[DERSLER] Aeglos Module System Dersleri (Görev Ekleme)

Users who are viewing this thread

fbalo1908

Master Knight
  Merhaba arkadaşlar, mod yapımına hevesli kişilere yardımcı olmak için bu konuyu açtım. İlk kodlamaya başladığım zaman acemiler için bir ders bulamamıştım. Dragos yardım etmişti sağolsun. Size yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

MENÜ OLUŞTURMA
Arkadaşlar bu menü bir yerleşim birimi için. Yerleşim birimi ekleme dersi aşağıda mevcut.
Basit bir menü kümesi örneği:
(
  "ornek",mnf_scale_picture,
  "Evine geldin.",
  "none",
  [(play_track, "track_outdoor_beautiful_land"),
    (set_background_mesh, "mesh_pic_town1"),
  ],
    [
      ("enter",[],"Gir.",
      [(set_jump_mission,"mt_town_center"),
    (jump_to_scene,"scn_ornek"),
    (change_screen_mission),

]
      ),
  ("leave",[],"Ayril.",
      [(change_screen_return),
        ]
      ),
      ]
  ),
  Sarı ile yazdığım "enter" yazısı menünün bir seçeneğinin ID'si. Onun hemen yanındaki "[]" ise seçeneğin koşul bölümü. Buraya eklediğiniz koşul gerçekleşmeden o seçenek aktif olmaz. Mesela oraya "(check_quest_active,"qst_toplama")" yazarsanız, toplama isimli görev alınmadan bu menü seçeneği çıkmaz. Onun hemen yanındaki "Gir." yazan yer ise menü seçeneğinin oyunda ne isimle gözükeceği.
  Kırmızı ile yazdığım "ornek" ise menü kümesinin genel ID'si.
  Mavi ile yazdığım "Evine geldin. yazısı ise yerleşim yerine tıkladığınızda üstte çıkan yazı.
  Şimdi ilk seçeneğin sonuç bölümünün analizini yapalım. Sonuç bölümü yeşil ile yazdığım yer:
      "(set_jump_mission,"mt_town_center"),"=Yerleşim biriminin misyonunu belirliyor sanırım. Tam emin değilim.
      "(jump_to_scene,"scn_ornek"),"= Bir sceneye atlamanızı sağlıyor.
      "(change_screen_mission),"= Oyunun ekranını değişmesini sağlıyor. Yani kullandığımız jump_to_scene komutunu aktif ediyor diyebiliriz.
Sorunuz ve ya takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz.
Dersler
Yeni Bir Yerleşim Birimi Ekleme (Oba,kervansaray vs.)
Diyalog Ekleme
Görev Ekleme

Ben afk. Olayı kaptım. Galiba bir şehir veya köy için oraya giriş şeysi. Anlatmissin aslinda, ben anlayamamisim.  :dead:
Peki bunu nail kullanacagiz?

Onuda anlatırım şimdi. Bu mesajı editlerim :grin:

Yeni ders geldi. :smile:
Yerleşim birimi ekleme
Öncelikle buradaki gibi bir menü oluşturun. Burada kendinize göre düzenlemeniz gereken yerler var. Ben kervansaray yapacağınızı farz ederek anlatıyorum. İlk menü seçeneğindeki sarı renkli enter yazan yerin sonuç bölümünde, şurayı düzenleyin: (jump_to_scene,"scn_ornek"), bunu (jump_to_scene,"scn_kervansaray"), yapın. Bir de menünün genel ID'si diye söylediğim kırmızı renkteki ornek yazısını "kervansaray" olarak değiştirin. Buraya kadar sorun yoksa devam edelim.
  Module_scripts'i açın. Alttakini bulun.
Code:
(else_try),
           (eq, "$g_encountered_party", "p_zendar"),
           (jump_to_menu, "mnu_zendar"),
Altına bunu ekleyin.
Code:
(else_try),
           (eq, "$g_encountered_party", "p_kervansaray_1"),
           (jump_to_menu, "mnu_kervansaray"),
Bu kod eklediğimiz yerleşim yerinin oluşturduğumuz menüyü kullanmasını sağlıyor. Eğer bu kodu eklemezseniz oyundan rastgele bir menü, büyük ihtimalle şehir menüsünü kullanır.
  Daha sonra, module_parties'in en altına bunu ekleyin.
Code:
("kervansaray_1","Kervansaray", icon_town|pf_town, no_menu, pt_none, fac_neutral,0,ai_bhvr_hold,0,(-100, 75),[],225),
  Geldik en son adıma,
En alttaki ]'den önceye şunu ekleyin. (module_scenes'e eklenecek)
Code:
  ("kervansaray",sf_generate,"none", "none", (0,0),(100,100),-100,"0x0000000030e2098c00046d2800005313000074cd0000657c",
    [],[],"sea_outer_terrain_1"),
İstediğiniz arazi kodunu oluşturmak için edit mode ile oyuna girdikten sonra sol altta arazi diye bir seçenek var. Ona tıklayarak istediğiniz araziyi oluşturup kodunu değiştirebilirsiniz. Bunları yapınca edit mode'de istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz artık.

Yok şundan bahsediyorum, mesela o alana sahneye girdigimizde koy mu gelecek, sehir mi gelecek, yoksa tuz madeni gibi olan alan mi gelecek. Bunlar kodla ilgili degil mi?

Hmm şimdi anladım. O yukarıda bahsettiğim sonuç bölümündeki jump_to_scene ile belirleniyor.
Aeglos said:
En alttaki ]'den önceye şunu ekleyin.
Code:
  ("kervansaray",sf_generate,"none", "none", (0,0),(100,100),-100,"0x0000000030e2098c00046d2800005313000074cd0000657c",
    [],[],"sea_outer_terrain_1"),
İstediğiniz arazi kodunu oluşturmak için edit mode ile oyuna girdikten sonra sol altta arazi diye bir seçenek var. Ona tıklayarak istediğiniz araziyi oluşturup kodunu değiştirebilirsiniz. Bunları yapınca edit mode'de istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz artık.
Burada anlattığım şekilde bir sahne oluşturuyorsun. "0x0000000030e2098c00046d2800005313000074cd0000657c" bu kod arazi kodu.        (jump_to_scene,"scn_kervansaray"), böyle yaparsan kervansaray sahnesine gidersin.        (jump_to_scene,"scn_salt_mine"), böyle yaparsan tuz madenine gidersin gibi.

Hayır kervansaray diye bir sahne yok. O module_scenes'e eklediğin kod kervansaray sahnesini oluşturuyor. Daha sonra edit mode'den istediğin şekilde evleri vs. ayarlayabiliyorsun.

Aeglos said:
Hayır kervansaray diye bir sahne yok. O module_scenes'e eklediğin kod kervansaray sahnesini oluşturuyor. Daha sonra edit mode'den istediğin şekilde evleri vs. ayarlayabiliyorsun.
Tamam sağol

Vay daha yeni gördüm kardeşim güzel konu başarılar başka derslerde bekliyoruz.

BASİT DİYALOG EKLEME
  Diğer derslerden kervansarayı ekledik. Şimdi bu kervansaraya bir troop ekleyeceğiz. Kervansaray sahnesinin içine öncelikle bir entry point koyalım. Ama entry point numarası 0 olmasın. Ben genelde 1 yapıyorum.
  Şimdi öncelikle troopumuzu ekleyelim.
Code:
  ["tuccar","Tuccar","Tuccar",tf_hero, scn_kervansaray|entry(1), reserved,  fac_commoners,[itm_coarse_tunic, itm_hide_boots],   str_9|agi_9|int_12|cha_7|level(5),wp(90), knows_riding_2|knows_horse_archery_3|knows_power_draw_3|knows_leadership_2|knows_weapon_master_1,   0x0000000ead004294225d6db6db6db6db00000000001db6fa0000000000000000],
  Bu troopu ekledikten sonra geçelim diyalog eklemeye. Basit bir diyalog örneği:
  [trp_tuccar, "start", [], "Merhaba.","gidiyoz1",[]],
  [trp_tuccar|plyr, "gidiyoz1", [], "Sanada.","close_window",[]], 
Kırmızı ile yazdığım trp_tuccar, konuşacağımız kişi. 
Yeşil ile yazdığım "start" ise diyaloğun en başı. Bunu kafanıza göre değiştiremezsiniz, sabittir.
Sarı ile yazdığım "Merhaba." ise, konuşma. Yani burada yazdığınız yazı oyunda gözükecek olandır.
Mavi ile yazdığım "gidiyoz1" diyaloğun nereden devam edeceğini belirler. Dikkat ederseniz bir alt satırın başında da, aynı renkte "gidiyoz1" yazıyor.
Kırmızı ile yazdığım trp_tuccar|plyr burada oyuncu konuşuyor. Yani, "|plyr" olan diyaloglarda oyuncu konuşur.
Diyalog biteceği zaman sonda gördüğünüz gibi "close_window" yazılır. Böylece diyalog biter.
Not: Türkçe karakter kullanmayın.

Yarın basit şekilde görev ekleme ve daha detaylı biçimde diyalog ekleme rehberleri ekleyeceğim.

Back
Top Bottom