Scoala...

Users who are viewing this thread

cifre said:
grimlord said:
...Cartile lui Sven Hassel au fost si ele dementiale chiar daca actiunea se petrecea in timpul celui de-al 2-lea razbel mondial.
Ha!! Bulls Eye!
Am citit toata colectia din clasa a 7-a pana in a 12-a! Si nu pentru ca mi-a luat mult la citit, ci pentru ca le-am recitit pana mi s-au faramitat in mana copertile. Am citit colectia intreaga de 7 ori si apoi citeam pe sarite pasaje, doar pentru simplul fapt ca ma faceau sa simt suireul bataliei si ma prapadeam de ras la glumele porcoase. Timp de 6 ani nu am avut alt viciu.... decat poate spritzul!
edit: doar cu ce citisem din cartile lui, puteam tine discutii despre istoria militara a celui de-al doilea razboi cu proful de istorie.

hehe, știu *** e, mai ales cu rîca între Legionarul si Micuțul și roșcovanul dement a cărui sport preferat era trasul la țintă în târtița rușilor.Am citit și recitit de mult prea multe ori ca să-mi mai aduc aminte de câte ori am făcut asta.
 
    Romanele lui Sienkiewicz sunt de un patriotism exacerbat,si filmele facute dupa romane, la fel. Referirile la Tarile Romane sunt sporadice si scurte. Eu le-am citit curios fiind la referirile la Hanatul Crimeeii, si am fost in egala masura dezamagit; si cam in aceeasi masura de reprezentarea acestuia in jocul "With fire and Sword"...ca sa nu mai spun ca nu pricep de ce nu i-a fost alocat si un storyline.
    Cu o tematica un pic apropiata, sincer imi place mult mai mult "Neamul Soimarestilor". Batalia de la inceput mi se pare mult mai clar si mai dinamic descrisa.Si romanul,per total e mai captivant. Si chiar si filmul mi se pare mai reusit  :grin:
 
Irbis said:
    Romanele lui Sienkiewicz sunt de un patriotism exacerbat,si filmele facute dupa romane, la fel. Referirile la Tarile Romane sunt sporadice si scurte.   
Polonezii sunt de un patriotism exacerbat, nu numai autorul asta de "povesti".
Am iesit la o ciorba cu unii... nu iti spun cat de galagiosi deveneau cand era vorba de razboi, patriotism, etc... Traiesc pe alta lume cand vine vorba de natiunea lor. Au raspunsuri pt toate bataliile pierdute, defapt de multe nici nu stiu. Cand am ras de ei ca intr-o zi au fost cuceriti (WW2), au inceput imediat sa imi povesteasca ca trebuiau sa lupte 1 la 10 si cu rusii si cu nemtii!! ma rog nu pot reda in detaliu tot ce motivau. Penibil. De felul asta de patriotism trebuie sa ne ferim si noi.

LE: i-am intrebat si de incercarile lor de a cuceri teritorii din Moldova! :smile:))) se uitau la mine surprinsi! nici nu stiau. Habar nu avea nici unul cat le-au dat Moldovenii nostri pe cocoasa! :smile:))
 
    Da,asa e....cati am cunoscut si eu,cam tuturor le placea sa povesteasca despre gloriosul si eroicul trecut al republicii lor,desigur subliniind doar victoriile, nu si datile cand au luat-o pe coaja - daca sta cineva si socoteste cred ca in egal numar cu victoriile lor.
  referitor la campaniile in Moldova,iarasi e adevarat, ca tot faceam si eu referire la "Neamul Soimarestilor" .
 
Crăciun Fericit Tuturor!!!

Dumnezeu să vă binecuvinteze pe toţi, cu toţi cei dragi ai voştri!!!

Viaţă Lungă şi Binecuvântată Tuturor!!!
 
Pe iTunes le gasesti audio , in rest doar de cumparat prin diferite librarii . Sunt mai ieftine daca le cumperi in engleza .
 
Ha,m-am apucat si eu nitica de Sven Hassel.Sunt la moarte si viscol,si ma amuza *** Micutul si Porta s-au dau drept inspectori la un depozit de mancare si au halit 1 zi si au baut 1 noapte.Pot sa zic ca,chiar daca profa mea de romana a zis ca sunt cam ''dure'',te ajuta foarte mult in caz ca ai nevoie sa stii *** se simtea un soldat german in Rusia,Franta,intr-un lagar etc.


O recomand cu toata inima
 
Sincer cred ca a zis ca sunt dure deoarece sunt intr-a 6-a,dar totusi,nu sunt papalapte sa nu citesc o carte in care scrie cateodata "luatea-ar dracu" sau ceva de genu.meh,tot le citesc :lol:
 
Back
Top Bottom