Kürtlerin kökü nerden gelmektedir.(genel olarak islami kaynaklar ve değişik kayn

Users who are viewing this thread

Allegro said:
^^ bir Laz'ın züğürt tesellisi

haha....niye lan Anadolu insanı olarak Bizans'ın mirasını "o tavırla" sahiplenirim olur biter. Osmanlı'yı da sahipleinirm gene olur biter. Cumhuriyet kalsın.
Ki bu düşünceme zıttır. Milliyetçiliğin psikolojik bir rahatsızlık olduğuna inanıyorum ben.

Allegro said:
Bu konuda benim bir iddiam yok, sadece büyük bir kesim tarafından Kürt olarak kabul gördüğünü biliyorum. O Kürt aşiretlerini falan da hiç duymadım ama sen diyince baktım ve http://en.wikipedia.org/wiki/Rawadid kaynağında Rewwadiler'in Azerbaycan'ı yöneten Arap kökenli Kürtleşmiş bir aşiret olduğu, Tuğrul döneminde yenildikleri yazıyor ama senin dediğin gibi katledildiklerine dair birşey yok, Alp Arslan bunlarla yine savaşmış mesela ve hükümdarlarının indirilmesi o zaman olmuş. Bunlar daha sonra Melikşah'ın Suriye seferine katılmış bu da Suriye'ye gidişlerini açıklıyordur herhalde. Eyyübi aşireti Ermenistan'ın Dvin bölgesindeki Rewwadiler'den Necmeddin Eyüb bin Şadi'ye dayandırılıyor.

Selahattin Eyyübi nerden senin büyük deden oluyor? :smile:
Hah işte o Rewwadiler Selahaddin Eyyubi'yle tamamen alakasız. Arada hiç bir bağ yok. Tuğrul devrinde büyük oranda yokedilmişlerdir, kalanlar da paralı asker ya da esirlerden alınan asker statüsüne sokulmuş anladığım kadarıyla. Selahaddin Eyyubi ve Rewwadi aşireti ile ilgili sonradan uydurulan şeyler var Araplar kendilerine maletmek için Emeviler devrinde(sanırım) kuzeye göçmüş bir aşiretten bahseder, Kürtler hayır o aşiret Kürt aşiretidir der(bu iddiayı da ilk 1600lerde Kürt tarihi yazan bir adam vardı o söylüyor, ne garip ki Eyyubi hanedanının Güneydoğudan Kuzeydoğuya göç etmesinden 100 sene sonra böyle bir iddiayı dillendirebilmişler.)

Bu arada Eyyubi ailesinin Yemen, Lübnan, Mısır kolları Araplaşarak erimiştir. Yalnızca Lübnanda ya da Ürdünde bir Arap Profesör varmış sanırım Eyyubi hanedanından olduğunu söylüyormuş :roll: Kalan Eyyubilerin hepsi Türk :wink:

Necmeddin Eyyub benim 27. kuşaktan dedem oluyor. 26 Kuşakta da Selahaddin Eyyubi var. Aslında tam olarak Selahaddin Eyyubi değil ağabeyi Turanşah var; soyumuz ondan geliyor ama zaten Eyyubi hanedanı Selahaddin Eyyubi'den değil genellikle kardeşlerinden devam etmiştir. Bir de ailede herkes Selahaddin Eyyubi'yi büyük dede görür Turanşah adı pek geçmez :smile: 

Allegro said:
Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, en kral hümanist bile yaşadığı bölgeye haşırt diye hayvan gibi Kürt nüfusu gelmesini istemez. Estetik olarak kötü bir kere. Mersin'de yaşamıyorum ama oradaymış gibi düşündüm.
Kendi halinde bir yerde aniden bambaşka bir etnik grubun nüfus patlaması gerçekleştirmesi elbette hoşa gitmez, çünkü o bölgenin düzenini, geleneklerini, ortamını her şeyini bozacak bir durum. Ancak bu bir şehrin "düştüğü" olarak ifade edilemez. Farzedelim ki Mersin nüfusu %99 Kürt olsun bu gene Mersin düştü demek değildir. Sonuçta Kürtler de Türk vatandaşı ve diğer etnik gruplar gibi istedikleri yerde yerleşip, çoğalmak hakkına sahipler, Kürtlerin yarattığı sıkıntı bu hakkı diğer herkesten daha çok kullanmaları :smile:

Dogukan said:
hayırda yani yine tarih sidik yarışına dönüyor burda...Selahaddin Kürt olsa nolur, Türk olsa nolur. O kendince İslam alemi için mücadelesini vermiş, yaptıkları bir Arap ülkesine hayrolmuş. Nedir yani?
Kürt olsa, Türk olsa....tarihin o döneminde çok insanın bir tarafında değildi ne olduğu. Hele ki bir İslam savaşçısının bunu hiç tikleyeceğini sanmam. Tiklesede tarihi kendimiz için bir gurur yapma olayının saçmalığına girer burada denilenler. Türkiye'deki bu "şu Türk" "merhametli Türk" söylenişi muazzam bir gerzekliktir. Saçmalıktır...beyin yıkamaktır.
Tarih konuşmak değildir bu...Osmanlı'mı daha güçlüydü Avusturya mı diye gidip bir Avusturyalıyla  kavga etmekte aynen bu kadar salakçadır. Eğer insan bu durumlardan gurur duyacak birşeyler çıkmarmaya çalışıyorsa bu bir kişilik bozukluğudur bana sorarsanız.

Temelde haklısın Selahaddin Eyyubi'nin Türk, Arap ya da Kürt olması ne onun değerini artırır ne de değerini azaltır. Sonuçta döneminin en büyük İslam kahramanından bahsediyoruz. Yalnız şu da var ki bir grup insan Selahaddin Eyyubi'ye Kürt kimliği verip Kürt faşizmi adına bir Kürt kahramanı yaratmaya çalışıyor. Neyse Selahaddin Eyyubi'nin etnik kökeni çok önemlidir ya da değildir başka mesele etnik kökeninin ne olduğunu konuşmak, tartışmak başka bir mesele. Eğer her şeyi o bir kahramandır ulusunun ne önemi var gibi bir yaklaşımla değerlendirecek olsaydık tarih bilimini de, genel olarak bilimsel düşünceyi de kenara itmiş olurduk.
Dogukan said:
haha....niye lan Anadolu insanı olarak Bizans'ın mirasını "o tavırla" sahiplenirim olur biter. Osmanlı'yı da sahipleinirm gene olur biter. Cumhuriyet kalsın.
Ki bu düşünceme zıttır. Milliyetçiliğin psikolojik bir rahatsızlık olduğuna inanıyorum ben.
Milliyetçilik algının çok fazla Avrupa normlarına takılmasından kaynaklı bir düşünce. Yoksa bir kişinin mensubu olduğu milleti sevmesi, onu yüceltmek istemesi, onunla ilgili şeylere saygı göstermesi ve gösterilmesini istemesi son derece normal ve insanca bir yaklaşım.

KursadAltug said:
Hah işte o Rewwadiler Selahaddin Eyyubi'yle tamamen alakasız. Arada hiç bir bağ yok. Tuğrul devrinde büyük oranda yokedilmişlerdir, kalanlar da paralı asker ya da esirlerden alınan asker statüsüne sokulmuş anladığım kadarıyla. Selahaddin Eyyubi ve Rewwadi aşireti ile ilgili sonradan uydurulan şeyler var Araplar kendilerine maletmek için Emeviler devrinde(sanırım) kuzeye göçmüş bir aşiretten bahseder, Kürtler hayır o aşiret Kürt aşiretidir der(bu iddiayı da ilk 1600lerde Kürt tarihi yazan bir adam vardı o söylüyor, ne garip ki Eyyubi hanedanının Güneydoğudan Kuzeydoğuya göç etmesinden 100 sene sonra böyle bir iddiayı dillendirebilmişler.)

Bu arada Eyyubi ailesinin Yemen, Lübnan, Mısır kolları Araplaşarak erimiştir. Yalnızca Lübnanda ya da Ürdünde bir Arap Profesör varmış sanırım Eyyubi hanedanından olduğunu söylüyormuş :roll: Kalan Eyyubilerin hepsi Türk :wink:

Necmeddin Eyyub benim 27. kuşaktan dedem oluyor. 26 Kuşakta da Selahaddin Eyyubi var. Aslında tam olarak Selahaddin Eyyubi değil ağabeyi Turanşah var; soyumuz ondan geliyor ama zaten Eyyubi hanedanı Selahaddin Eyyubi'den değil genellikle kardeşlerinden devam etmiştir. Bir de ailede herkes Selahaddin Eyyubi'yi büyük dede görür Turanşah adı pek geçmez :smile: 
E iyi de Rewwadiler'in hepsi yok edilmemiş işte, Alp Arslan zamanında hala Azerbaycan'da hükümdarlıkları varmış. Azerbaycan'da yurtları kalmayınca bunlar Irak'a Suriye'ye falan gitmiş. Orada da Selçuklu Sultanı'na bir savaşta arka çıkınca ödüllendirilmişler vs vs diyedir bunların hikayesi. Gerçi Kürt bir adamın oğluna Turanşah diye isim koyması ne kadar olağandır bilemiyorum.

Sen tam olarak nereden biliyorsun soyunun onlara dayandığını? Bu arada sen "bu benim dedemdir dolayısıyla Türk'tür" diyorsun ama sülalenin diğer kolları Araplaştığına göre bu kolu Türkleşmiş de olabilir.
KursadAltug said:
Kendi halinde bir yerde aniden bambaşka bir etnik grubun nüfus patlaması gerçekleştirmesi elbette hoşa gitmez, çünkü o bölgenin düzenini, geleneklerini, ortamını her şeyini bozacak bir durum. Ancak bu bir şehrin "düştüğü" olarak ifade edilemez. Farzedelim ki Mersin nüfusu %99 Kürt olsun bu gene Mersin düştü demek değildir. Sonuçta Kürtler de Türk vatandaşı ve diğer etnik gruplar gibi istedikleri yerde yerleşip, çoğalmak hakkına sahipler, Kürtlerin yarattığı sıkıntı bu hakkı diğer herkesten daha çok kullanmaları :smile:
Valla ben başbakan olmadığıma göre sözlerimin politik anlamını düşünecek değilim, sözlerimi değerlendirecek adam da burası meclismiş gibi davranmasın.

"Selahaddin kendisini Türk telakki ediyor, o devirde Arapça ad almak bir adet olmasına, belki de dini bir iş telakki edilmesine rağmen ailesi efradından bir kaç tanesinin Türk adlarını taşıması, umumiyetiyle kadınlarının "hatun" diye anılmaları, ordusunun Türk olması, Türk'e dokunan küçücük bir şeye bile tahammül edememesi, teşkilatının Türk usül ve şeklinde olması bize bu İslam kahramanını "Türk" adı ile anmak hakkını kazandırmış olsa gerektir. Bu gibi şerefleri Türklere vermeyi kıskananlar: "Kürtler maruf olmadığı veyahut Türkler daha atılgan, daha medeni veyahut çoğunluk teşkil edilmiş olduklarından vakanüvisler ve şair ve sair muharrirler, Türk adını Kürtlere de şamil olan geniş manada kullanmışlar" diye karşımıza çıkabilirler. Fakat bu gibi itirazlar geçerli değildir. Halbuki bütün tarih kitaplarında Kürtler kendi adları ile anılmakta, Kürt adı maruftur. Bundan önce hükümet tesis eden Kürtler kendi adları ile anılarak övülmüşlerdir. Kürdü överken "Türk" diyerek övmeleri akla sığacak bir şey değildir. Zaten Kürt olduğu takdirde, şairler ve vakanüvisler Selahaddin'e yaranmak için, Türk yerine "Kürt" tabirini kullanırlar ve Kürtleri överlerdi. Selahaddin'in daha ziyade şeref kazanmak için kendisini Türk göstermesi de pek uzak bir ihtimaldir."

İbn-i Hâldun, Mukaddime 2. Cilt, sayfa 680

* * *

Endülüslü seyyah İbn-i Cübeyr de seyahatnamesinde kendisinin askerlerinden sürekli "Oğuzlar" (aynen böyle geçiyor evet), kardeşlerinden "Tuğtekin", "Şems-ül Devlet (Arapça: "Devletin güneşi") Turan", "Tac-ül Mülk Börü", kardeşlerinin kızlarının birinden ise "Melike Hatun" olarak bahseder.

* * *

Velhasıl-ı kelam, Selahaddin Eyyubi açık şekilde Türk'tür. Bu sandığınız üzere Türk milliyetçilerinin klasik uydurmalarından biri değildir. Zaten yukarıdaki verdiğim iki kaynağın sahibi de Arap'tır. Bu iddia (Selahaddin'in Kürt olması) daha çok Kürtlerin tarih boyunca ünlü bir devlet adamı çıkaramaması sonucu ortaya atılmış, zayıf bir iddadır. Ama Kürtlerle birlikte, milliyetçilerin her "ak" dediğine "kara" diyen zihniyete sahip bazı kesimler de bunu sahiplenmiştir. Ciddiye almaya gerek yok.

Sonuçta, gerçekler ortada.

Allegro said:
Sen tam olarak nereden biliyorsun soyunun onlara dayandığını? Bu arada sen "bu benim dedemdir dolayısıyla Türk'tür" diyorsun ama sülalenin diğer kolları Araplaştığına göre bu kolu Türkleşmiş de olabilir.

Sadece bu kısmı cevaplandırayım Selahaddin Eyyubi'nin etnik kökeni konusunda Valthord gerekli bilgiyi sunmuş.

İzin ver de soyumun kime dayandığını bileyim :smile: Atadan-dededen biliyorum bunun haricinde şeceremiz de elimizde yazılı olarak mevcut.

Sülalenin Araplaşan kolları bilinçlerini de yitirmiş. Kökenini, atasını bilen bir biz kalmışız. Üstelik zaten Türk olan birilerinin tekrar Türkleşmesi söz konusu mu Allah aşkına :smile:

ya türk olsa ne olur kürt olsa ne olur laz olsa ne olur ,sonuşta islam için savaştı kürtlük için savaşmadı.

İbn-i Haldun'un dediği gibi Selahaddin kendine açık açık Türk diyorsa tartışılacak birşey yok zaten. İnternette İbn-i Haldun'un Selahattin'in baba tarafının Yemen kökenli Kürtleşmiş Ravvadi aşiretine dayandırdığına dair zibilyon tane iddia var, kaynaktan bir alıntıya ulaşamadım ama henüz. Zaten adamın babası Kürt annesi Türkse, kendisi iki dili de konuşuyorsa iki gruba da dahildir herhalde.

jiyan said:
Nureddin Zengi'nin yanında olan bir diğer kahraman olan Zikruh Eyyubi Kürttür. Yeğeni Selahaddin o ocaktan yetişen Kürt asıllı bir büyük İslâm kahramanıdır.
yani kısaca bu kadar yani çok uzadı.

abi Atatürk bitti, Eyyubi'de mi sıra?

bazı arkadaşların anlaması gereken bir konu var. Irk ve millet iki ayrı şeydir. Irkını değiştiremezsin, bir ırkın tek mensubu da olabilirsin, pek çoğundan biri de; ama neysen osundur. Millet olmak içinse öncelikle bir toplum gerekir, ortak değerleri olan...

jiyan said:
jiyan said:
Nureddin Zengi'nin yanında olan bir diğer kahraman olan Zikruh Eyyubi Kürttür. Yeğeni Selahaddin o ocaktan yetişen Kürt asıllı bir büyük İslâm kahramanıdır.

Kısacası değil saçmacası bu deseydin olurdu. Selahaddin Eyyubi'nin Kürtlükle hiç alakası yok... Tamamen uydurma bir Kürtlük söz konusu...

KursadAltug said:
jiyan said:
jiyan said:

Kısacası değil saçmacası bu deseydin olurdu. Selahaddin Eyyubi'nin Kürtlükle hiç alakası yok... Tamamen uydurma bir Kürtlük söz konusu...
uzman tarihçi kursadaltug bizi aydınlatığın için saol  :lol:

jiyan said:
KursadAltug said:
jiyan said:
jiyan said:

Şahsi görüşüm,Selahaddin Eyyübi'nin Kürt olmadığıdır.
Hem Kürt olsa ne olacak? Başınız göğe mi erecek?

Beyler, Türkçe kaynaklarada güvenmek bu konuda yeterli değil. Kürt veya değil. Ama neredeyse bütün yabancı kaynaklar bu adamı Kürt olarak verir.
Bunuda "göz önünde bulundurmak" önemli. Elinden sonunda tarihi bir figür...istersen Japon kökenli İtalyan göçmeni Amerikalı olsun.

Dogukan said:
Beyler, Türkçe kaynaklarada güvenmek bu konuda yeterli değil. Kürt veya değil. Ama neredeyse bütün yabancı kaynaklar bu adamı Kürt olarak verir.
Bunuda "göz önünde bulundurmak" önemli. Elinden sonunda tarihi bir figür...istersen Japon kökenli İtalyan göçmeni Amerikalı olsun.
E adam Arap kaynağı koydu, yazı Türkçe'ye de mi çevrilmesin?

Allegro said:
Dogukan said:
2 tane Arap tarihçi böyle dedi diye öyle olmuyor.....oladabilir farketmez. Benim anlamadığım,n eden o zaman yabancı kaynaklar adamı genellikle Kürt olarak verir? Demekki bizim görmediğimiz başka kaynaklarda mevcut....

jiyan said:

Estafurullah sizi aydınlatmaya benim kudretim yetmez...

Dogukan said:

O bütün Selahaddin Eyyubi'yi Kürt kabul eden yabancı kaynakların kaynağı da Şerefname ve dolayısıyla yazarı Şeref Han'dır. Bu adam da açıkça söylüyorum uydurmuştur... Zaten eserinde Eyyubi hanedanından falan da bahseder o bölgede hüküm sürenler arasında olduklarını söyler ama eserin yazılış tarihi 1597 Eyyubi hanedanının Güneydoğu'dan ayrılışı 1507 :wink: Eyyubiler oradayken hiç birşey yok onlar gider gitmez işte Eyyubiler Kürttür falan filan...

Selahaddin Kürt olsaydı sağlığında Türki unvanıyla değil Kürdi unvanıyla anılırdı Araplar da Allah İslamı bir Türkün eliyle yüceltti değil bir Kürdün eliyle yüceltti derlerdi. Ayrıca Selahaddin Eyyubi'nin Kürtçe konuştuğuna dair hiç bir kanıt yokken Türkçe konuştuğuna ve askerlerine buyruklarını özellikle Türkçe verdiğine dair çok sayıda kanıt var. Keza kardeşleriyle de hep Türkçe konuşmuştur hatta etrafındaki Araplar bu konuşmaları anlamadıkları için rahatsızlık falan duyuyor vs. vs.

Yani Türk olduğu yönünde bir sürü kanıt varken bu kanıtlar karşısında çok sönük kalan bir iddiadır Selahaddin Eyyubi Kürttür iddiası.

Dogukan said:
2 tane Arap tarihçi böyle dedi diye öyle olmuyor.....oladabilir farketmez. Benim anlamadığım,n eden o zaman yabancı kaynaklar adamı genellikle Kürt olarak verir? Demekki bizim görmediğimiz başka kaynaklarda mevcut....

Ha, 2 tane Kürt tarihçi deyince oluyor ama? Peki. :lol:

Ayrıca o "Arap tarihçi" deyip geçtiğin adam da İbn-i Hâldun yani. Sosyolojinin babası. Ayıptır yahu.

Valthord said:
Dogukan said:

Ha, 2 tane Kürt tarihçi deyince oluyor ama? Peki. :lol:

Ayrıca o "Arap tarihçi" deyip geçtiğin adam da İbn-i Hâldun yani. Sosyolojinin babası. Ayıptır yahu.

abi öyle birşey demiyorum....neyse, Türk olabilir. Şaşırmam...olmasada şaşırmam. Biraz inceleyeceğim, yabancı forumlarda tartışacağım. İlginç bir mevzu olacaktır...farketmesede  :lol:

Back
Top Bottom