Ateizm

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Beyler durup durup birbirinize laf atıp beeeplik yapmayın tartışcaksanız ciddi konuşun. Ateizmin yayılmasının nedeni ve sonuçları bilimin onu destekleyip veya desteklememesi değil arkasında siyasi emelleri olan ve kednilerini rahatlatma isteği duyan parde arkası güçlerdir.
Hristiyanlığın uğradığı saldırıları  İslam da almıştır. Şu anda bize islam adı altındaa öğretilenlerin çoğu hurafedir.(ne öğretildiğinede bağlı)

Eğer bit kadar forumda asıl işi bilim adamlığı olmayan adamlar olarak tartışacaksak ve birbirimize laf atacaksak hiç tartışmayalım.

Bir ateist çıksın ateizm nedir neye dayanır, öretileri nelerdir diye yazsın bende buna karşı (benim okuma yazmayı söktükten beri araştırdığım) İsam ve bilimsel olarak ateizm ve daynağı materyalizmin kusurlarını yazıyım sonrada ateist arkadaşlarım bana karşı yazsınlar öyle tartışalım(benim yerime başkasıda yazabilir(ateizm ve dayanakları ve materyalizmin etkilediği bilimsel dallar kuramlar ve gerçek dışı yönlerini vhem ateist hem yaradışılışçı kaynaklardan harmanlayarak yazmaya çalışacağım/ız) ve ateist kardeşlerimizdende bunu beklerim

Tartışma adı altında münakaşa edecekseniz susun bu ciddi bir konu ben 8 yıldır araştırdığım halde hala konuşmakta şüpheliyim

Ativan said:
<knight> said:
Neden ateistlik?

Neden olmasın?

Kusura bakma marsec,bunu sadece kaçış olarak görüyorum...yazılanları falanda okudum,çok fazla yorumumu katmak istemiyorum...Yeterki kişisel konulara yüklemeyin bu işide.

@allegro: Bir tarafta herhangi bir şekilde,hiç ama hiçbir tezi çürütülmemiş bir kitap var.
            Bir tarafta,yaratıcı olmadığından,içinde yaşadığı evrenin varlığından bile şüpheye düşmüş,milyonda bir ihtimal olarak,büyük patlama sonucunda olagelmiş bir evrenden bahseden 3-5 filozof var.

Kurandan ayetler falan vermek istemiyorum...Bu tatilde bir din adamıyla,bu konu hakkında baya sohbet etme fırsatım oldu..."Tanrı yoktur" diyen bir adamın,orda Tanrı kullanırken bile Tanrının varlığını kabul ettiğini söylemişti,bu konu üzerinde baya durduk...Sonuç olarak hak verdim kendisine...

Tanrının ispatlanabileceğinden eminim,bunuda eklemek istiyorum.Gerekirse burda bu yolada gitmeyi amaçladım...
Ateist olmanın,sadece insanın kendi içinde bulunduğu bir boşluktan,ve İslamı yeterince tanımamaktan kaynaklandığı görüşündeyim...İnsan aklının eremeyeceği şeyler vardır evet,Allah'ta bunlardan biridir,evrende...

"Evrenin yaratılışından değil,varlığından bahsedelim.Materyalistler evreni reddetmiyorlar.O halde onlarda açıklasınlar"

Şeklinde bir cümle kurmak isterdim açıkçası.Fakat bunu ciddiye almayın,çünkü iki ucu boklu değnek olacak.

Taehl said:
Allegro said:
LORDUM 5GP PLS

Allah'ın nurlu Kal Vas Flam'ları ile konuya girmek isterim önce.

Arkadaşlar, Allegro'ya sordugunuz sorular 40 senedir sürekli soruluyor ateistlere. Biraz yaratıcı olun yahu.

Yaratıcılık konusunda hak veriyorum,fakat cevabı alınamayan bir soruyu tekrar sormak,çokta abez kaçmaz.

<knight> said:
@allegro: Bir tarafta herhangi bir şekilde,hiç ama hiçbir tezi çürütülmemiş bir kitap var.
            Bir tarafta,yaratıcı olmadığından,içinde yaşadığı evrenin varlığından bile şüpheye düşmüş,milyonda bir ihtimal olarak,büyük patlama sonucunda olagelmiş bir evrenden bahseden 3-5 filozof var.

http://www.turandursun.com/

giriyorsun şuraya, kim kimi çürütmüş görüyorsun hocam. adam akıllı okursan topkekin benden.

//hödö:
ya da buraya
http://kuranhatalari.googlepages.com/

<knight> said:
Ativan said:
<knight> said:
Neden ateistlik?

Neden olmasın?

Kusura bakma marsec,bunu sadece kaçış olarak görüyorum...yazılanları falanda okudum,çok fazla yorumumu katmak istemiyorum...Yeterki kişisel konulara yüklemeyin bu işide.

Kurandan ayetler falan vermek istemiyorum...Bu tatilde bir din adamıyla,bu konu hakkında baya sohbet etme fırsatım oldu..."Tanrı yoktur" diyen bir adamın,orda Tanrı kullanırken bile Tanrının varlığını kabul ettiğini söylemişti,bu konu üzerinde baya durduk...Sonuç olarak hak verdim kendisine...

Tanrının ispatlanabileceğinden eminim,bunuda eklemek istiyorum.Gerekirse burda bu yolada gitmeyi amaçladım...
Ateist olmanın,sadece insanın kendi içinde bulunduğu bir boşluktan,ve İslamı yeterince tanımamaktan kaynaklandığı görüşündeyim...İnsan aklının eremeyeceği şeyler vardır evet,Allah'ta bunlardan biridir,evrende...

"Evrenin yaratılışından değil,varlığından bahsedelim.Materyalistler evreni reddetmiyorlar.O halde onlarda açıklasınlar"

Şeklinde bir cümle kurmak isterdim açıkçası.Fakat bunu ciddiye almayın,çünkü iki ucu boklu değnek olacak.

Taehl said:
Allegro said:
LORDUM 5GP PLS

Allah'ın nurlu Kal Vas Flam'ları ile konuya girmek isterim önce.

Arkadaşlar, Allegro'ya sordugunuz sorular 40 senedir sürekli soruluyor ateistlere. Biraz yaratıcı olun yahu.

Yaratıcılık konusunda hak veriyorum,fakat cevabı alınamayan bir soruyu tekrar sormak,çokta abez kaçmaz.

yoo, tam istediğim şeyi söylemişsin bunu tartışabiliriz

Taehl orda yazan kişiler kaç yüzyıl öncesinde yaşıyorlar?

sözlerde uydurma aynı ülkemizde atatürkün ağzından yalanlar uydurmaları gibi(bkz anadolu ajansı sloganı)

Taehl said:
<knight> said:

http://www.turandursun.com/

giriyorsun şuraya, kim kimi çürütmüş görüyorsun hocam. adam akıllı okursan topkekin benden.

//hödö:
ya da buraya
http://kuranhatalari.googlepages.com/

Çürütmek bahsetmedim,sadece cevapsız sorulardan bahsettim.500 tane ateist adam tek müslümana yüklenirse,tabiki adamı susturacaklardır.

Alt taraftaki site ise saçmalık.Hepsini defalarca okudum,yeterince fikir sahibi oldum zaten önceden...

edit: Topkekimi isterim

E burada da 500 müslüman tek ateiste yüklenmiş, susturamamış. Allegro altı sayfa ayar çekmiş hepinize hocam :smile:

Topkekini kargoya verdim bu arada.

Taehl said:
E burada da 500 müslüman tek ateiste yüklenmiş, susturamamış. Allegro altı sayfa ayar çekmiş hepinize hocam :smile:

Ayar çekmekmi...Sen öyle deyince öyle olmuyor hocam :smile: Bencede 500 kişi allegroya iyi bi ayar çekmiş...Neyse,görüşlerine saygılıyım :smile: Bu keskin konu hariç,diğer görüşlerine katılırım..Fakat imzan beni acayip rahatsız ediyor :smile:

Taehl said:

Verebildiğiniz tek cevap aynı soruları 40 yıldır neden soruyorsunuz.40 yıldır birine bile cevap verilemedi ki başka soru çıkarılsın.

Bu arada @tahıl verdiğin linkler ataistliğe karşı değil islama karşı yazılan yazılar. Sen ataist misin yoksa müslüman mı değilsin. önce bunu öğren.

EDİT: Allaha şükrederek ataist olduğuna şükretmek senin şükredecek başka bişeyin yokmu :smile:

Kansome said:
Taehl said:

Verebildiğiniz tek cevap aynı soruları 40 yıldır neden soruyorsunuz.40 yıldır birine bile cevap verilemedi ki başka soru çıkarılsın.

Bu arada @tahıl verdiğin linkler ataistliğe karşı değil islama karşı yazılan yazılar. Sen ataist misin yoksa müslüman mı değilsin. önce bunu öğren.

EDİT: Allaha şükrederek ataist olduğuna şükretmek senin şükredecek başka bişeyin yokmu :smile:

Çocugum ben ateistim, ataist degil. Ben islama da karşıyım, dinlerin kalanına da ama mesele şu ki siz bana İslam'ın dogrulugunu ispat etmeye çalışıyorsunuz. Siz bunu yaparken Taoizm'deki yanlışları mı aramamı bekliyorsun, nedir yani.

Kansome said:

Ataist ne olum atalarına tapan mı :mrgreen: Ateist "teist" ten gelir. A da zıttı demektir. Anormal, asosyal vs.

Not : Ateist misin müslüman mı değilsin ne saçma bi sorudur yahu.

Taehl said:
Çocugum ben ateistim, ataist degil. Ben islama da karşıyım, dinlerin kalanına da ama mesele şu ki siz bana İslam'ın dogrulugunu ispat etmeye çalışıyorsunuz. Siz bunu yaparken Taoizm'deki yanlışları mı aramamı bekliyorsun, nedir yani.

farkı ne sonunda -ım ekimi var.

Sen istemedikçe sana kimse müslümanlığı anlatamaz,anlatsada anlamazsın.
Sen önce neden ateist oldun onu bi araştırı ver sen ateist falan değilsin,sen içindeki şüpheleri ben dinsizim mantığıyla yoğuran bi tür Errtu'sun.Sana veya bir başkasına ataistim diye dolaşanlara islamı anlatmadan önce Allahın varlığını kabul ettirmek lazım. İslam ateistler için inmemiştir diğer dinlere mensup olanlar için inmiş bir dindir Diğer bütün dinlerde aynı şekilde birisinin devri dolunca çarpıtılınca inmiştir.(günümüzde yapılanlar gibi).sen önce bi yürü sonra koştururuz.

edit:A yı yanlışlıkla koymuşum..(cuk diyede oturmuş ama hem ataist hem ateist'sin zaten)
Koyurtang>yazacak bir sözün varsa yaz yoksa yazma kirlilik yaratma.

aleysie said:
bizim yatıp kalkmamıza 12 saat
aç kalmamıza ihtiyacı yoktur o sadece bizi yoktan var ettigi için şükür etmemizi ister.
İhtiyacı yok ama her ne hikmetse bunu istiyor öyle mi? Herbirşeyi yaratan güç birilerinin onun önünde eğilmesini istiyor. Ve bunu hem o birilerini hem de onların zihinlerine itaat, şükran, iman gibi kavramlar yaratarak sağlayacak. Bunlar insanlara ve egosu olan varlıklara ait davranış ve dürtülerdir. Tanrı bir sürü yer görmüştür uzayda, onun ufku bu kadar dar değildir sanırım.
aleysie said:
Biri seni alsa seni bağlasa kolundan bacaklarından gerse(kısaca sana eziyet yapsa) o anda sana istedigini söyletir(artık pişmanımmı dersin yoksa başka bişi).
Sen kimsin ki? Ben kimim? Nereden biliyorsun?
Ayrıca o olay ben zaten öldükten sonra oluyorsa neyden korkup da imana geleceğim? Suyundan da koy dersem ne olur? Tekrar mı ölürüm?

<knight> said:
Bana bir zahmet Star Wars'u, Harry Potter'ı ve Lord of the Rings'i çürütür müsün peki? Veya benim görünmez olabilme yeteneğimin olmadığını ispatlayabilir misin? İspatlayamazsın. Ha ama ben böyle bir iddiada bulunursam sen benden ispatını istersin ben o zaman kalırım, iddiam da havada kalır.

Ha ama insan topraktan oluşmuyor mesela ya da dünya 6 günde oluşmadı.
Büyük patlamaya milyonda bir demen de ayrıca zavallıca olmuş, neye göre milyonda bir ulan? Milyonda 1 ihtimalle patlayacak milyonda 999999 ihtimalle patlamayacak mıydı? Ne patlamayacaktı? Orası neresi? Ayrıca uzayda dünyadaki kum tanelerinden fazla yıldız var ulan, zilyonlarca gezegenden belki de sadece burada yaşam var, milyonda birin tutması mı koyuyor? 3-5 filozof dediğin de 3-5i hariç tüm bilim camiası bu arada. İmamlar uçan halıyı icad edemedi mühendislerin uçaklarına biniyorsunuz o yüzden üzgünüm.

Astronomi biliminin henüz gelişmemiş olduğu bir dönemde, 14 asır önce indirilen Kuran-ı Kerim'de evrenin genişlediğinden şöyle bahsedilir:
Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)

Yukarıdaki ayette geçen "sema (gök)" kelimesi Kuran'ın pek çok yerinde uzay ve evren anlamında kullanılır. Nitekim burada da bu anlamda kullanılmıştır ve evrenin genişleyici olduğu bildirilmiştir. Türkçeye "Şüphesiz Biz genişleticiyiz (genişleteniz/genişletmekte olanız)" olarak çevrilen Arapça "inna le musiune" ifadesindeki "musi'une" kelimesi, "genişletmek" anlamına gelen "evsea" fiilinden türemiştir. "Le" ön-eki de takip ettiği isim ya da sıfata vurgu ekleyerek "çok fazla" anlamı katmaktadır. Dolayısıyla bu ifade "Biz göğü veya evreni çok fazla genişletiyoruz" anlamı taşımaktadır. Bilimin bugün varmış olduğu sonuç da Kuran'da bize bildirilenle aynıdır.1

20. yüzyılın başlarına dek bilim dünyasında hakim olan tek görüş, "evrenin durağan bir yapıya sahip olduğu ve sonsuzdan beri süregeldiği" şeklindeydi. Ancak, günümüz teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen araştırma, gözlem ve hesaplamalar evrenin bir başlangıcı olduğunu ve sürekli olarak "genişlediğini" ortaya koydu.
Bunlarıda uydurdu araplar öylemi way bee ne akıllı adamlarmış bu araplar.

http://kuranhatalari.googlepages.com/nuhtufani

http://kuranhatalari.googlepages.com/islamag%C3%B6ret%C3%BCrkleristeselerdem%C3%BCsl%C3%BCmanolam

şu ikisi ilginç geldi..

bazen kuranda beni şaşırtacak şeyler bulabiliyorum ne yazıkki,
zaten kuranın araplara yönelik geldği de belli orda yazıyor.. en iyisi ata dini arkadaş şamanizm  :smile:

@allegro: Akıllı arkadaşım,büyük patlama sonrasında bu şekilde düzenli bir evrenin,yıldızlar sisteminin,bu denli güzel yaratılmış,sevebilen,nefret edebilen,aşık olabilen,kafasına bişey takılınca oturup içebilen bir insanoğlunun ortaya çıkması,(yaratıcı eli değmeden) değil milyonda bir,çok daha düşük bir ihtimaldir.National geographic'in bir belgeselinde vardıda,dur bakim bulacam.

şimdi burda gerçekten de dünyanın 6 günde yaratıldığının, ilk insanın adem olduğunun, havva'nın adem'den yaratıldığının, cennetten elma yedikleri için kovulduklarının gerçek olduğuna inanan birileri var mı?
ya da nuh'un gemisine dünyadaki tüm hayvanlardan bir çift alındığına ve tufan'dan sonra sağsalim geri döndüklerine?

ben inanıyorum çünkü işi ''ortasından'' değil başından anlamaya çalışıyorum. Evren 6 günde yaratılmıştır bunu destekleyen bilimsel kuramı(her ne kadar çürütülmüş hatta einsteinin katılıp büyük hata yaptığını kabul ettiği kuramlar olsada) bulabilirsin (steady e dikkat et).

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom