PW Sunucularındaki Adminlerin Tutumları

Users who are viewing this thread

Herkese merhabalar,

Çok uzun süredir forumda ne konu ne de mesaj atmadım. Tek yaptığım forumda gezinerek açılan konulara ve yazılan mesajlara göz gezdirmekti. Bu konuyu açmamın en büyük nedeni ise PW sunucularında görevli adminlerin sunucudaki oyunculara karşı tutumları oldu.

Yaklaşık 1-2 aydır orta çağa özgü role play açlığıma gidermek için tekrardan PW sunucularında oynamaya başlamıştım. Bu süre zarfında sunucular sürekli değişti fakat genelde adminler hep sabit kaldı. Çok uzun süre ortamdan yabancı kaldığım için sanırım PW sunucularını açan yer veya ekip sabit ve sadece sunucu isimleri değişiyor. ( Yanlış biliyor olabilirim fakat genelde hep aynı admin isimleriyle karşılaşıyordum )

Bu kısımda sunucuların değişmesi, haritaların yenilenmesi v.b. durumlardan oluşan oyuncu kayıplarını bir tarafa koyup, bu gibi değişikliklerin artık alışıldık bir şey olduğunu düşünürsek geriye kalan tek şey adminlerin oyunculara karşı kullanmış oldukları üslup ve davranışlar oluyor.

Ben bir sunucuda oynuyorsam bu sunucuda görev alan ekip için değerli bir şey olmalı. Çünkü bir oyuncu olarak sunucularını tercih etmişim ve orada role play yaparak (her ne kadar 1 aylık süreçte adam kesip biçmek dışında bir aksiyon görmesemde) vakit geçiriyorum. Bu sadece kendi adıma göre verdiğim bir örnek değil. X kişisi veya Y kişisi de olabilir. Sonuçta bir oyuncu sizlerin sunucusunu tercih ediyor ve oynuyor.

Sunucularda çok para bugu yapan ile karşılaştım. Hala nasıl yapıldığını bilmiyorum ve merakta etmiyorum. Benim tek gayem kendime göre belirlemiş olduğum bir karaktere orta sınıf eşyalar alarak dahil olduğum krallıkta rol yapmak oldu. Hani hiçbir şekilde man at arms falan da olmadığım için elit zırhlarla da alakam olmamıştır. Role play yapabilmem için eğer paraya ihtiyacım olacaksa bunun miktarı en fazla 10.000 altın olmuştur. O yüzden ne bir hile yapma ihtiyacım ne de adam kesme ihtiyacım hiçbir zaman olmadı.

Neyse bu gibi ayrıntılara girerek konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum. Çünkü yazı uzadıkça insanların dikkati dağılacak veya içeriği okumaktan üşenecekler.

Sunucularda adminlerin admin chat'i kullanarak oyunculara küfretmesi mi, kafasına göre slay atması mı, arkadaş kayırması mı dersiniz hepsini bu 1-2 aylık süreçte gördüm.

Bu gibi hakaretlere ve adminlerin diktatör gibi her verdiği kurallara eyvallah çekmemizde en son yaşadığım olay ise dün gece yaşandı.

Dün Anatolian RP sunucusunda girdiğimde sunucuda bir sorun olduğunu öğrendim. Birisi sunucuyu hacklemiş ve oyunculara para dağıtmış. Bundan dolayı oluşan kargaşada adminler tüm oyuncuları Team Speak'te bir kanalda toplamış ve oyunculara bankadaki paralarını soruyordu.

Bir arada tam ismini unuttum fakat isminin bir kısmı Patates idi, bu admin de tüm kaleleri dolaşarak oyunculara refund veriyordu. Bana da 150K altın verdi.

Ben de bankaya gidip bu altını yatırdım. Genel olarak sunucuda o an için hiç kimse rol yapmıyor, adminin söylemiş olduğu şeyleri uygulayarak adminlere bilgi veriyordu. Ben de bir taraftan Team Speak'teki konuşmaları dinliyor bir taraftan da atımla sağa sola can sıkıntısından koşuşturuyordum.

En son sunucunun datalarının sıfırlanacağı söylenince ben de bankaya gidip hesabımdaki altının ve zırhlarımın ekran görüntüsünü almak istedim. O sırada da bankada herkes para çekme ve yatırma işlemi yapıyordu. Biliyorsunuz bu işlemlerde de şılınk şılınk altın sesi çıkıyor. İlgili ekran görüntüsü: http://i.hizliresim.com/PQDl9O.jpg

Bir taraftan tüm paramı çekip daha sonrasında tekrardan yatırıyordum. Buradaki gayem tamamen can sıkıntısıydı ve birazdan sunucu kapanacağı için öylesine bir şey yapıyordum.

Tam o esnada Gandalf isimli admin Team Speak'ten "o parayı çeken kim dedi" ben de "ben çekiyorum dedim." sanırım duymadı ve daha sonrasında şöyle söyledi "hangi o.... çocuğu o parayı çekiyor" dedi. Ben de daha sonrasında "ben çektim de, sen bana mı küfür ettin" diyince "p.ç sen kendini akıllı mı sanıyorsun" dediği gibi ben de "arkadaşlar ben bu sunucuyu bırakıyorum, herkese iyi akşamlar" diyip çıktım.

Şimdi burada kalabalıkta iyiyi kötüyü ayırt etmek cidden zordur. Ben de zamanında 2013 tarihinde PW sunucusunda adminlik yaptım. Hatta eskiler bilir sunucumuzun ismi Vendetta RPG idi ve PW tarihinde ikinci banka sistemi (O zaman sadece nexus sunucusunda ve bizde vardı) ve birçok sunucumuza özgü sistemle farkındalık yapmıştık ki gene oynayanlar bilir sunucumuzda görevli hiçbir adminden ne oyun chat'in de ne de Team Speak'te ki role playe aykırı olduğundan dolayı TS'de kullanmamaktaydık, küfür duymamışsınızdır.

Açıkcası ben bu ekibin açtığı hiçbir sunucuda daha da girip role play yapmayacağım. Hiç kimsenin başka bir kişiye küfür etme hakkının olduğunu düşünmüyorum. Şimdi burada bazı örnekler vereceğim fakat suçu olmayan arkadaşları rencide edeceğimden dolayı da bu örneği vermekten kaçınıyorum. O yüzden daha da bir şey söylemek istemiyorum.

Aslında konuyu tek bir paragraf ile yazıp bitirebilirdim fakat burada sanırım bu kadar uzatmamın nedeni hiçbir vasfı olmayan, toplumda nasıl konuşacağını bilmeyen ve daha bir çok kelime ile karakterini özetleyeceğim bir kişinin çıkıp aileme küfretmesinden dolayı dün geceden bu saate kadar olan öfkemin dinmemesi oldu.

Ben eminim ki bu gibi durumlarla karşılaşan tek kişi ben değilim. O yüzden böyle bir konu açıp diğer oyuncularında fikirlerini almak istedim. Sizler PW sunucusundaki adminlerin tutumlarını nasıl buluyorsunuz?

*Lütfen tartışmayarak, açıkca fikirlerimizi beyan ederek genel olarak karşılaştığımız sıkıntıları dile getirelim.

Teşekkürler,
Halit - Archer_Otto

Adminlik zor bir iş. Sabırlı olman, herkese eşit davranman, kişilik sahibi olman, ağzından çıkan sözleri iyi algılayabilmen gerekiyor. Ne yazıkkı adminlerimizin  bir çoğu admin olunca bir ego patlaması yaşıyor. Bu kişiler sebebiyle oyuncularımız da adminleri insan değilmiş gibi. Laf atanlar oluyor.

Örneklemek gerekirse: Admin bir şey söylüyor ve kararında haklı. Oyuncumuz hemen diyor ki: "Admin oldunda adam mı oldun?" Veya adminlerimiz dediğim gibi ego tavan yaptığı için sana gösterilen muamele oluyor. Bana kalırsa bu kesinlikle kişilik ile alakalı bir şey. Ama ilk başta da belirttiğim gibi admin seçimlerinde  dikkat edilir verdiğin örnekteki gibi  serverlarda oyuncu-admin güveni sağlanır ve adminler işini doğru yaparsa bu zaten oyuncuların büyük bir kısmının tutumunu değiştirir ve adminle kurulan iletişimde karşısındakinin de insan olduğunu bilerek iletişim kurar.
Fakat benim dediklerim ne yazıkkı senin ve benim gibi sağduyulu insanlar için.
4 Yılı aşkın süredir pw modu oynuyorum. Ve gerçek hayatında sorun yaşayan veya kişilik bozukluğu yaşayan kişiler admin ve oyuncu olabiliyor. Böyle  kişilerin admin yapılmaması ve bu tip oyuncuların sınırsız olarak yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.
Not: Telefondan yazıyorum imla ve noktalama hatası olabilir.

PW Sunucularında Vendetta RPG'den beri düzgün admin çıkmıyor. Vendetta gayet kaliteli bir ortam yaratmıştı. Adminlik zor iş. Aynı anda çok kişi şikayette bulunur. Ama bunda admin alımları yapan şahıslarında suçu var. Admin kadrosunda eksik olduğu için rastgele alım yapan şahıslardan kaynaklanıyor. Aynı zamanda 100 kişilik sunucuya sadece üç admin çalıştıranlardan da. Sunucu açacak insanın bu kadroyu kesin belirlemesi lazım. Ek olarak adminlerin kıyak meselesi de var. Sunucularda adminlerin sadece temporary / geçici ban yetkisi olmalıdır. Onun dışındaki her vukuat forum üzerinden halledilmelidir.

Halit, eğer unutmadıysan beni tanıyorsun. Vendetta PW'de admindim, daha sonradan sa-mp'da da oynamaya başlamıştım ve LSPD'de senin yanında çavuştum, nickim PortRoyale.

PW sunucularında ne yazık ki ne profesyonelce bir yönetim, ne de role play konusunda herhangi bir ciddiyet yok. Bir sunucu açıldığında her şey TS'den yürüyor, herhangi bir anlaşmazlık çıktığında bir tarafın haklı olup olmaması OOC arkadaşlıklara bakıyor, ya da hangi faction hangi kaleyi alacak falan her şey TS'de yürüyor. En basitinden her sunucuda muhakkak ortaya çıkar arkadaşına para basan adminler, ne yazık ki PW topluluğu bir hayli bozuk Türkiye'de. Zaten gerek oyuncu kitlesi, gerek yönetici kadroları yaşça küçük arkadaşlar, bundan ötürü profesyonellikten uzak ortamı garipsememek lazım. Adı geçen sunucuda hiç oynamadım, o sunucuyu değil Türkiye'de ki genel PW ortamını kast ediyorum ben, bundan ötürü yazdıklarımı kimse direk kendi üzerine alınmasın. Zaten hiçbir sunucunun bir Vendetta kadar kalıcı olamaması genel olarak saydığım tüm bu sebeplerden ötürüdür, kaldı ki Vendetta bile günden güne bozulmuştu açık kaldığı dönemde.

Oyuncu mantalitesi zırh ve silah çekelim, gidip savaşalım, kale ele geçirelim, bu kadar. Ya da hadi haydut olayım her önüme geleni soyayım şeklinde bir mantalite var, zaten haydutların yarısı para isteyim vermesin de bir güzel DM atayım diye bekleyen oyunculardır. Şimdi sen bu mantalitenin içerisinde gerçekten rol yapmaya çalışırsan bol bol hüsrana uğrarsın, üzgünüm. Hem rollerinde destek bulamazsın, hemde bozuk mantalitedeki oyunculardan bol bol DM yersin. Asıl canını sıkan nokta admin olmuş bir kimseden küfür yemen biliyorum, buna zaten şaşırmadım. Kalabalık gruplar TS'ye toplandığında bu tarz durumlar kaçınılmaz oluyor zaten, normal yani, anca böyle canının sıkıldığıyla kalıyorsun. Çözüm bu tarz TS ortamlarının oluşturulmaması ve katılım gösterilmemesidir. Gerçekten hiçbir role play sunucusunda TS'nin gereği yok, basit bir forum sitesi üzerinden her türlü oyuncu şikayeti ve refund durumu halledilebiliyor zaten kolay bir şekilde.

Vendetta PW gibi bir sunucu lazım bu ortama. Sistemleri ile göz dolduran ve gerçekten profesyonelce yönetilecek bir platform. Oyuncu şikayetlerinin titizlikle değerlendirilmesi, adminlerin TS'de oyuncularla görüşerek samimiyet kurmaması, oyun içinden veya dışından sunucu prestijini sarsacak hareketlerde bulunmamaları bir hayli önemli. Şimdi senin mesajını okuduğumda aklıma gelen ilk şey Officer liderliğinde bir PW sunucusu oldu, Vendetta isminde ya da başka bir isimde. Ama gerçekten Bannerlord çıkmadan önce son bir kez her şeyiyle düzgün denebilecek bir PW sunucusu olsa eminim ki Warband ortamına güzel bir veda olurdu. Madem böyle bir konuya parmak bastın, o zaman ufak bir kadro ile bir PW sunucusu kursan mükemmel olur, hem kendin rol yaparsın hemde gerçekten rol yapmak isteyen insanlar Bannerlord'dan önce son bir kez adam gibi rol yapabilmiş olur. Bu mesajım da burada kalsın bakalım, umarım bir şeyler düzelir. :roll:

Caranimo said:
Adminlik zor bir iş. Sabırlı olman, herkese eşit davranman, kişilik sahibi olman, ağzından çıkan sözleri iyi algılayabilmen gerekiyor. Ne yazıkkı adminlerimizin  bir çoğu admin olunca bir ego patlaması yaşıyor. Bu kişiler sebebiyle oyuncularımız da adminleri insan değilmiş gibi. Laf atanlar oluyor.

Örneklemek gerekirse: Admin bir şey söylüyor ve kararında haklı. Oyuncumuz hemen diyor ki: "Admin oldunda adam mı oldun?" Veya adminlerimiz dediğim gibi ego tavan yaptığı için sana gösterilen muamele oluyor. Bana kalırsa bu kesinlikle kişilik ile alakalı bir şey. Ama ilk başta da belirttiğim gibi admin seçimlerinde  dikkat edilir verdiğin örnekteki gibi  serverlarda oyuncu-admin güveni sağlanır ve adminler işini doğru yaparsa bu zaten oyuncuların büyük bir kısmının tutumunu değiştirir ve adminle kurulan iletişimde karşısındakinin de insan olduğunu bilerek iletişim kurar.
Fakat benim dediklerim ne yazıkkı senin ve benim gibi sağduyulu insanlar için.
4 Yılı aşkın süredir pw modu oynuyorum. Ve gerçek hayatında sorun yaşayan veya kişilik bozukluğu yaşayan kişiler admin ve oyuncu olabiliyor. Böyle  kişilerin admin yapılmaması ve bu tip oyuncuların sınırsız olarak yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.
Not: Telefondan yazıyorum imla ve noktalama hatası olabilir.

Dediklerine hak veriyorum. Benim anlamadığım kısım sunucu sahiplerinin oyuncu kaybetme kaygısı yüzünden hile kullanan ve her türlü pisliği yapan arkadaşlarına göz yummalarının yanında şu oyunu düzgünce oynayan ve hiçbir şey yapmadan veya iftiralara maruz kalan oyunculara karşı adaletsiz davranıp yanlış kararlar alması sebebiyle bu oyuncuları küstürmeleri yüzünden her sunucuda oluşan kemik troll tayfa yüzünden asla rol ortamı oluşmaması...

Fox Mulder said:
PW Sunucularında Vendetta RPG'den beri düzgün admin çıkmıyor. Vendetta gayet kaliteli bir ortam yaratmıştı. Adminlik zor iş. Aynı anda çok kişi şikayette bulunur. Ama bunda admin alımları yapan şahıslarında suçu var. Admin kadrosunda eksik olduğu için rastgele alım yapan şahıslardan kaynaklanıyor. Aynı zamanda 100 kişilik sunucuya sadece üç admin çalıştıranlardan da. Sunucu açacak insanın bu kadroyu kesin belirlemesi lazım. Ek olarak adminlerin kıyak meselesi de var. Sunucularda adminlerin sadece temporary / geçici ban yetkisi olmalıdır. Onun dışındaki her vukuat forum üzerinden halledilmelidir.

Tamamen haklısın.. Adminler arasında bir yetki ayrımı olmalı. Her adminin üstlendiği farklı bir görev olmalı ve bu görevlerde uzmanlaşıp oyuncuya en iyi şekilde destek sağlamalı. Admin olmak bir ayrıcalık değil bir sorumluluktur.

M.BARIS said:
Halit, eğer unutmadıysan beni tanıyorsun. Vendetta PW'de admindim, daha sonradan sa-mp'da da oynamaya başlamıştım ve LSPD'de senin yanında çavuştum, nickim PortRoyale.

PW sunucularında ne yazık ki ne profesyonelce bir yönetim, ne de role play konusunda herhangi bir ciddiyet yok. Bir sunucu açıldığında her şey TS'den yürüyor, herhangi bir anlaşmazlık çıktığında bir tarafın haklı olup olmaması OOC arkadaşlıklara bakıyor, ya da hangi faction hangi kaleyi alacak falan her şey TS'de yürüyor. En basitinden her sunucuda muhakkak ortaya çıkar arkadaşına para basan adminler, ne yazık ki PW topluluğu bir hayli bozuk Türkiye'de. Zaten gerek oyuncu kitlesi, gerek yönetici kadroları yaşça küçük arkadaşlar, bundan ötürü profesyonellikten uzak ortamı garipsememek lazım. Adı geçen sunucuda hiç oynamadım, o sunucuyu değil Türkiye'de ki genel PW ortamını kast ediyorum ben, bundan ötürü yazdıklarımı kimse direk kendi üzerine alınmasın. Zaten hiçbir sunucunun bir Vendetta kadar kalıcı olamaması genel olarak saydığım tüm bu sebeplerden ötürüdür, kaldı ki Vendetta bile günden güne bozulmuştu açık kaldığı dönemde.

Oyuncu mantalitesi zırh ve silah çekelim, gidip savaşalım, kale ele geçirelim, bu kadar. Ya da hadi haydut olayım her önüme geleni soyayım şeklinde bir mantalite var, zaten haydutların yarısı para isteyim vermesin de bir güzel DM atayım diye bekleyen oyunculardır. Şimdi sen bu mantalitenin içerisinde gerçekten rol yapmaya çalışırsan bol bol hüsrana uğrarsın, üzgünüm. Hem rollerinde destek bulamazsın, hemde bozuk mantalitedeki oyunculardan bol bol DM yersin. Asıl canını sıkan nokta admin olmuş bir kimseden küfür yemen biliyorum, buna zaten şaşırmadım. Kalabalık gruplar TS'ye toplandığında bu tarz durumlar kaçınılmaz oluyor zaten, normal yani, anca böyle canının sıkıldığıyla kalıyorsun. Çözüm bu tarz TS ortamlarının oluşturulmaması ve katılım gösterilmemesidir. Gerçekten hiçbir role play sunucusunda TS'nin gereği yok, basit bir forum sitesi üzerinden her türlü oyuncu şikayeti ve refund durumu halledilebiliyor zaten kolay bir şekilde.

Vendetta PW gibi bir sunucu lazım bu ortama. Sistemleri ile göz dolduran ve gerçekten profesyonelce yönetilecek bir platform. Oyuncu şikayetlerinin titizlikle değerlendirilmesi, adminlerin TS'de oyuncularla görüşerek samimiyet kurmaması, oyun içinden veya dışından sunucu prestijini sarsacak hareketlerde bulunmamaları bir hayli önemli. Şimdi senin mesajını okuduğumda aklıma gelen ilk şey Officer liderliğinde bir PW sunucusu oldu, Vendetta isminde ya da başka bir isimde. Ama gerçekten Bannerlord çıkmadan önce son bir kez her şeyiyle düzgün denebilecek bir PW sunucusu olsa eminim ki Warband ortamına güzel bir veda olurdu. Madem böyle bir konuya parmak bastın, o zaman ufak bir kadro ile bir PW sunucusu kursan mükemmel olur, hem kendin rol yaparsın hemde gerçekten rol yapmak isteyen insanlar Bannerlord'dan önce son bir kez adam gibi rol yapabilmiş olur. Bu mesajım da burada kalsın bakalım, umarım bir şeyler düzelir. :roll:

Evet, tanıdım. Bakalım zaman neleri gösterir bilemeyiz (:

Back
Top Bottom