[DERSLER] Aeglos Module System Dersleri (Görev Ekleme)

Users who are viewing this thread

GÖREV EKLEME
Bugün basit bir şekilde görev eklemeyi göstereceğim. Diğer derslerden eklediğimiz tüccar bizden 1 adet balık isteyecek. Başlayalım:
Bunları Ramun'un konuşmalarının hemen altına ekleyin.
[trp_tuccar, "start", [(neg|check_quest_active,"qst_balik")
], "Gel evladim gel.","gorev1",[]],
[trp_tuccar|plyr, "gorev1", [], "Istediginiz bir sey var mi ?","gorev2",[]],
[trp_tuccar, "gorev2", [], "Balik al bana.","close_window",
[
(setup_quest_text, "qst_balik"),
(str_store_string, s2, "str_balik"),
(quest_set_slot, "qst_balik", slot_quest_expiration_days, 30),
(call_script,"script_start_quest","qst_balik","trp_tuccar"),

]],
Bizim için önemli yer kırmızı ile yazdığım yerler. Analizine geçelim:
(setup_quest_text, "qst_balik"), = Bu kod görevin ana başlığını, oyundaki "Notlar" kısmına ekliyor.
(str_store_string, s2, "str_balik"), = Bu kod görevin açıklama kısmını oyuna ekliyor.
(quest_set_slot, "qst_balik", slot_quest_expiration_days, 30), = Görevi tamamlamak için 30 günümüz var.
(call_script,"script_start_quest","qst_balik","trp_tuccar"), = Görevi başlatan komut.
Görevi başlatmak için yukarıdaki kodlar yeterli aslında. Şimdi görevi bitirmek çıkan diyaloğu ekleyelim.
[trp_tuccar, "start", [(check_quest_active,"qst_balik"),(player_has_item,itm_smoked_fish)], "Hazir mi baliklar ?","aldikbaligi1",[]],
[trp_tuccar|plyr, "aldikbaligi1", [], "Evet, hazir.","aldikbaligi2",[]],
[trp_tuccar, "aldikbaligi2", [], "Tesekkurler.","close_window",[(call_script, "script_end_quest", "qst_balik"),(add_xp_as_reward,1000),(troop_remove_items, "trp_player", "itm_smoked_fish",1)]],

Module_quest'i açın bunun üstüne
Code:
  ("quests_end", "Quests End", 0, "{!}."),
ekleyin:
Code:
  ("balik", "Balik al.", 0,  "{s2}"),
Son olarak module_strings  açın. Bunun üstüne
Code:
("end", "End"),
Ekleyin:
Code:
  ("balik","Tuccar balik getirmeni istedi.."),
İlk başta zor gelebilir ama mantığını kavrayınca çok kolay iş. Sadece zaman alıyor. Akşama doğru gelişmiş diyalog ekleme dersi ekleyeceğim.

Aeglos said:
GÖREV EKLEME
Bugün basit bir şekilde görev eklemeyi göstereceğim. Diğer derslerden eklediğimiz tüccar bizden 1 adet balık isteyecek. Başlayalım:
Bunları Ramun'un konuşmalarının hemen altına ekleyin.
[trp_tuccar, "start", [(neg|check_quest_active,"qst_balik")
], "Gel evladim gel.","gorev1",[]],
[trp_tuccar|plyr, "gorev1", [], "Istediginiz bir sey var mi ?","gorev2",[]],
[trp_tuccar, "gorev2", [], "Balik al bana.","close_window",
[
(setup_quest_text, "qst_balik"),
(str_store_string, s2, "str_balik"),
(quest_set_slot, "qst_balik", slot_quest_expiration_days, 30),
(call_script,"script_start_quest","qst_balik","trp_tuccar"),

]],
Bizim için önemli yer kırmızı ile yazdığım yerler. Analizine geçelim:
(setup_quest_text, "qst_balik"), = Bu kod görevin ana başlığını, oyundaki "Notlar" kısmına ekliyor.
(str_store_string, s2, "str_balik"), = Bu kod görevin açıklama kısmını oyuna ekliyor.
(quest_set_slot, "qst_balik", slot_quest_expiration_days, 30), = Görevi tamamlamak için 30 günümüz var.
(call_script,"script_start_quest","qst_balik","trp_tuccar"), = Görevi başlatan komut.
Görevi başlatmak için yukarıdaki kodlar yeterli aslında. Şimdi görevi bitirmek çıkan diyaloğu ekleyelim.
[trp_tuccar, "start", [(check_quest_active,"qst_balik"),(player_has_item,itm_smoked_fish)], "Hazir mi baliklar ?","aldikbaligi1",[]],
[trp_tuccar|plyr, "aldikbaligi1", [], "Evet, hazir.","aldikbaligi2",[]],
[trp_tuccar, "aldikbaligi2", [], "Tesekkurler.","close_window",[(call_script, "script_end_quest", "qst_balik"),(add_xp_as_reward,1000),(troop_remove_items, "trp_player", "itm_smoked_fish",1)]],

Module_quest'i açın bunun üstüne
Code:
  ("quests_end", "Quests End", 0, "{!}."),
ekleyin:
Code:
  ("balik", "Balik al.", 0,  "{s2}"),
Son olarak module_strings  açın. Bunun üstüne
Code:
("end", "End"),
Ekleyin:
Code:
  ("balik","Tuccar balik getirmeni istedi.."),
İlk başta zor gelebilir ama mantığını kavrayınca çok kolay iş. Sadece zaman alıyor. Akşama doğru gelişmiş diyalog ekleme dersi ekleyeceğim.

Hemen deniyorum. :smile:

Diyalogtan bahsediyorsan bunun altına
Code:
  [trp_ramun_the_slave_trader,"ramun_leave", [], "Remember, any prisoners you've got, bring them to me. I'll pay you good silver for every one.", "close_window",[]],

1yXr31.png
Kervansarayı ekledim bu hatayı aldım bide

bu kodu nereye yazcaz kardeşim.
  ["tuccar","Tuccar","Tuccar",tf_hero, scn_kervansaray|entry(1), reserved,  fac_commoners,[itm_coarse_tunic, itm_hide_boots],  str_9|agi_9|int_12|cha_7|level(5),wp(90), knows_riding_2|knows_horse_archery_3|knows_power_draw_3|knows_leadership_2|knows_weapon_master_1,  0x0000000ead004294225d6db6db6db6db00000000001db6fa0000000000000000],

Back
Top Bottom