Kürtlerin kökü nerden gelmektedir.(genel olarak islami kaynaklar ve değişik kayn

Users who are viewing this thread

jiyan said:
2000 lerin başına kadar kürtçe şarkı dinlenemiyordu,90 ların ortalarına kadar kürtçe konuşmak yasaktı.
evet. o zamanlar eşit haklar yoktu. ama şimdi var. bi türkün yaptığı herşeyi bi kürt de yapabilir. ayrıca 90 larıdaki kukla yönetimlerden ne beklenir ki?

Koyurtang said:
jiyan said:
senin bilmediğin şeylerde var abiciğim
Buyur ağabeyciğim anlat bari neymiş bilmediklerim. Bi "ben büyüğüm" tavrı görüyorum sende ama dur bakalım.
kattiyen kabul "ben büyüğüm" tavrını kabul etmiyorum,senin bilmediğin derken senin yaşadığın şeyleri ben nasıl bilemessem sende bilemessin,anlatmak isterdim fakat yüz yüze.

jiyan said:
kattiyen kabul "ben büyüğüm" tavrını kabul etmiyorum,senin bilmediğin derken senin yaşadığın şeyleri ben nasıl bilemessem sende bilemessin,anlatmak isterdim fakat yüz yüze.
Valla Ankaradaysan ve zamanın varsa bi ara bi cafeye oturup konuşabiliriz, veya elimizdeki imkanlardan biri forum, burada da anlatabilirsin, millet sayfa sayfa tartışıyor, birbirine binlerce şey anlatıyor, sen bana bir göç-asimilasyon ilişkisini mi anlatamayacaksın?
Kleidophoros said:
Koyurtang said:
Asimile dediğin dil yasaklanmasıyla, baskıyla, şiddetle olur (ki öyle de oldu) yani göçlerin alakası yok asimilasyonla.
:???:
Cümlenin çok tırt olduğunun farkındayım ama önceki yazdıklarımdan ne demek istediğim anlaşılıyor :smile:.

neden olmasın belki yaşananları birde benden duyarsınız ama şimdi deil  :razz:,istanbuldayım.

Türkiye'deki göçlerle asimilasyona yönelik göçlerin alakası yok. Türkler Kürt bölgelerine yerleştirilmediği gibi Dersim İsyanı'ndaki birkaç köy dışında Kürtler de bir yere yerleşmeye zorlanmadı. Diyarbakır nüfusunun çoğu boşaltılan köylerden gelme, adamları asimile etmeye çalışsalar Diyarbakır'a gitmelerine izin vermezlerdi herhalde.

Allegro said:
Türkiye'deki göçlerle asimilasyona yönelik göçlerin alakası yok. Türkler Kürt bölgelerine yerleştirilmediği gibi Dersim İsyanı'ndaki birkaç köy dışında Kürtler de bir yere yerleşmeye zorlanmadı. Diyarbakır nüfusunun çoğu boşaltılan köylerden gelme, adamları asimile etmeye çalışsalar Diyarbakır'a gitmelerine izin vermezlerdi herhalde.
hala hala bende hikaye uydurdum yazdıklarımla.

CapsLock said:
kürt- laz- türkmen- kırgız tatar Özbek kazak... bunların hepsi bi ağacın dallarıdır.
TÜRKLÜK ağacı.

edit; arap bile olsalar TC kimliği varsa Türk milletine dahildir.
Doğru.Ama adam ben Türk değilim deyip silaha sarılıyorsa değildir.

Lord_Arthur said:
CapsLock said:
kürt- laz- türkmen- kırgız tatar Özbek kazak... bunların hepsi bi ağacın dallarıdır.
TÜRKLÜK ağacı.

Doğru.Ama adam ben Türk değilim deyip silaha sarılıyorsa değildir.
tabiki.

CapsLock said:
TÜRKLÜK ağacı.

evet ama bu ağacı kesmeye çalışıyorlar bunlar kürkler deil kürtlere bu düşünceleri verenlerdir,pkkdır,ermenilerdir,ruslardır,amerikanlardır

amerikalılar da avrupadan göç ettiler ve yıllarca orda kaldılar. biz avrupalıyız mı diyorlar? hayır.
tıpkı kürtler gibi, soyu nerden gelirse gelsin yüzyıllarca türk çatısı altındalar ve tabiki de türkler.

CapsLock said:
amerikalılar da avrupadan göç ettiler ve yıllarca orda kaldılar. biz avrupalıyız mı diyorlar? hayır.
tıpkı kürtler gibi, soyu nerden gelirse gelsin yüzyıllarca türk çatısı altındalar ve tabiki de türkler.
ama Amerika'da herkes gerçek etnik yapısını bilir, gururla söyler. Dilini konuşur...buyur daha 5 gün önce New Yorklu bir Amerikayla tanıştım herif Sicilyalı(İtalya)..çatur çutur anlatıyor ordaki İtalyanları, İtalyancasını...vsvsvs
Orda baskı yok ki heriflere devletle alıp veremedikleri olsun.

CapsLock said:
burda baskı mı var? en azından şimdilik?

geçmişte hayvan gibi vardı...hala da var bir nebzeye kadar. Ama azınlıkların kökü kurutulduktan sonra olsa nolur olmasa nolur.

CapsLock said:
ne kök kurutması? az daha ıkınsalar türk sayısını geçecekler. 15 milyon kürt var.

asimile edilen Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Lazlar onlar bunlar....yazıktır, günahtır. Şimdi de Kürtler.....onlarında kökü kurutulmaya çalışıldı. Ama başarılı olunamadı. Yakın tarihimizi biraz karıştırsan görürsün.
kart kürt
dağ türkleri
vsvsvs

Back
Top Bottom