-Modül Sistem(Module System) Üzerinden oyuna Scene Prop ekleme-

Users who are viewing this thread

Hatake Kakashi

Grandmaster Knight
Vaktiyle öğrenirken forumda konusunu bulamadığım için kısa bir rehber
hazırlayayım dedim.

Hazır kod üzerinden anlatacağım nasıl eklendiğini.Yapacağımız tüm değişiklikler module_scene_props'ta gerçekleşecek.Altta verdiğim kodu kopyalayıp en alttaki "]"ın bir üstüne yapıştırın ve gerekli değişiklikleri yapın,başlayalım.

Varsayalım çadır ekliyoruz:
("cadir",0,"cadir","bo_cadir", []),
Kod basit,
İlk "cadir" kısmı propun id'sidir oyundada görünür Türkçe karakter kullanmadan yazın bir şeyler.
İkinci "cadir" modelin brf'deki mesh adı.
"bo_cadir" modelin brf'deki,eğer yaptıysanız yapmadıysanız yapın derim,"Collision" kısmındaki adıdır.Collision bir propa çarpmanızı
yani gerçekçi olup sizi engellemesini sağlar.OPENBRF programıyla brf'nizi açıp meshe sağ tıkladıktan sonra çıkan seçenekler arasından "Make a collision object" yazan seçeneğe tıklayarak otomatik collision yapabilirsiniz.
En sondaki "[]" kısmı sonuç gibi bir şey.Oraya itemi edit moddan ekledikten sonra olacakları girebiliyoruz anladığım kadarıyla,mesela sahneye canlı at ekleme konusundaki şu kod az çok o kısmı anlamanıza yarayabilir;
Code:
 ("at",sokf_invisible,"saddle_horse","0",[(ti_on_init_scene_prop,
[
(store_trigger_param_1, ":instance_no"),
(prop_instance_get_position, pos1, ":instance_no"),
(set_spawn_position, pos1),
(spawn_horse,"itm_saddle_horse")
])]),

Bir dostumun isteği üzerine kısa sürede kısaca anlattım umarım az çok anlarsınız.Tüm sorularınızı sorabilirsiniz,iyi modlamalar!

Sondaki "[]" kısmına pek değinmedim,başlangıç seviyesinde bir rehber olduğu için başlangıç seviyesinde bilinmesine gerek yok açıkçası bende tam olarak bilmiyorum ama diğer kodları inceleyince "particile" vs. eklemeye yaradığını düşündüm.

Back
Top Bottom