Ateizm

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Firates

Steppe Dragon
Archduke
Tanrıtanımazlık,herkoşulda tanrının olmayacağını savunan görüş...Theism'den türemiş,Theism(teizm),inanç demek.A-Theism-İnançsızlık.

Forumda son zamanlarda çok fazla gördüm,orda burda tartışılıp duruyor...Kimsenin fikirlerini sogulamak değil amaç,veya eleştirmek.Sadece fikirlerini merak ediyorum,neden? Ki malum,forumdaki baş ateistlerde gelsin,fikirlerini almak istiyorum...

Neden ateistlik?

Ateizm Materyalizme Dayanıyor.Bu Konudan Dolayı Çok Saçma Geliyor.2 Basit Yapının Biraraya Gelmesiyle Oluşamayız.Veya İlk Yapı Nasıl Oluştu.

Ayrıca Şu Soruyu Sormadan Yapamıycam.Neden Dinler Kuruldu ?

Aslında Bunların Cevabını Biliyorum Tabi.Konunun Gelişine Göre Devam Ederiz...

bu tartışmaya hiç girmiyorum herkezin inancı kendine.. doğru yolu bulacak olan kendisi bulur zaten..

GhosTR said:
Toplumu daha kolay yönetebilmek için. Bir insana yasa böyledir yapma deyince pek umursamıyor, devlet nerden bilecek gibi bir düşünceye sahip oluyor. Ama siz herşeyi bilen, herşeyi gücü yeten bir yaratıcının olduğundan, ve ölümden sonra bengü bir yaşam olduğuna ve yapılan davranışlar sonucu ödül ve cezanın olduğuna inanırsanız ya da toplumu inandırırsanız o zaman işler değişiyor. Ebedi bir ceza alacaksam iyi olmalıyım diye düşünenler oluyor, acaba varsa sıçarız deyip kabul edenler de... Dolayısıyla bu da toplumun büyük bir kesimini etkiliyor. Ha dine inandığı halde tüm gereklerini yerine getirmeyenler de çok oluyor, insan kendi yapısına ve zevlerine göre bazı alışkanlıklarını dine göre düzenlerken bazılarından vazgeçmeyebiliyor da. Gene de dini kuralların etkileyiciliği yasadan daha üstündür tabi ki de.
Ha bu söylediklerimden dinlere inanmadığım sonucunu çıkarmayın lütfen... Ama önemli olan insan olmak.

Tatari_okan said:
GhosTR said:
Toplumu daha kolay yönetebilmek için. Bir insana yasa böyledir yapma deyince pek umursamıyor, devlet nerden bilecek gibi bir düşünceye sahip oluyor. Ama siz herşeyi bilen, herşeyi gücü yeten bir yaratıcının olduğundan, ve ölümden sonra bengü bir yaşam olduğuna ve yapılan davranışlar sonucu ödül ve cezanın olduğuna inanırsanız ya da toplumu inandırırsanız o zaman işler değişiyor. Ebedi bir ceza alacaksam iyi olmalıyım diye düşünenler oluyor, acaba varsa sıçarız deyip kabul edenler de... Dolayısıyla bu da toplumun büyük bir kesimini etkiliyor. Ha dine inandığı halde tüm gereklerini yerine getirmeyenler de çok oluyor, insan kendi yapısına ve zevlerine göre bazı alışkanlıklarını dine göre düzenlerken bazılarından vazgeçmeyebiliyor da. Gene de dini kuralların etkileyiciliği yasadan daha üstündür tabi ki de.
Ha bu söylediklerimden dinlere inanmadığım sonucunu çıkarmayın lütfen... Ama önemli olan insan olmak.

İşte En Önemlisi Bu

Ayrıca Avrupa Bu Dinleri Çıkarlarına Kullanmış.
Siyonizm,Masonlar,Engizisyon Mahkemeleri,Putlara Verilen Altınlar Meyveler ... Bunlar Dediklerimi Anlatmaya Yeter
Müslümanlık İse Birilerinin Çıkar Sağlayamayacağı Bir Din.3 Dinde Aynı Tanrıya Çıkıyor Ama Farklı Yönlerden.Ve Bize Göre Müslümanlık Bu 3 Dinden En İyisi En İnsancılı :smile:

Öyle Değilmi ?

Ativan said:
<knight> said:
Neden ateistlik?

Neden olmasın?
bence ateistlik  birçok üye ve moderatörün (ativan dahil) forumlardaki sağcı yükselişi bıçak gibi kesmek ve forumlardaki birçok kişiye "yobaz" diyebilmek için kullandıkları bi mastürübasyon tekniği..
kusura bakmayın bu benim düşüncem; ama bırak allah tanımamayı, allaha bir "yaşama" sahip olduğumuza karşı şükür ve hamtte yarışmaız gerekirken, bunca delil ve mucize gösterilmişken "inanmamak" sözkonusu bile olamaz..

Albert Einstein da dediği gibi "tanrıya inanmamak diye bişey yoktur, o sadece kalpteki tanrı sevgisi ve yaşam sevgisinin azlığından yada olmayışından kaynaklanır..."

ama biz burda sabaha kadar konu açıp binlerce sayfa yazı yazsak da bitarafımızı yırtsak ta.. "olmaz".. anlamazlar.. ıslah tanrıdandır..

doğru ya "patron ativan".. kitle babam konuyu.. ne desen haklısın, ne desen doğrusun..

ves'selam...

GhosTR said:
Ateizm Materyalizme Dayanıyor.Bu Konudan Dolayı Çok Saçma Geliyor.2 Basit Yapının Biraraya Gelmesiyle Oluşamayız.Veya İlk Yapı Nasıl Oluştu.
Tanrı nasıl oluştu peki? Tanrı nasıl hiçbir malzeme kullanmadan yoktan enerji ve madde varediyor? Önce tanrının ne olduğuna bir karar verilsin, tanrı eli sopalı ve sen günde 5 vakit yatıp kalkmadın diye triplere girebilecek bir adam mı yoksa tanrı doğanın kendisi ve yaptığın her eylemin bir şekilde dönüp dolaşıp seni etkileyeceği bir sistem mi? Yoksa biz tanrının zihninde olup bitenler miyiz?
GhosTR said:
Müslümanlık İse Birilerinin Çıkar Sağlayamayacağı Bir Din.3 Dinde Aynı Tanrıya Çıkıyor Ama Farklı Yönlerden.Ve Bize Göre Müslümanlık Bu 3 Dinden En İyisi En İnsancılı :smile:

Öyle Değilmi ?
Değil. Hayatında hiç mi "İslamı sömürmek" "dini sömürü" kalıplarını duymadın? Müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu ülkeler insancıllıklarıyla ve adilikleriyle meşhur değilken bir insanın buna inanabilmesi komik.

G-UNİT said:
kusura bakmayın bu benim düşüncem; ama bırak allah tanımamayı, allaha bir "yaşama" sahip olduğumuza karşı şükür ve hamtte yarışmaız gerekirken, bunca delil ve mucize gösterilmişken "inanmamak" sözkonusu bile olamaz..
Jüpiteri falan yaratan, süpernovadan gamma ışımasından anlayann tanrı işi gücü yok sen ona şükretmedin diye gücenecek mi? Evren sandığınızdan daha büyük ve dünyadaki hiçbirşeyin evrende zerre önemi yok.

Allegro said:
Jüpiteri falan yaratan, süpernovadan gamma ışımasından anlayann tanrı işi gücü yok sen ona şükretmedin diye gücenecek mi? Evren sandığınızdan daha büyük ve dünyadaki hiçbirşeyin evrende zerre önemi yok.

şükür tanrı için değil kendimiz içindir..
doktor sana ilaç kullan diyor sen doktor için mi içiyorsun? yoksa kendin için mi?
din de, şükürde, inanç da insanın manevi ilacıdır!

G-UNİT said:
Ativan said:
<knight> said:
Neden ateistlik?

Neden olmasın?
bence ateistlik  birçok üye ve moderatörün (ativan dahil) forumlardaki sağcı yükselişi bıçak gibi kesmek ve forumlardaki birçok kişiye "yobaz" diyebilmek için kullandıkları bi mastürübasyon tekniği..

Albert Einstein da dediği gibi "tanrıya inanmamak diye bişey yoktur, o sadece kalpteki tanrı sevgisi ve yaşam sevgisinin azlığından yada olmayışından kaynaklanır..."

ama biz burda sabaha kadar konu açıp binlerce sayfa yazı yazsak da bitarafımızı yırtsak ta.. "olmaz".. anlamazlar.. ıslah tanrıdandır..

doğru ya "patron ativan".. kitle babam konuyu.. ne desen haklısın, ne desen doğrusun..

ves'selam...

Anlamazlar ne kadar uyarsakta bak Kur'anda onlar için ne diyor

Bakara (171) : İnkar edenleri imana çağıran (peygamber) ile inkar edenlerin durumu, bağırıp çağırmadan başka bir şey duymayan hayvanlara seslenen (çoban) ile hayvanların durumu gibidir. Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bundan dolayı anlamazlar.

Dimi bak taa yüzyıllar öncesindekilerle bugünküler aynı hep aynı kafa.

evrende sayılamayacak kadar detay var, hiç biri tesadüf değil, hepsini bir yaratılış amacı var...

bu yüzyılda elinizde yeterli kaynak varken ateist olmak saçma bişey, 
ben Allah'a inanıyorum, ama türkiyede müslümanlık yanlış algılanıyo, bilime teşvik eden, akılcı islam dini, kendilerini dinci sayan kötü amaçlı, çıkarcı, yobaz insanlar yüzünden ülkemizin ilerlemesini engelleniyor, aksine geriliyoruz ...
modernleşme adına hiç bişey yapılamıyor, hala istanbulda ( 15 milyonun yaşadığı koskocaman metropolde ) insanlar 40 derece güneşin altında şortla dolaşamıyor, niye ?? ya iki tane hıyar ağası ordan laf atıyor, sarkıyor.. ya da yanından geçen düşünce güdüsü gelişmemiş insanlar kötü kötü bakıyor, içinden veya dışından ahlaksız , namussuz diyor, tövbe tövbe diyor...

konuyu toparlayayım, bahsettiğim şey allaha inanın, isterseniz ibadetinizi de yerine getirin. ancak :
1. kimsenin inanıp inanmadığını yargılamayn
2. madem islamı benimsiyorsunuz gözünüzü açın, zeki insan olun

bu konuda konuşmaya kalksam sabaha kadar yazarım artık kısa keseyim  :neutral:

şu sıcağın altında kara çarşaf veya kat kat giysi giymiş , kafasını da türbanla örtmüş kadınlara acıyorum sıcakta ölüyorlar, bişey mi kazanılıyo böyle olunca ?

G-UNİT said:
Allegro said:

doktor sana ilaç kullan diyor sen doktor için mi içiyorsun? yoksa kendin için mi?

haklısın arkadaş, inanç insanların mutlu yaşaması için gereklidir, şahsen ben bir vakit inancımdan emin değildim...
Allah'ın varlığı hakkında kesin bi düşüncem yoktu, sonra kendi kendime düşündüm dedim bu kadar iş var şu evrende herşey yolu yordamında gidiyor bunları yaratmış düzene sokmuş birisi olmak zorunda, tesadüfen yaratılmadık biz.. bunları düşündüm , o günler korkuyordum zaten ölünce yok olup gidicez diye, ufaktım, çözdüm olayı, bitti geçti.. artık yaratanın varlığı konusunda bi kuşkum yok....              sadece islam ülkelerinin geri kalmışlığına üzülüyorum ben.

Evren, hep var mıydı? Yani onun bir yaratıcısı yok mu? Tanrıyı algılamamız çok güç, din sadece bunun için bir araç ve tabi din'i anlayabilenlerin sayısı çok çok az.(Bana göre) Eğer Tanrı'yı algılayamıyorsanız, bırakın, uğraşmayın.

tanrı kendisi kur'anda diyor:
"bizi anlamaya ne siz nede sizin aklınız yeter.. doğru olanı ancak biz biliriz.."

inkar etmek kolaydır..
inanmak zordur..

bizler ne tanrıyı ne de bu sistemi yargılayamayız.. bize ancak "allah birdir" demek düşer...

Kizil Vaiz said:
Evren, hep var mıydı? Yani onun bir yaratıcısı yok mu? Tanrıyı algılamamız çok güç, din sadece bunun için bir araç ve tabi din'i anlayabilenlerin sayısı çok çok az.(Bana göre) Eğer Tanrı'yı algılayamıyorsanız, bırakın, uğraşmayın.

evreni de yaratan tanrıdır, herşeyin yaratıcısı odur .. evet böyle diyince insana saçma geliyor, insanın kafası almıyor.. diyosunuz şimdi herşeyi allah yarattı ama bişeyler olması lazım yani bi başlangıç noktası falan. bi zeminin üstünde başlaması lazım belli bi tarihte.. böyle değil işte biz sadece yaşadıklarımıza benzer şeyler anlayabiliyoruz, allah her zaman vardı denilince insanın kafası karışabilir, orasını çok kurcalamayın o yüzden :d

zamanı da yaratan allahtır, allah zamandan ve mekandan yoksundur.. bizim, bizlerin aklının alamayacağı kavram bu.
dediğim gibi bize sadece "allah birdir" demek düşer...

G-UNİT said:
tanrı kendisi kur'anda diyor:
"bizi anlamaya ne siz nede sizin aklınız yeter.. doğru olanı ancak biz biliriz.."

inkar etmek kolaydır..
inanmak zordur..

bizler ne tanrıyı ne de bu sistemi yargılayamayız.. bize ancak "allah birdir" demek düşer...
Madem sizin sisteminizin kaynağını insan aklı almayabiliyor, materyalistlere de "O ZAMAN İLK MADDE NASIL OLUŞTU? HE? HE?!" muhabbeti yapmasın kimse. Kimse herşeye cevap verebilmek zorunda değil.

G-UNİT said:
Allegro said:

Yapılan bir iyiliğe şükretmekle hastalandığında aldığın ilacın ne benzerliği varmış bakalım?
Elalemin düşünüp araştırarak vardığı sonuçlara mastürbasyon diyene kadar kendi şartlanmış ve dogmalaşmış düşüncelerine bak ilk önce. Esas mastürbasyon budur.
Ve budur;
Bakara (171) : İnkar edenleri imana çağıran (peygamber) ile inkar edenlerin durumu, bağırıp çağırmadan başka bir şey duymayan hayvanlara seslenen (çoban) ile hayvanların durumu gibidir. Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bundan dolayı anlamazlar.

Yüzyıllar önce insanların gözlerini kapatmak için söylenmiş şeylere sığınmaktır. Üzgünüm ama asıl kör sağır ve zavallı olan zihnini kendi doğrusu haricindeki düşüncelere kapatmış olan sizlersiniz. Hayatı ve doğayı sorgulayanlar doğanın kendilerine biçtiği hayvan rolüne aykırı davranıp evrende bir yere sahip oluyorlar en azından ve malesef boynu bükük müminlerden çok daha fazla eğleniyorlar bir daha gelmeyecekleri şu hayatta.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom