Kürtlerin kökü nerden gelmektedir.(genel olarak islami kaynaklar ve değişik kayn

Users who are viewing this thread

CapsLock said:
amerikalılar da avrupadan göç ettiler ve yıllarca orda kaldılar. biz avrupalıyız mı diyorlar? hayır.
tıpkı kürtler gibi, soyu nerden gelirse gelsin yüzyıllarca türk çatısı altındalar ve tabiki de türkler.
kürtlerin nereden geldiğini öğren diye bu konuyu açtım ,sen abd örnek veriyosun abd haydutlardan,ingilizlerden falan oluştu,kürtler orta asyadan gelmedi, kıt kafan bir türlü almıyor türk ile kürt ün bir bağlantısı yok .

jiyan said:
CapsLock said:
amerikalılar da avrupadan göç ettiler ve yıllarca orda kaldılar. biz avrupalıyız mı diyorlar? hayır.
tıpkı kürtler gibi, soyu nerden gelirse gelsin yüzyıllarca türk çatısı altındalar ve tabiki de türkler.
kürtlerin nereden geldiğini öğren diye bu konuyu açtım ,sen abd örnek veriyosun abd haydutlardan,ingilizlerden falan oluştu,kürtler orta asyadan gelmedi, kıt kafan bir türlü almıyor türk ile kürt ün bir bağlantısı yok .

Bu jiyan boyuna tartışırken aşagılıyor karşısındakini yok salakmısın yok kıt kafalı yok söle yok böle...Ezmeyi benimsemişin...

Benim bildiğim Kürtler ve Türklerin köken itibarıyla hiç bir alakasının olmadığıdır. Kürtler konusunda oldukça eski ve bilimsel olmayan bir tasnifi temel alırsak Tevrat tasnifi olarak da bilinir ama Kuranda da var; İnsanoğlu Nuh Tufanından sonra Nuh'un 3 oğlundan türemiş, Sami ırk; Araplar, İranlılar, Kürtler vs.. Hami ırk; Afrikadaki siyahiler ve Yafesoğulları ki Türkler, Japonlar, Slav halkları vs... Bilimsel olarak da Türklerle Kürtlerin köken olarak bir birlikteliği söz konusu değil.

Ancak Anadolu denilen mikserde Kürtler de Türkler de Araplar da Lazlar da bolca karışmıştır. Kürtleşen Türkmen toplulukları olduğu gibi Türkleşen Kürt toplulukları da var. Mesela bugün Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da kendisini Kürt olarak tanımlayan birçok aşiret ki Lolan aşireti, Drejan aşireti gibi ünlü olanları da var bunların Anadolu'ya Moğollar'dan kaçarak gelen Harezm devletine bağlı Türkmen aşiretleri olduğu bilimsel olarak önemli ölçüde kabul görüyor. Gene kendisi için Türk yahut Türkmen tanımı yapan kimi aşiretlerin de Kürt kökenli olduğu biliniyor.

Önemli olan Anadoluda asgari müştereklerimizi kaybetmemek, birbirimize saygı duymak ve ortak çıkarlarımız için bu birlikteliği sürdürmektir.

Bu arada Kürtlerle ilgili fikir beyan ederken terörü ve teröristi lütfen ayrı tutun. Kimse bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiği gibi bir hakarette bulunmasın. Neyse tartışmaya biraz bodoslamadan daldı gibi oldum kusura bakmayın. Sadece bu konuda düşündüklerimi söylemek istedim...

KursadAltug said:
Bu arada Kürtlerle ilgili fikir beyan ederken terörü ve teröristi lütfen ayrı tutun. Kimse bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiği gibi bir hakarette bulunmasın. Neyse tartışmaya biraz bodoslamadan daldı gibi oldum kusura bakmayın. Sadece bu konuda düşündüklerimi söylemek istedim...

Ben çok Kürt tanıdım fakat hiçbirinden pkk'yı kötüleyici bir laf işitmedim!!Bu bir çelişkimidir?Çelişki varsa nerdedir? Güneş doğudan mı yoksa Amerikadan mı doğar?!!! örnekler çoğaltılabilir.

Ben de çok Kürt tanıdım zaten Mersin gibi bir yerde yaşıyorsan çok fazla Kürt tanırsın ve Kürt'ün de her çeşidini görürsün. Ben Kürtlerin içinde pkk terör örgütünün destekleyenlerin sayısının genele oranla çok az olduğunu biliyorum ama bakma pkklılar seslerini çok çıkartıp kendilerini Kürtlerin temsilcisi gibi göstermeye çalışıyorlar. Zaten pkkya destek vermeyen, pkkyı sevmeyen Kürtler sessiz, sakin, ekmeğinin derdinde olan adamlar ve Kürt nüfusun çoğunluğu da bunlardan oluşuyor.

Yani ortada bir çelişki varsa Kürtlerin terörü destekleyen bir halk olduğunu iddia edip ondan sonra da Güneş Amerika'dan mı doğar diye sormaktır. Amerikalıların tüm Müslümanları terörist görmesi biz de tüm Kürtleri terörist gibi göreceğiz demek değildir.

Kimse kusura bakmasın bir terör örgütü çıkıp ben Kürtlerin temsilcisiyim diyor diye Kürtlerin tamamına terörist diyemem. Şehit çocuğu Kürt arkadaşlarıma terörist diyemem, pkkya da pkklılara da benden daha düşman olan Kürt arkadaşlarım var onlara da terörist diyemem, şehit ya da gazi olan Kürt askere/polise terörist diyemem, diyene de aklını başına devşirmesini tavsiye ederim. Zira Kürtlerin tamamını pkk destekçisi olarak gören birisinin akli melekelerinden şüphe etmek gerekir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar Türk ve Kürt'ün akraba bağı olmasa da bin yıldır aynı topraklarda yaşıyoruz artık kaynaşmışız,kız alıp vermişiz,kardeş olmuşuz.Bazıları biz Türk'üz demiş bazıları dememiş.Ama kardeşçe yaşayıp gitmişiz.Örnek Selahaddin Eyyubi.Arayın heryerde Türk sultan diye geçer ama aslen Kürt'tür.Turgut Özal da Kürt'tür ama adamı Türk Birliği kurmaya çalıştığı için öldürdüler.( :cry:)
Şimdi (bayağı önceleri) bazı büyük devletler(!) bu kardeşliği bozmuşlar.Kardeşi kardeşe kırdırmışlar.Amaçları bölmek,yıkmak,ele geçirmek...
Not:Hiçbir şekilde bölücü terör örgütü savunmam.Ayrıca her pkklı Kürt değil bunu da bilmemizde yara var bence.

Lord_Arthur said:
Örnek Selahaddin Eyyubi.Arayın heryerde Türk sultan diye geçer ama aslen Kürt'tür.
Türk okul kitapları hariç heryerde Kürt diye geçiyor zaten.
KursadAltug said:
Ben de çok Kürt tanıdım zaten Mersin gibi bir yerde yaşıyorsan çok fazla Kürt tanırsın ve Kürt'ün de her çeşidini görürsün.
Mersin de düştü galiba, en son 3'te 1'i falandı sanırım.

Allegro said:
Lord_Arthur said:
Örnek Selahaddin Eyyubi.Arayın heryerde Türk sultan diye geçer ama aslen Kürt'tür.
Türk okul kitapları hariç heryerde Kürt diye geçiyor zaten.

Selahaddin Eyyubi kesinlikle Türktür. Güney Kafkasyadaki Oğuz Türklerine mensuptur. Selahaddin Eyyubi'nin Kürt olduğu safsatasını yayanlar da maksatlıdır.

Allegro said:
KursadAltug said:
Ben de çok Kürt tanıdım zaten Mersin gibi bir yerde yaşıyorsan çok fazla Kürt tanırsın ve Kürt'ün de her çeşidini görürsün.

Hayır Mersin'in 3'te 2'si belki daha fazlası Kürt. Mersinde Kürt nüfus asla düşmez aksine sürekli ve büyük bir hızla genel nüfus içindeki oranını arttırır.

Selahaddin Eyyübi nin ünlü bir sözü vardır ''kürtlük için savaşmadım islam için savaştım'',bu sözü çoğu kişi bilir.

KursadAltug said:
Selahaddin Eyyubi kesinlikle Türktür. Güney Kafkasyadaki Oğuz Türklerine mensuptur. Selahaddin Eyyubi'nin Kürt olduğu safsatasını yayanlar da maksatlıdır.
Genel kanı annesinin Türk babasının Kürt olduğu yönünde. Yine dünya vs Türkiye durumu söz konusu.
KursadAltug said:
Allegro said:
KursadAltug said:

Hayır Mersin'in 3'te 2'si belki daha fazlası Kürt. Mersinde Kürt nüfus asla düşmez aksine sürekli ve büyük bir hızla genel nüfus içindeki oranını arttırır.
O "de" eki iyelik eki değil dahi anlamındaydı zaten, "3'te 1'i Kürt oldu, Mersin de düştü" anlamında.

türksolu denilen faşist dergiyimi okuyosun orasıda düştü diyorsun(benmi yanlış anladım)

Allegro said:
Genel kanı annesinin Türk babasının Kürt olduğu yönünde. Yine dünya vs Türkiye durumu söz konusu.
Selahaddin Eyyubi'nin babası Türktür. Üstelik Selahaddin Eyyubi Kürttür diyenlerin iddiasına göre Selahaddin ve dedeleri bir Kürt aşireti olan Rewwadi veya Rawende (isimler muhtelif ama bahsedilen aşiret bir tane gerçekten de varolan bir Kürt aşireti). Ancak bunu söyleyenlerin bilmediği şey o aşiretin daha Selçuklu Sultanı Tuğrul devrinde bir köprü başında Oğuz göçerlerinden bir grubu pusuya düşürüp katletttikleri için Selçuklular tarafından yok edildiğidir.

Bu arada Selahaddin Eyyubi benim büyük dedem olur dolayısıyla Türklüğü benim için kesinlik arzeder. (Şeceremizde de Oğuzlardan olduğumuz yazılı zaten.)
Allegro said:
O "de" eki iyelik eki değil dahi anlamındaydı zaten, "3'te 1'i Kürt oldu, Mersin de düştü" anlamında.
Ben yazım yanlışı falan olduğunu düşünmüştüm. Nüfusun çoğunluğunun farklı bir etnik kökene sahip Türk vatandaşları tarafından oluşturulması bir şehrin düştüğü anlamına gelmez. Ben senin böyle bir iddiada bulunabilecek derecede faşizan bir düşünce yapın olduğunu düşünmüyorum. Bu söylediğini ben desem hadi neyse diyeceğim de malum forumda bir dönemin favori faşistiydim :lol:

KursadAltug said:
Selahaddin Eyyubi'nin babası Türktür. Üstelik Selahaddin Eyyubi Kürttür diyenlerin iddiasına göre Selahaddin ve dedeleri bir Kürt aşireti olan Rewwadi veya Rawende (isimler muhtelif ama bahsedilen aşiret bir tane gerçekten de varolan bir Kürt aşireti). Ancak bunu söyleyenlerin bilmediği şey o aşiretin daha Selçuklu Sultanı Tuğrul devrinde bir köprü başında Oğuz göçerlerinden bir grubu pusuya düşürüp katletttikleri için Selçuklular tarafından yok edildiğidir.

Bu arada Selahaddin Eyyubi benim büyük dedem olur dolayısıyla Türklüğü benim için kesinlik arzeder. (Şeceremizde de Oğuzlardan olduğumuz yazılı zaten.)
Bu konuda benim bir iddiam yok, sadece büyük bir kesim tarafından Kürt olarak kabul gördüğünü biliyorum. O Kürt aşiretlerini falan da hiç duymadım ama sen diyince baktım ve http://en.wikipedia.org/wiki/Rawadid kaynağında Rewwadiler'in Azerbaycan'ı yöneten Arap kökenli Kürtleşmiş bir aşiret olduğu, Tuğrul döneminde yenildikleri yazıyor ama senin dediğin gibi katledildiklerine dair birşey yok, Alp Arslan bunlarla yine savaşmış mesela ve hükümdarlarının indirilmesi o zaman olmuş. Bunlar daha sonra Melikşah'ın Suriye seferine katılmış bu da Suriye'ye gidişlerini açıklıyordur herhalde. Eyyübi aşireti Ermenistan'ın Dvin bölgesindeki Rewwadiler'den Necmeddin Eyüb bin Şadi'ye dayandırılıyor.

Selahattin Eyyübi nerden senin büyük deden oluyor? :smile:
KursadAltug said:
Allegro said:
Ben yazım yanlışı falan olduğunu düşünmüştüm. Nüfusun çoğunluğunun farklı bir etnik kökene sahip Türk vatandaşları tarafından oluşturulması bir şehrin düştüğü anlamına gelmez. Ben senin böyle bir iddiada bulunabilecek derecede faşizan bir düşünce yapın olduğunu düşünmüyorum. Bu söylediğini ben desem hadi neyse diyeceğim de malum forumda bir dönemin favori faşistiydim :lol:
Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, en kral hümanist bile yaşadığı bölgeye haşırt diye hayvan gibi Kürt nüfusu gelmesini istemez. Estetik olarak kötü bir kere. Mersin'de yaşamıyorum ama oradaymış gibi düşündüm.

hayırda yani yine tarih sidik yarışına dönüyor burda...Selahaddin Kürt olsa nolur, Türk olsa nolur. O kendince İslam alemi için mücadelesini vermiş, yaptıkları bir Arap ülkesine hayrolmuş. Nedir yani?
Kürt olsa, Türk olsa....tarihin o döneminde çok insanın bir tarafında değildi ne olduğu. Hele ki bir İslam savaşçısının bunu hiç tikleyeceğini sanmam. Tiklesede tarihi kendimiz için bir gurur yapma olayının saçmalığına girer burada denilenler. Türkiye'deki bu "şu Türk" "merhametli Türk" söylenişi muazzam bir gerzekliktir. Saçmalıktır...beyin yıkamaktır.
Tarih konuşmak değildir bu...Osmanlı'mı daha güçlüydü Avusturya mı diye gidip bir Avusturyalıyla  kavga etmekte aynen bu kadar salakçadır. Eğer insan bu durumlardan gurur duyacak birşeyler çıkmarmaya çalışıyorsa bu bir kişilik bozukluğudur bana sorarsanız.

Back
Top Bottom