Bannerlord'un İşlemcilere Zarar Vermesi?

Sizde Aynı Sorun Oldu mu?

• Total voters
    155

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Şu ana kadar en mantıklı yorum bu sanırım. Haklısın kardeşim. Fakat kırmızıyla işaretlediğim kısımdaki tarzda gelen yorumlar yüzünden konuya gerçekten mantıklı gelen yorumlara bile dikkatimi çok veremedim. Gerçekten insanın sinirini zıplatıyorlar.

RDR2 oynadım fakat ne hikmetse böyle bir sorun yaşamadım stok fanda. Bannerlord öncesi işlemcim maksimum %100 olan her oyunda 75 dereceyi kolay kolay geçmedi. Ayrıca bu yükseliş yavaş yavaş oluyordu. Aniden 20 derece birden arttıran bir oyunu hiç görmedim.
Samimiyetinize güveniyorum. Lütfen siz de "fanboy" tarzındaki kalıpları kullanmamaya dikkat ederseniz çok mutlu olurum. Tartışmakta olan iki taraf da kendi fikirlerini haklı görerek karşılık vermektedir aslında. Fakat bu durum dışarıdan gıcık etmek için söylendiği düşünülüyor. Bir tarafı +5 diğer tarafı da -5 olarak düşünün. Bunlar birbirlerine hakaret ettikçe zıt taraflara daha çok yöneliyorlar. İçlerindeki nefret de böylelikle artıyor aslında. Lâkin birbirlerine dostça bir tavırla yaklaşmayı deneyerek 0 noktasında buluşurlarsa hiçbir sorun kalmayacaktır. İçlerindeki nefret soğuyacak ve rahatlayacaklardır eninde sonunda.

RDR2 oynadım fakat ne hikmetse böyle bir sorun yaşamadım stok fanda.
Şuan RDR2 için açılmış bir başkasının konusu olsaydı bu konu, siz de "saçmalık" veya "hayır" seçeneğini seçerdiniz. Çünkü o sorunu yaşamadınız o oyunda. Fakat olay sizin yaşayıp yaşamadığınız değil. Forumlarda açılan konulardan bahsettim az önce ki yorumumda. Sizde bir örnek istediniz.

Ubisoft'un son çıkardığı her oyunda istisnasız böyle sorunlar yaşayanlar var. Siz ben yaşamadım diyorsunuz problem orada değil.

Bugün Bannerlord ile fark etmeseydiniz bu sorunu, başka bir gün başka bir oyun ile çıkacaktı. Bannerlord suçlu değil. Çözmeniz gereken bir ısınma probleminiz var.

Konuda ilk defa yaşadığımı ben belirttim zaten bu sorunu. Ayrıca haftalardır Bannerlord oynamıyorum. Ben bu sorunu bile bile üstüne giderek oynamadım zaten. Fakat örnek verirsem Witcher 3 65-70 derecede oynarken Bannerlord öncesi sonrasında ise onda bile 80 derecelere kadar çıktığını görünce şok oldum. Bu bir örnek ve diğer örnekler Metro Exodus, Dragon Age İnqusition, Batman Arkham Knight gibi vs. işte güncel sayılabilen oyunların hepsinde aynı ısı sorununu ve fps kaybını yaşadım. Bannerlord'u oynadıktan sonra. Sıkıntım Bannerlord'un bu soruna sahip olması değil. Ondan sonra diğer sorun yaşamadığım oyunlarda sıkıntı yaşamam. Bu bir tesadüf olamaz. Hepsi Bannerlord öncesi bilgisayarda yüklüydü ve onlarca saat oynanmıştı. Fakat artık bu iddiamdan vazgeçtim. Gerçekten önemi kalmadı artık. Sıkıldım. Her ne olduysa oldu.Konu umarım daha çirkin yerlere gitmeden kilitlenebilir. Şimdi silsem o tayfa arkamdan konuyu sildi kaçtı diyemesinler diye silmiyorum. Tartışacak bir şey yok artık.

Last edited:
Ben i7-3770k olan eşki işlemcimle sıkıntı çekmedim; sizde nasıl sorun oluyor anlayamadım. Farklı olaylar silsilesi sizin işlemcinizi ağır yükte de bırakmış olabilir, fakat burda tek faktörün etkili olmadığı açık.

Bannerlord CPU bazlı oyun olduğu için CPU'ya yükleniyor. Diğer oyunlarla arasındaki fark bu. CPU bazlı oyunlar strateji ve hesaplamanın yoğun olduğu oyunlardır. Bu oyunlarda işlemciye daha çok yük bindiği için işlemciniz normal olmayan sıcaklıklara çıkmış ve kendini kısmış, anormal şekilde de öyle kalmış olabilir. BIOS ayarlarınızı kontrol edin. Voltaj değerlerinde değişiklikler var mı? Veya işlemcinizin fan hızında değişkenlik var mı bunlara bakın. Siz konuyu direkt Bannerlord'a sallamak amaçlı açmışsınız yanlışınız burada. Ama durum başta da söylediğim gibi donanımsal. O yüzden yanıtı burada bulamazsanız teknoloji sitelerini bir araştırmanızda fayda var. Benim yorumu bir kere bile okumadan başkalarıyla atıştığınız için sanırım anlamadınız durumu. Herkesin beyni yandı temiz hava alamamaktan ama bu kimseyi diğerinden farklı kılmıyor bunu bilin. Biz de aynı şekilde evlerimizdeyiz. Karşınızdakinden saygı bekliyorsanız önce siz saygı gösterin. Bu sözlerim herkes için geçerli. Siz saygılı olduğunuz halde size saygısızlık yapılıyorsa da direkt olarak raporlayın cevap vermekle uğraşmayın çok. Kimse size neden cevap vermiyor ezildi mi bu lafın altında falan demez.

Mesele şu ki, insanlar sürekli kendisinin haklı olduğunu düşünürek karşılık veriyor ve bu karşılık sert bir üslup içerince de iki taraf birbirinden uzaklaşmaya devam ediyor zaman geçtikçe. Son birkaç saattir forum kaynayan kazan gibi. Arkadaşlar eğer biri yaşadığı sıkıntılar hakkında ya da oyunun eksiklikleri dolayısıyla sinirlendiği için konu açıyorsa lütfen dostça bir dille karşılık vermeyi deneyin. Siz "boş yapmışsın, oynama o zaman" dedikçe insanlar oyundan daha da uzaklaşmaya başlıyorlar. Bu da TaleWorlds' e zarar veriyor aslında. Diğer taraf da "fanboy" kalıbını kullanmaktansa ne kadar sinirlenirse sinirlensin kendi mağduriyetini güzel bir dille anlatarak tartışmaya devam edebilir diye düşünmekteyim.
Dostum adam muteliydi yeni açıldı. Demek ki bir yerde hatalı konuşmuş ki cezalandırılmış de mi? Öte yandan forumda 10 dakika gezersen bilgisayar parçalarını çok gereksiz şekilde zorladığı içi bir kaç gün oyundan uzak durmalarını söylediğim bir sürü konu görürsün. Mesele oyunun şuan ki hali değil laf dalaşına dönüşmesi. Cezasını da aldı zaten siz de konuyu uzatmayın daha fazla.

Dostum adam muteliydi yeni açıldı. Demek ki bir yerde hatalı konuşmuş ki cezalandırılmış de mi? Öte yandan forumda 10 dakika gezersen bilgisayar parçalarını çok gereksiz şekilde zorladığı içi bir kaç gün oyundan uzak durmalarını söylediğim bir sürü konu görürsün. Mesele oyunun şuan ki hali değil laf dalaşına dönüşmesi. Cezasını da aldı zaten siz de konuyu uzatmayın daha fazla.
Sanırım dediklerimi yanlış yorumlamışsınız. Aslında şu durum ile ilgili değil, genel bir yorum dile getirmiştim. Kimin haklı olduğu konusunda değil de, insanların fani olduğunu yani hatasız olamayacağını, sadece haksız olsa bile güzel bir dille her şeyin çözülebildiğini, bu sayede de insanların içinin soğuyacağını anlatmak istiyordum. "Hatalı konuşmuş ki cezalandırılmış de mi?" diye yazmışsınız fakat adamın haklı ya da haksız olduğundan bahsetmiyordum. Bu sebeple de ceza alması beni ya da bir başkasının ilgi alanına girmiyor. Benimki konuyu uzatmak değildir bu sebeple. Sadece insanları yatıştırmak. Ancak insanların "sağlık olsun" diyerek zaten kapatmış olduğu bir konuya gelip, başlık sahibini haksız çıkarmakla ya da savunmakla uğraşsaydım o zaman konuyu uzatmış olurdum bence. Belki siz de böyle anlayarak kötü niyetli olduğumu düşündünüz. Kusura bakmayın.

Bannerlord CPU bazlı oyun olduğu için CPU'ya yükleniyor. Diğer oyunlarla arasındaki fark bu. CPU bazlı oyunlar strateji ve hesaplamanın yoğun olduğu oyunlardır. Bu oyunlarda işlemciye daha çok yük bindiği için işlemciniz normal olmayan sıcaklıklara çıkmış ve kendini kısmış, anormal şekilde de öyle kalmış olabilir. BIOS ayarlarınızı kontrol edin. Voltaj değerlerinde değişiklikler var mı? Veya işlemcinizin fan hızında değişkenlik var mı bunlara bakın. Siz konuyu direkt Bannerlord'a sallamak amaçlı açmışsınız yanlışınız burada. Ama durum başta da söylediğim gibi donanımsal. O yüzden yanıtı burada bulamazsanız teknoloji sitelerini bir araştırmanızda fayda var. Benim yorumu bir kere bile okumadan başkalarıyla atıştığınız için sanırım anlamadınız durumu. Herkesin beyni yandı temiz hava alamamaktan ama bu kimseyi diğerinden farklı kılmıyor bunu bilin. Biz de aynı şekilde evlerimizdeyiz. Karşınızdakinden saygı bekliyorsanız önce siz saygı gösterin. Bu sözlerim herkes için geçerli. Siz saygılı olduğunuz halde size saygısızlık yapılıyorsa da direkt olarak raporlayın cevap vermekle uğraşmayın çok. Kimse size neden cevap vermiyor ezildi mi bu lafın altında falan demez.
Siz de sanırım biraz sakinleşmişsiniz gibime geliyor. En sonunda böyle güzel bir üslupla konuyu sonlandırmanız güzel olmuş. Son olarak birkaç konuyu size açıklamak istiyorum. "Bannerlord' a sallamak" olarak düşündüğünüz girdiler çoğu zaman aslında insanların yaşadığı sorunlarla birlikte gitgide sinirlenmesiyle ortaya çıkan bir durum olabilir. Lâkin akla gelecek ilk senaryoyu düşünerek, firmayı çökertmeye çalışan bir örgüt üyesi olarak zihnimizde canlandırabiliyoruz çoğu zaman. Bu yüzden oyunun çok büyük bir potansiyel içerdiğini görmeme rağmen, bu tarz bir dil içeren eleştirilere empati kurarak bakmaya çalışıyorum. Lütfen siz de insanların ne kadar durumdan sıkıldığını göz önüne alarak ve onların içindeki duyguları anlayarak yorum yapınız. İlk başta anlaşılması zor bir durum fakat eğer uzun süredir eleştiri yapmasıyla tanınıyorsa ve her seferinde de "sg oynama o zaman" tarzındaki yorumlarla hakarete maruz kalıyorsa muhtemelen her insanın da yaşayabileceği gibi içimizdeki sıkıntının ve nefretin büyümesine engel olamıyoruz. Bu nedenle size sert çıkışmış olabilir. Fakat dediğim gibi yaşadıklarını biraz da olsa tahmin ederek dostça karşılıklar verebiliriz diye düşünüyorum.

Arkadaşım bakın sürekli cezasını aldı gibi vs. yorumlar yapıyorsunuz iyice beni sinirlendirmeye başladınız artık. Siz okumuyor musunuz konuyu? Benim ceza almam bu konu ile alakalı değildi. Farklı bir bölümdeki ve konudaki yorumum yetkili tarafından yanlış anlaşılmasından dolayı aldım cezayı. Ayrıca ceza almama neden olan yorumun Bannerlord ile hiç alakası bile yok. Yoksa bu konuda ceza alınacak bir durum yok. Bölüm oyunun sorunları hakkında açılmış konularla dolu.

Taleworlds ya da forum yetkililerinin hiçbirinin umrunda falan değil bu konular. Benim zaten yaptığım farklı bir şey yoktu. Varolan bir sorun hakkında bir konu açtım o kadar. Ekstradan yaşadığım bir durumu ekledim o tuhaf karşılandı bazıları tarafından. Ancak bu noktaya tamamen gelmesinin nedeni bu oyunu hiçbir şekilde kötülenmesine tahammül edemeyen insanlar yüzünden oldu. Bu son yorum olacak ve muhtemelen bir yetkilinin göreceği yok. Eğer tekrar bu tarz yorumlar gelirse siliyorum konuyu yapacak bir şey yok.

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom