entrika ve diplomasi bir arada

Users who are viewing this thread

partride

Recruit
Çok uzun bir öneri yazısı olacak inşallah okunuyordur. Bannerlord’u oynarken temelde benim için farkettiğim şey başları ve orta kısmı yani 30 ile 60 saatlik kısmı zevkliyken son kısımlarının tek düze ve monoton gitmesi olmuştur. Yani kendi krallığınızı kurduğunuzda savaş, barış ve rakip derebeyini ikna edip parayla almak dışında pek bir şey yok. Kısacası diplomasi ve entrika adına pek bir şey yok. Diplomasi kısmında oyunun krallıkların harita dengesini çok ağır bozabileceğinden dolayı pek bir şey konulamamasını anlıyorum ama entrika kısmında oyunun genel dengesini de bozmadan bir öneri yazısı eklemek istedim.
Entrika: Kendi krallığımızı kurduktan sonra klanlar sekmesinin yanına gizli klanlar diye bir sekme daha olacak ve bu gizli klanlar sadece o imparatorluktaki kralın (yani bizim) kullanabileceği ve göre bileceği bir şey olacak.
Peki bu sistem nasıl çalışacak. Bir örnekle açıklayayım.
Kendi krallığımızı kurduktan sonra vlandia’daki bir derebeyinin yanına gittim onunla konuştum ikna ettim. Sonrasında iki seçenek açılacak birinci seçenek benim krallığıma gel (şuanda var olan sistemin aynısı yani) ikinci seçenek ise benim krallığıma katıl ama vlandia’ya ait bir derebeyi gibi devam et diyeceğiz ve gizli klanlar sekmesine o derebeyi eklenecek yanında da katıl butonu diye bir buton olacak. O butona basmadığımız süreççe ikna ettiğimiz derebeyi savaşlarda bize saldırabilecek kalelerimize, şehirlerimize ve köylerimize saldırabilecek. Aynı zamanda da vlandia derebeyi gibi gözüktüğü için kralın ona verdiği toprakları alabilecek savaş açma, krallık politikaları gibi mevzularda da söz sahibi olabilecek. İstediğimiz zaman gizli klanlar bölümündeki derebeyinin katıl butonuna basabileceğiz. Katıl butonuna bastığımızda ise derebeyi edindiği bütün topraklarla birlikte bizim klanımıza geçecek ve sekmelerde de gizli klanlardan klanlar sekmesine geçecek. Bundan sonrasında klanlar sekmesine geçen derebeyi normal işleyişte devam edecek.
Peki bundaki amaç ne
Entrikayı oyunda daha etkin kılma ve dolaylı olarak diplomasiyi de arttırma. Diplomasi kısmı nasıl artmış olacak dersek. Ben bir taktik uygulamaya başladım ve gittim vlandia da 5 tane derebeyini bu yöntemle kendime çektim sonrasında kendi krallığımla vlandia’ya hiç savaş açmadım hatta onun savaş açtığı her krallığa bende savaş açtım ve vlandia’nın güçlenmesini sağladım. Bu sayede ikna ettiğim 5 derebeyinin her birinin 1 yerleşkesi varken benim uyguladığım bu taktikle her birinin 3 yerleşkesi oldu ve diplomasi adına da bir taktik uygulamış oldum. Sonrasında bu totalde 15 bölgeye sahip derebeylerinin katıl butonuna bastım ve bu sayede vlandia’ya ait gücün yarısını kendime katmış oldum. Bu şekilde hem entrikayı hem de diplomasiyi sağlamış oldum.
Peki güzelde oyun içi denge bozulmaz mı?
Bozulmaz çünkü:
1)
Oyundaki NPC’ler de sadece kral olan 7 kişide açık olacak bu sekme
2) Oyundaki NPC’lerin ikinci entrikalı seçenek de bir derebeyini almak için ikna ettikten sonra pazarlık kısmında tek seçenekleri olacak oda para vermek (yani var olan oyundaki pazarlık kısmındaki gibi toprak verme hakkı olmayacak, silah vb şeyler vererek ikna olmayacak sadece parayla ikna edilebilecek)
3) Normal oyundaki pazarlık kısmındaki ikna maliyetinin iki katı ya da üç katı para olacak
Sonuç: Yukarıdaki 2 ve 3 numaralı seçenek sayesinde zaten kazançları düşmüş NPC’lerin bu denli yüksek mevlaları ödeyemeyeceğinden dolayı hiçbir NPC %99 bunu başaramaz ve oyun içi denge bozulmaz. Varsın 1 NPC bunu başarsa bile en fazla 1 derebeyine yapacak parayı bulur buda sonraki aşamada oyun içi dengeyi bozmaz.
Peki başka sorunlar olabilir mi?
Aklıma sadece 1 sorun geldi oda ikna ettiğim derebeyini başka bir klandan kral ikna etmeye kalkarsa ?
Yani ben kral olarak vlandia’dan bir derebeyini entrikalı yolla ikna ettim ve kendim güçlenirken vlandia’nın da güçlenmesi için bekledim ve saldırmadım. Fakat o sırada kuzeitler’den monchug da benim ikna ettiğim derebeyini ikna etmeye çalışırsa ne olacak. Bura da yapılabilecek tek çözüm olarak şunu düşündüm. Entrikayla ikna ettiğim kişi gizli klanlar sekmesinden klanlar sekmesine geçene kadar hiçbir lider tarafından ikna edilemez olmalı. Yani vlandia’dan entrikalı yolla ikna ettiğim derebeyi benim saflarıma tam anlamıyla geçene kadar başka bir klan tarafından ikna edilemez olacak.

Last edited:
Knights of honor oynayabilirsin dediklerini yapmak için
benim yukarda asıl anlatmak istediğim basit iki buton ekleyip oyunun harita dengesini de bozmadan oyun sonu için çeşitlendirmeler yapılabileceğini anlatmak istedim ama bu uzun yazıyı okuyup bana da oyun tavsiyesi verdiğin için teşekkür ederim dediğin oyuna bakacağım

Back
Top Bottom