Riggleme Dersi (Resimli)

Users who are viewing this thread

fujiwara Nickli forum üyesi bir arkadaşın hazırladığı bir dersi türkçeye cevirerek forumla paykaşmak istedim şimdiye kadar cevrilen bölümler için Balamir ve <kinght> a teşekür ederim diğer kısımlar cevrilince eklerim

Burda Size *FragMOTION Kullanarak Riglemenin Nasıl Yapıldığını Göstereceğim. Para Almıyorum

Bunun İçin Tam Olarak Kaplanmış Bir Modele İhtiyacınız Olacak, Bunun Gibi;

rigging_tut01.png

Şu Programlara İhtiyacınız Olabilir Linkler: Blender, Wings, GIMP, Python, Map Editor, BRFEdit, Benim Bu Yazı Boyunca ve Mount & Blade’nin Bu Konuda’ki Rehberliği, NetBeans (Son Çıkan Java Sürümüyle), Visual Basic Studio Express, Visual C# Studio Express, M&B .808 ve .894 Kısayolları, Winamp (Modlama Yaparken Müzik Gerekebilir), ve FireFox. Mod Yapımında Ciddiyseniz Bunları Öneririm.

Native’deki man_body.smd’yi BRFEfit İle Çevir. Daha Sonra Orijinaline İhtiyacın Olacak.

fragMOTION, Birtakım Sebeplerden Dolayı OBJ Dosyalarını Almaz. Bu Yüzden Mesh’ini 3ds Dosyası Gibi Kaydet ve Çevirme Derecesinin 10 Olduğundan Emin Ol ve Z Y Eksenlerini Kontrol Et. Resimdeki Gibi:

rigging_tut02.png

Modelleme Programını Kapat fragMOTION’ı aç Şöyle Bir Yazı Göreceksin:

rigging_tut03.png

Gördüğün Gibi Daha Üye Olmadım. Arabirimi Tanıması İçin Birkaç Dakika Bekle. Dökümanları Baştan Sona Kadar Oku. Başlamak için; man_body.smd i importla:

rigging_tut04.png

rigging_tut05.png

Şunu Görmelisin:

rigging_tut06.png

Sağ Tarafında Araçlar Paneli Olması Gerek. 'Select Vertex' e Tıkla ve Ctrl-A’ya Bas ve tüm *vertleri seç. Go To Edit => Delete Mesh Selection=> Bütün *Body Mesh’i Sil Herhangi Bir Yöntemle İşimize Yaramayacak, Bize Sadece Taslak Gerekli:

rigging_tut07.png

File=>Merge’e Giderek Daha Önce 3ds Olarak Oluşturduğun Dosyayı Seçersen, rigglemek istediğin *mesh’i importla  :

rigging_tut08.png

Bunun  Gibi;

rigging_tut09.png

Ayarladıktan Sonra OK’e Bas. İşte Mesh’in Bu Eğlence Şimdi Başladı

rigging_tut10.png

Ctrl+B ye basın ve seçili köşeleri, iskelet sistemindeki eklemlere yerleştirin...Sağ yukarıki köşede iskelet paneli var,ordan seçtiğiniz eklemleri görebilirsiniz...Tıkladıklarınız panelde parlak görüneceklerdir...Zırhtaki noktalara oturtmak için,panelden istediğiniz eklemi seçin...Tools sekmesindeki,eklemle birleştirmek istediğiniz noktaları seçin,bir ağırlık girin, (weight) ve set'e tıklayın...Eğer yeni başladıysanız en iyi ağırlık 0.5 tir,oradaki kutucuğa bunu girin...Eklemlere noktaları oturtmayı başardıysanız,eklemle noktalar arasında çizgi görünecektir...Şimdi yapmanız gereken,bütün noktaları teker teker eklemlere oturtmak...

rigging_tut11.png

A fully rigged model:

rigging_tut12.png

Save you work, preferably many times along the way.

Next, go to Bones -> Validate Weights and Assignments and click OK. The console at the bottom will tell you how many weights and assignments were adjusted. This will prevent you from assigning a weight of more than 1.0 to a vertex.

Once the verts are assigned to your liking, export your rigged mesh to the SMD format. Go to File -> Export, and select SMD from the drop down menu. Make sure you export ONLY the mesh.

rigging_tut13.png

Save and Close. Open BRFEdit. Import your mesh, making sure to select Previous SMD and DESELECT Swap Y and Z axes (we did this before when we exported the mesh to 3ds).

rigging_tut14.png

This is your first sanity check. If the mesh is crazy here, it will likely be crazy in the game. Save that BRF file and add it to your module.ini file. Assign the mesh to an item in the module_items.py file (using the Module System), and compile your mod. To test it, make sure the player character has easy access to the newly meshed item (adding it to your inventory at the start is good). Start M&B, and run your mod. The item dutifully appears in your inventory:

rigging_tut15.png

Put it on, and voila! A fully rigged article of clothing, what all the stylish samurai are wearing this season:

rigging_tut16.png

A pose for effect:

rigging_tut17.png

Any questions? Remember, RTFM before getting started! :smile:

Aslında çok yapmacık ve kötü gözüküyor.Sanki paintten boyanmış gibi  :lol: .Neyse cellami eğer yapıp ekleye bildiysen böle pain gibimi gözüktüğünü yoksa hakikimi gözüktüğünü paylaşabilirmisin?Çünkü bende ona göre başlicam rigglemeye.

sen bakma renklere fln o modelin dandikliği yani texturelerle ilgili sorun olduğu için beyaz gözükür istiyen herkes öğrenmeye uğraşabilir ama herkesin kesin sonuc alacağı bir iş değil çok uğraşmak gerekiyor sıkılmamak vede tecrube dediğim gibi bi video ve biraz daha ders hazırlıcam o zaman daha kolay anlarsınız

evt arkadaşlar denedim oluyor fakat düzgün birşeyler çıkartabilmeniz için modelin iyi olması gerekiyor ,normal bi oyunun modelini editleyip yapınca daha kolay olur yapacak arkadaşlar boyle yapsın.Sıfırdan zırh modelini riglemek saatlerce sürebilir!

Ne giysisi fragmaniton mu neydi ismi onun linkini istemiş...

Bu arada cellami hani en kısa zamanda videolu ders yapcaktın :smile: ?

Çıldıracam arkadaş bu ne iş ya modeli merge dediğimde model küçücük giriyor ne iş anlamadım rigleme örneği normal boyda o küçücük  bunda sorun  nerde  bi yardım lütfennn..

Back
Top Bottom