Einstein'dan dünyanın en zor sorusu.

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

djEmRe

Sergeant Knight at Arms
Einstein'dan dünyanın en zor sorusuymuş bu forumun ukalalarına gelsin.. (Einstein bu soruyu dünyanın %98 inin çözemeyeceğini söylemiş ki burda bizim forumdan bahsediyoruz. Bu, durumumuzun çok vahim olduğunu gösteriyor.)

Kurallar:

1)5 farklı renkte 5 ev var.
2)Her evde 5 farklı ülkeden birer kişi oturuyor.
3)Bu 5 kişi farklı marka sigara içiyor, farklı marka içecek içiyor ve farklı cins hayvan besliyor.
4)3. maddede belirttiğim gibi sigara, hayvan ve içeceklerden hiçbiri aynı cins değil!

Açıklamalar:

1.) İngiliz kırmızı evde yaşıyor.
2.) İsveçli köpek besliyor.
3.) Danimarkalı çay içiyor.
4.) Beyaz evin solunda yeşil ev var.
5.) Yeşil evin sahibi kahve içiyor.
6.) Kuş besleyen Palmall marka sigara içiyor.
7.) Sarı evin sahibi Dunhill marka sigara içiyor.
8.) Tam merkezde yaşayan kişi süt içiyor.
9.) Norveçli ilk evde oturuyor.
10.) Kedi besleyen kişinin evinin yanındaki evde oturan kişi Blend marka sigara içiyor.
11.) Dunhill marka sigara içen kişinin yanındaki evde oturan kişi at besliyor.
12.) Bluemaster sigara içen kişi aynı zamanda bira içiyor.
13.) Alman, Price marka sigara içiyor.
14.) Mavi evin yanındaki evde oturan kişi Norveçli.
15.) Su içen kişinin yanındaki evde oturan kişi Blend marka sigara içiyor.

SORU: BALIĞI KİM BESLİYOR??

ben soruyu inceledim. "yanındaki"yle sağ mı sol mu belirtmemiş bize matematik hocamız sordu. okuldaki 5 matematik hocası 2 saatte çözmüş. internetten araştırma yapmadan dürüst bir şekilde uğraşırsınız inşallah. ben cevabı biliyorum bu arada. sorusu olan sorsun. hadi kolay gelsin!

djEmRe said:

Bu şıkta bir terslik var sanki her evde 5 kişi oturuyor bu evin sahibinin kim olduğunu nerden bilcez :grin: Birde cevabı sadece atıyorum "Danimarkalı" şeklinde mi yoksa Danimarkalı Dunhill sigara içen Bira içen At besleyen Yeşil evde oturan şeklinde mi ?

Bence cevap bilinmez çünkü binlerce çeşit hayvan var burda balık ile alakalı hiçbirşey yok balık değil maymun zebra koala vs besleyebilir bunu bilemeyiz...

egovic said:
djEmRe said:

Bu şıkta bir terslik var sanki her evde 5 kişi oturuyor bu evin sahibinin kim olduğunu nerden bilcez :grin: Birde cevabı sadece atıyorum "Danimarkalı" şeklinde mi yoksa Danimarkalı Dunhill sigara içen Bira içen At besleyen Yeşil evde oturan şeklinde mi ?

Bence cevap bilinmez çünkü binlerce çeşit hayvan var burda balık ile alakalı hiçbirşey yok balık değil maymun zebra koala vs besleyebilir bunu bilemeyiz...
her evde beş kişi oturmuyor. 5 evde her ev başına bir kişi düşmek üzere 5 kişi oturuyo.

egovic said:
djEmRe said:

dikkatli oku her evde 5 ülkeden 1er kişi yaşıyor. cevap sadece danimarkalı gibi olacak yani kriterleri belirtmeye gerek yok.

edit: diğer hayvanları bilmeye gerek yok. bir kağıda çizip açıklamaları uygulayınca bulursun, belki...

Bu soruyu 2 sene önce çözmüştüm soru çok zor ama cevap alman kağıt üzerinde yapın daha iyi anlarsınız

Serhat'ın dediğinin aksine soru zor degil, çözmüştüm bunu. Bir kağıda tablo şeklinde yazın çözersiniz sizde.

egovic said:
Yani her evde 5 kişi yaşamıyormu 5 ülkeden 1 er kişi 5 kişi etmez mi?
Ya, her evde 1 kişi yaşıyor. 5 evde toplam 5 kişi yaşıyor anladın mı?

djEmRe said:
Einstein'dan dünyanın en zor sorusuymuş bu forumun ukalalarına gelsin.. (Einstein bu soruyu dünyanın %98 inin çözemeyeceğini söylemiş ki burda bizim forumdan bahsediyoruz. Bu, durumumuzun çok vahim olduğunu gösteriyor.)

fizik profesörlerinin işleri güçleri yok bunlarla uğraşıyolardı zaten

Suleiman said:
Serhat'ın dediğinin aksine soru zor degil, çözmüştüm bunu. Bir kağıda tablo şeklinde yazın çözersiniz sizde.

Zihninde çözebilirmiydin bunu  :???:.Ona zor diyorum kağıt üzerinde bende çözdüm

Fusuy said:
djEmRe said:

fizik profesörlerinin işleri güçleri yok bunlarla uğraşıyolardı zaten
valla bana öyle söylediler hocaların yalancısıyım

Sorunun Doğru cevabını bulup. hayatı boyunca "ow yeah. aynştaynın en zor sorusunu bildim oglum ben" diye, dolasacak insanlar var forumda. (bkz : Osman )

Cevap Olarak : "Sakın bu sen olma?" falan gibi birşey yazmayın noooluuuuur.

Einstein Demiş bu soruyu çözen dünyanın %3 lük kısmındanmış  :???:.Da Caplockunu açık unutmuş büyük konuşmuş :mrgreen:Sadece Dahiler bulmucakya bunu  :grin:

Einstein a helal olsun. Nerden gelir böyle şeyler aklına :smile: . Cevabı buldum. Ama yazmayayım. Google amcaya tenezzül etmeyen arkadaşlar vardır.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom