"Silent Hunter" oynayanlar buraya..!

Users who are viewing this thread

evet arkadaşlar. bu oyunu oynayan çok. ve bence artık daha fazla başka konuları sohbetlerimizle ve anılarımızla kirletmeyelim.

buraya SH deki anılarınızı, resimlerinizi, taktik ve tüyolarınızı yazabilirsiniz.

Liutenant Sr. olarak KM (Kriegsmarine) nin Harl Dönitzin kurduğu ilk u-boat birliği idi. 1th Flotillasına katıldım... Bu birlik daha çok küçük IIB ve IID unterseeboot kullanıyordu. Bu u-boatlar sadece 15 knot yapıp içi sıkış tıkıştı, daha önce bir yar subayken bunlardan birinde çalışmıştım. Oksijen Azalmasını artıran en büyük engel ter kokusu oluyordu. 3 tane ön torpido yeri vardı, 4 kumandan 12 yar subay 15 denizci alıyordu. Kumandanları yavaş yavaş tanıtıyım:
Fritz Friedrich: Bu soylu Alman askerinin (soyuna tükürdüğüm) babası bir SS kumandanıydı, ileri gelenlerinden. Rütbesi benden büyük olmasına rağmen botun ana kumandanı o değildi. BU yüzden aramız birazcık bozuk.
Otto Totenhagen: Bu orta yaşlı subay alman savaş gemisi Bismarktan tahliye edilmişti. Bismarkta 2. Kaptan olan bu kaptan (  ) şimdi bizim geminin rotasını çiziyordu.
Hans Goebels: BU orta yaşlı subayda ilk kez bir u-boat ta çalışıyordu. Eskiden Wehrmacht ın elektronik işlerini yaparmış, bu yüzden TDC yi iyi kullanıyor.
Adolf Carlewitz: Bu genç subay Köln Valisinin oğlu olduğu için biraz kendini beğenmiş. Güvertede durup etrafa bakıp sigara içmekten başka derdi yok. suyun altında uzun süre kaldığımızda sigara için delleniyor Babasına söylemekle tehdit ediyor...
Yıl 1939, Almanyanın başına Hitler geçti. Savaş kokusu her yuerden duyuluyordu, yahudileri yoketmekte onları topraklardan atmaktan bahsediyordu adam, u-boattaki minik Radyodan onu dinlerdik, tek sözüyle bizi kendine bağlamıştı..... Führerin emridir....

İşte bu mürettebatla, IIB botumla, ilk devriyeme çıktım. Polonyaya daha girmemiştik, ama öyle planlarımız vardı. Führer Der Unterseeboot Karl Dönitz, Polonyayı ve İngiltereyi tamamen çevrelemek istiyordu. U-Boat'ımız küçük olduğu için Polonya denizlerine gönderildik. ALman üslerinden çıkmak gerçekten tüm Mürettabat için Moral vericiydi.Her tarafımızdan Destroyerlar, SchnellBoatlar geçiyordu, hepsi aynı şeyi söylüyordu. Mürettebatın çok işi olmadığı için Radyoyu diniyorduk. Askerler Polonyaya girmiş. Belki onları görebilirdik, Devriyemiz kıyıya yakın bir yerdeydi. Bunu duya herkes görev yerlerine döndü. Adolf Skagerrak Boğazındayken Carlewitz Bağırdı:
Norveç Gemisi!!! Orta Mesafe!
FdU Karl Dönitz, tüm gemilerin sorgulanmasını istiyordu. geminin yakınına bir işaret fişeği attık ve gemiye durmasını emrettik.
U-boatın sandalıyla Adolf Conrad ile güverteye çıktık. Bir Aile ve 10 dan fazla yolcusu vardı. Hiçbiri almanca bilmiyordu. Ama Conrad, İngilizce bir şekilde malları göstermelerini istedi. Kaptan babanın cevabı ise, biz sadece ülkemize mallarımızı gösterebiliriz dedi. Ve Erbaşın suratına tükürdü. Ben hemen cebimden Lugerımı çıkarıp kafasına sıktım. Tüm gemi dehşete kapıldı, Anne hemen Kaptana bakmaya gitti, Conrad Onu kolundan tutup, Kimlik istedi.
İlk işi etnik bilgilerine bakmak oldu. Yahudi...
Bunu bana söyledi, hemen geminin ambarına gittik. Gemi silah ve mermi taşıyordu. Bu sırada Adolf Carlewitz ve 3 erbaş ta güverteye geldi. Ellerinde Maschinen Pistol 40 larıyla birlikte.
Yanıma yaklaşıp:
Efendim Tüm yahudilerin öldürülmesi gerekiyormuş dedi.
Diğer erbaşlarla birlikte Tüm şahısları geminin kaptan odasının duvarına dizdiler. Ne yapılması gerektiğini anlamıştım.
Nişan al! Ateş! Ardından, kan, barut, ve yanmış et kokusu, her tarafa saçılan et parçaları, silahlardan yere düşen  boş kovanların sesi.... Vahşet, ölüm, şiddet... Emirler, Duygular, Kin.... Propoganda ve Beyin yıkama kokusu...

W05.jpg

Silent hunter çok fonksyonlu bir simulasyan oyunudur. (nasıl bir simulasyondur yarabbim!!)  oyunda alman nazi denizaltısı yönetiyoruz.
sanırım fazla söze gerek yok,  zaten dolup taşar bu konu =)

lanet olsun ya bi ayarlıyamıyom torpidoyu ya.. 3 torpido attım bi gemi vuramadım, 23485485 tane gemi yanyana dursa bile vurmazdı bu torpidolar. tam da burnuna nişan almıştım  :cry: :cry:

CursedPirate said:
Antifiriz öyle bir anlatıyorsunki ben de satın alacağım :smile:. Yalnız Silent Hunter 3 daha çok dikkatimi çekti :smile:.
antifiriz propogandası :grin:

sen şunu okudun mu kriminal?
Antifiriz said:
bak bir rehber açmak gerecek galiba :grin:
hani sol tarafta bir panel varya, orayı açıklamakla başlayayım:
en baştaki şu anda bakılan yer, realism %100 de buradan  hiç çıkmazsın...
sonraki Saldırı periskopu. onunla torpidoları ateşleyebilirsin. şu 1 resimdeki mal mal bakan adamdan 180 derce dönersen OBservation periscope yi görürsün, bu periskop daha küçüktür, suyun yukarısına çıkınca daha az iz bırakır.
Bir alttaki U-boatının üstüne çıkartır seni orada İzleme kumandanını hep tut. UZO diye bir araç vardır orada, onunla uzak mesafedekilere bakıp ESP kullanabilirsin.
Bir alttaki Harita rotanı oradan çizebilirsin.
Onun altındaki TDC, otaomatik torpidonun gideceği yere hesaplayıp gönderiyor.
Onun alttaki en önemli yerlerden biri Mürettabata emir veriyorsun buradan, güverte topu falan kullamak için (fırtanalı havalarda kullanamazsın) bir subayı oraya koyacaksın sonra köprüye çıkıp adama tıklayacaksın altta çıkın küçük ikonlardan birinde Man the deck gun vardır, o subay hemen oraya 3 adam koyar, normalde güverte topunu manual kullanmanı öneririm ama b ye basıp gemiye spaceyebasarak mürettabatın otaomatik nişanlamasını sağlayabilirsin. flak gun içinde aynı, man the flak gun dersin.
onun altındaki görevlerin, devriyelerde Kriegsmarine haritasına bakarak nereye gidip orayı 24 saat ddolaşacağını öğrenirsin.
Onun altı radyo ve hidrofon. hidrofonu H ye basarak kullnabilirsin.
esonrakiler zaten deck gun ve flak gun kullanmak için basacağın tuşlar.
onun altındaki serbest görüş. realism %100 olmadığı zamanlar gemini dışardan izleyebilirsin, ayrıca ship spotted diyince ; basarak gemiler arası görüntü değiştirebilirsin. ama gerçekçiliği balatalıyor bu, realism %100 de bunu yapamazsın.
altta 6 tane subay resmi var:
Baştaki: Dalış hız oksijen batarya vs... burada crash dive yaparak aniden 50 metre batabilirsin yada su altındayken ballast larını patlatarak bir anda yüzeye çıkabilirsin.ayrıca üstünde savaş gemisi falan varken rig for silent running e alırsan hiç bir halt duymazlar. birde burda su alttında gidince geminin elektiriği azalır, burada yüzeydeyken battery recharge yi seçersen hızın azalır ama bataryan dolar. OKsijene dikkat et.
2.: O rotanı çizmekte yardımcı olan herif. üstüne basıp plot course dersen çizersin.
3. Sİlah kumandanı geminin silah rezervlerine falan bakar ayrıca TDC yi kullanır.
4.Sonarcı ama hidrofon kullanıyor, suyun altındayken seslerle etraftaki gemileri tespit eder bu.
5. bununla sent contact report diyerek Kriegsmarineye ne kadar gemi batırdığını kaç torpidonun kaldığını falan gönderebilirsin.
6- da Watch officer war köprüye subay koyman lazım önce...

sağa gidelim:
o u boat resi farkedilip farkedilmediğini görürsün,
öbürleri hız, pusula derinlik filan falan,
orada + eksi yazan şeylerle zamanı 1024 kata kadar hızlandırabilirsin, ilk görevlerde çok uzağa gitmeni söylemezler ama sonra almanyadan mısıra gitmen gerekince anlarsın...
Torpido ateşleme:
ilk başlarda acemi olduğun için herşeyi kompütür e bırakacaksıni UZO veya periskopla bakıp gemiyi bulacaksın, locka basınca tdc herşeyi torpido hızını falan otomatik ayarlar... fire ye basınca ateşlersin. %100 vuracan diye birşey yok, TDC sadece hızına falan bakar. yön değiştirirse nanayı yersin torpido uçar gider...

püf noktaları:
*TDC geminin ortasını nişan alıur, profesyonelleşince hep geminin kıçına nişan al.
*Güverte topunda 3 çeşit mermi var: ışık, patlayıcı, delici;
Işığı geceleyin havaya ateşlersen etraf bir güzel aydınlanır. (Supreme Karl Dönitz Technology hesabı...)
patlayıcı ile geminin direklerini kaptanının odasını :twisted: vurabilirsin, ayrıca yük gemilerinde taşıdığı malları uçurabilirsin. Ve küçük sahil güvenlik botlarının silahlı kısımlarını uçurabilirsin.
Delici en çok zarar verendir, attığın yere göre, eğer geminin altına doğru (biz ona waterline diyoruz) atarsan 5 vuruşta bir gemi alabilirsin. Harbiden...
*Torpidolar: geminin ilk başta sadece 2 tür torpido alabilir.
T-1: gaz ile çalışır bu, arkasında u-boat kadar dalga bıraktığı için bunu bir savaş gemisine atarsan anında batarsın (sana bodoslama girer). bunu genellikle tüccarlarda kullan. bunun 15 km menzili var....
T-2: elektirik gücü!!! Bu arkasında yüzen bir adamdan daha az dalga bırakır. bunu destroyerlara kıllan, ama menzili sadece 1.5 kilometre.
yeni torpidolar çıkınca bana haber ver...
*Sakın destroyerlara deck gunla girmek gibi bir gerizekalılık yapma.
*Konvoylara dalarken önce destroyerları, sonra yüzeye çıkıp armed trwalerı al, sonra en büyük tüccardan en küçüğüne doğru al :grin:
*Renownu iyi kullan, anam yeni birşey hemen alayım etme. biriktir, sonra o parayla IXB u-boat alacan, sadece flak zwizzling almana izin veriyorum.
*bir anda çok derine gitmeye kalkma sonra toslarsın.
*p ye basarak direk Periskop derinliğine ulaşabilirsin.
*s ile yüzeye çıkabilirsin.
*bow quarters ve stern quarters boş durumdaki gemicilerin yeridir, orayaı savaşa girmediğin sürece dolu tut, adamlar yorulursa nanayı yersin...
*devriyeye çıkmadan önce oradaki dosyaların konulduğu yere basarsan gemici alabilrsin (gemini gemici ile doldur sınıra kadar). ama renown harcayanlardan değil, beleşlerden al.
*NODKRM yi takma Neutral meutral dal! Naziyiz oğlum biz asmak kesmek kelle uçurmak....Alman gemilerine dalma ama sonra KM den atılırsın.
*küçük gemilere torpido atmak gibi bir gerizeklalılık yapma
*tüccarları güverte topuyla HE ile mallarını uçur sonrada zırhına iki ateş et. batar...
*balıkçılarla uğraşma...döverler...
*AP(delici) 40 tane HE(patlayıcı) 160 SS 40  (ışık) tane alırsın. Büyük tüccarlar için sakla AP yi, minik coastal merchantlara falan dalınca AP kullanma.
*40 lardan sonra büyük gemileri (C2 C3 falan) torpidoyla al, silahlanıyorlar çünkü. ayrıca küçük tüccarların bile 2 makinalı bir topu olabiliyor. 40 tan sonra gemilerin önce silalarını al.
*rota çizerken bir tane izleyeceğin rota, birde acil durum rotası (üstteki aletlerle) çiz.
*Oynarken yanında bir kitap falan (Özellikle Kavgam) bulundur.
*Tuvalete giderken hzı sonda unutma, sonra destroyer gelir seni alır.
*batır patlat, Renonwna can ver.
*mürettebat kısmında alt sağ köşede bir kırık gemi işareti var, onunla tamirci görevlendirip zarar gördüğün yerleri tamir edebilirsin.
*torpidoyu ateşledikten sonra hemen ateşlediğin yere (bow veya stern) adam koyku yeni torpido doldursunlar.
*Tutorialleri oyna öyle başla oyuna, hepsinden Excellent almadan oyuna başlama, aldığında bana bir ss gönder.
*persikopu dışarda unutma.
*bir hedefe TDC ile torpido ateşledikten sonra birde hedefin üstüne güverte topuyla ateşleme. sonra kopan bir parça torpidoya çarpıp erkenden patlayabilir, başıma geldi o yüzden söylüyorum.

edit: TOrpido kullanamak:
acemi oldğun için TDC kullan birkaç ay sonra torpido kullanmayı öğrenirsin zaten.
UZO ya gir, gemiyi bul, lock a bas. açıya dikkat et, eğer açı iyise zaten sarı veya yeşil olur hedefin üstünde çıkan üçgen. kırmızı ise hemen daha iyi bir pozisyon al. kırmızı tuşa bas, yön değiştirmez, hızını azaltmazsa %100 vurusun, ama açı kötü olursa torpido patlamaz..

yeterli.

geminin üstüne getirim kilitle, ateşle bakalım. realism %0 sa bu tabii, yoksa TDC yi manual kontrol et.

lazım olur diye bir çizelge size:
2wqztdy.jpg

fıttırdım SH3 ile!!
2vxk4ms.jpg

T-1 modeli :grin:

ben oynuyordumda uzun zmandır dokunmuyorum. Bilgisayarım zayıftı, ağırlaşıyordu oyun. Şimdide yüklemeye üşeniyorum.

niye herkes SH3'e yöneliyor yav ben de propoganda yapıyorum :grin: :

Bu, Kobe limanı (Honshu'nun ana askeri limanı/limanlarından biri) baskınından önce yakaladığım Shokaku Uçak Gemisi:

Bu da ondan arta kalanlar :grin:

bu arada kriminal, TDC'yi (aslıda u-boatlarda UZO (U-Boat Z[bilmemne] O[bilmmne]) var ) kullanabilmek için hedefi kilitlemen lazım. yaptn mı? :grin:

çok da farklı değil. ama u-boat'taki gibi gemi yan yatsa da bir tane salak kazık gibi durup sana sürekli bakmıyor :lol:
ayrıca karl dönitz yerine "Helmsman" var. değişebiliyor. ayak işlerini ona yapabiliyorsun (ör: rota)
ama seni mi kırcaz, hemen bir Balao sınıfı göstereyim sana :grin:
2 dakka bekleyeceksin :lol:

2003 yılından kalma masaüstü bilgisayarimla idare etmek zorunda olduğum şu günlerde denemedik istediğim oyun. Arkadasimda serisi var 3'ü aldım yükledim açmadı bile :grin: Birazdan 2'yi getirecek deneyeceğim olursa oynayacağım olmassa 3 ay sonra 4'ü bitiririm :smile:

propaganda iyi gidiyor NOD :grin:

ayrıca karl dönitz yerine "Helmsman" var. değişebiliyor. ayak işlerini ona yapabiliyorsun (ör: rota)

yav o zaten karl dönitz deği, karl dönitz bu u-boatları tasarlayan ve onları alman kullanımına sokan sonra savaş bitince barış imzalanması emrine veren kişi. hitler ölünce 20 gün führer de oluyor :grin:

hiçbir şey anlamadım ama neyse :grin:
al sana Tambor (Balao olmadı, bunla idare et diyorm ama Tambor daha sonra çıkan bir model :grin: )
nedense bugün makinada bir saçmalama havası var. o yüzden biraz geç kadılar.
bu arada tek Tambor modeli bu değil. her model de (sadece denizaltı değil, birkaç gemi de) kendi arasında 2'ye ayrılıyor ama bu kadar propoganda yeter :grin:

Kumanda odası (artık ne dersen)

Bir üst kat (radar, sonar, hidrofon, torpido)

Tambor (-90 ft.)

Tambor ile U-Boat'ların karşılartırılması ise şu şekilde:
Type IX-D2 U-Boat (En altta, ortanca büyüklükteki)
Tambor Class Submarine (Ortada, en büyük)
Type XVIII Walter U-Boat (En üstte, en küçük)

amerikalılar da pek şirinmiş yahu. bu alamanlar çok çekingen yüzlerini doğru düzgün göstermiyorlar.

Back
Top Bottom