olan bir semboldür. Ortak bir kökeni varsa dahi bilinemeyecek kadar karanlıktadır. Yani bu + sembolünün kökeninde Türkler olabileceği gibi başka pek çok ulus da olabilir.

ancalimon'un dille ilgili söylemleri, ek-kök ayrımları ve sözcüklere yüklediği anlamlar-sözcük öbeklerinden çıkardığı anlamlar açısından kabul edilebilir değil. Türkçenin en arkaik öğelerinde dahi ancalimon'un çıkarttığını iddia ettiği anlamları çıkartabileceğimiz bir söz dizimi ve ek-kök yapısı yok.

Bu konuda bilgili gibi görünüyorsun. Bana şu kelimeler konusunda fikir yüretebilir misin peki?

Şimdi önce şu cümleyi okuyun:

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

Günümüz Türkçe'sine şöyle tercüme ediyorlar:

Türk Oğuz beyleri, ulusu işitin; üstte gök basmasa, altta yer delinmese, Türk ulusu, ilini töreni kim bozabilecekti ?

Dikkatinizi şunlara çekmek istiyorum. Yazım olarak benzeyen Türkçe kelimelerle karşılaştırıyorum. Aynı zamanda mizaç olarak benzeyenlerle de karşılaştırıyorum.

ÜZE: Üst | Uzay , Ozan , Özgür , Üstün , OZ  (şimdi burada ÜZ "Üst Dünya" anlamına geliyor gibi) ("OZ"un kamların trans veya hipnoza geçtiklerinde bedenden ayrılıp sonsuzlukta var olunan varoluş biçimi olduğunu aklınzda bulundurun)

ASRA: Alt | Yer , Arz , AS   (burada AS ya da ASR "Alt Dünya" veya "Orta Dünya, üzerinde yaşadığımız dünya" anlamına geliyor gibi), Arapça "Arz" Türkçe'den türemişe benziyor.

(örneğin AS sözünün önüne B gelince bu BAS - MAK oluyor)

İLİNGİN: İL | dil, millet  (İL: sosyal düzenin varoluşu anlamına geliyorsa, Arapça "millet" (aynı dili konuşan topluluk) Türkçe'den türemişe benzemiyor mu?

TÖRÜNGİN: TÖRE | Torah (Tevrat) , Tarih

Şimdi ben Türklerin veya yabancıların yaptığı etimoloji sözlüklerine baktığımda bu kelimelere hep Arapça kökenler gösteriliyor. Bence bu işin içinde bir iş var.

Açıkça birileri kıçından kurallar sallamış, başka bi tarafıyla da tarih yazmış,  benim aydın insanım kafasını çalıştırmaya üşeniyor, ondan sonra yok efendim Türkçe!nin yüzde sekseni yabancı kelimelerden oluşur deniyor. Atatürk boşuna mı uğraştı kemikleri sızlıyordur.
« Last Edit: June 07, 2010, 06:47:24 AM by ancalimon »

NOD Ulubatlı

• Master Knight
  • *
  • Permanently Banned
  • Strawberry Fields Forever!
    • View Profile
  • MP nick: Strawberry
  • WB
« Reply #24 on: June 07, 2010, 09:33:12 AM »
Oha history i de Turkce yapti cocuk.
His-Story yani onun hikayesi demek oluyor.

Kleidophoros

• Administrator
  • *
    • View Profile
  • M&BWB
« Reply #25 on: June 07, 2010, 09:37:50 AM »
Herkes götten sallıyo anasını satayım, etimoloji ağlıyor.

ancalimon

• Grandmaster Knight
  • *
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #26 on: June 07, 2010, 09:52:53 AM »
Oha history i de Turkce yapti cocuk.
His-Story yani onun hikayesi demek oluyor.

http://www.etymonline.com/index.php?term=history

Onun töresi oluyor.

töre geçmişten gelen bilgidir.

kelime özbeöz Türk sözcüğüdür. Türük te içerisinde Töre'yi barındırır zaten.

Hatta bununla ilgili bir iddia'da Kaşgarlı Mahmut'tan gelmiştir ve Türk'ün Töreli olduğunu iddia etmiştir.

Yani aynı tarihi ve sosyal düzeni paylaşan kişiler.
Bütün batı avrupa dillerinde bu anlamı taşır zaten aynı kökten ve mantıktan türeyen bir çok kelime de vardır.
« Last Edit: June 07, 2010, 10:01:57 AM by ancalimon »

Allegro

• Intellectual
  • Grandmaster Knight
  • *
    • View Profile
« Reply #27 on: June 07, 2010, 10:01:53 AM »
Yunanca historiadan gelen birşeyi "his story" diye mi böldün sen şimdi ciddi ciddi?

Kleidophoros

• Administrator
  • *
    • View Profile
  • M&BWB
« Reply #28 on: June 07, 2010, 10:02:51 AM »
Törüngin kelimesini ne kadar geriye takip edebiliyorsun da history'nin kökeni yapıyorsun?

ancalimon

• Grandmaster Knight
  • *
    • View Profile
  • M&BWBWF&SNW
« Reply #29 on: June 07, 2010, 10:05:05 AM »
Yunanca historiadan gelen birşeyi "his story" diye mi böldün sen şimdi ciddi ciddi?

Yunanlıları medeniyetin merkezinde göstermek fikrini Batı medeniyetinin Türklük fikrine karşı bariz bir komplosu olarak görüyorum. Normal bulman gerekir bu iddiamı katılmasanda.

Ne yani sence "Tevrat", "Töre"  başka birileri tarafından "hikaye" olarak düşünülemez mi?