Recent content by theozo

1. theozo

Türkçe Ezan, İsmet İnönü vs.

Caliph said:
    theozo said:
    Katılıyorum. Eğer din dersi verilecekse bütün dinleri ve din ile ilgili şeyleri vermesi gerekir.

Ne yaptın sen dünyada yüzbinlerce din var. Zeytin çekirdeğine tapanlardan, gökkuşağına tapanlara kadar...

Dünya'da geçerli din olarak kabul edilen dinlerden bahsediyorum. 5-10 kişinin toplanıp biz elma ağacına inanıyoruz demesi o inanışı din yapmaz.
  2. theozo

Calradianın bilgesi said:
    Ubsilon Xefor Cioss said:
    Son cümlene katılıyorum. Okullarda Din dersinde Hristiyanlık, Musevilik ve Yahudilik anlatılmalı.

Musevilik ile Yahudilik arasındaki farkı çözemedim.Bir de farkettiysen benliğinde yine o kadar İslami dini bilgiler oturmuş ki hemen semavi dinlerden başlıyorsun.Halbuki yahudilikten kaç kat fazla taraftarı bulunan budizm, hinduizm, brahmanizm gibi dinlerden hiç bahsetmiyorsun.

Katılıyorum. Eğer din dersi verilecekse bütün dinleri ve din ile ilgili şeyleri vermesi gerekir. Diğer türlü ilahi dinler dersi verilmiş olur.
  3. theozo

ake said:
    theozo said:
    Peki çocuk kendi aklını kullanabileceği yaşa gelinceye kadar resmi olarak dinsiz mi kalacak ? Veya buna getirebileceğin bir çözüm önerin var mı ? Dayatma diyorsun ama isteyen ilerde dinini değiştirebiliyor. Eğer değiştiremeseydi o dayatma olurdu. Seçme şansı belli bir süreden sonra zaten veriliyor.

Sen söylüyorsun işte, adı üstünde ÇOCUK. Daha akıl baliğ olmamış insanın resmi dini ya da ideolijisi mi olur?!

Olmaz. Fakat nüfusunda yazan din de onun gerçekten o dine mensub olduğunu göstermeyebilir -hani korkudan nüfusunda değiştiremeyenler var demiştin ya-. Yeni doğan çocuğa Müslüman yazılması sadece istatistik artırır, asla zorla o dini ona aşılamaz. Aile baskısı varsa onu bilemem. Bugün burada inanışlarını açıkça belli edebiliyorsan, bence yeterince özgürsün ve bir zorlamayla karşılaşmadın.
  4. theozo

ake said:
    fatihper said:
    İstiklal Marşı döneminin şartlarına göre yazılmış bir marştır ve o zamanlar da dindar insanlar büyük çoğunluktaydı. Marşı yazan kişi olan Mehmet Akif Ersoy'un da dindar bir olduğunu düşünecek olursak marşta böyle bir dizenin olması normaldir. Bir diğer konu ise Milli Marşı değiştirmek kolay birşey değildir.  Ve insanların müslüman halktan korkmasını anlamıyorum. Bir insan karşısındaki kişinin dinin biliyorsa bunu kimliğinde görmesi bir problem olmaz olursa bu o kişinin ayıbıdır.

Sadece seçememekten bahsetmedim ki, doğar doğmaz kendi iraden olmayan bir şeyle etiketleniyorsun. İnsanlar şunu seçemez: Annesini, babasını, doğduğu yeri ve ırkı. Bu, doğuştan gelen kimliktir ve normaldir. Ama sen, daha doğar doğmaz insanlara senin dinin şu diye o kişinin seçim hakkını elinden alıyorsan, aslında KAZANILMIŞ VE TERCİH EDİLMİŞ BİR KİMLİK olması gereken inanç kimliğini daha doğmamış bebeğe zorla dayatıyorsun. Yanlış anlama, aynı fanatizmi Avrupa da bol bol yapıyor. Daha bebekken vaftiz ediyorlar çocuğu. Yani anlatmak istediğim, İslam tarihini incelediğinde, Kureyş Kabilesinin Müslümanların peygamberine verdiği yanıt neydi: "Biz, atalarımızı bu yolda bulduk. Bu yüzden dinimizden dönmeyiz."

Yani günümüz Müslümanlığı da tıpkı Kureyş kabilesinin yaşadığı bir "atalar dini"ni yaşıyor. Daha bebekken sana kabul ettirilen İslam'la bir de Cennet'e Cehenneme' mi gidilecek. Kimse inancını seçememiş ki!!! Müslüman halktan ne kadar korkuyorsunuz diyorsun. Hadi sokağa çık da Hallac-ı Mansur'un ettiği sözü haykır bakayım Müslümanların yoğun yaşadığı bir mahalleye gidip de. "Allah, Benim / Ene'l Hak" Sadece bu tasavvufi sözü söyleyen kendi Müslüman kardeşlerinin bile üstüne çullanıp derisini yüzden insanlardan korkmamamızı mı söylüyorsun :smile:

Peki çocuk kendi aklını kullanabileceği yaşa gelinceye kadar resmi olarak dinsiz mi kalacak ? Veya buna getirebileceğin bir çözüm önerin var mı ? Dayatma diyorsun ama isteyen ilerde dinini değiştirebiliyor. Eğer değiştiremeseydi o dayatma olurdu. Seçme şansı belli bir süreden sonra zaten veriliyor.
  5. theozo

ake said:
    Bu arada ezan konusunda parantez açmadan da geçemeyeceğim. İstiklal Marşı'nda der ki: «Bu ezanlar ki, şehadetleri dinin temeli. Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.» Bir yönüyle zaten "dinin temeli" olan şeyler hakkında ne kadar tartışsak da boştur. Adı üstünde temel ve o "temel"i kaldırırsan yapı da çöker. Ama bir yönüyle de Laik bir ülkede herkesi, bütün farklı inanıştan insanları ifade etmeyen bir marştır. Yani bir ateisti, bir gayrimüslimi vsyi temsil etmez. Bu yönüyle de laikliğin ve din ve vicdan özgürlüğünün karşılayıcısı değildir. Adı üstünde milli marş. Yani o ülkenin dini, dili, cinsi, ırkı ne olursa olsun bütününü kucaklaması gereken bir marşının beni de temsil etmemesini hazmedemiyorum. Tamam, dindar insanlara saygım var. Ama ya dindar değilse ne olacak? Onlar, milli kimliğin dışına mı itilecek? Bu yönüyle ezan, kendi dini İslam olanların en doğal hakkıdır. Ama bütün bir ulusu temsil edecek bir marşın da sadece belirli bir kimliği, daha doğrusu belirli bir inancı ön plana çıkarması da laiklik ve eşitlik ilkesine son derece ters düştüğünü düşünüyorum.

Ayrıca şu ikide bir söylenen "Türkiye'nin %99'u Müslümandır." ifadesini de ironik buluyorum. Daha yeni doğmuş bebeklere inancını kendi seçme hakkını tanımadan "Müslüman" etiketi ile etiketliyorsan, tabii o zaman %99'u Müslüman olan bir Türkiye gösterirsin. Çoğu insan var ki, kendi inancına ya da yeni doğan çocuklarının inancına nüfus bilgisi farklı bir hane yazdırmaya cesaret edemiyor. Bu yüzden de Türkiye'nin %99'u Müslüman değil, Türkiye'nin %99'u kimlik Müslümanıdır. Gerçek Müslüman sayısını ise ancak sokağa çıkıp insanların o dinle ne kadar paralel yaşayıp yaşamadığını gözlemlemekle ya da Türkiye'de "Kimliğinizde değil de aslında içinizde taşıdığınız kişiliğinizdeki inanç nedir?" diye sorarsanız, emin olun, daha farklı sonuçlar çıkacaktır. Hoşgörüden bahsediliyor; İslam'ın ne büyük hoşgörü dini olduğu üzerinde konuşuluyor. Ama insanlar, bu ülkede gerçek inançlarını bile nüfus kağıdına geçiremeyecek kadar Müslüman halktan korkuyor.......

Şu ana kadar ben nüfus kağıdındaki inancını değiştirmek isteyip de dayak yiyen, dışlanan, hor görülen birini görmedim. İsteyen istediği gibi değiştirsin Müslüman halktan neden korkuyorsunuz ? Eğer biz ateistiz deyince hemen lolololo deyip saldırıyorlar diyorsan onun sebebi dinin kendisinde değil öğrenmede ve öğretmede kaynaklanan hatalardır. Eğitim sistemi dini inançları öğretme konusunda yetersiz.
  6. theozo

Knight of Swan

Beyler çok iyisiniz tebrik ediyorum. İnşallah seri bozulmaz. Bir kaç gündür yokum. Niye yokum bilmiyorum gelicem bi ara. Anlamadım bi tuhaflık var bu sıralar bende :mrgreen:
  7. theozo

Knight of Swan

Bu iki takım daha hiç maç yapmadı. Kendi ilk maçlarını demek istedi sanırım. :smile:
  8. theozo

Knight of Swan

Volen takımı maçtan önce toplanalım erken gelmeye çalışın görev paylaşımı yapıcaz.
  9. theozo

Knight of Swan

Legaron'a yandan dopingli kalkan verdim beyler o yüzden kazandı :cool:
  10. theozo

Knight of Swan

Oradaki Canav ben mi oluyorum ? :mrgreen: Kazık grupmuş haa inşallah sonuncu olmam :mrgreen:
  11. theozo

Knight of Swan

Saygıdeğer KOS ahalisi:
    Uzun zamandır (baya hemde) mecburiyetten dolayı oyunda aktif değilim, önceden belirttiğim gibi. Ancak yaz tatiline yaklaştık. Bunun anlamı ufak ufak geri dönüyorum demektir. (hem de söz verdiğim gibi sesimle !!!1!bir) 6 Haziran günü son sınavımı veriyorum ve net bir şekilde geri dönüyorum. KOS'un o manevi havasını solumak, aile ortamında bulunmak için can atıyorum :razz: . Biraz paslanmış olabilirim (biraz ??). Maç kadrosunda bulunurum, bulunmam benim için sorun değil. Kadroda olmayı benden daha çok hak eden arkadaşlar var ayrıca gençlerin de önünü açmak lazım :grin:. Burayı unuttuğumu sanmayın sakın. Son olarak, AOS'tan KOS'a gelen arkadaşları tebrik ediyorum. İnşallah KOS'ta faydalı işler yaparsınız :smile: AOS'a ligde başarılar.
  12. theozo

Aadamları Terfi Ederken Ekran Donması ! (Çözümü)

Ben bu sorunu yaşıyorum. Boş bir zamanımda dediğini denerim. Gerçi ekran kartı da eskidi ama olsun, belki düzelir. :smile: Sağolasın.
  13. theozo

Knight of Swan

Nick değiştirmeden en çok hasarı ben alıcam heralde :mrgreen:
  14. theozo

Knight of Swan

Elraen said:
    theozo said:
    Nereye yeniyorsunuz ula kosları ben yokumdur kesin o zaman :mrgreen: Sınav haftasına girmiş bulunuyorum zaten ne zamandır yokum anlamışsınızdır. Bu demek oluyor ki bir süre daha yokum :mrgreen:

Ya bırak bu işleri uleyn =)

Dönüşüm sağlam olacak ama sesimle gelicem robot olmadığımı anlayacaksınız :mrgreen:
  15. theozo

Knight of Swan

Nereye yeniyorsunuz ula kosları ben yokumdur kesin o zaman :mrgreen: Sınav haftasına girmiş bulunuyorum zaten ne zamandır yokum anlamışsınızdır. Bu demek oluyor ki bir süre daha yokum :mrgreen:
Back
Top Bottom